Efter en händelserik start på 2026 har februari präglats av en tydlig strategi hos Nordnets sparare “Cashflow is king” (Kassaflöde är kung). Medan osäkerheten i omvärlden består och Trump hotar med (olagliga?) tullar, söker sig svenska investerare till trygga hamnar med rekordstora utdelningar.
Obs: Detta inlägg är en analys av spararnas beteende och marknadens trender. Innehållet ska inte ses som finansiell rådgivning eller köprekommendationer. Investeringar innebär alltid en risk och aktier kan både öka och minska i värde.
Storbankerna bjuder på höjd utdelning
Intresset för svenska storbanker under januari håller i sig, men med ännu mer kraft. 2025 blev ett rekordår för bankerna med 115 miljarder kronor i total utdelning till aktieägare från de fyra stora aktörerna: Handelsbanken, Swedbank, Nordea och SEB. Detta motsvarade direktavkastningar på mellan 7 och över 12 procent. I år signalerar spararnas fortsatta köpbeteenden att intresset är fortsatt högt. Bankerna har inte bara levererat utdelningar utan även omfattande återköpsprogram, vilket gett en totalavkastning på 30–40 % det senaste året.
Handelsbanken A: En av månadens absoluta favoriter som tar en andraplats bakom folkaktien Investor. Rörelseresultatet slog förväntningarna och styrelsen föreslår en höjning till totalt 17,50 kr per aktie (inklusive en extrautdelning på 9,50 kr). Det är en bra bit över förväntningarna på 13,47 kr, vilket har lockat många investerare som söker hög direktavkastning.
Swedbank A: Efter att det amerikanska justitiedepartementet (DOJ) lade ned sin utredning i januari har aktien fått en lyft. Detta har banat väg för en massiv utdelningspotential och Swedbank planerar att dela ut hela 29,80 kr per aktie under 2026, varav 9,35 kr är extrautdelning.
Nordea Bank: Fortsätter att vara en bas i mångas portföljer tack vare sin stabila nordiska exponering och generösa utdelningspolicy.
Mest handlade aktierna bland Nordnets kvinnliga svenska kunder i februari:
Köptoppen. Varför köps dessa just nu?
Utöver bankerna ligger (som väntat) Investor i topp. Det är en klassisk “basaktie” som många köper för att få en färdig korg av Sveriges finaste industribolag till en rabatt. Man köper helt enkelt stabilitet. Vi ser även att sparare agerar på kursrörelser i specifika bolag. Trots en utmanande tid för aktiekursen och hård konkurrens från bolag som Eli Lilly, väljer många sparare att fortsätta köpa Novo Nordisk. Det återstår att se om detta är ett försök att köpa i en svacka eller en genuin tro på bolagets långsiktiga marknadsposition och effektivitet i deras läkemedel.
Inom tech och AI väljer de kvinnliga spararna att behålla (och öka) sin exponering mot Microsoft samtidigt som man minskar i andra amerikanska bolag, statistiken visar tydligt att stabila intäkter är attraktivt. Intresset för Cibus grundar sig sannolikt i deras månatliga utdelningar medan köp av EQT troligen bygger på en förväntan om fler bolagsförvärv under 2026.
Säljsidan: Vinsthemtagningar
På säljsidan ser vi en tydlig trend där spararna minskar i de stora amerikanska namnen som Adobe, Walmart och Abbott Laboratories. Adobe säljs efter en stark period inom AI-driven mjukvara; nu verkar många vilja säkra vinster för att istället omfördela kapitalet till de svenska utdelningsmaskinerna. Även den brittiska storbanken Barclays får lämna portföljerna, möjligen som en vinsthemtagning efter sektorns återhämtning.
Bland svenska bolag dyker Evolution och H&M upp. Det är inga ovanliga namn att se på säljlistan när börsen känns mer osäker. Evolution har haft en lång tillväxtresa och kanske börjar vissa tycka att det räcker, medan H&M snarare väcker frågor om hur stark konsumenten egentligen är framöver. Intressant nog säljs Castellum av samtidigt som Cibus köps. Sker det en rotation inom fastighetssektorn? Från de bredare kommersiella aktörerna mot mer nischade aktörer med stabilare intäkter.
Investerarna verkat ha tappat tålamodet när det kommer till SBB Norden B. Trots bolagets försök att strukturera om och knoppa av har Nordnets kvinnliga kunder inte glömt den historiska osäkerheten, tappet och den höga skuldsättningen. Det har ju varit en utmanande marknad för skogsindustrin, Stora Enso R hamnar därför på säljlistan. Pressade priser på trämassa och en svag byggkonjunktur i Europa kanske får investerare att vilja sälja av och stå på sidlinjen ett tag i väntan på en bättre marknad. När dessutom investmentbolaget Bure Equity får mindre plats i portföljerna kan det vara ett tecken på att spararna blivit mer selektiva. I ett osäkert läge och med varierade rabatter på investmentbolag räcker det inte med ett starkt namn, bolagen måste övertyga på riktigt. Vilket vissa innehav som Yubico och Xvivo kanske inte lyckats göra.
Kort sammanfattning:
Februari verkar handla om att säkra avkastning här och nu. Med en osäker omvärld väljer spararna att luta sig mot de svenska bankernas rekordstora kassakistor och investmentbolagens stabilitet.
Köpsidan domineras av svenska utdelningsfavoriter så som banker och investmentbolag, intresset för försvarsindustrin (SAAB) och techjätten Microsoft verkar hålla i sig. Säljsidan visar en hel del vinsthemtagningar i internationella storbolag som Adobe och Walmart, samt att spararna minskar i fastigheter (Castellum), spel (Evolution) välkända H&M.
/ Emelie