Dow Jones World Index

i år %−10,57%
1 mån %+6,03%
idag %+0,27%
idag +/-+1,03
Senast388,15
Sweden
OMXSPI
+0,43%
United States of America
Nasdaq Comp
+0,77%
United States of America
Nasdaq 100
+0,55%
Denmark
OMXC25
−3,01%
Norway
OSEBX
+0,17%
Finland
OMXHPI
+1,77%
Germany
DAX 30
+1,33%
Canada
DJ CAD
+0,01%
Great Britain
FTSE 100
+1,26%
France
DJ France
+0,46%
China
DJ HK
−1,00%
Japan
DJ Japan
+1,78%
China
DJ Shanghai
−0,26%
India
DJ India
+0,44%
South Africa
DJ S. Africa
+0,74%

Marknad

Namn
idag
  • Sweden

    OMX Stockholm PI

    +0,43%
    626,55
  • Sweden

    OMX Stockholm 30

    +1,04%
    1 623,39
  • United States of America

    NASDAQ Composite Index

    +0,77%
    9 412,36
  • United States of America

    NASDAQ 100 Index

    +0,55%
    9 442,05
  • United States of America

    Dow Jones Industrial Average index

    +2,21%
    25 548,27
  • Denmark

    OMX Copenhagen 25

    −3,01%
    1 287,08
  • Norway

    OSEBX Oslo

    +0,17%
    806,20
  • Finland

    OMX Helsinki PI

    +1,77%
    9 244,04
  • Germany

    DAX Index (Germany)

    +1,33%
    11 657,69
  • Canada

    Dow Jones Canada Index

    +0,01%
    508,15
  • United States of America

    S&P 500 future (e-mini)

    +0,49%
    3 050,25
  • United States of America

    Nasdaq future (e-mini)

    +0,09%
    9 440,75
  • Germany

    Mini DAX future

    +1,43%
    11 818,00
  • Great Britain

    FTSE 100 INDEX

    +1,26%
    6 144,25
  • France

    Dow Jones France Index

    +0,46%
    293,87
  • China

    Dow Jones Hong Kong Index

    −1,00%
    447,88
  • Japan

    Dow Jones Japan Index (USD)

    +1,78%
    121,29
  • China

    Dow Jones Shanghai Index

    −0,26%
    410,91
  • Russia

    Dow Jones Russia GDR Index (USD)

    −1,21%
    58,63
  • India

    Dow Jones BRIC 50 India Subindex

    +0,44%
    596,74
  • South Africa

    Dow Jones South Africa Index (USD)

    +0,74%
    241,36

Händelser idag

Mest omsatta

Mest omsatta idag

Mest omsatta idag
Namnidag %SenastSenast
United States of AmericaNVIDIA Corporation0,00%341,01341,01
United States of AmericaFacebook, Inc. - Class A0,00%229,14229,14
United States of AmericaAmazon.com, Inc.0,00%2 410,392 410,39
United States of AmericaApple Inc.0,00%318,11318,11
United States of AmericaTesla, Inc.0,00%820,23820,23
United States of AmericaMicrosoft Corporation0,00%181,81181,81
United States of AmericaAdvanced Micro Devices, Inc.0,00%52,7452,74
United States of AmericaNetflix, Inc.0,00%419,89419,89
United States of AmericaShopify Inc0,00%749,72749,72
United States of AmericaBoeing Company (The)0,00%149,51149,51
United States of AmericaModerna, Inc.0,00%52,1852,18
United States of AmericaMicron Technology, Inc.0,00%49,4549,45
United States of AmericaJP Morgan Chase & Co.0,00%101,34101,34
United States of AmericaUnited Airlines Holdings, Inc.0,00%30,6930,69
United States of AmericaAlibaba Group Holding Limited American Depositary Shares each representing eight Ordinary share0,00%201,10201,10
United States of AmericaRegeneron Pharmaceuticals, Inc.0,00%544,01544,01

Vinnare & förlorare

Vinnare

Vinnare
Namnidag %SenastSenast
United States of AmericaGSE Systems, Inc.+6,86%1,091,09
United States of AmericaIkonics Corporation+5,90%3,413,41
United States of AmericaOconee Federal Financial Corp.+5,48%21,1621,16
United States of AmericaChina Natural Resources, Inc.+4,99%0,85030,8503
United States of AmericaMercurity Fintech Holding Inc. - American Depositary Shares+4,94%1,701,70
United States of AmericaFangdd Network Group Ltd. - American Depositary Shares+4,86%9,709,70
United States of AmericaBioHiTech Global, Inc.+4,46%1,171,17

Förlorare

Förlorare
Namnidag %SenastSenast
United States of AmericaCentric Brands Inc.−33,28%0,16080,1608
United States of AmericaXTL Biopharmaceuticals Ltd. - American Depositary Shares−15,17%1,231,23
United States of AmericaBonso Electronics International, Inc.−9,62%2,162,16
United States of AmericaKentucky First Federal Bancorp−9,13%6,576,57
United States of AmericaCode Chain New Continent Limited−8,78%1,871,87
United States of AmericaKelly Services, Inc. - Class B−8,19%15,2515,25
SwedenISR Immune System Regulation Hold AB UR−8,11%0,17000,1700