2026 Q1-rapport
10 dagar sedan
‧22min
0,086 USD/aktie
X-dag 18 maj
7,40%Direktavk.
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 | - | - | ||
| 479 | - | - | ||
| 763 | - | - | ||
| 814 | - | - | ||
| 1 046 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 7 maj | ||
2025 Q4-rapport 12 feb. | ||
2025 Q3-rapport 30 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 14 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 5 maj 2025 |
Kunder har även besökt
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·12 majKort kommentar om nya klimatkrav för offshorefartyg: https://osvnyheter.no/osv-nyheter-uke-20-11-mai-17-mai-2026
- ·8 majDNB nedgraderar SOMA från Köp till Behåll idag.
- ·7 maj · ÄndradSolstad-rekord sju månader efter resultatvarning Sju månader efter att Solstad Maritime sänkte sin 2025-guidning, levererar rederiet ett rekordkvartal. – Under fjärde kvartalet såg vi att det började vända, säger koncernchefen. Solstad Maritime presenterade på torsdagsmorgonen siffror som står i skarp kontrast till de dystra signalerna i höstas. Det justerade rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (ebitda) uppgick till 103 miljoner dollar, upp från 82 miljoner dollar under samma kvartal förra året och 74 miljoner dollar under fjärde kvartalet. Som jämförelse förväntade konsensus en justerad ebitda på 87 miljoner dollar. Koncernchef Lars Peder Solstad pekar på marknaden för ankarhanteringsfartyg (AHTS) som den viktigaste drivkraften. Det är samma marknad som bolaget hänvisade till när det den 9 oktober förra året nedjusterade 2025-guidningen från 360-380 miljoner dollar till cirka 290 miljoner dollar. Aktien föll mer än 6 procent dagen efter. Två vändning I oktober lyfte bolaget fram fyra förklaringar till nedjusteringen: en svag Nordsjö-AHTS-spotmarknad under tredje kvartalet, låg utnyttjandegrad i delar av CSV-spotflottan, förseningar i klassificeringscertifieringar och tidig mobilisering till Petrobras-kontrakterna i Brasilien. "Det är skuffande att vi måste revidera ebitda-guidningen för hela 2025", skrev Solstad då. Facit blev ändå bättre. 2025 slutade med 303 miljoner dollar i justerad ebitda, 13 miljoner dollar över den nedjusterade guidningen. I presentationen för första kvartalet beskriver rederiet AHTS spot-/projektmarknaden som stark, med en livlig spotmarknad i Nordsjön och en aktiv global projektmarknad. – I oktober 2025 sänkte ni guidningen och pekade på en svag marknad. Vad har förändrats sedan dess? – Vi gav egentligen den uppdateringen redan när vi presenterade siffrorna för fjärde kvartalet. Då sa vi att marknaden under en period 2025 var svagare än vi och marknaden hade förväntat. Under fjärde kvartalet såg vi dock att det började vända, säger Lars Peder Solstad, och fortsätter. – Därför kunde vi också ge en bättre guidning, och för 2026 lade vi oss på en högre nivå än 2025. Nu levererar vi i linje med det, och väl så det. Avsmalnad guidning När bolaget presenterade siffrorna för fjärde kvartalet den 12 februari, guidade det en justerad ebitda på 330–380 miljoner dollar för 2026. Efter första kvartalet har intervallet smalnats av till 340–380 miljoner dollar. Det är bara den nedre delen som lyfts, medan toppen står fast. Redan nu motsvarar första kvartalet cirka 30 procent av den nedre guidningsgränsen. Med fyra lika kvartal skulle bolaget ha landat på cirka 410 miljoner dollar, väl över toppen av intervallet. – Varför lyfter ni botten i guidningen, men håller toppen oförändrad? – Vi levererade ett mycket bra första kvartal, men en stor del av resultatet kom från en stark spotmarknad inom ankarhantering. Den marknaden svänger mycket, och därför kan vi inte utgå från att nivån håller sig under hela året. Därför lyfter vi den nedre delen av guidningen, men håller toppen oförändrad, säger koncernchefen. – Så ni är konservativa i guidningen? – Vi bygger på att vi har haft ett mycket bra kvartal, men också att delar av marknaden är volatil. Om vi har fel, och det blir bättre, är det positivt, men guidningen måste bygga på en mer konservativ utgångspunkt. Stark orderingång Orderingången under kvartalet var 177 miljoner dollar, motsvarande en book-to-bill på 1. De största nya kontrakterna var en avsiktsförklaring på 450 dagar för "Normand Navigator" och en åtta månaders förlängning för "Normand Energy". Efter kvartalsslutet har "Normand Fortress" säkrat en tvåårig förlängning med Petrobras, medan "Normand Jarstein" har fått en avsiktsförklaring på två år fast plus ett år option. Den fasta orderboken var 1 088 miljoner dollar, 274 miljoner dollar högre än vid samma tid förra året. Inklusive optioner är orderboken 1 865 miljoner dollar.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
2026 Q1-rapport
10 dagar sedan
‧22min
0,086 USD/aktie
X-dag 18 maj
7,40%Direktavk.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·12 majKort kommentar om nya klimatkrav för offshorefartyg: https://osvnyheter.no/osv-nyheter-uke-20-11-mai-17-mai-2026
- ·8 majDNB nedgraderar SOMA från Köp till Behåll idag.
- ·7 maj · ÄndradSolstad-rekord sju månader efter resultatvarning Sju månader efter att Solstad Maritime sänkte sin 2025-guidning, levererar rederiet ett rekordkvartal. – Under fjärde kvartalet såg vi att det började vända, säger koncernchefen. Solstad Maritime presenterade på torsdagsmorgonen siffror som står i skarp kontrast till de dystra signalerna i höstas. Det justerade rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (ebitda) uppgick till 103 miljoner dollar, upp från 82 miljoner dollar under samma kvartal förra året och 74 miljoner dollar under fjärde kvartalet. Som jämförelse förväntade konsensus en justerad ebitda på 87 miljoner dollar. Koncernchef Lars Peder Solstad pekar på marknaden för ankarhanteringsfartyg (AHTS) som den viktigaste drivkraften. Det är samma marknad som bolaget hänvisade till när det den 9 oktober förra året nedjusterade 2025-guidningen från 360-380 miljoner dollar till cirka 290 miljoner dollar. Aktien föll mer än 6 procent dagen efter. Två vändning I oktober lyfte bolaget fram fyra förklaringar till nedjusteringen: en svag Nordsjö-AHTS-spotmarknad under tredje kvartalet, låg utnyttjandegrad i delar av CSV-spotflottan, förseningar i klassificeringscertifieringar och tidig mobilisering till Petrobras-kontrakterna i Brasilien. "Det är skuffande att vi måste revidera ebitda-guidningen för hela 2025", skrev Solstad då. Facit blev ändå bättre. 2025 slutade med 303 miljoner dollar i justerad ebitda, 13 miljoner dollar över den nedjusterade guidningen. I presentationen för första kvartalet beskriver rederiet AHTS spot-/projektmarknaden som stark, med en livlig spotmarknad i Nordsjön och en aktiv global projektmarknad. – I oktober 2025 sänkte ni guidningen och pekade på en svag marknad. Vad har förändrats sedan dess? – Vi gav egentligen den uppdateringen redan när vi presenterade siffrorna för fjärde kvartalet. Då sa vi att marknaden under en period 2025 var svagare än vi och marknaden hade förväntat. Under fjärde kvartalet såg vi dock att det började vända, säger Lars Peder Solstad, och fortsätter. – Därför kunde vi också ge en bättre guidning, och för 2026 lade vi oss på en högre nivå än 2025. Nu levererar vi i linje med det, och väl så det. Avsmalnad guidning När bolaget presenterade siffrorna för fjärde kvartalet den 12 februari, guidade det en justerad ebitda på 330–380 miljoner dollar för 2026. Efter första kvartalet har intervallet smalnats av till 340–380 miljoner dollar. Det är bara den nedre delen som lyfts, medan toppen står fast. Redan nu motsvarar första kvartalet cirka 30 procent av den nedre guidningsgränsen. Med fyra lika kvartal skulle bolaget ha landat på cirka 410 miljoner dollar, väl över toppen av intervallet. – Varför lyfter ni botten i guidningen, men håller toppen oförändrad? – Vi levererade ett mycket bra första kvartal, men en stor del av resultatet kom från en stark spotmarknad inom ankarhantering. Den marknaden svänger mycket, och därför kan vi inte utgå från att nivån håller sig under hela året. Därför lyfter vi den nedre delen av guidningen, men håller toppen oförändrad, säger koncernchefen. – Så ni är konservativa i guidningen? – Vi bygger på att vi har haft ett mycket bra kvartal, men också att delar av marknaden är volatil. Om vi har fel, och det blir bättre, är det positivt, men guidningen måste bygga på en mer konservativ utgångspunkt. Stark orderingång Orderingången under kvartalet var 177 miljoner dollar, motsvarande en book-to-bill på 1. De största nya kontrakterna var en avsiktsförklaring på 450 dagar för "Normand Navigator" och en åtta månaders förlängning för "Normand Energy". Efter kvartalsslutet har "Normand Fortress" säkrat en tvåårig förlängning med Petrobras, medan "Normand Jarstein" har fått en avsiktsförklaring på två år fast plus ett år option. Den fasta orderboken var 1 088 miljoner dollar, 274 miljoner dollar högre än vid samma tid förra året. Inklusive optioner är orderboken 1 865 miljoner dollar.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 | - | - | ||
| 479 | - | - | ||
| 763 | - | - | ||
| 814 | - | - | ||
| 1 046 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 7 maj | ||
2025 Q4-rapport 12 feb. | ||
2025 Q3-rapport 30 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 14 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 5 maj 2025 |
2026 Q1-rapport
10 dagar sedan
‧22min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 7 maj | ||
2025 Q4-rapport 12 feb. | ||
2025 Q3-rapport 30 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 14 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 5 maj 2025 |
0,086 USD/aktie
X-dag 18 maj
7,40%Direktavk.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·12 majKort kommentar om nya klimatkrav för offshorefartyg: https://osvnyheter.no/osv-nyheter-uke-20-11-mai-17-mai-2026
- ·8 majDNB nedgraderar SOMA från Köp till Behåll idag.
- ·7 maj · ÄndradSolstad-rekord sju månader efter resultatvarning Sju månader efter att Solstad Maritime sänkte sin 2025-guidning, levererar rederiet ett rekordkvartal. – Under fjärde kvartalet såg vi att det började vända, säger koncernchefen. Solstad Maritime presenterade på torsdagsmorgonen siffror som står i skarp kontrast till de dystra signalerna i höstas. Det justerade rörelseresultatet före av- och nedskrivningar (ebitda) uppgick till 103 miljoner dollar, upp från 82 miljoner dollar under samma kvartal förra året och 74 miljoner dollar under fjärde kvartalet. Som jämförelse förväntade konsensus en justerad ebitda på 87 miljoner dollar. Koncernchef Lars Peder Solstad pekar på marknaden för ankarhanteringsfartyg (AHTS) som den viktigaste drivkraften. Det är samma marknad som bolaget hänvisade till när det den 9 oktober förra året nedjusterade 2025-guidningen från 360-380 miljoner dollar till cirka 290 miljoner dollar. Aktien föll mer än 6 procent dagen efter. Två vändning I oktober lyfte bolaget fram fyra förklaringar till nedjusteringen: en svag Nordsjö-AHTS-spotmarknad under tredje kvartalet, låg utnyttjandegrad i delar av CSV-spotflottan, förseningar i klassificeringscertifieringar och tidig mobilisering till Petrobras-kontrakterna i Brasilien. "Det är skuffande att vi måste revidera ebitda-guidningen för hela 2025", skrev Solstad då. Facit blev ändå bättre. 2025 slutade med 303 miljoner dollar i justerad ebitda, 13 miljoner dollar över den nedjusterade guidningen. I presentationen för första kvartalet beskriver rederiet AHTS spot-/projektmarknaden som stark, med en livlig spotmarknad i Nordsjön och en aktiv global projektmarknad. – I oktober 2025 sänkte ni guidningen och pekade på en svag marknad. Vad har förändrats sedan dess? – Vi gav egentligen den uppdateringen redan när vi presenterade siffrorna för fjärde kvartalet. Då sa vi att marknaden under en period 2025 var svagare än vi och marknaden hade förväntat. Under fjärde kvartalet såg vi dock att det började vända, säger Lars Peder Solstad, och fortsätter. – Därför kunde vi också ge en bättre guidning, och för 2026 lade vi oss på en högre nivå än 2025. Nu levererar vi i linje med det, och väl så det. Avsmalnad guidning När bolaget presenterade siffrorna för fjärde kvartalet den 12 februari, guidade det en justerad ebitda på 330–380 miljoner dollar för 2026. Efter första kvartalet har intervallet smalnats av till 340–380 miljoner dollar. Det är bara den nedre delen som lyfts, medan toppen står fast. Redan nu motsvarar första kvartalet cirka 30 procent av den nedre guidningsgränsen. Med fyra lika kvartal skulle bolaget ha landat på cirka 410 miljoner dollar, väl över toppen av intervallet. – Varför lyfter ni botten i guidningen, men håller toppen oförändrad? – Vi levererade ett mycket bra första kvartal, men en stor del av resultatet kom från en stark spotmarknad inom ankarhantering. Den marknaden svänger mycket, och därför kan vi inte utgå från att nivån håller sig under hela året. Därför lyfter vi den nedre delen av guidningen, men håller toppen oförändrad, säger koncernchefen. – Så ni är konservativa i guidningen? – Vi bygger på att vi har haft ett mycket bra kvartal, men också att delar av marknaden är volatil. Om vi har fel, och det blir bättre, är det positivt, men guidningen måste bygga på en mer konservativ utgångspunkt. Stark orderingång Orderingången under kvartalet var 177 miljoner dollar, motsvarande en book-to-bill på 1. De största nya kontrakterna var en avsiktsförklaring på 450 dagar för "Normand Navigator" och en åtta månaders förlängning för "Normand Energy". Efter kvartalsslutet har "Normand Fortress" säkrat en tvåårig förlängning med Petrobras, medan "Normand Jarstein" har fått en avsiktsförklaring på två år fast plus ett år option. Den fasta orderboken var 1 088 miljoner dollar, 274 miljoner dollar högre än vid samma tid förra året. Inklusive optioner är orderboken 1 865 miljoner dollar.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 | - | - | ||
| 479 | - | - | ||
| 763 | - | - | ||
| 814 | - | - | ||
| 1 046 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades






