Hoppa till huvudinnehållet

Här är aktierna med störst potential – och störst nedsida

Vilka aktier på Stockholmsbörsen har störst och minst kurspotential enligt den samlade analytikerkåren? Finwire har gjort en sammanställning med 101 bolag utifrån Bloombergs databas.

I sammanställningen har de bolag tagits med som bevakas av minst fem analytiker för att få en mer rättvisande bild.

I toppen återfinns Hansa Biopharma men också flera omskrivna spelbolag som Stillfront, Paradox och Embracer, men också bettingbolaget Leovegas vars aktie tog stryk efter Nederländernas införande av tuffa regler för att få adressera den holländska marknaden.

Störst nedsida bland bolag som bevakas av minst fem analytiker är Scandic Hotels som har en lång väg upp till kurstoppen innan pandemin, men återhämtat sig starkt den senaste veckan på börsen.

AktieAntal analytikerGenomsnittlig riktkursSlutkurs 28 oktKurspotential procent
HANSA BIOPHARMA AB8266,14197,66173
STILLFRONT GROUP AB878,68838,76103
PARADOX INTERACTIVE AB8205,883128,560
EMBRACER GROUP AB15122,95878,557
LEOVEGAS AB548,33332,3649
NOBIA AB676,653,0544
MODERN TIMES GROUP-B SHS7151106,642
KNOW IT AB5492,597351,540
ERICSSON LM-B SHS31127,28694,3635
DOMETIC GROUP AB12165,6123,5534
LOOMIS AB7306231,532
BOOZT AB7190144,432
MUNTERS GROUP AB78364,628
VIMIAN GROUP AB6118,18392,328
SAAB AB-B8305,833240,827
SSAB AB-A SHARES1961,11848,8225
GRANGES AB611793,525
SINCH AB6209,167167,8525
ELEKTA AB-B SHS15122,76999,4823
INTRUM AB8308,25249,923
HOIST FINANCE AB538,23123
SKF AB-B SHARES26244,84199,1523
HENNES & MAURITZ AB-B SHS32202,582167,3421
TRELLEBORG AB-B SHS11238,273197,521
NCC AB-B SHS6179,2149,420
NORDIC ENTERTAINMENT GROUP-B9597,778498,820
VOLVO AB-B SHS26241,043201,4520
CLAS OHLSON AB-B SHS510790,318
INWIDO AB5183,534155,718
ELECTROLUX AB-B19226,86719318
EVOLUTION AB101656,5699141517
HEXPOL AB7117,667100,717
SKANSKA AB-B SHS9255,625220,816
TELE2 AB-B SHS25141,9122,6516
SANDVIK AB28250,60921815
HUSQVARNA AB-B SHS11137,778120,614
AAK AB9213,375187,614
MEKONOMEN AB5189,609166,814
TELIA CO AB3138,52433,9813
ALIMAK GROUP AB6133,6118,613
NORDNET AB PUBL7191169,912
ASSA ABLOY AB-B27280,955250,112
ESSITY AKTIEBOLAG-B20306,312275,711
MEDICOVER AB – B SHARE5291,75264,510
INVESTOR AB-B SHS11221,125200,610
AUTOLIV INC-SWED DEP RECEIPT11910,23827,810
DUSTIN GROUP AB6115,056104,710
HUFVUDSTADEN AB-A SHS10152,9139,4510
HOLMEN AB-B SHARES10425388,110
SVENSKA CELLULOSA AB SCA-B12150,2137,859
PEAB AB-CLASS B6116,667107,68
SWEDISH MATCH AB1881,96975,668
ESSITY AKTIEBOLAG-A7297,42758
AXFOOD AB9227,226210,58
SVENSKA HANDELSBANKEN-A SHS27106,472998
BRAVIDA HOLDING AB6134,5125,47
INDUTRADE AB7270,2253,77
BETSSON AB-B763,459,96
SECURITAS AB-B SHS21156,8148,556
INDUSTRIVARDEN AB-C SHS7293,4278,55
BONAVA AB-B SHARES69085,655
ELECTROLUX PROFESSIONAL AB-B870,57167,25
CASTELLUM AB13244,636233,25
VEONEER INC-SDR5314,209300,84
RESURS HOLDING AB548,546,614
LIFCO AB-B SHS6258249,33
PANDOX AB7161155,73
HEXAGON AB-B SHS18144,3081403
THULE GROUP AB/THE7510499,22
KUNGSLEDEN AB9123,167121,61
SWEDBANK AB – A SHARES28196,87194,51
ATRIUM LJUNGBERG AB-B SHS7201,8200,41
ATLAS COPCO AB-A SHS28555,083551,41
MIPS AB5106510610
AVANZA BANK HOLDING AB7346,714345,70
BOLIDEN AB18308,312307,60
FABEGE AB14148,433148,350
CATENA AB85405410
SAMHALLSBYGGNADSBOLAGET I NO1157,21358,06−1
LUNDIN ENERGY AB28333,45338,6−2
GETINGE AB-B SHS15385,25395,6−3
BILLERUDKORSNAS AB10176,111181,4−3
EPIROC AB-A25208,217215,2−3
SKANDINAVISKA ENSKILDA BAN-A28130,6135,5−4
NYFOSA AB5143,4148,8−4
WIHLBORGS FASTIGHETER AB10201208,6−4
SWEDISH ORPHAN BIOVITRUM AB9224,5233,7−4
KINNEVIK AB – B11327,45343−5
WALLENSTAM AB-B SHS8148,125155,7−5
ALFA LAVAL AB20348,389370,7−6
JM AB6340362,3−6
FASTIGHETS AB BALDER-B SHRS9600641−6
INDUSTRIVARDEN AB-A SHS5265,269283,6−6
CINT GROUP AB5124,6133,5−7
ADDTECH AB-B SHARES5184,25204−10
NIBE INDUSTRIER AB-B SHS11111,455126,25−12
EQT AB13398,724457,7−13
ICA GRUPPEN AB11381,7450−15
ARJO AB – B SHARES7108,6128,6−16
SCANDIC HOTELS GROUP AB833,11439,9−17

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Innan du investerar i en fond bör du läsa informationsbroschyren som finns hos fondbolaget och faktabladet som du hittar i orderläggningsfönstret samt på fondens produktsida på nordnet.se

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
2 Kommentarer
Äldst
Nyast Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
Andreas
Andreas
2021-11-01 08:11

Intressant! Det vore ännu mer intressant om det fanns ett tidsperspektiv på riktkursen – 6 månader, ett år, 10 år?

Gunnar
Gunnar
2021-11-03 18:23

är det inte fel att fiska aktier som går under ytan kanske på väg ner i dyn