Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Hårt arbete lönar sig (men än är inte tid att fira)

Vår målsättning är att öka andelen av våra nya kunder som är kvinnor till 50 %. Det är helt rimligt och samtidigt ganska svårt. Vi utgår nämligen från ett läge där majoriteten av de som väljer att öppna konto hos oss är män.

Så det finns inte ord som kan beskriva hur glad jag är över att det hårda arbete som vi utför, månad efter månad, år efter år, faktiskt ger effekt. Att vi de senaste månaderna gått stadigt uppåt för att hamna på en ny toppnotering. Idag är fler än 40 % (!) av våra nya kunder kvinnor.

I Female Networks namn

De senaste åren har vi arbetat hårt för att åstadkomma förändring. Genom vårt nätverk Nordnet Female Network har vi outtröttligt pratat sparande och investeringar med kvinnor. Delat insikter och erfarenheter med varandra. Vi har erbjudit en trygg och välkomnande plats på en arena som historiskt dominerats av män.

Och det är tydligt att det betyder något. Idag är vi fler än 18 000 kvinnor som regelbundet träffas i olika sammanhang (digitala och fysiska), som inspirerar och inspireras av varandra.

Mer att göra

Jag är glad men inte nöjd. Det är fortfarande fler män än kvinnor som öppnar konto hos oss. Och när vi varje år frågar våra kunder om man har ett tillräckligt stort sparande för att förändra sin livssituation är det färre kvinnor än män som svarar ja.

Jag vet att förändringsarbete är långsiktigt, och jag kan garantera att vi på Nordnet kommer att investera den tid och kraft som behövs. Vi fortsätter vårt arbete för ett roligare, härligare och mer jämställt sparande för ALLA. Kvinnor, män, gamla, unga. 

Om du är kvinna och vill vara med på den resan tycker jag att du ska bli medlem i Nordnet Female Network.

/Gabrielle, Sverigechef på Nordnet

Profilbild
Gabrielle Hagman
Sverigechef på Nordnet.

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Subscribe
Notifiera mig om
guest
0 Kommentarer
Nyast
Äldst Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm