Hoppa till huvudinnehållet

IPO-vågen på börsen

Börsen är stekhet och många företag passar på att göra IPO, börsnotering, i dessa tider. Här kommer lite rolig statistik kring börsnoteringar och hur de har presterat kursmässigt.

Många börsnoteringar (IPO) på ingång

De finansiella marknaderna runt om i världen är uppe på all time high nivåer och det heta börsklimatet göra att många företag ser detta som ett bra tillfälle att börsnotera sig.

Börsen erbjuder en fantastisk möjlighet för företag att kunna resa kapital för att accelerera tillväxtresan. Dessutom ger börsen goda möjligheter för entreprenörer och tidiga investerare en chans att kunna göra en hel eller delvis exit. Kapitalanskaffning och likviditet är huvudargumenten för att börsnotera sig.

Antal publika bolag i Sverige

Vi har närmare 900 publika aktiebolag som är noterade på en börs eller marknadsplats i Sverige. Enkelt förklarat kan man säga att skillnaden på en börs och marknadsplats är vilka krav och regelverk man behöver efterfölja. Den generella tumregeln är att en börs har högre krav och det är där man hittar de större och mer välkända bolagen.

Mindre bolag börjar ofta sin noterade tillväxtresa på en marknadsplats så som Spotlight, First North eller NGM SME. Det är mindre krav och det innebär inte lika tung regelefterlevnad, det betyder inte att kvalitén nödvändigtvis är lägre. I praktiken betyder det att institutionellt kapital sällan har i sitt mandat att investera på dessa marknadsplatser så det har en högre grad av privat ägande.

När bolagen har mognat mer så söker de sig ofta upp mot Stockholmsbörsen med (Small, Mid och Large cap listorna beroende på storlek). Här kan företag i sin tur attrahera större investerare och därmed spänna bågen på sina expansionsplaner ytterligare.
Även NGM är en regelrätt börs, men i dagsläget finns där enbart 6 noterade bolag enligt SCB statistik.

Bilden nedan visar antalet noterade bolag som finns på svenska börsen och marknadsplatser. Siffran är senast uppdaterad i december 2020 och kommer från SCB aktiestatistik.

En intressant observation är att vi haft ett ganska så intensivt börsnoteringsklimat under både 2019 och 2020, men det totala antalet börsnoterade bolag har inte ökat särskilt mycket. Anledningen är att det varit många uppköp och avnoteringar också, vilket brukar vara ganska vanligt i heta börsklimat.

Investera i börsnoteringar (IPO)

Många intresserar sig för IPO av den enkla anledningen att man vill försöka hitta en bra deal i samband med notering. Förhoppningen som investerare är att introduktionspriset är attraktivt nog och att marknaden tycker samma sak, då kan det ge en extra skjuts i samband med notering. Det är uppenbart ett spekulativt beteende, och för den som inte gillar detta så går det alltid att köpa i efterhand när bolagets aktier handlas på börsen.

Jag tog och kollade närmare på den “IPO-potentialen” som investerare är ute efter. Vi börjar med förra årets börsnoteringar, vilket du hittar i tabellen nedan.

Kolumnen längst ut till vänster visar lista som bolaget noteras på. Nästa kolumn är vilket företag, följt av första handelsdagen samt teckningskurs. Samtliga teckningskurser är i SEK och det är per aktie. (I vissa fall innehåller det både en aktie + teckningsoption, oavsett har jag tagit den teckningskursen som erbjudandet innehöll)

De 4 kolumnerna till höger visar avkastningen, då har jag mätt den ifrån teckningskursen till Öppning, Stängning första dagen, Stängning 5 dagar senare (en vecka) samt Stängning 23 handelsdagar senare (en månad)

Börsnoteringar under 2021, so far

ListaFöretagFörsta handelsdagTeckningskursÖppnings utvecklingFörsta dagen5 handelsdagar23 handelsdagar
NGM SMENowonomics2021-04-07128%20%
SpotlightPolymer Factory2021-04-077,69%3%
First NorthEuroafrica Digital Ventures2021-04-066,4-30%-29%
First NorthPharmiva2021-03-3116-21%-34%-35%
First NorthLMK Group2021-03-2979,51%4%1%
Nasdaq MidPierce Group2021-03-26648%13%18%
Nasdaq MidACQ Bure SPAC2021-03-251007%2%9%
First NorthIdun Industrier B2021-03-258658%97%112%
First NorthEmbellence Group2021-03-24420%4%1%
First NorthFantasma Games2021-03-233013%27%38%
First NorthRugVista Group2021-03-18117,57%6%6%
First NorthEkobot2021-03-1522-14%-27%-28%
First NorthCoinShares International2021-03-1144,9109%143%135%
First NorthYtrade Group2021-03-094,52%-4%-14%
First NorthLipigon Pharmaceuticals2021-03-0111,23%-10%-9%-13%
SpotlightAbera Bioscience2021-02-246,974%60%86%35%
Nasdaq MidCint Group2021-02-196734%49%27%21%
First NorthFractal Gaming Group2021-02-114178%49%36%35%
First NorthNimbus Group2021-02-095225%32%21%18%
SpotlightStreamify2021-01-256,139%89%128%61%
First NorthELLWEE2021-01-192,531%29%53%11%

21 börsnoteringar har skett än så länge under 2021 (om jag nu inte har missat någon). Det får man ändå säga är imponerande med tanke på att vi bara är ett kvartal in och det känns som april och maj kommer bjuda på väldigt många nya företag till börsen.

Coinshare har haft starkast utveckling, följt av Idun och Streamify. Generellt så är det mycket positiv avkastning, men det finns några nitar. Som alltid gäller det att göra analysen och fundera på om du tror på bolaget och ifall du tror att det finns ett högt intresse i samband med börsnoteringen.

Genomsnittlig avkastning

Öppnings utvecklingFörsta dagen5 handelsdagar23 handelsdagar
21%25%32%24%

Ovan ser du den genomsnittliga avkastningen för de 21 noteringar ovan. Generellt så har man ju ofta problemet som investerare att de populära börsnoteringarna ger liten tilldelning. Dessutom brukar stor del av investerarkollektivet tendera att köra strategin: Teckna-sälj, vilket innebär att man säljer av ganska tidigt efter att börsnoteringen sker. Ser man till genomsnittlig avkastning så tenderar den att hålla i sig över både 5 och 23 handelsdagar.

Det är högt intresse för IPO och börsklimatet är generellt sett starkt. Dock är det bra att påminna sig om att det är långt ifrån riskfritt att investera i börsnoteringar – glöm inte att göra analysen inför!

Om strategin att köpa börsnoteringar kommer fortsatt vara bra återstår att se. Jag tycker det ska bli spännande att se vilka nya företag som gör entré på börsen under resten av året.

Alexander Gustafsson
Alexander Gustafsson
Investeringscoach på Nordnet

Finansiella instrument kan både öka och minska i värde. Det finns en risk att du inte får tillbaka de pengar du investerar.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer.
Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
2 Kommentarer
Äldst
Nyast Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
Håkan
Håkan
2021-04-13 09:04

Ja tycker de nya bolagen är intressanta som kommer till börsen. Ja köper i princip alla bolag för 200 kr st. Sen om 17 år så får mina syskonbarn dela på alla bolagen Främst för att de ska få upp ett intresse för aktier. T ex hur har investor utvecklas mot SEB.volvo. då har de fakta hur börsen alla bolag har utvecklas på 18 år. Plus ett antal nyemissionen som sabba den totala avkastningen om Ja inte hade köpt i nyemissionen. Ett antal bolag har gått skit. Men på det stora hela så slår Ja nog en Sverige indexfond med… Läs mer »

Micke
Micke
2021-04-14 15:57

Var inte teckningskursen 125 kr för rugvista !