2026 Q2 - rapport
70 dagar sedan
‧46min
1,55 DKK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.
Orderdjup
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 4 800 | ||
| 1 844 | ||
| 1 661 | ||
| 2 959 | ||
| 861 |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Fonder & ETF:er som inkluderar aktien
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q3 - rapport 5 nov. | 7 dagar |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - rapport 20 aug. | ||
2026 Q1 - rapport 7 maj | ||
Årsstämma 2026 11 mars | ||
2025 Q4 - rapport 5 feb. | ||
2025 Q3 - rapport 6 nov. 2025 |
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
- ·för 52 min senGissningslek med anledning av dagens beslut på Amplifons extra bolagsstämma, vad gäller GN Store Nords aktiekurs i morgon. Jag tror på min. 2% ökning. Hoppas att läsaren av ovanstående text vill vara med på det.
- ·för 3 tim sedanFör att uppfylla de avtalsenliga skyldigheterna med GN godkände bolagsstämman emissionen av 56 000 000 nya stamaktier med ett nominellt värde om 0,02 euro vardera, med samma egenskaper som de stamaktier i Amplifon som var utestående på utgivningsdagen, förbehållna teckning av GN och som ska betalas genom kvittning mot den fordran som GN gör anspråk på som en del av priset för förvärvet. Emissionskursen för de nya aktierna fastställdes av styrelsen i enlighet med artikel 2441 sjätte stycket i den italienska civillagen till 11,267 euro per aktie med beaktande av värdet på bolagets nettotillgångar och utvecklingen för Amplifon-aktierna under den föregående sexmånadersperioden, och motsvarande det vägda genomsnittet av kurserna de senaste tre månaderna. Den inbetalda kapitalökningen kommer att genomföras i odelbar form med uteslutande av företrädesrätten i enlighet med artikel 2441 femte stycket i den italienska civillagen, och kommer att slutföras samtidigt som förvärvet fullbordas, senast den 30 juni 2027. De nya aktierna kommer att noteras på Euronext Milan, organiserat och förvaltat av Borsa Italiana SpA, i likhet med de vanliga Amplifon-aktier som redan är i omlopp, och kommer även att vara föremål för dematerialiseringssystemet och centraliserad förvaltning hos Monte Titoli SpA. Efter kapitalökningen kommer huvudägaren Ampliter Srl att äga en ägarandel om 32,07% i bolaget (motsvarande 63,69% av rösterna), medan GN kommer att äga 17,09% av aktiekapitalet (motsvarande 9,13% av rösterna). De nya aktier som tecknas av GN kommer även att vara föremål för överlåtelsebegränsningar (lock-up), med deras gradvisa frigörelse (staggered lock-up) under de 15 månader som följer efter dagen för förvärvets genomförande: mindre än ungefär en tredjedel av aktierna kan frigöras efter 9 månader från closing, medan de återstående aktierna kommer att frigöras i efterföljande trancher fram till det slutliga utgången av lock-up-perioden. Slutligen upprepas det att inga ytterligare kapitalökningar planeras i samband med förvärvet utöver den som tas upp i detta pressmeddelande och den accelererade bookbuilding-transaktionen som genomfördes den 22 maj 2026. Den återstående kontantkomponenten i vederlaget kommer att finansieras genom seniorlånet på 1,35 miljarder euro med en maximal löptid på 24 månader som tecknas i juni, vilket kan refinansieras genom en mix av bankskuld och obligationer, där tidsplan och belopp ännu inte är fastställda och beror på utvecklingen av marknadsförhållandena. Så nu sjunker väl Amplifon-aktiekursen - det har kommit 56 miljoner aktier till och affären avslutas först den 30/6-2027Mycket användbar kommentar, var du än har informationen ifrån, Jyskinvest. Så långt allt väl. Avanti framåt.
- ·för 3 tim sedanAmplifon har just skickat ut denna. https://corporate.amplifon.com//content/corporatesite/it/en/investors/press-releases/c-pr-shareholders-meeting-29-10-2026.html
- ·för 7 tim sedanAngående Amplifon kommer det att hända min. 2 saker i dag !! Det är extra ord. bolagsstämma i dag kl. 12.00, där de praktiska sakerna kring deras köp av GN Hearing ska beslutas Det skulle komma en Q3-rapport i dag.. Mest sannolikt kommer den före bolagsstämman Slutligen har det ju inte kommit några nyheter än från EU:s konkurrensmyndigheter !! Hade egentligen förväntat mig att det var på plats före bolagsstämman, det är i alla fall det som är mest logiskt, men det kommer i alla fall senast den 6 november.Det vore bra med ett klargörande inom de tidsfrister som du nämner Radar24. I annat fall kommer fler blankare att dyka upp. Man bör vara förberedd på båda delarna.
