Hoppa till huvudinnehållet

Här är analytikernas utdelningsprognoser

Bokslutssäsongen står inför dörren och som vanligt är utdelningsbeskeden i fokus vid sidan av resultatutfall och framtidsutsikter. Finwire News har dykt ned i börsinformationsbolaget Factsets databas och tittat närmare på analytikernas förväntningar för ett drygt 60-tal svenska bolag.

Efter det senaste årets kursfall erbjuder nu många bolag relativt höga direktavkastningar, som beräknas genom att dividera utdelning med aktuell aktiekurs.

Baserat på analytikernas förväntningar ligger exempelvis SSAB i toppen med en direktavkastning på 12,7 procent (analytikernas medianprognos är 8,46 kronor att ställa mot aktiekursen som ligger på runt 66,52 kronor). Här blir det då intressant att se om denna höga nivå kommer att infrias.

Sedan finns det en del oro kring fastighetsbolagens utdelningar, givet de högre räntorna och på vissa håll behovet av att stärka upp balansräkningar. Exempelvis har Castellum aviserat att de kommer att slopa utdelningen för 2022.

Teleoperatören Telia är också ett bolag där det finns osäkerhet kring utdelningen. Vid den senaste rapporten i november uppgav bolaget att det operationella fria kassaflödet för 2022 förväntas understiga miniminivån för utdelningsåtagandet.

Ett annat bolag där det råder osäkerhet kring utdelningen är inkassobolaget Intrum efter de stora nedskrivningarna bolaget tvingats till under 2022. Som läget är nu väntar sig analytikerna en medianutdelning på 11,75 kronor.

Nedan presenteras ett urval av medianprognoser som Factset sammanställt. Listan som är i bokstavsordning har avgränsats till att omfatta bolag som lämnar utdelning samt har minst fem estimat i konsensus. Dessutom har utdelningar i utländsk valuta omräknats till kronor.

Observera att konsensus för utdelningarna kan ändra sig närmare inpå bokslutsdagen.

BolagMedianutdelning för 2022, per 18 januariAntalet estimat i konsensusDirektavkastning, per 18 januari, kl 10.00
AAK2,7381,48%
ABB8,94272,52%
Alfa Laval6,25181,91%
Alimak Group3,5054,16%
Arjo0,9562,20%
Assa Abloy4,60231,86%
AstraZeneca30,67212,08%
Atlas Copco A2,28211,71%
Atrium Ljungberg B5,2062,65%
Autoliv26,61203,17%
Avanza Bank7,2693,40%
Axfood7,8862,87%
Betsson (inlösen)4,6665,40%
Billerud Korsnäs8,0096,10%
Boliden24,31185,34%
Bonava B3,3059,86%
Catena8,0051,79%
Dometic Group2,3883,15%
Electrolux6,00133,83%
Electrolux Professional0,8051,58%
Epiroc3,44181,61%
Ericsson2,50223,94%
Essity7,00172,44%
Evolution22,28121,88%
Fabege4,00103,85%
Getinge4,11101,78%
Gränges3,2053,42%
H&M6,50245,06%
Handelsbanken A8,00207,34%
Hexagon1,35161,11%
Hexpol3,5053,14%
HMS Networks3,7051,03%
Hufvudstaden A2,7091,71%
Husqvarna B3,0083,70%
Indutrade2,8051,19%
Intrum11,7568,57%
Kindred Group4,0884,17%
Loomis10,4663,42%
Lundin Mining3,68105,29%
Mips5,0071,18%
Munters Group1,0461,02%
Nibe0,59100,55%
Nordea Bank8,17226,87%
Nordnet4,6482,86%
Paradox Interactive1,0060,55%
Sandvik5,00232,35%
SBB B1,19105,56%
SCA3,3092,30%
SEB6,19214,98%
Securitas4,20154,42%
Skanska9,0484,93%
SKF B7,30223,96%
SSAB8,461312,72%
Stora Enso R6,74154,30%
Swedbank9,75205,18%
Tele27,40127,83%
Telia Company2,05227,40%
Thule Group9,3363,61%
Tietoevry16,28125,22%
Trelleborg6,0082,32%
Volvo B7,5093,68%
Wallenstam B0,6051,14%
Wihlborgs Fastigheter3,0073,42%
Källa: Factset

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

guest
0 Kommentarer
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer