Hoppa till huvudinnehållet

Här är storbolagen med flest kursrekord hittills i år

Stockholmsbörsen har hittills i år gått starkt med storbolagsindexet OMXS30 som ökat hela 24,5 procent, exklusive utdelningar och 28 procent inklusive utdelningar.

Hittills under året har själva indexet noterat nya kursrekord hela 52 gånger. Toppnivån 2 412,62 nåddes 13 augusti.

Vilka av aktierna som ingår i indexet har då gjort flest kursrekord och vilka har fortfarande en bit upp till högstanivån? Det går att konstatera att det handlar om en väldigt blandad utveckling:19 av 30 aktier har noterat nya kursrekord under året och av dessa 19 toppar Getinge listan med hela 57 stycken kursrekord. Därefter följer Investor B med 52 rekord och ABB med 49 stycken.

I andra vågskålen hittar vi flera bolag som inte har hängt med index upp och är en bit ifrån nya kursrekord. Här återfinns Ericsson och Telia vars storhetsdagar var i början av 2000-talet.

Bland de indextunga bankerna har SEB noterat kursrekord 10 gånger. Nordea, som haft en positiv kursutveckling i år med drygt 64 procents uppgång, har närmat sig sin rekordnivå medan Handelsbanken och Swedbank har en bit kvar.

Hur ser det då ut med ATH för index i, för Stockholmsbörsens, tongivande länder som USA och Tyskland? I USA har det breda S&P500-indexet slagit rekord 73 gånger, medan teknologitunga Nasdaq Composite 44 gånger. I Europa har DAX-index slagit rekord 35 gånger i år.

AktierAntal gånger nytt kursrekord i årKurs 25 nov, omkring 10:00Högsta kurs, split/spinoff justerat (lista per 24 nov)Datum
ABB49321,20332,502021-08-23
Alfa Laval39373,90390,802021-11-18
Assa Abloy24267,30290,602021-08-13
Astra Zeneca01038,601165,002020-07-20
Atlas Copco A37572,00612,602021-08-12
Atlas Copco B32486,00518,002021-08-12
Autoliv0907,001002,942018-06-11
Boliden10317,40362,202021-05-10
Electrolux0208,40242,262017-11-01
Ericsson095,61832,362000-03-06
Essity0301,20324,702020-01-17
Evolution321140,001709,002021-04-29
Getinge57383,30431,602021-11-15
H&M0167,40368,502015-03-03
Hexagon30134,40152,202021-09-07
Investor B52212,15221,952021-11-12
Kinnevik28330,95407,752021-08-05
Nordea0110,44115,702017-05-22
Sandvik11238,90244,302021-04-06
SCA15149,60167,952021-08-11
SEB10138,20141,852021-11-11
Sinch13121,65204,802021-09-06
Skanska5219,10259,402021-07-23
SKF14217,80259,002021-03-19
Svenska Handelsbanken0100,60136,042015-03-03
Swedbank0193,68235,742007-02-15
Swedish Match1666,4083,362021-09-17
Tele 20130,50165,142000-03-02
Telia036,1887,182000-06-13
Volvo14207,20240,802021-03-15
OMXS30522340,372412,622021-08-13
Källa: Factset

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Innan du investerar i en fond bör du läsa informationsbroschyren som finns hos fondbolaget och faktabladet som du hittar i orderläggningsfönstret samt på fondens produktsida på nordnet.se

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer