Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

HydrogenPro

Högst-
Lägst-
Omsättning-
2026 Q1-rapport
76 dagar sedan

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q2-rapport
21 aug.
Tidigare händelser
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
27 feb.
2025 Q3-rapport
14 nov. 2025
2025 Q2-rapport
15 aug. 2025
2025 Q1-rapport
15 maj 2025

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Tack för alla kritiska synpunkter förra veckan. Det sätter min positiva inställning till företaget på prov. Efter att ha läst igenom det flera gånger och övervägt detta är jag fortfarande aktieägare med stor tro på caset. Titan säljer varje dag. Det betyder inte att aktien ska ner. Exempel: Titta på Prosafe. Morten Halvorsen sålde allt, medan kursen går uppåt och potentiellt är den aktien NOK 10 om inte så länge. Så det att Titan säljer små belopp varje dag tar jag med knusande ro. HydrogenPro behövde pengar tidigare i sommar och NOK 0,50 blev kursen för att lyckas ta in de pengarna. Det återspeglar priset för att ta på sig risken, inte marknadsvärdet av företaget. 69% togs av Westeren/Titan och 31% togs av befintliga och nya. Företaget ville inte säga vilka de är, men jag tror att det är insiders och partners. Dagens aktiekurs är 34% över emissionskursen. Det kan procentuellt verka mycket, men i kronor är det bara NOK 23,5 million. I 1 månad nu kunde aktien ha gått ner till NOK 0,50, men det händer inte. Titan säljer, och kursen bottnar ut på NOK 0,66. Baserat på all information jag hittar kan jag inte förstå annat än att minst 1 av de 2 kontrakterna kommer i Q3, d.v.s. inom de nästa 2 månaderna. Då flyger kursen laaaaaangt över NOK 1,00, NOK 2,00 och kanske ända upp till 3-strecket även om jag finner det osannolikt. Det fina utöver Q3 är att de har NOK 700 million i pipeline där FID förväntas mellan Q426 - Q227. Så får alla bilda sig sin egen uppfattning om man ska köpa eller sälja. Jag har skrivit en del den senaste veckan, och ger mig nu. Hoppas något av det var nyttigt. Caset är ett bra exempel på high risk, high reward. Lycka till!
    för 2 tim sedan
    ·
    *sätter min positiva inställning till företaget på prov* Alltså? Vad är det du är så positiv till? Ett företag som har varit börsnoterat i 6 år, hade gått i konkurs om de inte fick in dessa pengar, och beloppet som har hämtats motsvarar i teorin ett halvt kvartal drift. Om du tittar på tidigare kvartalssiffror De har aldrig levererat överskott, och oavsett om de får ett kontrakt nu, så kommer väl detta projekt också att resultera i förlust. De måste eventuellt be om förskottsbetalning eller genomföra ytterligare kapitalanskaffning på marknaden för att kunna påbörja leverans till dessa projekt. Och om det inte är Andritz som är den som ger projektet. Så måste de mest sannolikt göra sig beroende av fabriken i Kina. Vilket kan påverka eventuella subventioner om detta är ett EU-projekt. Med andra ord, detta är ett företag som överhuvudtaget inte har levererat hittills, varken för 5 år sedan, när de hade nära 500 miljoner på bok. Vs nu : Status per den 31 mars 2026: Kassan var officiellt 56 miljoner kronor, ned från 102 miljoner kronor under fjärde kvartalet 2025 på grund av negativt kassaflöde (cash burn).
  • 23 juli · Ändrad
    ·
    Den 22 juni kom HydrogenPro med en riktad emission där Espen Westeren och hans företag Titan Venture AS tog 69% av emissionen. De resterande aktierna gick till mindre befintliga och nya aktieägare. Börskursen var NOK 2,11 medan han fick aktier för NOK 0,50, motsvarande 76% rabatt. Finansdirektören i Hypro säger att utan pengarna kunde Hypro i värsta fall ha gått i konkurs. Det bekräftar att NOK 0,50 inte återspeglar företagets värden och potential, utan att det var den kurs som krävdes för att Westeren skulle ta den risken. Det är samtidigt en gåva för alla andra som tror på företaget. Alla får köpa aktier med betydande rabatt även om det inte är på NOK 0,50. Finansdirektören säger att pengarna räcker en bit in i 2027 tillsammans med försäljning av tillgångar utanför kärnverksamheten och andra kostnadsbesparande åtgärder. Det intressante här är att HydrogenPro arbetar med att leverera två av världens största projekt i USA och Tyskland. Jag tycker det är superspännande. Jag tror företaget har en bättre produkt än Nel när vi tittar på nästa generations produkter och det kan jag förklara i ett annat inlägg. Vad som är ännu mer interesant är att finansdirektören säger att de ser på de NOK 15 miljoner från den riktade emissionen som bryggfinansiering fram till nya kontrakt kommer i Q3. De är i förhandlingar och verkar mycket självsäkra på att detta kommer att bli bra. Kontrakt kommer att utlösa förskottsbetalningar och milstolpsbetalningar som säkrar företaget finansiellt. Låt mig citera finansdirektören för er som inte har tillgång till artikeln: "Företaget är i en fas där vi tror att vi kan tilldelas kontrakt inom en snar framtid. Det mest aktuella var därför en form av bryggfinansiering. Då var eget kapital den lösning som var tillgänglig till denna värdering, säger HydrogenPros finansdirektör Martin Thanem Holtet till Finansavisen". Sedan kan vi undra var kontrakten kommer ifrån. Jag har tittat lite på det och jag tror att de kommer från Indien genom partnerskapet med Thermax som ingicks i augusti förra året, och kontrakt i Tyskland och USA. Ledningen säger i Q1-presentationen att försäljningspipelinen är NOK 1 miljard inom 6-12 månader. Det säger oss att det handlar om flera hundra miljoner i pipeline i Q4 utöver de två kontrakten på NOK 300 miljoner de väntar detta kvartal. Jag har följt HydrogenPro nästan dagligen de senaste 3-4 veckorna och väntat på att aktien ska falla ner till 0,50-nivån. Det har inte hänt, och jag tror inte det kommer att hända heller. Därför köpte jag aktier på 0,60-nivån. Faller aktien köper jag lite till, men tror helst att vi närmar oss uppgången. Reparationsemissionen övertecknades med 100% och när semesterperioden är över tar omsättningen fart medan vi väntar på stora nyheter. https://www.finansavisen.no/energi/2026/06/29/8362144/espen-westeren-opp-15-mill.-pa-en-uke-gjorde-kule-pa-krisepenger
    24 juli
    ·
    Vad hjälper det om de får ett kontrakt? De har ju inte pengar till gods etc, Samt samtliga jobb de har landat till D.D : ACER & Saltzgitter har ju slutat i underskott. Och igen, varför i hela friden var inte : Mitsubitshi - Longi - Andritz - Theramax intresserade av att ge ett lån/ta hand om emissionen? Mitsubitshi har väl en snittkurs på kr 31 Andritz på kr 12. Att en finansman är den som kliver in, beror endast på att han ser sin möjlighet att flippa aktierna med vinst.
  • 23 juli
    ·
    för 1 dag sedan
    Kan ni andra förklara hur ni kan vara säkra att det är Titan och ingen annan investerare som av någon anledning vill ut och sätter ut > en kvart miljon aktier till försäljning på en marknad som har en så låg omsättning som Hydrogenpro fnv har ? Är det strategiskt och logiskt tänkande? Om 3 veckor kommer rapport och då ser vi svart på vitt vem av ägarna har ökat eller minskat. Jag passade på och köpa mer idag ; och sänka min GAV....🫠, tiden kommer visa om jag har rätt eller fel men 83 miljoner i börsvärde är väldigt låg räknat! Kvartal 3 har påbörjats och det räcker med ett PM om order så räknas kursen återigen i kronor och inte i ören.
  • 23 juli
    23 juli
    ·
    Tror det blir uppgång när de nationella koldioxidbudgetarna ska nås. Gäller EU som ligger rejält efter.
  • 23 juli
    ·
    Denna hade behövt ett hopp upp till 1,7..
    23 juli
    ·
    Bra info 👍 blev några köp idag
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

2026 Q1-rapport
76 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Tack för alla kritiska synpunkter förra veckan. Det sätter min positiva inställning till företaget på prov. Efter att ha läst igenom det flera gånger och övervägt detta är jag fortfarande aktieägare med stor tro på caset. Titan säljer varje dag. Det betyder inte att aktien ska ner. Exempel: Titta på Prosafe. Morten Halvorsen sålde allt, medan kursen går uppåt och potentiellt är den aktien NOK 10 om inte så länge. Så det att Titan säljer små belopp varje dag tar jag med knusande ro. HydrogenPro behövde pengar tidigare i sommar och NOK 0,50 blev kursen för att lyckas ta in de pengarna. Det återspeglar priset för att ta på sig risken, inte marknadsvärdet av företaget. 69% togs av Westeren/Titan och 31% togs av befintliga och nya. Företaget ville inte säga vilka de är, men jag tror att det är insiders och partners. Dagens aktiekurs är 34% över emissionskursen. Det kan procentuellt verka mycket, men i kronor är det bara NOK 23,5 million. I 1 månad nu kunde aktien ha gått ner till NOK 0,50, men det händer inte. Titan säljer, och kursen bottnar ut på NOK 0,66. Baserat på all information jag hittar kan jag inte förstå annat än att minst 1 av de 2 kontrakterna kommer i Q3, d.v.s. inom de nästa 2 månaderna. Då flyger kursen laaaaaangt över NOK 1,00, NOK 2,00 och kanske ända upp till 3-strecket även om jag finner det osannolikt. Det fina utöver Q3 är att de har NOK 700 million i pipeline där FID förväntas mellan Q426 - Q227. Så får alla bilda sig sin egen uppfattning om man ska köpa eller sälja. Jag har skrivit en del den senaste veckan, och ger mig nu. Hoppas något av det var nyttigt. Caset är ett bra exempel på high risk, high reward. Lycka till!
    för 2 tim sedan
    ·
    *sätter min positiva inställning till företaget på prov* Alltså? Vad är det du är så positiv till? Ett företag som har varit börsnoterat i 6 år, hade gått i konkurs om de inte fick in dessa pengar, och beloppet som har hämtats motsvarar i teorin ett halvt kvartal drift. Om du tittar på tidigare kvartalssiffror De har aldrig levererat överskott, och oavsett om de får ett kontrakt nu, så kommer väl detta projekt också att resultera i förlust. De måste eventuellt be om förskottsbetalning eller genomföra ytterligare kapitalanskaffning på marknaden för att kunna påbörja leverans till dessa projekt. Och om det inte är Andritz som är den som ger projektet. Så måste de mest sannolikt göra sig beroende av fabriken i Kina. Vilket kan påverka eventuella subventioner om detta är ett EU-projekt. Med andra ord, detta är ett företag som överhuvudtaget inte har levererat hittills, varken för 5 år sedan, när de hade nära 500 miljoner på bok. Vs nu : Status per den 31 mars 2026: Kassan var officiellt 56 miljoner kronor, ned från 102 miljoner kronor under fjärde kvartalet 2025 på grund av negativt kassaflöde (cash burn).
  • 23 juli · Ändrad
    ·
    Den 22 juni kom HydrogenPro med en riktad emission där Espen Westeren och hans företag Titan Venture AS tog 69% av emissionen. De resterande aktierna gick till mindre befintliga och nya aktieägare. Börskursen var NOK 2,11 medan han fick aktier för NOK 0,50, motsvarande 76% rabatt. Finansdirektören i Hypro säger att utan pengarna kunde Hypro i värsta fall ha gått i konkurs. Det bekräftar att NOK 0,50 inte återspeglar företagets värden och potential, utan att det var den kurs som krävdes för att Westeren skulle ta den risken. Det är samtidigt en gåva för alla andra som tror på företaget. Alla får köpa aktier med betydande rabatt även om det inte är på NOK 0,50. Finansdirektören säger att pengarna räcker en bit in i 2027 tillsammans med försäljning av tillgångar utanför kärnverksamheten och andra kostnadsbesparande åtgärder. Det intressante här är att HydrogenPro arbetar med att leverera två av världens största projekt i USA och Tyskland. Jag tycker det är superspännande. Jag tror företaget har en bättre produkt än Nel när vi tittar på nästa generations produkter och det kan jag förklara i ett annat inlägg. Vad som är ännu mer interesant är att finansdirektören säger att de ser på de NOK 15 miljoner från den riktade emissionen som bryggfinansiering fram till nya kontrakt kommer i Q3. De är i förhandlingar och verkar mycket självsäkra på att detta kommer att bli bra. Kontrakt kommer att utlösa förskottsbetalningar och milstolpsbetalningar som säkrar företaget finansiellt. Låt mig citera finansdirektören för er som inte har tillgång till artikeln: "Företaget är i en fas där vi tror att vi kan tilldelas kontrakt inom en snar framtid. Det mest aktuella var därför en form av bryggfinansiering. Då var eget kapital den lösning som var tillgänglig till denna värdering, säger HydrogenPros finansdirektör Martin Thanem Holtet till Finansavisen". Sedan kan vi undra var kontrakten kommer ifrån. Jag har tittat lite på det och jag tror att de kommer från Indien genom partnerskapet med Thermax som ingicks i augusti förra året, och kontrakt i Tyskland och USA. Ledningen säger i Q1-presentationen att försäljningspipelinen är NOK 1 miljard inom 6-12 månader. Det säger oss att det handlar om flera hundra miljoner i pipeline i Q4 utöver de två kontrakten på NOK 300 miljoner de väntar detta kvartal. Jag har följt HydrogenPro nästan dagligen de senaste 3-4 veckorna och väntat på att aktien ska falla ner till 0,50-nivån. Det har inte hänt, och jag tror inte det kommer att hända heller. Därför köpte jag aktier på 0,60-nivån. Faller aktien köper jag lite till, men tror helst att vi närmar oss uppgången. Reparationsemissionen övertecknades med 100% och när semesterperioden är över tar omsättningen fart medan vi väntar på stora nyheter. https://www.finansavisen.no/energi/2026/06/29/8362144/espen-westeren-opp-15-mill.-pa-en-uke-gjorde-kule-pa-krisepenger
    24 juli
    ·
    Vad hjälper det om de får ett kontrakt? De har ju inte pengar till gods etc, Samt samtliga jobb de har landat till D.D : ACER & Saltzgitter har ju slutat i underskott. Och igen, varför i hela friden var inte : Mitsubitshi - Longi - Andritz - Theramax intresserade av att ge ett lån/ta hand om emissionen? Mitsubitshi har väl en snittkurs på kr 31 Andritz på kr 12. Att en finansman är den som kliver in, beror endast på att han ser sin möjlighet att flippa aktierna med vinst.
  • 23 juli
    ·
    för 1 dag sedan
    Kan ni andra förklara hur ni kan vara säkra att det är Titan och ingen annan investerare som av någon anledning vill ut och sätter ut > en kvart miljon aktier till försäljning på en marknad som har en så låg omsättning som Hydrogenpro fnv har ? Är det strategiskt och logiskt tänkande? Om 3 veckor kommer rapport och då ser vi svart på vitt vem av ägarna har ökat eller minskat. Jag passade på och köpa mer idag ; och sänka min GAV....🫠, tiden kommer visa om jag har rätt eller fel men 83 miljoner i börsvärde är väldigt låg räknat! Kvartal 3 har påbörjats och det räcker med ett PM om order så räknas kursen återigen i kronor och inte i ören.
  • 23 juli
    23 juli
    ·
    Tror det blir uppgång när de nationella koldioxidbudgetarna ska nås. Gäller EU som ligger rejält efter.
  • 23 juli
    ·
    Denna hade behövt ett hopp upp till 1,7..
    23 juli
    ·
    Bra info 👍 blev några köp idag
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q2-rapport
21 aug.
Tidigare händelser
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
27 feb.
2025 Q3-rapport
14 nov. 2025
2025 Q2-rapport
15 aug. 2025
2025 Q1-rapport
15 maj 2025

Relaterade värdepapper

2026 Q1-rapport
76 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q2-rapport
21 aug.
Tidigare händelser
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
27 feb.
2025 Q3-rapport
14 nov. 2025
2025 Q2-rapport
15 aug. 2025
2025 Q1-rapport
15 maj 2025

Relaterade värdepapper

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Tack för alla kritiska synpunkter förra veckan. Det sätter min positiva inställning till företaget på prov. Efter att ha läst igenom det flera gånger och övervägt detta är jag fortfarande aktieägare med stor tro på caset. Titan säljer varje dag. Det betyder inte att aktien ska ner. Exempel: Titta på Prosafe. Morten Halvorsen sålde allt, medan kursen går uppåt och potentiellt är den aktien NOK 10 om inte så länge. Så det att Titan säljer små belopp varje dag tar jag med knusande ro. HydrogenPro behövde pengar tidigare i sommar och NOK 0,50 blev kursen för att lyckas ta in de pengarna. Det återspeglar priset för att ta på sig risken, inte marknadsvärdet av företaget. 69% togs av Westeren/Titan och 31% togs av befintliga och nya. Företaget ville inte säga vilka de är, men jag tror att det är insiders och partners. Dagens aktiekurs är 34% över emissionskursen. Det kan procentuellt verka mycket, men i kronor är det bara NOK 23,5 million. I 1 månad nu kunde aktien ha gått ner till NOK 0,50, men det händer inte. Titan säljer, och kursen bottnar ut på NOK 0,66. Baserat på all information jag hittar kan jag inte förstå annat än att minst 1 av de 2 kontrakterna kommer i Q3, d.v.s. inom de nästa 2 månaderna. Då flyger kursen laaaaaangt över NOK 1,00, NOK 2,00 och kanske ända upp till 3-strecket även om jag finner det osannolikt. Det fina utöver Q3 är att de har NOK 700 million i pipeline där FID förväntas mellan Q426 - Q227. Så får alla bilda sig sin egen uppfattning om man ska köpa eller sälja. Jag har skrivit en del den senaste veckan, och ger mig nu. Hoppas något av det var nyttigt. Caset är ett bra exempel på high risk, high reward. Lycka till!
    för 2 tim sedan
    ·
    *sätter min positiva inställning till företaget på prov* Alltså? Vad är det du är så positiv till? Ett företag som har varit börsnoterat i 6 år, hade gått i konkurs om de inte fick in dessa pengar, och beloppet som har hämtats motsvarar i teorin ett halvt kvartal drift. Om du tittar på tidigare kvartalssiffror De har aldrig levererat överskott, och oavsett om de får ett kontrakt nu, så kommer väl detta projekt också att resultera i förlust. De måste eventuellt be om förskottsbetalning eller genomföra ytterligare kapitalanskaffning på marknaden för att kunna påbörja leverans till dessa projekt. Och om det inte är Andritz som är den som ger projektet. Så måste de mest sannolikt göra sig beroende av fabriken i Kina. Vilket kan påverka eventuella subventioner om detta är ett EU-projekt. Med andra ord, detta är ett företag som överhuvudtaget inte har levererat hittills, varken för 5 år sedan, när de hade nära 500 miljoner på bok. Vs nu : Status per den 31 mars 2026: Kassan var officiellt 56 miljoner kronor, ned från 102 miljoner kronor under fjärde kvartalet 2025 på grund av negativt kassaflöde (cash burn).
  • 23 juli · Ändrad
    ·
    Den 22 juni kom HydrogenPro med en riktad emission där Espen Westeren och hans företag Titan Venture AS tog 69% av emissionen. De resterande aktierna gick till mindre befintliga och nya aktieägare. Börskursen var NOK 2,11 medan han fick aktier för NOK 0,50, motsvarande 76% rabatt. Finansdirektören i Hypro säger att utan pengarna kunde Hypro i värsta fall ha gått i konkurs. Det bekräftar att NOK 0,50 inte återspeglar företagets värden och potential, utan att det var den kurs som krävdes för att Westeren skulle ta den risken. Det är samtidigt en gåva för alla andra som tror på företaget. Alla får köpa aktier med betydande rabatt även om det inte är på NOK 0,50. Finansdirektören säger att pengarna räcker en bit in i 2027 tillsammans med försäljning av tillgångar utanför kärnverksamheten och andra kostnadsbesparande åtgärder. Det intressante här är att HydrogenPro arbetar med att leverera två av världens största projekt i USA och Tyskland. Jag tycker det är superspännande. Jag tror företaget har en bättre produkt än Nel när vi tittar på nästa generations produkter och det kan jag förklara i ett annat inlägg. Vad som är ännu mer interesant är att finansdirektören säger att de ser på de NOK 15 miljoner från den riktade emissionen som bryggfinansiering fram till nya kontrakt kommer i Q3. De är i förhandlingar och verkar mycket självsäkra på att detta kommer att bli bra. Kontrakt kommer att utlösa förskottsbetalningar och milstolpsbetalningar som säkrar företaget finansiellt. Låt mig citera finansdirektören för er som inte har tillgång till artikeln: "Företaget är i en fas där vi tror att vi kan tilldelas kontrakt inom en snar framtid. Det mest aktuella var därför en form av bryggfinansiering. Då var eget kapital den lösning som var tillgänglig till denna värdering, säger HydrogenPros finansdirektör Martin Thanem Holtet till Finansavisen". Sedan kan vi undra var kontrakten kommer ifrån. Jag har tittat lite på det och jag tror att de kommer från Indien genom partnerskapet med Thermax som ingicks i augusti förra året, och kontrakt i Tyskland och USA. Ledningen säger i Q1-presentationen att försäljningspipelinen är NOK 1 miljard inom 6-12 månader. Det säger oss att det handlar om flera hundra miljoner i pipeline i Q4 utöver de två kontrakten på NOK 300 miljoner de väntar detta kvartal. Jag har följt HydrogenPro nästan dagligen de senaste 3-4 veckorna och väntat på att aktien ska falla ner till 0,50-nivån. Det har inte hänt, och jag tror inte det kommer att hända heller. Därför köpte jag aktier på 0,60-nivån. Faller aktien köper jag lite till, men tror helst att vi närmar oss uppgången. Reparationsemissionen övertecknades med 100% och när semesterperioden är över tar omsättningen fart medan vi väntar på stora nyheter. https://www.finansavisen.no/energi/2026/06/29/8362144/espen-westeren-opp-15-mill.-pa-en-uke-gjorde-kule-pa-krisepenger
    24 juli
    ·
    Vad hjälper det om de får ett kontrakt? De har ju inte pengar till gods etc, Samt samtliga jobb de har landat till D.D : ACER & Saltzgitter har ju slutat i underskott. Och igen, varför i hela friden var inte : Mitsubitshi - Longi - Andritz - Theramax intresserade av att ge ett lån/ta hand om emissionen? Mitsubitshi har väl en snittkurs på kr 31 Andritz på kr 12. Att en finansman är den som kliver in, beror endast på att han ser sin möjlighet att flippa aktierna med vinst.
  • 23 juli
    ·
    för 1 dag sedan
    Kan ni andra förklara hur ni kan vara säkra att det är Titan och ingen annan investerare som av någon anledning vill ut och sätter ut > en kvart miljon aktier till försäljning på en marknad som har en så låg omsättning som Hydrogenpro fnv har ? Är det strategiskt och logiskt tänkande? Om 3 veckor kommer rapport och då ser vi svart på vitt vem av ägarna har ökat eller minskat. Jag passade på och köpa mer idag ; och sänka min GAV....🫠, tiden kommer visa om jag har rätt eller fel men 83 miljoner i börsvärde är väldigt låg räknat! Kvartal 3 har påbörjats och det räcker med ett PM om order så räknas kursen återigen i kronor och inte i ören.
  • 23 juli
    23 juli
    ·
    Tror det blir uppgång när de nationella koldioxidbudgetarna ska nås. Gäller EU som ligger rejält efter.
  • 23 juli
    ·
    Denna hade behövt ett hopp upp till 1,7..
    23 juli
    ·
    Bra info 👍 blev några köp idag
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm