Hoppa till huvudinnehållet

Efter rapporterna: Här är bolagen som väntas höja och sänka utdelningarna mest

Rapportperioden för tredje kvartalet är passerad med överlag bättre resultat än väntat. Samtidigt har visibiliteten kring coronapandemin ökat jämfört med i våras och flera bolag har under hösten återinfört utdelningar.

Nya coronarestriktioner har införts men också lovande resultat för coronavacciner har presenterats som har bidragit till att lyfta Stockholmsbörsen till nya rekordhöjder.

Finwire har tagit sig en titt på hur utdelningsprognoserna för 2020 har förändrats efter de senaste delårsrapporterna och det är utan tvekan stora förändringar det handlar om för ett 80-tal genomgångna bolag.

Sammanställningen visar bland annat att prognoserna för utdelningarna har stigit för storbankerna. För Nordea ligger ökningen på 10,5 procent till 0,30 euro från 0,27 euro som var bedömningen före senaste rapporten. Prognosen för Handelsbanken är upp 9,0 procent, SEB upp 19,8 procent och Swedbank har ökat 8,5 procent.

Sänkta prognoser ses bland andra hos SSAB med 11,5 procent och Nobia 23,1 procent.

De bolag som förväntas höja utdelningarna allra mest är Dustin med 42 procent, följt av Humana,31 procent och Intrum med 29 procent.

I den andra vågskålen återfinns kraftigt sänkta utdelningsförväntningar på Nokia med -69 procent, och därefter Avanza -26 procent och Mekonomen med en fjärdedel.

Utdelningsprognoserna är i rapportvaluta, vanligtvis SEK om inte annat är angivet i tabellen. Prognoserna avser också total utdelning.

Observera att utdelningsprognoserna i många fall kommer att ändras närmare inpå boksluten då analytikerna gör sina sista finjusteringar av prognoserna.

BolagUtdelningsprognos, nulägeUtdelningsprognos, 1 dag före senaste rapportFörändringAntal estimatNästa rapportValuta
AAK2,202,095,4%72021-01-28
ABB0,830,83-0,1%292021-02-04usd
AcadeMedia1,771,722,9%52021-02-04
Alfa Laval4,924,99-1,3%152021-02-03
Arjo0,740,722,6%52021-02-08
Assa Abloy3,723,574,4%222021-02-05
AstraZeneca2,812,800,2%202021-02-11dollar
Atlas Copco7,026,990,4%232021-01-25
Atrium Ljungberg4,943,8428,6%52021-02-12
Attendo0,120,13-6,5%52021-02-18
Autoliv0,630,81-22,1%182021-01-26dollar
Avanza Bank2,653,60-26,4%42021-01-21
Axfood7,297,30-0,1%62021-02-04
Betsson3,693,427,7%42021-02-09
Billerud Korsnäs4,584,580,0%82021-01-29
Boliden9,538,788,5%162021-02-12
Bonava2,022,28-11,4%52021-01-29
Bravida Holding2,462,460,0%52021-02-12
Castellum6,736,661,0%82021-01-22
Cloetta0,630,630,0%32021-01-28
Dometic Group1,301,1314,9%102021-02-11
Dustin Group2,922,0542,4%32021-01-13
Electrolux7,807,563,2%152021-02-02
Epiroc2,452,411,7%202021-02-01
Ericsson1,621,610,8%212021-01-29
Essity6,786,94-2,2%172021-01-27
Evolution0,800,7013,6%72021-02-10euro
Fabege3,333,300,8%82021-02-04
G5 Entertainment2,762,750,2%42021-02-11
Getinge2,862,667,4%122021-01-28
Gränges1,601,497,5%32021-01-28
H&M2,622,591,1%252021-01-29
Handelsbanken4,484,119,0%212021-02-03
Hexagon0,600,567,6%132021-02-03euro
Hexpol2,432,45-1,0%42021-01-29
Holmen6,806,543,9%62021-02-05
Hufvudstaden3,963,930,6%62021-02-18
Humana1,090,8330,8%42021-02-11
Husqvarna2,312,37-2,3%92021-02-03
ICA Gruppen12,2212,220,0%72021-02-10
Indutrade5,345,163,5%52021-02-15
Intrum10,237,9029,4%72021-01-28
JM12,7710,5820,7%32021-02-04
Kambi Group0,000,0032021-02-10euro
Kindred0,320,313,8%52021-02-10pund
Kungsleden2,782,82-1,4%62021-02-11
Lagercrantz0,890,89-0,3%42021-01-28
Leovegas0,150,154,5%32021-02-11euro
Lifco5,725,347,1%42021-02-24
Loomis8,118,42-3,6%72021-02-03
Lundin Energy1,051,06-1,2%172021-01-28dollar
Mekonomen0,380,50-25,0%42021-02-12
Millicom0,530,530,6%102021-02-11usd
Munters Group0,460,438,2%62021-02-18
NCC5,005,67-11,8%42021-01-28
NetEnt1,501,57-4,3%32021-02-12
Nibe1,501,453,4%72021-02-16
Nobia1,501,95-23,1%52021-02-04
Nokia0,020,05-69,3%242021-02-04euro
Nordea0,300,2710,5%202021-02-11euro
Peab4,074,040,7%32021-02-04
Recipharm1,471,470,0%32021-02-19
Saab4,795,08-5,7%62021-02-11
Sandvik4,023,864,0%242021-01-21
SCA1,661,660,0%102021-01-29
Scandi Standard2,312,40-3,5%42021-02-11
SEB5,854,8819,8%222021-01-27
Securitas4,133,4420,2%172021-02-04
Skanska7,176,2514,7%62021-02-05
SKF4,584,74-3,3%212021-02-02
Sobi0,000,0062021-02-18
SSAB0,510,58-11,5%152021-02-17
Stillfront Group0,000,0052021-02-17
Stora Enso0,390,40-3,0%172021-01-29euro
Swedbank6,526,018,5%222021-01-27
Swedish Match15,1214,633,3%162021-02-05
Tele27,567,392,3%202021-02-10
Telia Company2,071,918,5%222021-01-29
Thule Group11,2010,467,1%52021-02-10
Tieto1,161,150,2%112021-02-11euro
Trelleborg3,583,1513,5%102021-02-10
Veoneer0,000,000,0%122021-02-03dollar
Wihlborgs4,784,86-1,6%62021-02-16
Volvo4,043,6710,2%122021-02-03
Källa: Factset

Lars Johansson

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Innan du investerar i en fond bör du läsa informationsbroschyren som finns hos fondbolaget och faktabladet som du hittar i orderläggningsfönstret samt på fondens produktsida på nordnet.se

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer