Guldregnet fortsätter
Våren på Stockholmsbörsen är synonym med utdelningssäsong, och 2026 ser inte ut att bli något undantag. Trots ett utmanande omvärldsklimat fortsätter de svenska bolagen att leverera vinster som nu ska skiftas ut till aktieägarna.
Men utdelningar handlar om mer än bara kontanter på kontot, det är också en viktig faktor för att bygga en förmögenhet över tid. I den här artikeln går vi igenom varför kassaflödet är din bästa vän och hur du maximerar effekten av vårens guldregn.
Över 400 miljarder kronor ska delas ut från våra svenska bolag till aktieägarna i år. Vi kan konstatera att 2026 kommer bli ännu ett urstarkt utdelningsår där särskilt banker (som vanligt) ihop med fastighetsbolag och industrijättar agerar draglok.
Så bygger du din egen pengamaskin
Som långsiktig utdelningsjägare vill du äga stabila bolag med en god utdelningshistorik. Dessa tenderar till att vara välskötta, mindre riskfyllda med en god resultat- och balansräkning. Då de nästan aldrig sänker sina utdelningar är det nästintill en garanterad avkastning som tillfaller dig som investerare år efter år.
Ett faktiskt kassaflöde
Det är viktigt att komma ihåg att utdelningen inte är ‘gratispengar’ i stunden – på utdelningsdagen sjunker aktiekursen normalt med motsvarande belopp. Men den verkliga styrkan ligger i att utdelningen är ett kvitto på ett faktiskt kassaflöde och en möjlighet att återinvestera dina utdelningar.
Kraften i att återinvestera dina utdelningar
Om du som aktieägare väljer att återinvestera dina utdelningar, alltså att du köper fler aktier för pengarna som dimper ner i din depå, då får ditt sparande även en trevlig skjuts av ränta-på-ränta-effekten. Det blir stor skillnad att återinvestera dina utdelningar mot att inte göra det, framförallt om vi drar ut tidslinjen och tittar flera år bakåt i tiden.
Vi kan illustrera detta på många sätt. Ta bara OMXS30 till exempel.

Under de senaste 20 åren är börsen upp 194 % men hade utdelningen återinvesterats, då hade avkastningen uppgått till hela 468 %. Med andra ord, det gör stor skillnad.
Räkneövning
Någon kanske nu tänker att det saknas en linje i ovan graf. För hur ser det ut om vi får ta del av utdelningen men väljer att INTE återinvestera den?
För denna lilla räkneövning får vi lov att klara oss själva, utan vår kära analysterminal. Låt oss ponera att vi köper 1 000 aktier för 100 kr styck (100 000 kr totalt). Vi antar en prisutveckling på 7 % per år och en direktavkastning på 4,5 % (en nivå värdig en utdelningsportfölj) med en investeringshorisont på 20 år.
Utfallet efter 20 år:
| Strategi | Värde år 20 | Vad har hänt? |
| 1. Turkos linje (Bara kurs) | 386 968 kr | Du äger 1 000 aktier. Kursen har stigit till 387 kr. |
| 2. Lila linjen (Utdelning ut) | 547 542 kr | Du har aktier värda 386 968 kr + 160 574 kr i cash på kontot. |
| 3. Vita linjen (Återinvesterat) | 898 501 kr | Du äger nu ca 2 322 aktier tack vare återinvestering och din “snöboll” har vuxit till nio gånger pengarna. |
Så här ser det ut om vi illustrerar det i en graf.

En kvalitetsstämpel i portföljen
Att ett bolag ger utdelning är det ultimata beviset på att de faktiskt tjänar riktiga pengar. Medan vinster på pappret kan justeras genom bokföring, går det inte att simulera ett faktiskt kassaflöde som landar på aktieägarnas konton.
Stabila utdelare tenderar att befinna sig i mogna faser (alltså inga direkta tillväxtraketer) med förutsägbara vinster. Det är ingen slump att storbanker och telekomoperatörer ofta hittas i utdelningstoppen år efter år.
Här hittar du en bevakningslista över Svenska utdelningstoppen, som gör att du enkelt kan följa med i vilka bolag som ger högst direktavkastning just nu.
Stirra dig inte blind på direktavkastningen
Samtidigt är det viktigt att poängtera att det är riskabelt att enbart stirra sig blind på en hög direktavkastning (utdelning per aktie/aktiekurs) vid byggandet av en utdelningsportfölj är en vansklig strategi då risken föreligger att du väljer bolag som inte motsvarar dina krav vad gäller kassaflöden, vinster och finanser.
Kom ihåg att utdelningen inte är huggen i sten. Den styrs helt av bolagets förmåga att tjäna pengar, och går det dåligt för verksamheten hänger utdelningen tillslut löst. Därför måste också bolags- och makroanalysen göras. Är det en beprövad affärsmodell? Innehar bolaget en stark marknadsposition? Hur ser balansräkningen ut? Hur ser branschens potential och framtid ut?
Undertecknad noterar exempelvis att två bolag som återfinns på ovan lista, Dometic och Evolution, faktiskt alldeles nyligen beslutat att slopa sina utdelningar. Som sagt, stirra dig inte blind på direktavkastningen.
Kvalitet framför siffra
Att investera i utdelningsaktier är ett maraton, inte en spurt. Genom att fokusera på bolag med robusta affärsmodeller och en uthållig utdelningshistorik skapar du en defensiv krockkudde i din portfölj som levererar oavsett börsklimat. Genom att kombinera en sund analys med kraften i återinvesteringar ger du ditt kapital bra förutsättningar att växa över tid.
Är du redo att bygga din pengamaskin?
Tack för att du tog dig tid!
/Calle
Why isn’t auotmatic dividend reinvestment offered in Sweden?