Börserna rasar och det är lätt att agera i panik. Men risken är då att du köpt i uppgång och att du nu säljer i nedgång. Så här kan du tänka i det pressade läget.
Raset är förvånansvärt kraftigt och har tagit många investerare på sängen. Jag bedömer att det är ett flertal faktorer som tillsammans har skapat den börsoro, eller snarare panik, som vi nu ser.
Den utlösande faktorn var inköpschefsindex för USA, som inkom i slutet av förra veckan. Det var mycket svagare än väntat, vilket fick investerare att ana att läget i amerikansk ekonomi är sämre än vi alla trott. Den bilden bekräftades sedan av en sysselsättningssiffra som var svagare än väntat.
Det här är ett skifte. Tidigare har negativa nyheter tolkats positivt, eftersom svag makrodata ökat sannolikheten för räntesänkningar. Nu överskuggas kommande räntesänkningar från Fed (de väntas nu bli fem stycken i år) av det faktum att lågkonjunkturen i USA blir djupare än befarat. Det är ett skifte i hur börsen ser på den här typen av nyheter. En sämre konjunktur betyder naturligtvis konsekvenser för bolagsvinster, vilket medför att nuvarande värderingar ifrågasätts.
Till detta har vi oron kring techjättarna, som är värd ett kapitel för sig. Kostar AI-satsningarna mer än de smakar? När kan jättarna egentligen börja kapitalisera på AI, och inte bara rapportera ökade kostnader. Techjättarna är så pass stora att hur det går för dem får stora konsekvenser för börshumöret i stort. De drabbas kraftigt av oron på börsen nu, vilket förstås måste ses mot bakgrund av att de har gått oerhört bra en längre tid.
Vi har också geopolitisk oro i Mellanöstern som vi inte vet hur eller om den kommer att eskalera, och vad det då kan göra för energipriserna och eventuella fraktvägar. De är i sig inflationsdrivande faktorer, som vi mer än väl lärde oss i samband med pandemin. Men stigande energipriser kan i sig också ha en negativ inverkan på tillväxten.
Hur detta slutar kan vi naturligtvis inte veta. Jag tror vi får vara beredda på en period av oro tills vi får fler besked om amerikansk ekonomi och hur eller om Fed kan tänka sig att agera med räntesänkningar tidigare och kraftfullare.
Kom ihåg att raset kommer efter en lång period av uppgång. Det är inte ovanligt att det då kommer en korrektion. Faktiskt är det ett normalt börsmönster.
Den som bör oroa sig i det här läget är den som har kortsiktiga pengar på börsen, det vill säga pengar man tänkt använda snart. Sådana pengar ska inte placeras på börsen och dagens ras är en påminnelse om varför.
Ställ en kontrollfråga kring ditt sparande om det verkligen bara är långsiktiga pengar du har investerat i fonder och aktier. Om det är fallet tycker jag du ska försöka behålla lugnet. Vi kan ha några oroliga veckor framför oss, men så länge du är långsiktig kan du ha is i magen. Det viktiga är att på längre sikt bör dina pengar öka i värde, men då måste du ha tiden på din sida för det kommer att komma bakslag på vägen.
Att tajma marknaden är svårt, men exempelvis ett månadssparande gör att du förhoppningsvis vid något tillfälle köper när aktier eller fondandelar har gått ned och är lite billigare.
Tänk också på att se över exponeringen. Vad innehåller din fond? Se till att du har bred exponering över många sektorer och regioner som kompletterar varandra.
Fundera också på vad som eventuellt kan gynnas i ett sånt här läge. I Sverige vet vi att räntesänkningarna kommer, och nu ser de ut att göra det i USA. Det kan vara värt att ha i bakhuvudet.
/Frida
Det tragiska är att vi alla är en del av ett riggat spel där ingen förutom de allra rikaste har någon makt över huvud taget, vilket inkluderar våra demokratiskt grundlagsstadgade rättigheter och var och ens röst.
Kapitalism är fundamentalt inkompatibelt med demokrati och ett fritt samhälle. Om pengar är makt, så är kapitalism ett politiskt system, inte ett ekonomiskt.
Ja hom har troligen inte helt fel men det man bör observera är det så kallade gröna investeringar . Det dom miljö mupparna sålt in till den mindre tänkande delen av befolkningen
Ännu en könskvoterad ”sparekonom” som endast kan citera backspegeln. Frida gav rådet ”sälj allt” kraschen mars 2020. 6 månader senare var börsen ATH. Könskvoterade skadar svensk ekonomi, svenska småsparare och hela landet. 💄