Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Aktie
Oslo Børs
HYPRO

HydrogenPro

HydrogenPro

3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
Aktie
Oslo Børs
HYPRO

HydrogenPro

HydrogenPro

3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
Aktie
Oslo Børs
HYPRO

HydrogenPro

HydrogenPro

3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
3,755NOK
−1,18% (−0,045)
Vid stängning
Högst3,755
Lägst3,590
Omsättning
0,2 MNOK
Q1-rapport
56 dagar sedan38min

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
1 404
Sälj
Antal
12 000

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
267--
11--
10--
53--
19--
Högst
3,755
VWAP
-
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302
VWAP
-
Högst
3,755
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q2-rapport
15 aug.
Tidigare händelser
2025 Q1-rapport15 maj
2024 Årsstämma30 apr.
2024 Q4-rapport25 feb.
2024 Q3-rapport12 nov. 2024
2024 Q2-rapport20 aug. 2024
Data hämtas från Millistream, Quartr

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    "Fler stora H2-nyheter: ni har förmodligen redan sett att 45V officiellt är på i ~2,5 år till för byggstart. Representanthuset godkände budgetavstämningen – vilket gör att byggstarter kan kvalificera sig för 45V fram till slutet av 2027. Det betyder att fler projekt kommer att kvalificera sig för H2-produktionsskatteavdrag för att hjälpa till att starta ren H2-utveckling i USA." Den förkortade tidslinjen är faktiskt en mycket bra sak – jag kommer att göra en analys för att visa varför under de närmaste dagarna. Den korta versionen är att vi nu har bråttom att starta projekt – och projekt som inte har påbörjats byggnation senast 2027 kommer sannolikt inte att starta på ett bra tag. De tre pelarna är definitivt fortfarande svåra. Svårare är att de flesta aviserade projekt aldrig fick avsättning. 𝘈 𝘱𝘳𝘰𝘫𝘦𝘤𝘵 𝘵𝘩𝘢𝘵 Det finns inget "om du bygger det, kommer de" i H2. Varje tillkännagivande som inte har solida avtalspartners – i ett seriöst joint venture med starka käppar som har straff på båda sidor för att inte leverera – är förmodligen inte ett riktigt projekt. De flesta vertikalt integrerade företag som säger att de tillhandahåller både utbud och efterfrågan kommer också att misslyckas med att leverera sina projekt – se på Nikola och Plugs försök att integrera vertikalt. Det krävs en speciell ledare för att lyckas med vertikal integration, och Det är inte dessa marknadsföringsledare. Så, överlag, goda nyheter för H2, men förvänta dig en rad hemska projektmeddelanden och dåliga idéer. Många av dessa startupföretag har ingen förståelse för rymd eller projektgenomförande, och de kommer att försöka samla in pengar för att starta byggandet innan 45V-deadline går ut. Med andra ord - det finns möjligheter, men var försiktig med var du lägger dina pengar. Global bild - den här versionen av 45V är inte tillräckligt för att ge USA överlägsenhet inom leveranskedjor för vätgasutrustning och vätgasproduktion. Om det inte finns uppföljningsstöd eller något "dark horse"-företag dyker upp (dvs. hur SpaceX vände upp och ner på en hel industri för att göra den snabbare, bättre och billigare), hamnar vi efter EU och Kina i H2-loppet. " https://www.linkedin.com/posts/jason-munster-phd-1bb2ba17_more-big-h2-news-youve-probably-already-activity-7346677235711434752-WpyB?utm_source=share&utm_medium=member_ios&rcm=ACoAABNlZiYBrH8nkN4W3f1w3i7_UmkNDR7XSlg
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Anmärkningsvärt att det plötsligt blev hög volym, och en ökning utan offentligt delade nyheter. Det ska bli mycket intressant att följa aktieägarlistan i framtiden, och naturligtvis mycket intressant om det *plötsligt* kommer goda nyheter från företaget. Tidigare insiders är inte kända för att skämmas i det här företaget! Jag har aldrig upplevt den där grejen med apor förut. Ps: varför avgick Dag Oppdal efter så kort tid? Varför delas ingen information om att VD:n i USA börjar ett nytt jobb? Vem leder USA-avdelningen nu? Har de en avdelning i USA nu?
    3 juli
    3 juli
    Instämmer. I lite större bolag (inte mycket) delas mer eller mindre allt oavsett om det egentligen är relevant för kursen.
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Vad hände idag??
    2 juli
    2 juli
    Antagligen inget speciellt. Kanske USA spillde över även på HP. Låg omsättning gör ju att kursen lätt går åt ena eller andra hållet om några bestämmer sig för att köpa eller sälja. Informationen som bolaget släpper är minimal/svårtydd så inget sådant
  • 25 juni
    ·
    25 juni
    ·
    Ärligt talat, det som verkligen frustrerar mig med det här företaget är den fullständiga bristen på transparens. Även om de inte får avslöja specifika kontrakt eller projekt, skulle de åtminstone kunna ge lite grundläggande vägledning om hur deras affärsmodell fungerar för olika typer av ordrar. Typ, bara beskriv vilka typer av marginaler vi kan förvänta oss från de olika orderscenarierna. Vi investerare ber inte om affärshemligheter, bara lite grundläggande kommunikation. Många andra företag gör detta, och det hjälper verkligen till att bygga förtroende. Kanske är det dags att HydrogenPro börjar behandla investerare mer som partners och mindre som åskådare. Just nu är vi förbundna med ögonen och det är inte en hälsosam relation/kommunikationsmetod!
    26 juni
    26 juni
    Q3-Q4 24 låg intäkterna på 70m och nettoförlusten på 38. Q1 25 Intäkter 20. Förlust 65. Med ett antagande om oförändrade fasta kostnader mellan kvartalen så så ligger bruttomarginal på ca 40% och då skulle intäkterna behöva landa på 165 mnok (66 fasta kostnader och rörliga 100) för att landa på noll om jag räknat rätt. Hur sannolikt är det?
    27 juni
    ·
    27 juni
    ·
    Låter tyvärr väldigt osannolikt, även om de fick en beställning idag skulle vi förmodligen inte se den i räkenskaperna förrän nästa år.
  • 20 juni
    ·
    20 juni
    ·
    Richard säljer fortfarande. Spännande att se var det hamnar inom de närmaste 12 månaderna. De kan knappast göra en emission till ett pris på 2-3 kr per aktie. De måste nästan sälja hela företaget till Andritz eller någon annan aktör.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Nyheter & Analyser

