Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Karolinska Development B

Karolinska Development B

0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK
0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK

Karolinska Development B

Karolinska Development B

0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK
0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK

Karolinska Development B

Karolinska Development B

0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK
0,3110SEK
−0,64% (−0,0020)
Vid stängning
Högst0,3160
Lägst0,3080
Omsättning
0,2 MSEK
2025 Q3-rapport

Endast PDF

64 dagar sedan

Orderdjup

SwedenNasdaq Stockholm
Antal
Köp
1 300
Sälj
Antal
18 466

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
10 000--
1 000--
1 000--
30 457--
5 000--
Högst
0,316
VWAP
0,311
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583
VWAP
0,311
Högst
0,316
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr, FactSet
Nästa händelse
2025 Q4-rapport
13 feb.
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport14 nov. 2025
2025 Q2-rapport29 aug. 2025
2025 Q1-rapport30 apr. 2025
2024 Q4-rapport14 feb. 2025
2024 Q3-rapport15 nov. 2024

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    31 öre nu och ton ligger runt nollan. Blir det fulltecknat? JAG tecknar i vart fall inte! Är så OTROLIGT trött på dessa förhoppningsbolag som egentligen inte har att göra på börsen!
  • 13 jan.
    ·
    13 jan.
    ·
    Jag väljer, som jag brukar vid denna typ av emissioner, att sälja alla aktier, även om det är förlustbringande, och använda pengarna för att köpa nya i emissionen. Då stöder jag emissionen och bidrar till att färre aktier säljs till garanter med ytterligare rabatt och utspädning av övriga aktieägare. Och då den befintliga aktien fortfarande är dyrare än de nya aktierna, får jag samtidigt lite fler aktier till samma pris. Så även med förlust är det ren win win på det sättet, om man vill stanna kvar i aktien. Den officiella substansrabatten vid kurs 0,335 SEK är ca. 92 % (ibindex.se). Efter en fulltecknad emission kommer den att falla till ca. 77 % vid en förväntad kurs på 0,30 SEK. (Kortvarigt kan kursen självklart bli lägre direkt efter emissionen, som det tyvärr ofta ses när garanterna säljer ut av de nya aktierna de har köpt med stor rabatt i förhållande till oss andra aktieägare.) Jag är emellertid mer intresserad av det jag kallar den reella substansrabatten. Jag förutsätter att aktiekursen är 0,30 SEK, att emissionen fulltecknas och tillför 203 mio. SEK minus 17. mio., SEK i omkostnader. Under dessa förutsättningar får köparna av de nyemitterade aktierna hela behållningen av onoterade aktier ganska gratis – eller nästan gratis. Mer precist blir den reella substansrabatten under dessa förutsättningar 99 %. Den reella substansrabatten beräknar jag uteslutande i förhållande till de onoterade aktierna, då jag först fullt ut moträknar värdet av de börsnoterade aktierna (det finns bara en ganska liten börsnoterad aktie kvar för närvarande) samt positivt kapital inkl. fordringar (och moträknar eventuell skuld.) ärefter är det självklart nödvändigt att se på vad som finns av onoterade aktier i bolagets portfölj. Dels måste man överväga om värdet av de onoterade aktierna är korrekt fastställt. Det har jag inte förutsättningar för att veta, och måste därför bedöma om jag finner ledningen trovärdig och kompetent, inklusive i vilken grad ledningen själv investerar, och om det finns större investerare som ibland kompletterar ytterligare. Men när nu hela potten av onoterade aktier är gratis, kan mycket osäkerhet prissättas in. Dels måste man överväga säkerheten i förhållande till hur mycket enskilda aktier fyller i portföljen. I denna aktie utgör Umecrine ensamt nästan 55 % av de onoterade aktierna, vilket vissa menar är bakgrunden till den stora substansrabatten i detta bolag. Men den stora substansrabatten tar mer än rikligt höjd för, om Umecrine mot förväntan skulle vara 0 kr. värd. Så det bekymrar mig inte. Även om alla de 3 största bolagen skulle gå i konkurs, så kommer aktiens substansvärde fortfarande att vara intakt i förhållande till kursen.
    för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    Finns det NÅGOT företag som är intresserat tro? Vilken ny storägare i detta som hela tiden sjunker och kommer med utspädningar? Kan för lite om bio, men det finns rätt många på smålistorna och de har inte rosat marknaden. Känns säkrare med GULD o SILVER i dessa dagar!
  • 12 jan.
    12 jan.
    Trodde ett tag det var konkurs, men ser sedan to , nej företagen ser INTE attraktivt ut!
  • 12 jan.
    12 jan.
    hur ställer ni er till nyemissionen?
    Gå med i Shareville för att se omröstningsresultat
    all in
    75%
    avstår
    25%
    8 röster Avslutad
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Relativt liten - Ofta säljer några av garanterna efteråt sina aktier med kanske upp till 10 % rabatt - och då blir folk nervösa och dumpar aktien när den går under emissionskursen. Som regel rättar det till sig efter ett tag. För en del år sedan - med Karolinska Development gick det dock helt fel - och kursen kom aldrig upp igen efter emissionen. Det är därför rabatten är så våldsamt stor på aktien. Med med rabatten d.d. är risken i aktien oerhört liten - se min analys av rabatten i mitt inlägg igår. (Jag har sålt alla mina stamaktier, har köpt teckningsrätter och använder hela försäljningssumman och lite mer för att köpa in mig i emissionen.)
  • 8 jan.
    8 jan.
    Ja visst är det på väg ner, men i dag ett uppjuck på 20%! Finns hoppet kvar?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

2025 Q3-rapport

Endast PDF

64 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    31 öre nu och ton ligger runt nollan. Blir det fulltecknat? JAG tecknar i vart fall inte! Är så OTROLIGT trött på dessa förhoppningsbolag som egentligen inte har att göra på börsen!
  • 13 jan.
    ·
    13 jan.
    ·
    Jag väljer, som jag brukar vid denna typ av emissioner, att sälja alla aktier, även om det är förlustbringande, och använda pengarna för att köpa nya i emissionen. Då stöder jag emissionen och bidrar till att färre aktier säljs till garanter med ytterligare rabatt och utspädning av övriga aktieägare. Och då den befintliga aktien fortfarande är dyrare än de nya aktierna, får jag samtidigt lite fler aktier till samma pris. Så även med förlust är det ren win win på det sättet, om man vill stanna kvar i aktien. Den officiella substansrabatten vid kurs 0,335 SEK är ca. 92 % (ibindex.se). Efter en fulltecknad emission kommer den att falla till ca. 77 % vid en förväntad kurs på 0,30 SEK. (Kortvarigt kan kursen självklart bli lägre direkt efter emissionen, som det tyvärr ofta ses när garanterna säljer ut av de nya aktierna de har köpt med stor rabatt i förhållande till oss andra aktieägare.) Jag är emellertid mer intresserad av det jag kallar den reella substansrabatten. Jag förutsätter att aktiekursen är 0,30 SEK, att emissionen fulltecknas och tillför 203 mio. SEK minus 17. mio., SEK i omkostnader. Under dessa förutsättningar får köparna av de nyemitterade aktierna hela behållningen av onoterade aktier ganska gratis – eller nästan gratis. Mer precist blir den reella substansrabatten under dessa förutsättningar 99 %. Den reella substansrabatten beräknar jag uteslutande i förhållande till de onoterade aktierna, då jag först fullt ut moträknar värdet av de börsnoterade aktierna (det finns bara en ganska liten börsnoterad aktie kvar för närvarande) samt positivt kapital inkl. fordringar (och moträknar eventuell skuld.) ärefter är det självklart nödvändigt att se på vad som finns av onoterade aktier i bolagets portfölj. Dels måste man överväga om värdet av de onoterade aktierna är korrekt fastställt. Det har jag inte förutsättningar för att veta, och måste därför bedöma om jag finner ledningen trovärdig och kompetent, inklusive i vilken grad ledningen själv investerar, och om det finns större investerare som ibland kompletterar ytterligare. Men när nu hela potten av onoterade aktier är gratis, kan mycket osäkerhet prissättas in. Dels måste man överväga säkerheten i förhållande till hur mycket enskilda aktier fyller i portföljen. I denna aktie utgör Umecrine ensamt nästan 55 % av de onoterade aktierna, vilket vissa menar är bakgrunden till den stora substansrabatten i detta bolag. Men den stora substansrabatten tar mer än rikligt höjd för, om Umecrine mot förväntan skulle vara 0 kr. värd. Så det bekymrar mig inte. Även om alla de 3 största bolagen skulle gå i konkurs, så kommer aktiens substansvärde fortfarande att vara intakt i förhållande till kursen.
    för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    Finns det NÅGOT företag som är intresserat tro? Vilken ny storägare i detta som hela tiden sjunker och kommer med utspädningar? Kan för lite om bio, men det finns rätt många på smålistorna och de har inte rosat marknaden. Känns säkrare med GULD o SILVER i dessa dagar!
  • 12 jan.
    12 jan.
    Trodde ett tag det var konkurs, men ser sedan to , nej företagen ser INTE attraktivt ut!
  • 12 jan.
    12 jan.
    hur ställer ni er till nyemissionen?
    Gå med i Shareville för att se omröstningsresultat
    all in
    75%
    avstår
    25%
    8 röster Avslutad
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Relativt liten - Ofta säljer några av garanterna efteråt sina aktier med kanske upp till 10 % rabatt - och då blir folk nervösa och dumpar aktien när den går under emissionskursen. Som regel rättar det till sig efter ett tag. För en del år sedan - med Karolinska Development gick det dock helt fel - och kursen kom aldrig upp igen efter emissionen. Det är därför rabatten är så våldsamt stor på aktien. Med med rabatten d.d. är risken i aktien oerhört liten - se min analys av rabatten i mitt inlägg igår. (Jag har sålt alla mina stamaktier, har köpt teckningsrätter och använder hela försäljningssumman och lite mer för att köpa in mig i emissionen.)
  • 8 jan.
    8 jan.
    Ja visst är det på väg ner, men i dag ett uppjuck på 20%! Finns hoppet kvar?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

SwedenNasdaq Stockholm
Antal
Köp
1 300
Sälj
Antal
18 466

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
10 000--
1 000--
1 000--
30 457--
5 000--
Högst
0,316
VWAP
0,311
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583
VWAP
0,311
Högst
0,316
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr, FactSet
Nästa händelse
2025 Q4-rapport
13 feb.
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport14 nov. 2025
2025 Q2-rapport29 aug. 2025
2025 Q1-rapport30 apr. 2025
2024 Q4-rapport14 feb. 2025
2024 Q3-rapport15 nov. 2024

Relaterade värdepapper

2025 Q3-rapport

Endast PDF

64 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr, FactSet
Nästa händelse
2025 Q4-rapport
13 feb.
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport14 nov. 2025
2025 Q2-rapport29 aug. 2025
2025 Q1-rapport30 apr. 2025
2024 Q4-rapport14 feb. 2025
2024 Q3-rapport15 nov. 2024

Relaterade värdepapper

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    31 öre nu och ton ligger runt nollan. Blir det fulltecknat? JAG tecknar i vart fall inte! Är så OTROLIGT trött på dessa förhoppningsbolag som egentligen inte har att göra på börsen!
  • 13 jan.
    ·
    13 jan.
    ·
    Jag väljer, som jag brukar vid denna typ av emissioner, att sälja alla aktier, även om det är förlustbringande, och använda pengarna för att köpa nya i emissionen. Då stöder jag emissionen och bidrar till att färre aktier säljs till garanter med ytterligare rabatt och utspädning av övriga aktieägare. Och då den befintliga aktien fortfarande är dyrare än de nya aktierna, får jag samtidigt lite fler aktier till samma pris. Så även med förlust är det ren win win på det sättet, om man vill stanna kvar i aktien. Den officiella substansrabatten vid kurs 0,335 SEK är ca. 92 % (ibindex.se). Efter en fulltecknad emission kommer den att falla till ca. 77 % vid en förväntad kurs på 0,30 SEK. (Kortvarigt kan kursen självklart bli lägre direkt efter emissionen, som det tyvärr ofta ses när garanterna säljer ut av de nya aktierna de har köpt med stor rabatt i förhållande till oss andra aktieägare.) Jag är emellertid mer intresserad av det jag kallar den reella substansrabatten. Jag förutsätter att aktiekursen är 0,30 SEK, att emissionen fulltecknas och tillför 203 mio. SEK minus 17. mio., SEK i omkostnader. Under dessa förutsättningar får köparna av de nyemitterade aktierna hela behållningen av onoterade aktier ganska gratis – eller nästan gratis. Mer precist blir den reella substansrabatten under dessa förutsättningar 99 %. Den reella substansrabatten beräknar jag uteslutande i förhållande till de onoterade aktierna, då jag först fullt ut moträknar värdet av de börsnoterade aktierna (det finns bara en ganska liten börsnoterad aktie kvar för närvarande) samt positivt kapital inkl. fordringar (och moträknar eventuell skuld.) ärefter är det självklart nödvändigt att se på vad som finns av onoterade aktier i bolagets portfölj. Dels måste man överväga om värdet av de onoterade aktierna är korrekt fastställt. Det har jag inte förutsättningar för att veta, och måste därför bedöma om jag finner ledningen trovärdig och kompetent, inklusive i vilken grad ledningen själv investerar, och om det finns större investerare som ibland kompletterar ytterligare. Men när nu hela potten av onoterade aktier är gratis, kan mycket osäkerhet prissättas in. Dels måste man överväga säkerheten i förhållande till hur mycket enskilda aktier fyller i portföljen. I denna aktie utgör Umecrine ensamt nästan 55 % av de onoterade aktierna, vilket vissa menar är bakgrunden till den stora substansrabatten i detta bolag. Men den stora substansrabatten tar mer än rikligt höjd för, om Umecrine mot förväntan skulle vara 0 kr. värd. Så det bekymrar mig inte. Även om alla de 3 största bolagen skulle gå i konkurs, så kommer aktiens substansvärde fortfarande att vara intakt i förhållande till kursen.
    för 23 tim sedan
    för 23 tim sedan
    Finns det NÅGOT företag som är intresserat tro? Vilken ny storägare i detta som hela tiden sjunker och kommer med utspädningar? Kan för lite om bio, men det finns rätt många på smålistorna och de har inte rosat marknaden. Känns säkrare med GULD o SILVER i dessa dagar!
  • 12 jan.
    12 jan.
    Trodde ett tag det var konkurs, men ser sedan to , nej företagen ser INTE attraktivt ut!
  • 12 jan.
    12 jan.
    hur ställer ni er till nyemissionen?
    Gå med i Shareville för att se omröstningsresultat
    all in
    75%
    avstår
    25%
    8 röster Avslutad
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Relativt liten - Ofta säljer några av garanterna efteråt sina aktier med kanske upp till 10 % rabatt - och då blir folk nervösa och dumpar aktien när den går under emissionskursen. Som regel rättar det till sig efter ett tag. För en del år sedan - med Karolinska Development gick det dock helt fel - och kursen kom aldrig upp igen efter emissionen. Det är därför rabatten är så våldsamt stor på aktien. Med med rabatten d.d. är risken i aktien oerhört liten - se min analys av rabatten i mitt inlägg igår. (Jag har sålt alla mina stamaktier, har köpt teckningsrätter och använder hela försäljningssumman och lite mer för att köpa in mig i emissionen.)
  • 8 jan.
    8 jan.
    Ja visst är det på väg ner, men i dag ett uppjuck på 20%! Finns hoppet kvar?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

SwedenNasdaq Stockholm
Antal
Köp
1 300
Sälj
Antal
18 466

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
10 000--
1 000--
1 000--
30 457--
5 000--
Högst
0,316
VWAP
0,311
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583
VWAP
0,311
Högst
0,316
Lägst
0,308
OmsättningAntal
0,2 608 583

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades