Dow Jones World Index

i år %−10,57%
1 mån %+7,95%
idag %+0,26%
idag +/-+1,01
Senast388,13
Sweden
OMXSPI
+0,43%
United States of America
Nasdaq Comp
+0,77%
United States of America
Nasdaq 100
+0,55%
Denmark
OMXC25
−3,01%
Norway
OSEBX
+0,17%
Finland
OMXHPI
+1,77%
Germany
DAX 30
+1,33%
Canada
DJ CAD
−0,03%
Great Britain
FTSE 100
+1,26%
France
DJ France
+0,43%
China
DJ HK
+0,05%
Japan
DJ Japan
+1,27%
China
DJ Shanghai
−0,43%
India
DJ India
+0,62%
South Africa
DJ S. Africa
+0,56%

Marknad

Namn
idag
  • Sweden

    OMX Stockholm PI

    +0,43%
    626,55
  • Sweden

    OMX Stockholm 30

    +1,04%
    1 623,39
  • United States of America

    NASDAQ Composite Index

    +0,77%
    9 412,36
  • United States of America

    NASDAQ 100 Index

    +0,55%
    9 442,05
  • United States of America

    Dow Jones Industrial Average index

    +2,21%
    25 548,27
  • Denmark

    OMX Copenhagen 25

    −3,01%
    1 287,08
  • Norway

    OSEBX Oslo

    +0,17%
    806,20
  • Finland

    OMX Helsinki PI

    +1,77%
    9 244,04
  • Germany

    DAX Index (Germany)

    +1,33%
    11 657,69
  • Canada

    Dow Jones Canada Index

    −0,03%
    507,93
  • United States of America

    S&P 500 future (e-mini)

    +0,26%
    3 043,25
  • United States of America

    Nasdaq future (e-mini)

    +0,14%
    9 445,25
  • Germany

    Mini DAX future

    +1,13%
    11 783,00
  • Great Britain

    FTSE 100 INDEX

    +1,26%
    6 144,25
  • France

    Dow Jones France Index

    +0,43%
    293,76
  • China

    Dow Jones Hong Kong Index

    +0,05%
    452,60
  • Japan

    Dow Jones Japan Index (USD)

    +1,27%
    120,68
  • China

    Dow Jones Shanghai Index

    −0,43%
    411,98
  • Russia

    Dow Jones Russia GDR Index (USD)

    −1,21%
    58,63
  • India

    Dow Jones BRIC 50 India Subindex

    +0,62%
    594,13
  • South Africa

    Dow Jones South Africa Index (USD)

    +0,56%
    240,94

Händelser idag

Mest omsatta

Mest omsatta idag

Mest omsatta idag
Namnidag %SenastSenast
United States of AmericaNVIDIA Corporation0,00%341,01341,01
United States of AmericaFacebook, Inc. - Class A0,00%229,14229,14
United States of AmericaAmazon.com, Inc.0,00%2 410,392 410,39
United States of AmericaApple Inc.0,00%318,11318,11
United States of AmericaTesla, Inc.0,00%820,23820,23
United States of AmericaMicrosoft Corporation0,00%181,81181,81
United States of AmericaAdvanced Micro Devices, Inc.0,00%52,7452,74
United States of AmericaNetflix, Inc.0,00%419,89419,89
United States of AmericaShopify Inc0,00%749,72749,72
United States of AmericaBoeing Company (The)0,00%149,51149,51
United States of AmericaModerna, Inc.0,00%52,1852,18
United States of AmericaMicron Technology, Inc.0,00%49,4549,45
United States of AmericaJP Morgan Chase & Co.0,00%101,34101,34
United States of AmericaUnited Airlines Holdings, Inc.0,00%30,6930,69
United States of AmericaAlibaba Group Holding Limited American Depositary Shares each representing eight Ordinary share0,00%201,10201,10
United States of AmericaRegeneron Pharmaceuticals, Inc.0,00%544,01544,01

Vinnare & förlorare

Vinnare

Vinnare
Namnidag %SenastSenast
SwedenTerraNet Holding AB UR B+84,21%0,09800,0980
DenmarkConferize A/S+79,92%1,7201,720
SwedeniZafe Group AB ser. B+74,79%3,053,05
SwedenZutec Holding AB+67,65%2,282,28
DenmarkOnxeo SA+54,06%5,605,60
Norway5th Planet Games+41,40%3,043,04
SwedenJosab Water Solutions+40,68%3,0953,095

Förlorare

Förlorare
Namnidag %SenastSenast
United States of AmericaCentric Brands Inc.−33,28%0,16080,1608
United States of AmericaKitov Pharamceuticals Holdings Ltd−20,00%0,04000,0400
SwedenPrime Living AB Pref ser. C−19,46%0,17800,1780
United States of AmericaCBL& Associates Properties, Inc. 6.625% PRF PERPETUAL USD 25 - Ser E−18,10%0,69000,6900
SwedenICTA AB−18,00%4,924,92
NorwayPexip Holding−15,53%87,0087,00
United States of AmericaXTL Biopharmaceuticals Ltd. - American Depositary Shares−15,17%1,231,23