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat
Q1-rapport
56 dagar sedan38min

Nyheter & Analyser

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    "Fler stora H2-nyheter: ni har förmodligen redan sett att 45V officiellt är på i ~2,5 år till för byggstart. Representanthuset godkände budgetavstämningen – vilket gör att byggstarter kan kvalificera sig för 45V fram till slutet av 2027. Det betyder att fler projekt kommer att kvalificera sig för H2-produktionsskatteavdrag för att hjälpa till att starta ren H2-utveckling i USA." Den förkortade tidslinjen är faktiskt en mycket bra sak – jag kommer att göra en analys för att visa varför under de närmaste dagarna. Den korta versionen är att vi nu har bråttom att starta projekt – och projekt som inte har påbörjats byggnation senast 2027 kommer sannolikt inte att starta på ett bra tag. De tre pelarna är definitivt fortfarande svåra. Svårare är att de flesta aviserade projekt aldrig fick avsättning. 𝘈 𝘱𝘳𝘰𝘫𝘦𝘤𝘵 𝘵𝘩𝘢𝘵 Det finns inget "om du bygger det, kommer de" i H2. Varje tillkännagivande som inte har solida avtalspartners – i ett seriöst joint venture med starka käppar som har straff på båda sidor för att inte leverera – är förmodligen inte ett riktigt projekt. De flesta vertikalt integrerade företag som säger att de tillhandahåller både utbud och efterfrågan kommer också att misslyckas med att leverera sina projekt – se på Nikola och Plugs försök att integrera vertikalt. Det krävs en speciell ledare för att lyckas med vertikal integration, och Det är inte dessa marknadsföringsledare. Så, överlag, goda nyheter för H2, men förvänta dig en rad hemska projektmeddelanden och dåliga idéer. Många av dessa startupföretag har ingen förståelse för rymd eller projektgenomförande, och de kommer att försöka samla in pengar för att starta byggandet innan 45V-deadline går ut. Med andra ord - det finns möjligheter, men var försiktig med var du lägger dina pengar. Global bild - den här versionen av 45V är inte tillräckligt för att ge USA överlägsenhet inom leveranskedjor för vätgasutrustning och vätgasproduktion. Om det inte finns uppföljningsstöd eller något "dark horse"-företag dyker upp (dvs. hur SpaceX vände upp och ner på en hel industri för att göra den snabbare, bättre och billigare), hamnar vi efter EU och Kina i H2-loppet. " https://www.linkedin.com/posts/jason-munster-phd-1bb2ba17_more-big-h2-news-youve-probably-already-activity-7346677235711434752-WpyB?utm_source=share&utm_medium=member_ios&rcm=ACoAABNlZiYBrH8nkN4W3f1w3i7_UmkNDR7XSlg
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Anmärkningsvärt att det plötsligt blev hög volym, och en ökning utan offentligt delade nyheter. Det ska bli mycket intressant att följa aktieägarlistan i framtiden, och naturligtvis mycket intressant om det *plötsligt* kommer goda nyheter från företaget. Tidigare insiders är inte kända för att skämmas i det här företaget! Jag har aldrig upplevt den där grejen med apor förut. Ps: varför avgick Dag Oppdal efter så kort tid? Varför delas ingen information om att VD:n i USA börjar ett nytt jobb? Vem leder USA-avdelningen nu? Har de en avdelning i USA nu?
    3 juli
    3 juli
    Instämmer. I lite större bolag (inte mycket) delas mer eller mindre allt oavsett om det egentligen är relevant för kursen.
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Vad hände idag??
    2 juli
    2 juli
    Antagligen inget speciellt. Kanske USA spillde över även på HP. Låg omsättning gör ju att kursen lätt går åt ena eller andra hållet om några bestämmer sig för att köpa eller sälja. Informationen som bolaget släpper är minimal/svårtydd så inget sådant
  • 25 juni
    ·
    25 juni
    ·
    Ärligt talat, det som verkligen frustrerar mig med det här företaget är den fullständiga bristen på transparens. Även om de inte får avslöja specifika kontrakt eller projekt, skulle de åtminstone kunna ge lite grundläggande vägledning om hur deras affärsmodell fungerar för olika typer av ordrar. Typ, bara beskriv vilka typer av marginaler vi kan förvänta oss från de olika orderscenarierna. Vi investerare ber inte om affärshemligheter, bara lite grundläggande kommunikation. Många andra företag gör detta, och det hjälper verkligen till att bygga förtroende. Kanske är det dags att HydrogenPro börjar behandla investerare mer som partners och mindre som åskådare. Just nu är vi förbundna med ögonen och det är inte en hälsosam relation/kommunikationsmetod!
    26 juni
    26 juni
    Q3-Q4 24 låg intäkterna på 70m och nettoförlusten på 38. Q1 25 Intäkter 20. Förlust 65. Med ett antagande om oförändrade fasta kostnader mellan kvartalen så så ligger bruttomarginal på ca 40% och då skulle intäkterna behöva landa på 165 mnok (66 fasta kostnader och rörliga 100) för att landa på noll om jag räknat rätt. Hur sannolikt är det?
    27 juni
    ·
    27 juni
    ·
    Låter tyvärr väldigt osannolikt, även om de fick en beställning idag skulle vi förmodligen inte se den i räkenskaperna förrän nästa år.
  • 20 juni
    ·
    20 juni
    ·
    Richard säljer fortfarande. Spännande att se var det hamnar inom de närmaste 12 månaderna. De kan knappast göra en emission till ett pris på 2-3 kr per aktie. De måste nästan sälja hela företaget till Andritz eller någon annan aktör.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
1 404
Sälj
Antal
12 000

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
267--
11--
10--
53--
19--
Högst
3,755
VWAP
-
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302
VWAP
-
Högst
3,755
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q2-rapport
15 aug.
Tidigare händelser
2025 Q1-rapport15 maj
2024 Årsstämma30 apr.
2024 Q4-rapport25 feb.
2024 Q3-rapport12 nov. 2024
2024 Q2-rapport20 aug. 2024
Data hämtas från Millistream, Quartr

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat
Q1-rapport
56 dagar sedan38min

Nyheter & Analyser

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q2-rapport
15 aug.
Tidigare händelser
2025 Q1-rapport15 maj
2024 Årsstämma30 apr.
2024 Q4-rapport25 feb.
2024 Q3-rapport12 nov. 2024
2024 Q2-rapport20 aug. 2024
Data hämtas från Millistream, Quartr

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    "Fler stora H2-nyheter: ni har förmodligen redan sett att 45V officiellt är på i ~2,5 år till för byggstart. Representanthuset godkände budgetavstämningen – vilket gör att byggstarter kan kvalificera sig för 45V fram till slutet av 2027. Det betyder att fler projekt kommer att kvalificera sig för H2-produktionsskatteavdrag för att hjälpa till att starta ren H2-utveckling i USA." Den förkortade tidslinjen är faktiskt en mycket bra sak – jag kommer att göra en analys för att visa varför under de närmaste dagarna. Den korta versionen är att vi nu har bråttom att starta projekt – och projekt som inte har påbörjats byggnation senast 2027 kommer sannolikt inte att starta på ett bra tag. De tre pelarna är definitivt fortfarande svåra. Svårare är att de flesta aviserade projekt aldrig fick avsättning. 𝘈 𝘱𝘳𝘰𝘫𝘦𝘤𝘵 𝘵𝘩𝘢𝘵 Det finns inget "om du bygger det, kommer de" i H2. Varje tillkännagivande som inte har solida avtalspartners – i ett seriöst joint venture med starka käppar som har straff på båda sidor för att inte leverera – är förmodligen inte ett riktigt projekt. De flesta vertikalt integrerade företag som säger att de tillhandahåller både utbud och efterfrågan kommer också att misslyckas med att leverera sina projekt – se på Nikola och Plugs försök att integrera vertikalt. Det krävs en speciell ledare för att lyckas med vertikal integration, och Det är inte dessa marknadsföringsledare. Så, överlag, goda nyheter för H2, men förvänta dig en rad hemska projektmeddelanden och dåliga idéer. Många av dessa startupföretag har ingen förståelse för rymd eller projektgenomförande, och de kommer att försöka samla in pengar för att starta byggandet innan 45V-deadline går ut. Med andra ord - det finns möjligheter, men var försiktig med var du lägger dina pengar. Global bild - den här versionen av 45V är inte tillräckligt för att ge USA överlägsenhet inom leveranskedjor för vätgasutrustning och vätgasproduktion. Om det inte finns uppföljningsstöd eller något "dark horse"-företag dyker upp (dvs. hur SpaceX vände upp och ner på en hel industri för att göra den snabbare, bättre och billigare), hamnar vi efter EU och Kina i H2-loppet. " https://www.linkedin.com/posts/jason-munster-phd-1bb2ba17_more-big-h2-news-youve-probably-already-activity-7346677235711434752-WpyB?utm_source=share&utm_medium=member_ios&rcm=ACoAABNlZiYBrH8nkN4W3f1w3i7_UmkNDR7XSlg
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Anmärkningsvärt att det plötsligt blev hög volym, och en ökning utan offentligt delade nyheter. Det ska bli mycket intressant att följa aktieägarlistan i framtiden, och naturligtvis mycket intressant om det *plötsligt* kommer goda nyheter från företaget. Tidigare insiders är inte kända för att skämmas i det här företaget! Jag har aldrig upplevt den där grejen med apor förut. Ps: varför avgick Dag Oppdal efter så kort tid? Varför delas ingen information om att VD:n i USA börjar ett nytt jobb? Vem leder USA-avdelningen nu? Har de en avdelning i USA nu?
    3 juli
    3 juli
    Instämmer. I lite större bolag (inte mycket) delas mer eller mindre allt oavsett om det egentligen är relevant för kursen.
  • 2 juli
    ·
    2 juli
    ·
    Vad hände idag??
    2 juli
    2 juli
    Antagligen inget speciellt. Kanske USA spillde över även på HP. Låg omsättning gör ju att kursen lätt går åt ena eller andra hållet om några bestämmer sig för att köpa eller sälja. Informationen som bolaget släpper är minimal/svårtydd så inget sådant
  • 25 juni
    ·
    25 juni
    ·
    Ärligt talat, det som verkligen frustrerar mig med det här företaget är den fullständiga bristen på transparens. Även om de inte får avslöja specifika kontrakt eller projekt, skulle de åtminstone kunna ge lite grundläggande vägledning om hur deras affärsmodell fungerar för olika typer av ordrar. Typ, bara beskriv vilka typer av marginaler vi kan förvänta oss från de olika orderscenarierna. Vi investerare ber inte om affärshemligheter, bara lite grundläggande kommunikation. Många andra företag gör detta, och det hjälper verkligen till att bygga förtroende. Kanske är det dags att HydrogenPro börjar behandla investerare mer som partners och mindre som åskådare. Just nu är vi förbundna med ögonen och det är inte en hälsosam relation/kommunikationsmetod!
    26 juni
    26 juni
    Q3-Q4 24 låg intäkterna på 70m och nettoförlusten på 38. Q1 25 Intäkter 20. Förlust 65. Med ett antagande om oförändrade fasta kostnader mellan kvartalen så så ligger bruttomarginal på ca 40% och då skulle intäkterna behöva landa på 165 mnok (66 fasta kostnader och rörliga 100) för att landa på noll om jag räknat rätt. Hur sannolikt är det?
    27 juni
    ·
    27 juni
    ·
    Låter tyvärr väldigt osannolikt, även om de fick en beställning idag skulle vi förmodligen inte se den i räkenskaperna förrän nästa år.
  • 20 juni
    ·
    20 juni
    ·
    Richard säljer fortfarande. Spännande att se var det hamnar inom de närmaste 12 månaderna. De kan knappast göra en emission till ett pris på 2-3 kr per aktie. De måste nästan sälja hela företaget till Andritz eller någon annan aktör.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
1 404
Sälj
Antal
12 000

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
267--
11--
10--
53--
19--
Högst
3,755
VWAP
-
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302
VWAP
-
Högst
3,755
Lägst
3,59
OmsättningAntal
0,2 64 302

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades