Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Privatekonomi

Jämförelse – Kapitalförsäkring (KF) vs. Investeringssparkonto (ISK)

Martin Ringberg · 7 januari 2020 kl. 09:42
feature-image-20692

För dig som ska spara i aktier och fonder behöver du först välja att öppna ett konto där dina investeringar kommer att ligga. Vilket konto som du väljer har en viss påverkan på såväl skatt, arvsrätt och ägandeskapet av dina investeringar. Här går jag igenom skillnaderna mellan Kapitalförsäkring (KF) och Investeringssparkonto (ISK)

Barnspara med kontroll i kapitalförsäkring

En kapitalförsäkring kan du öppna i ditt eget namn och på så sätt själv bestämma när det är dags att ge bort pengarna. För mig är det självklart att barnspara så, då har du full kontroll över pengarna och kan fritt styra när barnet är moget för att själv ta hand om sitt sparande.

Genom spara i en och samma kapitalförsäkring till flera barn kan du också enkelt se till att de får lika mycket, när det är dags att ta ut pengarna. Utbetalningen från din kapitalförsäkring delas helt enkelt lika och du slipper fundera på om barnens sparpengar utvecklas olika bra genom åren.

Kapitalförsäkring vs. ISK 1-0.

Kapitalförsäkringens månadsvisa utbetalningar, suveränt för pensionen

Många som närmar sig pensionsåldern uppskattar möjligheten att få löpande utbetalningar direkt till lönekontot, precis som när man jobbade. Om du har sparat i kapitalförsäkring väljer du själv hur stort belopp du vill ha, eller under hur många år pengarna ska räcka. Det innebär att du ger Nordnet uppdraget att varje månad sälja av och betala ut så stor andel som du väljer. I ett investeringssparkonto så behöver du själv manuellt logga in och sälja av, samt därefter göra en utbetalning till din andra bank.

Du väljer detta under Mina Sidor / Försäkringsbesked när du är inloggad.

Kapitalförsäkring vs. ISK 2-0.

Handla i IPO med kapitalförsäkring

I investeringssparkonto får man enligt lag bara investera i aktier som är noterade eller avsesnoteras inom 30 dagar. Vissa börsnoteringar (på engelska kallat IPO) behöver man anmäla sig för långt tidigare än så, och då är det normalt kapitalförsäkring som står till buds*. Den som vill slippa fundera, väljer kapitalförsäkring direkt.

Du kan dessutom äga onoterade aktier i en kapitalförsäkring och på så sätt åtnjuta den schablonskatten även denna typ av investeringar. Här kan du läsa mer om onoterade aktier i kapitalförsäkring.

Kapitalförsäkring vs. ISK 3-0.

Handla med utländska aktier i kapitalförsäkring

När du handlar med utländska aktier i din kapitalförsäkring får du automatiskt tillbaka en del av den skatt du betalar på utdelningen. Denna skatt kallas för källskatt och den är den skatt man betalar till landet som aktien är noterad i. För din med schablonbeskattat konto ska du däremot inte behöva betala utdelningsskatt.
Många uppskattar kapitalförsäkring framför investeringssparkonto eftersom man slipper begära den återbetalningen av källskatten själv.

Kapitalförsäkring vs. ISK 4-1.

Välj ISK om du ska rösta på bolagsstämman

Eftersom det är försäkringsbolaget som formellt äger ditt innehav i kapitalförsäkringen, får du inte rösta på bolagsstämman. Något du däremot kan göra om aktierna ärplacerade på ett investeringssparkonto.

Fördel investeringssparkonto, även om det är en möjlighet få sparare nyttjar i praktiken.

Kapitalförsäkring vs. ISK 4-2.

Större möjlighet nyttja kvittningsrätt inom ISK

I vissa fall kan kvittningsrätten som följer av ISK vara till fördel. Det gäller exempelvis personer som saknar inkomst men har ränteutgifter – samt personer vars ränteutgifter överstiger 100000 kronor. Här vinner alltså ISK, även om dessa situationer sannolikt berör en mycket begränsad grupp. Detta gäller så länge vi har ett ränteavdrag i Sverige och det gäller med andra ord bara för de individer som har ränteutgifter på över 100 000 kronor per år.

Kapitalförsäkring vs. ISK 4-3.

Kapitalförsäkring, bra för förberedelse av generationsskifte

Den grupp som kanske är mest benägen att välja kapitalförsäkring är de som förbereder sig för generationsskifte. Här lägger man rätt och slätt till ett förmånstagarförordnande som reglerar i detalj vad som ska gälla för att pengarna ska betalas ut. Det kan vara så enkelt som att kapitalet ska utgöra en månadsvis inkomst – eller ett krav om att pengarna måste användas till att köpa bostad. Också här är valet ditt.

Kapitalförsäkring vs. ISK 5-3.

Nu har jag framförallt fokuserat på för- och nackdelar för dig som privatperson. För ett företag som vill placera överlikvidiet så finns det bara ett val och det är en företagsägd kapitalförsäkring, läs mer här. Det är inte möjligt att ha investeringssparkonto som företag.

/Martin Ringberg, Sverigechef Nordnet

Läs mer om kapitalförsäkring här

Läs mer om investeringssparkonto här

*Finns inget fast noteringsdatum, väljer du istället aktie- och fonddepå.

Logga in för att gilla det här inlägget

Martin Ringberg

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm