Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Vad betyder OTA och när vet jag om jag får extra tilldelning i emissionen?

OTA står för obetald tecknad aktie, vilket kan ses som en önskan att teckna aktier utan stöd av teckningsrätter. Det är alltså ingen garanti för att du får teckna aktier. Du får så många OTA som du önskar eller har tillgänglig likvid för på likviddagen. Svar från bolagen huruvida det blir någon extra tilldelning brukar meddelas till Nordnet 1-2 veckor efter likviddagen för nyemissionen och då dras likviden direkt från aktuell depå, i samband med att aktierna bokas in.

Vi meddelar alltså inte dig om du får aktierna utan du märker det på depån genom att pengar dras och betalda tecknade aktier bokas in. Därför är det viktigt att du behåller pengar på din depå för att betala för de aktier du eventuellt får under väntetiden.

Observera att OTA inte är ett papper som det går att handla i eller som omsätts utan bara en fiktiv post som visar hur många du önskat teckna.