Inom vilka finansiella instrument kan jag placera i en privatpension?
I en privatpensionsförsäkring kan du placera i följande finansiella instrument:
Värdepapper och börser:
Aktier upptagna till handel på Nasdaq OMX Stockholm/Helsingfors/Köpenhamn
Aktie upptagna till handel på Oslo Börs och Oslo Axess
Aktier upptagna till handel på Nordic Growth Market (NGM)
Aktier upptagna till handel på Deutsche Börse-Xetra och andra tyska regionala parkettbörser
Aktier som handlas på
Spotlight Stock Market
Aktier som handlas på First North
Aktier som handlas på Nordic MTF
Övriga aktier som handlas på en reglerad marknad/MTF eller motsvarande marknadsplats i Danmark, Norge, Finland, Tyskland, Kanada och USA enligt Nordnets ordinarie utbud.
Övriga värdepapper:
Investeringsfonder (både värdepappersfonder och specialfonder)
Övriga fonder enligt Nordnets ordinarie utbud
Aktieindexobligationer och andra strukturerade produkter som är klassade som överlåtbara värdepapper.
Aktieindexobligationer och andra strukturerade produkter som är föremål för handel på en reglerad marknad eller MTF via Nordnets elektroniska handelsplattform
Obligationer, konvertibler och förlagslån som handlas på Nasdaq OMX Stockholm, SOX, NGM, First North och
Spotlight Stock Market
S.k. Open End-certifikat som är klassade som överlåtbara värdepapper
Tecknings-, inlösen- och utdelningsrätter
Teckningsoptioner som ger rätt att teckna aktier vid nyemission
Placeringsmöjligheterna kan utökas eller begränsas beroende på vad som vid var tid godkänns av Nordnet.
Observera att det i fondförsäkring endast går att placera i Investeringsfonder enligt lag (2004:46) om Investeringsfonder samt i övriga fonder enligt Nordnets ordinarie fondutbud och att depån endast får innehålla likvider i samband med utbetalning.
Notera även att personer som har anknytning och är deklarationsskyldig i USA inte kan handla värdepapper med amerikansk emittent* då vi har identifierat ett krav på att segregera och rapportera dessa innehav separat. Detta gäller från och med 24:e juni 2019.
* Med värdepapper menar vi bland annat aktier, börshandlade fonder (ETF) och börshandlade produkter (ETP), där emittenten är ett USA-baserat företag. Detta inkluderar, men begränsas inte till, i stort sett samtliga värdepapper med US ISIN-kod, vilket inte längre kommer vara tillåtet att hålla eller handla. Är du osäker på värdepapper kan du ta kontakt med kundservice.
Relaterade frågor
- Hur ändrar jag utbetalningsålder, utbetalningstid och/eller utbetalningsbelopp i en tjänstepension eller privat pension?
- Hur anmäler jag mig till en bolagsstämma? (utländska aktier)
- Hur beställer jag flyttblad?
- Hur anmäler jag mig till en bolagsstämma? (svenska aktier)
- Vem får mina pengar i privatpensionen om jag avlider?
- Hur kan jag se vilket förmånstagarförordande jag har valt på min privatpension?
- Vad kan jag investera i inom min privatpension?
- Vad händer med min privatpension när det är dags för utbetalning?
- Vad är en privatpension?
- Vilka finansiella instrument säljs när en utbetalning sker i en privatpension?
- Inom vilka finansiella instrument kan jag inte placera i en privatpension?