Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Helen Groth: Aktien som blev min bästa OCH sämsta investering

Helen Groth är fondförvaltare till yrket och supersparare privat. Vi har fått en pratstund med Helen, som menar att sparande blir precis så komplicerat, eller enkelt, som man vill.

Hej Helen! Så roligt att pratas vid. Berätta för våra medlemmar, vem är du?

Jag är 33 år och har precis startat aktiefonden Gaia Microcap, som investerar i nordiska microcap-bolag, alltså bolag med ett börsvärde upp till 15 miljarder kronor. Jag kommer närmast från Lannebo Fonder där jag har varit fondförvaltare de senaste sju åren. Dessförinnan jobbade jag som aktieanalytiker på Carnegie under några år, först deltid under mina studier på Handelshögskolan och därefter heltid. Jag har drygt 10 års erfarenhet från finansbranschen.

Som fondförvaltare förstår jag att investera är det du gör. Men hur ser din relation till sparande ut utanför jobbet?

Jag har haft ett stort aktieintresse ända sedan tonåren och började köpa aktier när jag fick tillgång till mitt studiebidrag i 15-årsåldern. Jag har varit disciplinerad kring mitt sparande och investerat regelbundet i både aktier och fonder. Jag är fascinerad av tidens kraft när det kommer till att skapa värde och jag drivs av att analysera bolag för att hitta attraktiva investeringsmöjligheter på börsen.

Nu är vi nyfikna, vill du dela med dig av din strategi?

Varje månad sätter jag av en procentsats för sparande och investeringar. Den procentsatsen kan se lite olika ut beroende på var i livet jag befinner mig. Det viktiga är att alltid investera något.

Stora delen av mina egna investeringar ligger såklart i den aktiefond som jag själv förvaltar. Det är de bolag som jag tror mest på och där jag ser bäst avkastningspotential. Investeringsfilosofin bygger på investeringar i lönsamma, kvalitativa bolag, som har en god omsättningstillväxt och stark marknadsposition inom sin nisch. En annan viktig parameter är ledning och ägare. Särskilt i de mindre bolagen anser jag att det är viktigt att förstå vilka personer som styr och ska ta bolaget framåt.

Vilka skulle du säga är dina bästa och sämsta investeringar?

Genom åren har jag investerat i börsraketer, men också gått på minor. Det är faktiskt en och samma aktie som både har varit min bästa och min sämsta investering. Jag investerade tidigt i Sinch, som gick otroligt starkt på börsen för några år sedan. Aktien gick upp med flera hundra procent. Man ska egentligen inte ”back trada”, men jag borde ha sålt allt i tid och nöjt mig med den goda utveckling som var. Som tur var sålde jag en del i tid i alla fall.

Vårt nätverk – Female Network – finns till för att genom inspiration, utbildning och gemenskap öka kvinnors sparande. Vad är dina tankar om det faktum att kvinnor sparar mindre än män?

Jag tror att narrativet måste ändras och att det behöver lyftas fram bra exempel på kvinnor som investerar, för att skapa ett engagemang och intresse kring investeringar. Det ligger på allas ansvar att vara med och driva förändring, inte bara säga att det behöver ske.

Att verka för den här förändringen är något som ligger mig om varmt om hjärtat, och det är en av drivkrafterna till varför min förvaltarkollega, Matilda Karlsson, och jag startade podden “Börsen med Gaia” i samband med vår fondlansering. I podden som släpps varje vecka vill vi vara transparanta kring vår investeringsfilosofi och prata om hur vi tänker kring sparande och investeringar. Vi kommer även att intervjua VD:ar från fondens portföljbolag för att skapa intresse och engagemang.

Innan vi rundar av, har du något spartips att dela med dig av till våra medlemmar?

Att månadsspara är ett kraftfullt sätt att få dina pengar att växa. Ditt framtida jag kommer att tacka dig för de investeringar du gör nu. Ju tidigare du börjar, desto bättre förutsättningar har du att skapa ett långsiktigt värde. Det behöver egentligen inte vara svårare än så.

Tusen tack för pratstunden, Helen!

Tack själv.

Historisk avkastning är ingen garanti för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat. Ta del av fondens informationsbroschyr och faktablad innan du investerar.

Observera att de värdepapper som nämns i texten inte är en rekommendation, utan en beskrivning av hur en enskild sparare agerat i enlighet med sina individuella förutsättningar.

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Subscribe
Notifiera mig om
guest
0 Kommentarer
Nyast
Äldst Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.