Hoppa till huvudinnehållet

Här är börsbolagen med högst och lägst förväntningar på utdelningar

Börsen har fortsatt ner i augusti och september, och har i det närmaste raderat den tillfälliga uppgången i juli. Stockholmsbörsens OMXS30-index har i skrivande stund backat 22 procent hittills i år. När börskurserna generellt sett har gått ner har direktavkastningen i procent räknat stigit för de utdelande bolagen. Finwire har gjort en översikt med data från Factset över marknadens förväntningar på de större börsbolagens utdelningar som betalas ut 2023.

SSAB har högst direktavkastning i jämförelsen med 15,5 procent följt av Bonava med 9,8 procent och Nobia med 9,1 procent.

På fjärde plats återfinns Volvo som väntas dela ut 15 kronor kronor per aktie, vilket ger en direktavkastning på 9 procent.

De fyra storbankerna ligger alla högt, med en väntad direktavkastning på mellan 5,3 procent till 7,2 procent. I topp ligger Handelsbanken och Nordea och i botten bland storbankerna återfinns SEB.

Precis som storbankerna brukar telebolagen ha en hög direktavkastning. Telia väntas dela ut 5,9 procent av aktuellt börskurs men överträffas av Tele2:s väntade direktavkastning på 8,3 procent.

I botten på listan av direktavkastning återfinns Paradox, Nibe och Vitrolife med 0,6-0,4 procents direktavkastning.

BolagAktiekurs i kronor per 14 septemberPrognos total utdelning i kronor, medianvärdePrognos direktavkastningAntal estimat
SSAB51,968,0315,45%15
Bonava B35,763,509,79%5
Nobia25,722,339,05%4
Volvo167,6015,008,95%9
Resurs Holding22,952,018,77%4
SBB B15,541,358,69%13
Tele2107,909,008,34%11
Peab B63,705,108,01%3
NCC95,357,507,87%4
Intrum185,2014,257,69%6
JM185,0013,657,38%4
Electrolux123,269,007,30%13
Boliden347,1525,297,29%18
Handelsbanken91,406,607,22%19
Nordea Bank102,267,367,20%21
Cibus Nordic Real Estate163,9011,106,77%3
Lundin Mining57,233,796,62%10
Skanska155,1010,006,45%7
Inwido103,006,576,38%3
Swedbank149,608,955,98%20
Telia Company35,502,105,92%21
Billerud Korsnäs139,308,045,77%8
H&M Hennes & Mauritz113,306,505,74%25
Castellum139,007,705,54%11
Tietoevry281,7115,485,49%13
SEB110,405,805,25%20
Dustin Group55,702,925,24%4
Betsson67,053,515,23%6
Securitas89,264,505,04%12
SKF150,907,504,97%19
Thule Group224,7011,004,90%5
Alimak Group73,403,504,77%5
Dometic Group52,582,484,71%8
Diös76,003,504,61%3
Fabege89,664,104,57%10
Husqvarna66,963,004,48%8
Stora Enso151,926,404,22%15
Gränges86,403,504,05%5
AFRY B149,006,004,03%4
Wihlborgs Fastigheter77,103,053,96%7
Avanza Bank176,806,713,80%9
AcadeMedia52,752,003,79%3
Corem Property Group A12,050,453,73%3
Atrium Ljungberg B144,505,303,67%5
Lindab142,305,203,65%4
Kindred Group95,863,443,59%7
Nolato53,351,903,56%4
Elekta59,442,103,52%8
Loomis290,6010,223,52%6
Hexpol95,053,303,47%5
G5 Entertainment181,306,283,46%4
Autoliv804,5427,333,40%19
Ericsson75,192,553,39%20
Nordnet133,854,493,35%8
Sandvik158,955,233,29%21
Ambea42,001,373,26%4
Bravida98,703,153,19%4
ABB300,349,193,06%27
Essity231,707,003,02%17
Platzer Fastigheter76,202,303,02%3
Knowit249,207,503,01%3
Rejlers B133,004,003,01%3
Trelleborg215,106,002,79%7
Holmen450,2012,502,78%7
Sweco102,102,592,53%4
Ratos B43,541,102,53%4
AstraZeneca1254,9931,552,51%20
Axfood325,508,002,46%6
Arjo47,301,152,43%6
Evolution873,8020,922,39%11
Hufvudstaden A125,902,802,22%8
Alfa Laval289,106,372,20%16
Getinge195,754,302,20%9
Fastighets Trianon B26,100,572,16%4
SCA151,453,252,15%9
Assa Abloy218,404,602,11%22
Epiroc164,103,422,08%21
Catena421,808,502,02%6
Atlas Copco109,282,171,99%21
Swedish Match109,352,141,95%12
Humana44,300,801,81%4
Mips352,106,201,76%6
AAK156,002,691,72%8
Wallenstam B44,880,751,67%5
Saab340,805,621,65%5
Electrolux Professional49,220,801,63%5
Indutrade196,852,801,42%5
Munters Group84,751,181,39%5
Addtech155,201,801,16%5
Hexagon113,201,311,16%16
HMS Networks368,803,901,06%5
Sagax B221,802,200,99%4
Lifco172,401,700,99%4
Attendo22,320,220,99%3
Beijer Ref139,001,350,97%4
TF Bank154,001,380,89%4
Paradox Interactive172,251,000,58%6
NIBE Industrier110,800,570,51%10
Vitrolife233,001,000,43%4
Källa: Factset

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer