Hoppa till huvudinnehållet

Här är börsbolagen med högst och lägst förväntningar på utdelningar

Börsen har inlett börsåret med en nedgång och många sparare riktar nu blickarna mot utdelningarna som föreslås den stundande rapportsäsongen.

Hittills i år är Stockholmsbörsens storbolagsindex OMXS30 ned 3,6 procent. Det blir framtidsutsikterna och utdelningsbeskeden som kommer att stå i fokus för rapportsäsongen som redan har dragit igång med investeringsbolaget EQT, som valde att höja utdelningen till 2,80 kronor per aktie från 2,40 föregående år. Därpå följde Sandvik som föreslår 4,75 kronor per aktie i utdelning (4,50 + 2,00). Väntat var 5,25. Samma dag kom Avanza med bokslut och föreslagen utdelning på 9,20 (3,80) kronor per aktie, motsvarande 70 procent av vinsten för 2021. Medianprognosen låg på 9,99 kronor.

Hittills i år är vinstvarningarna varit få och flera bolag har dessutom kommit med en omvänd vinstvarning, som du kan läsa om här. (länk).

Även i USA har rapportsäsongen dragit igång där storbankerna är först ut att visa riktningen. Inledningsvis har visat högre vinster i Q4 än väntat, men utsikterna för 2022 har fått investerarna att handla ner aktierna.

Högst direktavkastning väntas från SSAB med 8,6 procent. Analytikerna räknar med att ståljätten delar ut 5 kronor per aktie till aktieägarna. Även närbesläktade gruvjätten Boliden ligger högt upp på konsensuslistan med en väntad direktavkastning på 5 procent, eller 18,61 kronor per aktie.

Hög förväntning på banker och telejättar

De fyra storbankerna ligger alla högt, med en väntad direktavkastning på mellan 5,1-7,8 procent, där Swedbank ligger lägst och SEB högst.

Telekombolagen Telia och Tele2 väntas hamna på en direktavkastning med 5,5 procent respektive 6,6 procent. Tele2 var ett av bolagen som för ett år sedan kom med en extrautdelning på 3 kronor per aktie, utöver 6 kronor, totalt 9 kronor, vilket också är analytikernas förväntningar på detta bokslutets utdelningar.

I den absoluta toppen hittar vi också Betson, tyngda av de hårdare spellicenserna för bettingbolag i Nederländerna. Den sjunkande aktiekursen gör att den väntade utdelningen på 3,81 kronor per aktie motsvara en direktavkastning på 7,3 procent.

Volvo väntas dela ut 15 kronor per aktie, eller 7,2 procent mot aktiekursen. För ett år sedan gjorde lastbilsjätten en extra utdelning som tillsammans med en ordinarie utdelning på 6 kronor per aktie gav 15 kronor per aktie.

Blir extrautdelningar även i år?

Hur ser det då ut för Tele2 och Volvo i år gällande extrautdelningar. Då Tele2 och Detusche Telekom sålt T-mobile i Nederländerna så föreslår Tele2 en extrautdelning på minst 11 kronor per aktie. Paretos bedömning är att Tele2 kommer lämna en extrautdelning på 13-15 kronor per aktie förförsta halvåret 2021. Analyshuset bedömer att Tele2 betalar ut totalt 20 kronor per aktie under 2022.

Investmentbolaget Kinnevik äger 24 procent av Tele2. Det innebär att Kinnevik kommer erhålla 1,8 miljarder kronor av en extrautdelning på 11 kronor per aktie i Tele2, vilket motsvarar 6,50 kronor per aktie i Kinnevik. Hamnar extrautdelningen på 15 kronor per aktie i Tele2 motsvarar det 2,5 miljarder kronor och 9 kronor per aktie i Kinnevik.

Även Volvo gjorde en stor affär under 2021 genom försäljningen av UD Trucks. Förslaget innebär en utdelning om 9,50 kronor per aktie, motsvarande cirka 19 miljarder kronor.

Lägre än 1 procent direktavkastning

I botten återfinns sex aktier som alla väntas ge en direktavkastning på mindre än 1 procent. det är Nokia, Indutrade, Hexagon, Lifco, Attendo och Nibe.

Fotnot: Väntad utdelning är baserad på medianvärdet av analytikernas förväntningar. För bolag som ger utdelningar i utländska valuta, har de räknats om till svenska kronor.

En brasklapp är att utdelningarna sannolikt kommer att uppdateras närmare inpå respektive börsbolags bokslutsrapport.

BolagUtdelning i kronor, medianAktiekurs, cirka 12:50 20 januariDirektavkastning
AAK2,49186,71,33%
ABB7,83341,22,29%
AcadeMedia2,0053,43,75%
Alfa Laval5,93324,81,82%
Arjo B1,17931,26%
Assa Abloy4,20259,21,62%
Astra Zeneca25,191099,22,29%
Atlas Copco A7,95582,61,36%
Atrium Ljungberg5,10195,52,61%
Attendo0,2234,180,64%
Autoliv16,93940,41,80%
Avanza Bank11,30296,73,81%
Axfood7,73244,33,16%
Betsson3,8152,257,29%
Billerud Korsnäs4,45162,42,74%
Boliden18,61390,74,76%
Bonava3,4080,954,20%
Bravida Holding2,851172,44%
Castellum7,20221,63,25%
Coor4,40795,57%
Dometic Group2,461082,28%
Dustin Group3,6095,153,78%
Electrolux9,00205,54,38%
Epiroc A3,00221,31,36%
Ericsson2,15105,062,05%
Essity6,90274,92,51%
Evolution Gaming Group14,471255,61,15%
Fabege3,78140,82,68%
G5 Entertainment6,30330,41,91%
Getinge3,40337,21,01%
Gränges2,50101,62,46%
H&M6,50174,63,72%
Handelsbanken7,78103,47,53%
Hexagon1,03126,150,82%
Hexpol2,75110,252,49%
Holmen9,00462,11,95%
Hufvudstaden3,50132,42,64%
Humana1,8063,32,85%
Husqvarna2,68129,12,07%
Indutrade2,202440,90%
Intrum13,25256,65,16%
JM13,50366,23,69%
Kindred4,53109,84,13%
Knowit7,00330,52,12%
Kungsleden2,91120,42,42%
Lagercrantz1,15105,51,09%
Leovegas1,4033,764,14%
Lifco1,50218,10,69%
Loomis9,00259,23,47%
Lundin Energy16,403684,46%
Munters Group0,9069,11,30%
NCC6,13161,73,79%
Nibe0,5095,860,52%
Nobia2,5050,654,94%
Nokia0,5252,830,98%
Nordea6,82108,586,28%
Peab4,73109,64,31%
Saab4,80234,52,05%
SCA2,50162,51,54%
Scandi Standard0,8039,22,04%
SEB9,60123,17,80%
Securitas4,96116,74,25%
Skanska8,00234,33,41%
SKF7,00217,83,21%
SSAB5,0058,18,61%
Stora Enso5,00177,52,82%
Swedbank9,50184,765,14%
Swedish Match1,8273,062,50%
Tele28,75132,96,58%
Telia Company2,0437,155,49%
Thule Group13,004662,79%
Tieto13,90281,84,93%
Trelleborg5,50243,12,26%
Wihlborgs5,40193,32,79%
Volvo15,50215,957,18%
Källa: Factset

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Innan du investerar i en fond bör du läsa informationsbroschyren som finns hos fondbolaget och faktabladet som du hittar i orderläggningsfönstret samt på fondens produktsida på nordnet.se

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
1 Kommentar
Äldst
Nyast Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
Håkan
Håkan
2022-01-21 20:44

Kungsleden är ju uppköpt av casstelium. Blir det extra bra utdelning för casstelium. I år. 7 plus 2.9 kan man tro