Hoppa till huvudinnehållet

Analytikerna: Här är storbolagen med störst potential

Evolution ligger i topp bland OMXS30-aktierna gällande störst positiv skillnad mellan genomsnittlig riktkurs och befintlig aktiekurs. SCA ligger i botten med största negativ skillnad. Det visar en genomgång som Finwire har gjort med Factset databas som underlag.

Enligt fem i topp-listan har Evolution en potential på 78,6 procent. Den genomsnittliga riktkursen ligger på 1 768,85 kronor, att jämföra med aktiekursen 991 kronor per 1 december. Därefter följer Sinch med 56,4 procent, Ericsson 35,8 procent, Astra Zeneca 23,7 procent och Volvo 21,3 procent.

De fem OMXS30-aktier med minst potential leds av SCA där genomsnittlig riktkurs ligger på 147,78 kronor, att jämföra med aktiekursen 151,60. Det innebär en skillnad på -2,5 procent. Därefter följer Kinnevik med -2,1 procent, SEB med -1,7 procent, Atlas Copco A -1,2 procent, och Boliden med -0,4 procent.

Samtliga riktkurser och rekommendationer för OMXS30-aktier, se tabellen nedan:

AktieRekommendation, genomsnittAktiekurs 1 decRiktkurs, genomsnittSkillnad riktkurs vs aktiekurs
ABBövervikt316,80322,101,67%
Alfa Lavalbehåll360,20358,64-0,43%
Assa Abloyövervikt262,80281,657,17%
AstraZenecaköp1 005,401 244,1123,74%
Atlas Copco Abehåll565,60558,85-1,19%
Autolivövervikt895,40974,268,81%
Bolidenbehåll317,90316,50-0,44%
Electroluxbehåll207,90231,2911,25%
Ericssonövervikt93,85127,4035,75%
Essityövervikt285,70309,678,39%
Evolutionövervikt991,001 768,8578,49%
Getingeövervikt380,40407,307,07%
H&Mövervikt167,24199,9319,55%
Handelsbanken Aövervikt97,20109,8813,05%
Hexagonbehåll136,70145,376,34%
Investorbehåll213,20216,541,57%
Kinnevikbehåll331,25324,43-2,06%
Nordeaövervikt108,56120,5911,08%
Sandvikövervikt231,80259,3211,87%
SCAbehåll151,60147,78-2,52%
SEBbehåll133,40131,09-1,73%
Sinchövervikt121,45190,0056,44%
Skanskaövervikt214,60255,8319,21%
SKFövervikt213,70249,4316,72%
Swedbankövervikt185,00198,367,22%
Swedish Matchövervikt65,9077,2117,16%
Tele2övervikt130,05143,4510,30%
Teliabehåll35,0737,847,91%
Volvoövervikt202,60245,7821,31%
Källa: Factset

De har högst andel köprekommendationer

Finwire har också undersökt hur fördelningen ser ut mellan positiva-behåll-negativa rekommendationer bland OMXS30-bolagen. Här är det relativ fördel för Astra Zeneca som har den största andelen positiva rekommendationer med 92 procent. Därefter följer Sinch med 80 procent och Sandvik med 72 procent.

Mest negativa råd har Telia med 30 procent, följt av H&M 26 procent.

AktieAndel positivAndel behållAndel negativaTotalt antal analytiker
ABB36,7%56,7%6,7%30
Alfa Laval37,5%43,8%18,8%16
Assa Abloy45,8%45,8%8,3%24
AstraZeneca92,3%7,7%0,0%26
Atlas Copco A7,7%80,8%11,5%26
Autoliv42,3%53,8%3,8%26
Boliden31,6%52,6%15,8%19
Electrolux44,4%33,3%22,2%18
Ericsson69,2%23,1%7,7%26
Essity50,0%31,8%18,2%22
Evolution71,4%28,6%0,0%7
Getinge50,0%33,3%16,7%12
H&M51,9%22,2%25,9%27
Handelsbanken A62,5%29,2%8,3%24
Hexagon20,0%60,0%20,0%15
Investor33,3%44,4%22,2%9
Kinnevik0,0%85,7%14,3%7
Nordea63,0%33,3%3,7%27
Sandvik72,0%16,0%12,0%25
SCA27,3%54,5%18,2%11
SEB44,4%37,0%18,5%27
Sinch80,0%0,0%20,0%5
Skanska50,0%50,0%0,0%6
SKF50,0%33,3%16,7%24
Swedbank34,6%57,7%7,7%26
Swedish Match56,3%31,3%12,5%16
Tele266,7%29,2%4,2%24
Telia33,3%37,0%29,6%27
Volvo70,8%20,8%8,3%24
Källa: Factset

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Innan du investerar i en fond bör du läsa informationsbroschyren som finns hos fondbolaget och faktabladet som du hittar i orderläggningsfönstret samt på fondens produktsida på nordnet.se

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer