Q3-rapport
22 dagar sedan‧43min
6,7542 NOK/aktie
Senaste utdelning
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
8 280
Sälj
Antal
67 400
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 179 | - | - | ||
| 1 540 | - | - | ||
| 2 654 | - | - | ||
| 3 299 | - | - | ||
| 4 201 | - | - |
Högst
7,05VWAP
Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
VWAP
Högst
7,05Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
| 2025 Q4-rapport | 12 feb. 2026 |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-rapport | 6 nov. | |
| 2025 Q2-rapport | 14 aug. | |
| 2025 Q1-rapport | 15 maj | |
| 2024 Årsstämma | 5 maj | |
| 2024 Q4-rapport | 13 feb. |
Data hämtas från Millistream, Quartr
Kunder har även besökt
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 7 min senJag har haft en lång dialog med Finanstilsynet om marknadsmanipulation på Oslo Børs, och använt HEX som ett av flera exempel på vad som pågår på marknaden. Svaret är alltid detsamma: att de “följer situationen noga i alla aktier”. Här är mitt senaste mejl till Finanstilsynet: Tack för återkopplingen. Tillämpningen av MAR-regelverket fungerar enligt min mening inte som regelverket förutsätter. Ni kan själva se hur många förfrågningar Finanstilsynet har mottagit om manipulering på Oslo Børs under många år. När den manipulativa aktiviteten inte bara fortsätter, utan faktiskt eskalerar, ser jag inte vilket verkligt värde eventuella undersökningar har gett hittills. Ingenting av det som pågår öppet på marknaden stoppas. Och mina frågor besvaras inte heller. Ett exempel på vad som pågår på Oslo Børs: HEX var prissatt till 44 kronor i januari, hämtade nästan 590 miljoner kronor i en riktad emission till 14 kronor i september – och står nu på 6-nivån. Vi vet fortfarande inte vem som deltog i emissionen. Inga nya namn på topp 50, inga flaggningsmeddelanden, ingen uppklarning. Detta är helt obegripligt på en marknad som ska vara transparent. Under samma period var HEX den mest blankade aktien i hela Norden, med 13,6% av aktierna blankade. Varför måste vanliga investerare betala mäklarhus för att få tillgång till verkliga blankningspositioner över 0,1%? Borde inte sådan information vara tillgänglig för alla på en marknad som hävdar att vara öppen och reglerad? När aktörerna bakom sådana affärer hålls dolda, skapar det oundvikligen spekulation. Vi förstår bara att något inte står rätt till. HEX tappar marknadsvärde – och Oslo Børs tappar trovärdighet. Många små investerare förlorar flera hundra tusen kronor till följd av sådana förhållanden. Hade investerare blivit rånade fysiskt på gatan, skulle polis, media och myndigheter ha reagerat omedelbart. På aktiemarknaden sker det i full öppenhet utan konsekvenser. Staten täcker nära 38 procent av förlusterna genom skatteavdrag, medan mycket av vinsten verkar gå till utländska aktörer som inte betalar skatt till Norge.·för 5 min senJag skrev också: Jag måste vara ärlig och säga att jag blev upprörd när jag läste Finanstilsynets tio sidor långa rapport i Pryme-fallet. Det är ett imponerande grundligt arbete, med detaljerad genomgång av varje enskild småhandel en oerfaren småsparare gjorde med 1–10 aktier. Det visar att Finanstilsynet har kapacitet, analysverktyg och vilja att gå mycket djupt när det gäller att avslöja minimalvolym-affärer som kan påverka kursen. Det som är skuffande är att samma grundlighet inte används gentemot de aktörer som systematiskt och i stor skala påverkar förhandel och auktioner genom algoritmer och dominerande volym via utländska mäklarhus, i åratal. När en nybörjare åläggs 100.000 kronor i avgift, medan professionella aktörer som öppet skapar vilseledande marknadsbilder inte får motsvarande uppföljning, är det inte lätt att förstå prioriteringen.
- ·för 2 tim sedanKan det bli första veckan sedan den 5 september med uppgång?·för 2 tim sedan · ÄndradNågra brukar dumpa i slutet av torsdagar (det hände även igår) och kraftigt på fredagar. Dagens data visar att ett konto hos The Bank of New York Mellon sålde/dumpade ca. 1,6 mil aktier men lyckades inte pressa ner kursen mycket. För 2 dagar sedan hade 2 andra konton ökat med 600000-700000 aktier. Jag tror att blankare lånar aktier från dem. Näst största aktieägaren, MP PENSJON PK, har ökat något till 18,625,978. Blankningen var lite ner igår. Om den här veckan slutar på + är det första gången på veckobasis och kanske sedan emissionen.
- ·för 4 tim sedanFör sopbilar i stora städer borde egenproducerad biogas vara en no-brainer. Det är väl därför Hexagon Agility då och då får en sådan order för sopbilsflottor. Detta är bara en av tiotals pelare HEX står på. Kvartalsrapportering är det som kväver kursen. Kursen faller varje kvartal på samma nyheter och detta är en trend i tiden där börsen är full av lyckojägare som söker kortvariga investeringar och drömmer om 10-dubblingen.
- ·för 6 tim sedanRekommenderar alla att se börsmorgon på Finansavisen idag och intervjun med VD:n för Refuels, biogas kommer för fullt.·för 6 tim sedanlänk?·för 5 tim sedanBiogas är den föredragna lösningen för att minska utsläppen från tung transport idag. Det kräver inga subventioner och har lägre bränslekostnader än alternativen.
- ·för 19 tim sedan · ÄndradHade jag inte sålt aktierna i detta skräpföretag så hade jag varit ner över 40% nu. Och jag hade köpt in mig till ett relativt lågt pris jämfört med många här inne egentligen. I stället så har jag tradat andra företag under tiden och är nu ner bara lite över 15%. Lärdomen är väl att man inte ska hålla fast vid en förlorande position även om det bara är pappersförlust här och nu. Det kan alltid bli värre. Framtiden för Hexagon Composites är ytterst osäker här. Inte omöjligt att det kommer en emission i Q1 och aktierna faller ner till 5 kronor. Allt beror väl på hur mycket pengar de har lyckats spara in på de nedskärningar de har gjort. Det kommer vi att se i Q4-siffrorna som kommer på nyåret.·för 7 tim sedanDet enda jag inte ser är dina aktier. Så då utgår jag alltid ifrån att du är här mest för att hänga på forumet. Allt annat blir liksom Fake News och nonsens. Det är okej att du inte vill dela din portfölj, ingen behöver dela allt. Men då är det heller ingen som tror på något av det du säger 🤭
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter & Analyser
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Q3-rapport
22 dagar sedan‧43min
6,7542 NOK/aktie
Senaste utdelning
Nyheter & Analyser
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 7 min senJag har haft en lång dialog med Finanstilsynet om marknadsmanipulation på Oslo Børs, och använt HEX som ett av flera exempel på vad som pågår på marknaden. Svaret är alltid detsamma: att de “följer situationen noga i alla aktier”. Här är mitt senaste mejl till Finanstilsynet: Tack för återkopplingen. Tillämpningen av MAR-regelverket fungerar enligt min mening inte som regelverket förutsätter. Ni kan själva se hur många förfrågningar Finanstilsynet har mottagit om manipulering på Oslo Børs under många år. När den manipulativa aktiviteten inte bara fortsätter, utan faktiskt eskalerar, ser jag inte vilket verkligt värde eventuella undersökningar har gett hittills. Ingenting av det som pågår öppet på marknaden stoppas. Och mina frågor besvaras inte heller. Ett exempel på vad som pågår på Oslo Børs: HEX var prissatt till 44 kronor i januari, hämtade nästan 590 miljoner kronor i en riktad emission till 14 kronor i september – och står nu på 6-nivån. Vi vet fortfarande inte vem som deltog i emissionen. Inga nya namn på topp 50, inga flaggningsmeddelanden, ingen uppklarning. Detta är helt obegripligt på en marknad som ska vara transparent. Under samma period var HEX den mest blankade aktien i hela Norden, med 13,6% av aktierna blankade. Varför måste vanliga investerare betala mäklarhus för att få tillgång till verkliga blankningspositioner över 0,1%? Borde inte sådan information vara tillgänglig för alla på en marknad som hävdar att vara öppen och reglerad? När aktörerna bakom sådana affärer hålls dolda, skapar det oundvikligen spekulation. Vi förstår bara att något inte står rätt till. HEX tappar marknadsvärde – och Oslo Børs tappar trovärdighet. Många små investerare förlorar flera hundra tusen kronor till följd av sådana förhållanden. Hade investerare blivit rånade fysiskt på gatan, skulle polis, media och myndigheter ha reagerat omedelbart. På aktiemarknaden sker det i full öppenhet utan konsekvenser. Staten täcker nära 38 procent av förlusterna genom skatteavdrag, medan mycket av vinsten verkar gå till utländska aktörer som inte betalar skatt till Norge.·för 5 min senJag skrev också: Jag måste vara ärlig och säga att jag blev upprörd när jag läste Finanstilsynets tio sidor långa rapport i Pryme-fallet. Det är ett imponerande grundligt arbete, med detaljerad genomgång av varje enskild småhandel en oerfaren småsparare gjorde med 1–10 aktier. Det visar att Finanstilsynet har kapacitet, analysverktyg och vilja att gå mycket djupt när det gäller att avslöja minimalvolym-affärer som kan påverka kursen. Det som är skuffande är att samma grundlighet inte används gentemot de aktörer som systematiskt och i stor skala påverkar förhandel och auktioner genom algoritmer och dominerande volym via utländska mäklarhus, i åratal. När en nybörjare åläggs 100.000 kronor i avgift, medan professionella aktörer som öppet skapar vilseledande marknadsbilder inte får motsvarande uppföljning, är det inte lätt att förstå prioriteringen.
- ·för 2 tim sedanKan det bli första veckan sedan den 5 september med uppgång?·för 2 tim sedan · ÄndradNågra brukar dumpa i slutet av torsdagar (det hände även igår) och kraftigt på fredagar. Dagens data visar att ett konto hos The Bank of New York Mellon sålde/dumpade ca. 1,6 mil aktier men lyckades inte pressa ner kursen mycket. För 2 dagar sedan hade 2 andra konton ökat med 600000-700000 aktier. Jag tror att blankare lånar aktier från dem. Näst största aktieägaren, MP PENSJON PK, har ökat något till 18,625,978. Blankningen var lite ner igår. Om den här veckan slutar på + är det första gången på veckobasis och kanske sedan emissionen.
- ·för 4 tim sedanFör sopbilar i stora städer borde egenproducerad biogas vara en no-brainer. Det är väl därför Hexagon Agility då och då får en sådan order för sopbilsflottor. Detta är bara en av tiotals pelare HEX står på. Kvartalsrapportering är det som kväver kursen. Kursen faller varje kvartal på samma nyheter och detta är en trend i tiden där börsen är full av lyckojägare som söker kortvariga investeringar och drömmer om 10-dubblingen.
- ·för 6 tim sedanRekommenderar alla att se börsmorgon på Finansavisen idag och intervjun med VD:n för Refuels, biogas kommer för fullt.·för 6 tim sedanlänk?·för 5 tim sedanBiogas är den föredragna lösningen för att minska utsläppen från tung transport idag. Det kräver inga subventioner och har lägre bränslekostnader än alternativen.
- ·för 19 tim sedan · ÄndradHade jag inte sålt aktierna i detta skräpföretag så hade jag varit ner över 40% nu. Och jag hade köpt in mig till ett relativt lågt pris jämfört med många här inne egentligen. I stället så har jag tradat andra företag under tiden och är nu ner bara lite över 15%. Lärdomen är väl att man inte ska hålla fast vid en förlorande position även om det bara är pappersförlust här och nu. Det kan alltid bli värre. Framtiden för Hexagon Composites är ytterst osäker här. Inte omöjligt att det kommer en emission i Q1 och aktierna faller ner till 5 kronor. Allt beror väl på hur mycket pengar de har lyckats spara in på de nedskärningar de har gjort. Det kommer vi att se i Q4-siffrorna som kommer på nyåret.·för 7 tim sedanDet enda jag inte ser är dina aktier. Så då utgår jag alltid ifrån att du är här mest för att hänga på forumet. Allt annat blir liksom Fake News och nonsens. Det är okej att du inte vill dela din portfölj, ingen behöver dela allt. Men då är det heller ingen som tror på något av det du säger 🤭
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
8 280
Sälj
Antal
67 400
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 179 | - | - | ||
| 1 540 | - | - | ||
| 2 654 | - | - | ||
| 3 299 | - | - | ||
| 4 201 | - | - |
Högst
7,05VWAP
Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
VWAP
Högst
7,05Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Kunder har även besökt
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
| 2025 Q4-rapport | 12 feb. 2026 |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-rapport | 6 nov. | |
| 2025 Q2-rapport | 14 aug. | |
| 2025 Q1-rapport | 15 maj | |
| 2024 Årsstämma | 5 maj | |
| 2024 Q4-rapport | 13 feb. |
Data hämtas från Millistream, Quartr
Q3-rapport
22 dagar sedan‧43min
Nyheter & Analyser
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
| 2025 Q4-rapport | 12 feb. 2026 |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q3-rapport | 6 nov. | |
| 2025 Q2-rapport | 14 aug. | |
| 2025 Q1-rapport | 15 maj | |
| 2024 Årsstämma | 5 maj | |
| 2024 Q4-rapport | 13 feb. |
Data hämtas från Millistream, Quartr
6,7542 NOK/aktie
Senaste utdelning
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 7 min senJag har haft en lång dialog med Finanstilsynet om marknadsmanipulation på Oslo Børs, och använt HEX som ett av flera exempel på vad som pågår på marknaden. Svaret är alltid detsamma: att de “följer situationen noga i alla aktier”. Här är mitt senaste mejl till Finanstilsynet: Tack för återkopplingen. Tillämpningen av MAR-regelverket fungerar enligt min mening inte som regelverket förutsätter. Ni kan själva se hur många förfrågningar Finanstilsynet har mottagit om manipulering på Oslo Børs under många år. När den manipulativa aktiviteten inte bara fortsätter, utan faktiskt eskalerar, ser jag inte vilket verkligt värde eventuella undersökningar har gett hittills. Ingenting av det som pågår öppet på marknaden stoppas. Och mina frågor besvaras inte heller. Ett exempel på vad som pågår på Oslo Børs: HEX var prissatt till 44 kronor i januari, hämtade nästan 590 miljoner kronor i en riktad emission till 14 kronor i september – och står nu på 6-nivån. Vi vet fortfarande inte vem som deltog i emissionen. Inga nya namn på topp 50, inga flaggningsmeddelanden, ingen uppklarning. Detta är helt obegripligt på en marknad som ska vara transparent. Under samma period var HEX den mest blankade aktien i hela Norden, med 13,6% av aktierna blankade. Varför måste vanliga investerare betala mäklarhus för att få tillgång till verkliga blankningspositioner över 0,1%? Borde inte sådan information vara tillgänglig för alla på en marknad som hävdar att vara öppen och reglerad? När aktörerna bakom sådana affärer hålls dolda, skapar det oundvikligen spekulation. Vi förstår bara att något inte står rätt till. HEX tappar marknadsvärde – och Oslo Børs tappar trovärdighet. Många små investerare förlorar flera hundra tusen kronor till följd av sådana förhållanden. Hade investerare blivit rånade fysiskt på gatan, skulle polis, media och myndigheter ha reagerat omedelbart. På aktiemarknaden sker det i full öppenhet utan konsekvenser. Staten täcker nära 38 procent av förlusterna genom skatteavdrag, medan mycket av vinsten verkar gå till utländska aktörer som inte betalar skatt till Norge.·för 5 min senJag skrev också: Jag måste vara ärlig och säga att jag blev upprörd när jag läste Finanstilsynets tio sidor långa rapport i Pryme-fallet. Det är ett imponerande grundligt arbete, med detaljerad genomgång av varje enskild småhandel en oerfaren småsparare gjorde med 1–10 aktier. Det visar att Finanstilsynet har kapacitet, analysverktyg och vilja att gå mycket djupt när det gäller att avslöja minimalvolym-affärer som kan påverka kursen. Det som är skuffande är att samma grundlighet inte används gentemot de aktörer som systematiskt och i stor skala påverkar förhandel och auktioner genom algoritmer och dominerande volym via utländska mäklarhus, i åratal. När en nybörjare åläggs 100.000 kronor i avgift, medan professionella aktörer som öppet skapar vilseledande marknadsbilder inte får motsvarande uppföljning, är det inte lätt att förstå prioriteringen.
- ·för 2 tim sedanKan det bli första veckan sedan den 5 september med uppgång?·för 2 tim sedan · ÄndradNågra brukar dumpa i slutet av torsdagar (det hände även igår) och kraftigt på fredagar. Dagens data visar att ett konto hos The Bank of New York Mellon sålde/dumpade ca. 1,6 mil aktier men lyckades inte pressa ner kursen mycket. För 2 dagar sedan hade 2 andra konton ökat med 600000-700000 aktier. Jag tror att blankare lånar aktier från dem. Näst största aktieägaren, MP PENSJON PK, har ökat något till 18,625,978. Blankningen var lite ner igår. Om den här veckan slutar på + är det första gången på veckobasis och kanske sedan emissionen.
- ·för 4 tim sedanFör sopbilar i stora städer borde egenproducerad biogas vara en no-brainer. Det är väl därför Hexagon Agility då och då får en sådan order för sopbilsflottor. Detta är bara en av tiotals pelare HEX står på. Kvartalsrapportering är det som kväver kursen. Kursen faller varje kvartal på samma nyheter och detta är en trend i tiden där börsen är full av lyckojägare som söker kortvariga investeringar och drömmer om 10-dubblingen.
- ·för 6 tim sedanRekommenderar alla att se börsmorgon på Finansavisen idag och intervjun med VD:n för Refuels, biogas kommer för fullt.·för 6 tim sedanlänk?·för 5 tim sedanBiogas är den föredragna lösningen för att minska utsläppen från tung transport idag. Det kräver inga subventioner och har lägre bränslekostnader än alternativen.
- ·för 19 tim sedan · ÄndradHade jag inte sålt aktierna i detta skräpföretag så hade jag varit ner över 40% nu. Och jag hade köpt in mig till ett relativt lågt pris jämfört med många här inne egentligen. I stället så har jag tradat andra företag under tiden och är nu ner bara lite över 15%. Lärdomen är väl att man inte ska hålla fast vid en förlorande position även om det bara är pappersförlust här och nu. Det kan alltid bli värre. Framtiden för Hexagon Composites är ytterst osäker här. Inte omöjligt att det kommer en emission i Q1 och aktierna faller ner till 5 kronor. Allt beror väl på hur mycket pengar de har lyckats spara in på de nedskärningar de har gjort. Det kommer vi att se i Q4-siffrorna som kommer på nyåret.·för 7 tim sedanDet enda jag inte ser är dina aktier. Så då utgår jag alltid ifrån att du är här mest för att hänga på forumet. Allt annat blir liksom Fake News och nonsens. Det är okej att du inte vill dela din portfölj, ingen behöver dela allt. Men då är det heller ingen som tror på något av det du säger 🤭
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Oslo Børs
Antal
Köp
8 280
Sälj
Antal
67 400
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 179 | - | - | ||
| 1 540 | - | - | ||
| 2 654 | - | - | ||
| 3 299 | - | - | ||
| 4 201 | - | - |
Högst
7,05VWAP
Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
VWAP
Högst
7,05Lägst
6,8OmsättningAntal
3,5 503 976
Mäklarstatistik
Ingen data hittades