- ·för 7 tim sedanJyske Bank drar undan mattan och behåll till Riktkurs 110 och DNB Carnegie höjer riktkursen till 122 och upprepar köp. Investerarna tror tydligen mer på Jyske Bank. Det är tankeväckande, men det blir spännde att se vem som får rätt i nästa vecka.MarketWire skriver; " "Jyske Bank väljer därför att ta hem vinsten och sänker rekommendationen, fullt medvetna om att GN efter avyttringen av Hearing sitter på en överlikviditet på 4 miljarder DKK, som kan skickas tillbaka till aktieägarna. Eftersom GNs innehav av aktier i Amplifon om 56 miljoner stycken inte är en strategisk investering, ska värdet av detta - p.t. ca 5,5 miljarder DKK - läggas ovanpå de 4 miljarder DKK. GNs innehav av Amplifon kommer sannolikt att säljas inom det kommande halvåret, och vem vet, kanske uppgår den potentiella totala utdelningen till aktieägarna till den tiden sammantaget till mellan 10-11 miljarder DKK.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Relaterade värdepapper
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |
2026 Q2 - rapport
70 dagar sedan
‧46min
1,55 DKK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
- ·för 52 min senGissningslek med anledning av dagens beslut på Amplifons extra bolagsstämma, vad gäller GN Store Nords aktiekurs i morgon. Jag tror på min. 2% ökning. Hoppas att läsaren av ovanstående text vill vara med på det.
- ·för 3 tim sedanFör att uppfylla de avtalsenliga skyldigheterna med GN godkände bolagsstämman emissionen av 56 000 000 nya stamaktier med ett nominellt värde om 0,02 euro vardera, med samma egenskaper som de stamaktier i Amplifon som var utestående på utgivningsdagen, förbehållna teckning av GN och som ska betalas genom kvittning mot den fordran som GN gör anspråk på som en del av priset för förvärvet. Emissionskursen för de nya aktierna fastställdes av styrelsen i enlighet med artikel 2441 sjätte stycket i den italienska civillagen till 11,267 euro per aktie med beaktande av värdet på bolagets nettotillgångar och utvecklingen för Amplifon-aktierna under den föregående sexmånadersperioden, och motsvarande det vägda genomsnittet av kurserna de senaste tre månaderna. Den inbetalda kapitalökningen kommer att genomföras i odelbar form med uteslutande av företrädesrätten i enlighet med artikel 2441 femte stycket i den italienska civillagen, och kommer att slutföras samtidigt som förvärvet fullbordas, senast den 30 juni 2027. De nya aktierna kommer att noteras på Euronext Milan, organiserat och förvaltat av Borsa Italiana SpA, i likhet med de vanliga Amplifon-aktier som redan är i omlopp, och kommer även att vara föremål för dematerialiseringssystemet och centraliserad förvaltning hos Monte Titoli SpA. Efter kapitalökningen kommer huvudägaren Ampliter Srl att äga en ägarandel om 32,07% i bolaget (motsvarande 63,69% av rösterna), medan GN kommer att äga 17,09% av aktiekapitalet (motsvarande 9,13% av rösterna). De nya aktier som tecknas av GN kommer även att vara föremål för överlåtelsebegränsningar (lock-up), med deras gradvisa frigörelse (staggered lock-up) under de 15 månader som följer efter dagen för förvärvets genomförande: mindre än ungefär en tredjedel av aktierna kan frigöras efter 9 månader från closing, medan de återstående aktierna kommer att frigöras i efterföljande trancher fram till det slutliga utgången av lock-up-perioden. Slutligen upprepas det att inga ytterligare kapitalökningar planeras i samband med förvärvet utöver den som tas upp i detta pressmeddelande och den accelererade bookbuilding-transaktionen som genomfördes den 22 maj 2026. Den återstående kontantkomponenten i vederlaget kommer att finansieras genom seniorlånet på 1,35 miljarder euro med en maximal löptid på 24 månader som tecknas i juni, vilket kan refinansieras genom en mix av bankskuld och obligationer, där tidsplan och belopp ännu inte är fastställda och beror på utvecklingen av marknadsförhållandena. Så nu sjunker väl Amplifon-aktiekursen - det har kommit 56 miljoner aktier till och affären avslutas först den 30/6-2027Mycket användbar kommentar, var du än har informationen ifrån, Jyskinvest. Så långt allt väl. Avanti framåt.
- ·för 3 tim sedanAmplifon har just skickat ut denna. https://corporate.amplifon.com//content/corporatesite/it/en/investors/press-releases/c-pr-shareholders-meeting-29-10-2026.html
- ·för 7 tim sedanAngående Amplifon kommer det att hända min. 2 saker i dag !! Det är extra ord. bolagsstämma i dag kl. 12.00, där de praktiska sakerna kring deras köp av GN Hearing ska beslutas Det skulle komma en Q3-rapport i dag.. Mest sannolikt kommer den före bolagsstämman Slutligen har det ju inte kommit några nyheter än från EU:s konkurrensmyndigheter !! Hade egentligen förväntat mig att det var på plats före bolagsstämman, det är i alla fall det som är mest logiskt, men det kommer i alla fall senast den 6 november.Det vore bra med ett klargörande inom de tidsfrister som du nämner Radar24. I annat fall kommer fler blankare att dyka upp. Man bör vara förberedd på båda delarna.
- ·för 7 tim sedanJyske Bank drar undan mattan och behåll till Riktkurs 110 och DNB Carnegie höjer riktkursen till 122 och upprepar köp. Investerarna tror tydligen mer på Jyske Bank. Det är tankeväckande, men det blir spännde att se vem som får rätt i nästa vecka.MarketWire skriver; " "Jyske Bank väljer därför att ta hem vinsten och sänker rekommendationen, fullt medvetna om att GN efter avyttringen av Hearing sitter på en överlikviditet på 4 miljarder DKK, som kan skickas tillbaka till aktieägarna. Eftersom GNs innehav av aktier i Amplifon om 56 miljoner stycken inte är en strategisk investering, ska värdet av detta - p.t. ca 5,5 miljarder DKK - läggas ovanpå de 4 miljarder DKK. GNs innehav av Amplifon kommer sannolikt att säljas inom det kommande halvåret, och vem vet, kanske uppgår den potentiella totala utdelningen till aktieägarna till den tiden sammantaget till mellan 10-11 miljarder DKK.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 4 800 | ||
| 1 844 | ||
| 1 661 | ||
| 2 959 | ||
| 861 |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Fonder & ETF:er som inkluderar aktien
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q3 - rapport 5 nov. | 7 dagar |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - rapport 20 aug. | ||
2026 Q1 - rapport 7 maj | ||
Årsstämma 2026 11 mars | ||
2025 Q4 - rapport 5 feb. | ||
2025 Q3 - rapport 6 nov. 2025 |
Relaterade värdepapper
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |
2026 Q2 - rapport
70 dagar sedan
‧46min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
Data hämtas från Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q3 - rapport 5 nov. | 7 dagar |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q2 - rapport 20 aug. | ||
2026 Q1 - rapport 7 maj | ||
Årsstämma 2026 11 mars | ||
2025 Q4 - rapport 5 feb. | ||
2025 Q3 - rapport 6 nov. 2025 |
Relaterade värdepapper
1,55 DKK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
- ·för 52 min senGissningslek med anledning av dagens beslut på Amplifons extra bolagsstämma, vad gäller GN Store Nords aktiekurs i morgon. Jag tror på min. 2% ökning. Hoppas att läsaren av ovanstående text vill vara med på det.
- ·för 3 tim sedanFör att uppfylla de avtalsenliga skyldigheterna med GN godkände bolagsstämman emissionen av 56 000 000 nya stamaktier med ett nominellt värde om 0,02 euro vardera, med samma egenskaper som de stamaktier i Amplifon som var utestående på utgivningsdagen, förbehållna teckning av GN och som ska betalas genom kvittning mot den fordran som GN gör anspråk på som en del av priset för förvärvet. Emissionskursen för de nya aktierna fastställdes av styrelsen i enlighet med artikel 2441 sjätte stycket i den italienska civillagen till 11,267 euro per aktie med beaktande av värdet på bolagets nettotillgångar och utvecklingen för Amplifon-aktierna under den föregående sexmånadersperioden, och motsvarande det vägda genomsnittet av kurserna de senaste tre månaderna. Den inbetalda kapitalökningen kommer att genomföras i odelbar form med uteslutande av företrädesrätten i enlighet med artikel 2441 femte stycket i den italienska civillagen, och kommer att slutföras samtidigt som förvärvet fullbordas, senast den 30 juni 2027. De nya aktierna kommer att noteras på Euronext Milan, organiserat och förvaltat av Borsa Italiana SpA, i likhet med de vanliga Amplifon-aktier som redan är i omlopp, och kommer även att vara föremål för dematerialiseringssystemet och centraliserad förvaltning hos Monte Titoli SpA. Efter kapitalökningen kommer huvudägaren Ampliter Srl att äga en ägarandel om 32,07% i bolaget (motsvarande 63,69% av rösterna), medan GN kommer att äga 17,09% av aktiekapitalet (motsvarande 9,13% av rösterna). De nya aktier som tecknas av GN kommer även att vara föremål för överlåtelsebegränsningar (lock-up), med deras gradvisa frigörelse (staggered lock-up) under de 15 månader som följer efter dagen för förvärvets genomförande: mindre än ungefär en tredjedel av aktierna kan frigöras efter 9 månader från closing, medan de återstående aktierna kommer att frigöras i efterföljande trancher fram till det slutliga utgången av lock-up-perioden. Slutligen upprepas det att inga ytterligare kapitalökningar planeras i samband med förvärvet utöver den som tas upp i detta pressmeddelande och den accelererade bookbuilding-transaktionen som genomfördes den 22 maj 2026. Den återstående kontantkomponenten i vederlaget kommer att finansieras genom seniorlånet på 1,35 miljarder euro med en maximal löptid på 24 månader som tecknas i juni, vilket kan refinansieras genom en mix av bankskuld och obligationer, där tidsplan och belopp ännu inte är fastställda och beror på utvecklingen av marknadsförhållandena. Så nu sjunker väl Amplifon-aktiekursen - det har kommit 56 miljoner aktier till och affären avslutas först den 30/6-2027Mycket användbar kommentar, var du än har informationen ifrån, Jyskinvest. Så långt allt väl. Avanti framåt.
- ·för 3 tim sedanAmplifon har just skickat ut denna. https://corporate.amplifon.com//content/corporatesite/it/en/investors/press-releases/c-pr-shareholders-meeting-29-10-2026.html
- ·för 7 tim sedanAngående Amplifon kommer det att hända min. 2 saker i dag !! Det är extra ord. bolagsstämma i dag kl. 12.00, där de praktiska sakerna kring deras köp av GN Hearing ska beslutas Det skulle komma en Q3-rapport i dag.. Mest sannolikt kommer den före bolagsstämman Slutligen har det ju inte kommit några nyheter än från EU:s konkurrensmyndigheter !! Hade egentligen förväntat mig att det var på plats före bolagsstämman, det är i alla fall det som är mest logiskt, men det kommer i alla fall senast den 6 november.Det vore bra med ett klargörande inom de tidsfrister som du nämner Radar24. I annat fall kommer fler blankare att dyka upp. Man bör vara förberedd på båda delarna.
- ·för 7 tim sedanJyske Bank drar undan mattan och behåll till Riktkurs 110 och DNB Carnegie höjer riktkursen till 122 och upprepar köp. Investerarna tror tydligen mer på Jyske Bank. Det är tankeväckande, men det blir spännde att se vem som får rätt i nästa vecka.MarketWire skriver; " "Jyske Bank väljer därför att ta hem vinsten och sänker rekommendationen, fullt medvetna om att GN efter avyttringen av Hearing sitter på en överlikviditet på 4 miljarder DKK, som kan skickas tillbaka till aktieägarna. Eftersom GNs innehav av aktier i Amplifon om 56 miljoner stycken inte är en strategisk investering, ska värdet av detta - p.t. ca 5,5 miljarder DKK - läggas ovanpå de 4 miljarder DKK. GNs innehav av Amplifon kommer sannolikt att säljas inom det kommande halvåret, och vem vet, kanske uppgår den potentiella totala utdelningen till aktieägarna till den tiden sammantaget till mellan 10-11 miljarder DKK.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal |
|---|---|---|
| 4 800 | ||
| 1 844 | ||
| 1 661 | ||
| 2 959 | ||
| 861 |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Fonder & ETF:er som inkluderar aktien
Kunder har även besökt
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Nordea Bank Abp | 4 800 | 4 800 | 0 | 4 800 |
| Danske Bank A/S | 93 392 | 93 392 | 0 | 93 392 |
| Anonym | 498 410 | 498 410 | 0 | 0 |









