2026 Q1-rapport
4 dagar sedan
‧47min
1,50 SEK/aktie
X-dag 26 maj
0,00%Direktavk.
Orderdjup
First North Sweden
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 070 | - | - | ||
| 134 | - | - | ||
| 178 | - | - | ||
| 118 | - | - | ||
| 121 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 25 aug. |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 12 maj | ||
2025 Q4-rapport 17 feb. | ||
2025 Q3-rapport 11 nov. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 26 aug. 2025 |
Kunder har även besökt
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·för 1 tim sedanJag har tittat närmare på handelsvolymen, och utvecklingen är mycket positiv! Jag har delat in perioden i 3 1: IPO till första nedsäljning 2: Första till andra nedsäljning 3: Andra nedsäljning till idag För att få en representativ bild har jag tagit bort de första fem dagarna efter IPO, och dagen efter nedsäljning. Genomsnittlig daglig volym: Period 1: 27,8k aktier Period 2: 46,1k aktier Period 3: 80,8k aktier Även bottennivån har ökat kraftigt. För att titta på detta har jag tagit genomsnittet av de 10 handelsdagarna med lägst volym i varje period. Det ger en bild av hur hög omsättningen är på de lugnaste börsdagarna. Genomsnitt 10 lägsta handelsdagar: Period 1: 1,2k aktier Period 2: 8,4k aktier Period 3: 27,5k aktier Mutares sitter nu med 46,3% av Terranor. Den 12 maj löpte lock-up-perioden ut, så vi kan hoppas på nya nedsäljningar framöver. De två nedsäljningarna var på respektive 12,5% och 10,4%. Så jag tror att det lätt kan återstå 2 till 4 försäljningar innan Mutares är ute.
- ·för 2 dagar sedanDe flesta investerarna på sidlinjen tror på Terranor-caset, men 3 saker stoppar dem: 1. Försäljningsöverhänget från Mutares 2. Låg likviditet 3. Osäkerheten i Finland Finland: Marknaden hatar osäkerhet. Kort förklarat är problemet att statliga kontrakt ingångna 2021-2024 har ett tak på anbudskostnad som inte justerades för inflationschocken efter Ukraina-kriget. Minst 2 av dessa kontrakt som löper till 2027 är redan över detta tak, vilket betyder att Terranor potentiellt är skyldig kunden pengar vid kontraktsslut. Investerares största rädsla är att Finland ska sluka cash från de lönsamma länderna, men detta verkar lite sannolikt. Företaget är strukturerat så att de tre länderna opererar på egna ben, och den enda korsgående exponeringen är garantiförpliktelserna på SEK 48m. Ledningen verkar dessutom genuint självsäkra på att de kommer att bli kompenserade, och det är värt att notera att prismekanismen just infördes för att skydda mindre aktörer, vilket gör det politiskt svårt för den finska staten att låta en aktör gå under till följd av en inflationschock ingen kunde förutse. Worst case är en förlust på SEK ~80m (garantiförpliktelser + konkurskostnader), men även detta är hanterbart givet att nästan hela värdeskapandet ligger i Sverige och Danmark. Även i ett scenario där Finland går i konkurs, ger en SOTP-analys en kurs på SEK 27/aktie (6x EV/EBITA) som fortfarande är under dagens kurs. Det är med andra ord mycket som kan gå rätt framöver. Finland-avklaringen, Mutares-exiten och ökad likviditet borde alla lösa sig under 2026, och om det gör det, försvinner det mesta av rabatten aktien handlas på idag. Under tiden kommer Q2 och Q3 att börja visa den reella effekten av nya kontrakt prissatta ~18% högre, med bättre marginaler. På längre sikt är den svenska underhållsbudgeten ökad med 48% för perioden 2026-2037, vilket ger stark strukturell medvind i kärnverksamheten. En potentiell expansion in i Norge, en marknad med markant högre marginaler än Sverige, representerar ytterligare uppsida som inte är inprisad. Och om kursen mot förmodan skulle stå stilla medan caset spelar ut sig, väntar en trevlig utdelningspolicy. (Tänkte vidarebefordra dessa tankar här, har inte skrivit det mesta av detta själv)·för 1 dag sedanDet är 0 % sannolikhet att Mutares exit och ökad likviditet löser sig under 2026, som du skriver här.·för 15 tim sedanInget kommunicerat. Är nog också beroende av marknadens aptit att köpa deras aktier. Om du ser på de två tidigare nedsäljningarna som en fingervisning blir det snabbt 2-3 år innan de är ute. De har också haft lockup på 6 månader efter försäljningarna tidigare.
- för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradMärkligt platt idag... Går det att köpa optioner eller liknande i Terranor eller är företaget för litet? Ser ju ut som att nån spelar ut instrument och sattmaxpris 23.70 Mvh finans-noob
- ·för 3 dagar sedanMycket bra Q1 Beat på alla estimat. Q2/Q3 blir nog ännu bättre!🚀 -Omsättning 905 MSEK vs. ~782 MSEK (+23% y/y) -Adj. EBITA-marginal: 2,2% (est. 2,0–2,2%) -Orderbok: 6,3 mdr SEK, ATH (+19% y/y) -EPS: 0,35 SEK vs. -0,01 SEK i Q1 2025 Sverige växte +37% y/y med 3,7% marginal, i linje med Svevia. Terranor tar marknadsandelar. Det bästa är ännu inte inprisat. Terranor vann många kontrakt under anbudssäsongen i Sverige som sannolikt har goda marginaler. Effekten av nya kontrakt kommer att öka under H2 2026. Om kursen håller sig stabil, trots ökande intjäning, kommer det ändå att bli en trevlig utdelning framöver. Terranor har en utdelningspolicy om att dela ut minst 50% av konsoliderat nettoresultat.för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradRätt najs att man lyckas knö sig igenom jämförelseströrande poster med icke justerad EPS på 0,35. Tar man bort rättsliga kostnader i finland så borde EPS ligga bekvämt på minst 0.50
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
2026 Q1-rapport
4 dagar sedan
‧47min
1,50 SEK/aktie
X-dag 26 maj
0,00%Direktavk.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·för 1 tim sedanJag har tittat närmare på handelsvolymen, och utvecklingen är mycket positiv! Jag har delat in perioden i 3 1: IPO till första nedsäljning 2: Första till andra nedsäljning 3: Andra nedsäljning till idag För att få en representativ bild har jag tagit bort de första fem dagarna efter IPO, och dagen efter nedsäljning. Genomsnittlig daglig volym: Period 1: 27,8k aktier Period 2: 46,1k aktier Period 3: 80,8k aktier Även bottennivån har ökat kraftigt. För att titta på detta har jag tagit genomsnittet av de 10 handelsdagarna med lägst volym i varje period. Det ger en bild av hur hög omsättningen är på de lugnaste börsdagarna. Genomsnitt 10 lägsta handelsdagar: Period 1: 1,2k aktier Period 2: 8,4k aktier Period 3: 27,5k aktier Mutares sitter nu med 46,3% av Terranor. Den 12 maj löpte lock-up-perioden ut, så vi kan hoppas på nya nedsäljningar framöver. De två nedsäljningarna var på respektive 12,5% och 10,4%. Så jag tror att det lätt kan återstå 2 till 4 försäljningar innan Mutares är ute.
- ·för 2 dagar sedanDe flesta investerarna på sidlinjen tror på Terranor-caset, men 3 saker stoppar dem: 1. Försäljningsöverhänget från Mutares 2. Låg likviditet 3. Osäkerheten i Finland Finland: Marknaden hatar osäkerhet. Kort förklarat är problemet att statliga kontrakt ingångna 2021-2024 har ett tak på anbudskostnad som inte justerades för inflationschocken efter Ukraina-kriget. Minst 2 av dessa kontrakt som löper till 2027 är redan över detta tak, vilket betyder att Terranor potentiellt är skyldig kunden pengar vid kontraktsslut. Investerares största rädsla är att Finland ska sluka cash från de lönsamma länderna, men detta verkar lite sannolikt. Företaget är strukturerat så att de tre länderna opererar på egna ben, och den enda korsgående exponeringen är garantiförpliktelserna på SEK 48m. Ledningen verkar dessutom genuint självsäkra på att de kommer att bli kompenserade, och det är värt att notera att prismekanismen just infördes för att skydda mindre aktörer, vilket gör det politiskt svårt för den finska staten att låta en aktör gå under till följd av en inflationschock ingen kunde förutse. Worst case är en förlust på SEK ~80m (garantiförpliktelser + konkurskostnader), men även detta är hanterbart givet att nästan hela värdeskapandet ligger i Sverige och Danmark. Även i ett scenario där Finland går i konkurs, ger en SOTP-analys en kurs på SEK 27/aktie (6x EV/EBITA) som fortfarande är under dagens kurs. Det är med andra ord mycket som kan gå rätt framöver. Finland-avklaringen, Mutares-exiten och ökad likviditet borde alla lösa sig under 2026, och om det gör det, försvinner det mesta av rabatten aktien handlas på idag. Under tiden kommer Q2 och Q3 att börja visa den reella effekten av nya kontrakt prissatta ~18% högre, med bättre marginaler. På längre sikt är den svenska underhållsbudgeten ökad med 48% för perioden 2026-2037, vilket ger stark strukturell medvind i kärnverksamheten. En potentiell expansion in i Norge, en marknad med markant högre marginaler än Sverige, representerar ytterligare uppsida som inte är inprisad. Och om kursen mot förmodan skulle stå stilla medan caset spelar ut sig, väntar en trevlig utdelningspolicy. (Tänkte vidarebefordra dessa tankar här, har inte skrivit det mesta av detta själv)·för 1 dag sedanDet är 0 % sannolikhet att Mutares exit och ökad likviditet löser sig under 2026, som du skriver här.·för 15 tim sedanInget kommunicerat. Är nog också beroende av marknadens aptit att köpa deras aktier. Om du ser på de två tidigare nedsäljningarna som en fingervisning blir det snabbt 2-3 år innan de är ute. De har också haft lockup på 6 månader efter försäljningarna tidigare.
- för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradMärkligt platt idag... Går det att köpa optioner eller liknande i Terranor eller är företaget för litet? Ser ju ut som att nån spelar ut instrument och sattmaxpris 23.70 Mvh finans-noob
- ·för 3 dagar sedanMycket bra Q1 Beat på alla estimat. Q2/Q3 blir nog ännu bättre!🚀 -Omsättning 905 MSEK vs. ~782 MSEK (+23% y/y) -Adj. EBITA-marginal: 2,2% (est. 2,0–2,2%) -Orderbok: 6,3 mdr SEK, ATH (+19% y/y) -EPS: 0,35 SEK vs. -0,01 SEK i Q1 2025 Sverige växte +37% y/y med 3,7% marginal, i linje med Svevia. Terranor tar marknadsandelar. Det bästa är ännu inte inprisat. Terranor vann många kontrakt under anbudssäsongen i Sverige som sannolikt har goda marginaler. Effekten av nya kontrakt kommer att öka under H2 2026. Om kursen håller sig stabil, trots ökande intjäning, kommer det ändå att bli en trevlig utdelning framöver. Terranor har en utdelningspolicy om att dela ut minst 50% av konsoliderat nettoresultat.för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradRätt najs att man lyckas knö sig igenom jämförelseströrande poster med icke justerad EPS på 0,35. Tar man bort rättsliga kostnader i finland så borde EPS ligga bekvämt på minst 0.50
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
First North Sweden
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 070 | - | - | ||
| 134 | - | - | ||
| 178 | - | - | ||
| 118 | - | - | ||
| 121 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 25 aug. |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 12 maj | ||
2025 Q4-rapport 17 feb. | ||
2025 Q3-rapport 11 nov. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 26 aug. 2025 |
2026 Q1-rapport
4 dagar sedan
‧47min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 25 aug. |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 12 maj | ||
2025 Q4-rapport 17 feb. | ||
2025 Q3-rapport 11 nov. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 26 aug. 2025 |
1,50 SEK/aktie
X-dag 26 maj
0,00%Direktavk.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- ·för 1 tim sedanJag har tittat närmare på handelsvolymen, och utvecklingen är mycket positiv! Jag har delat in perioden i 3 1: IPO till första nedsäljning 2: Första till andra nedsäljning 3: Andra nedsäljning till idag För att få en representativ bild har jag tagit bort de första fem dagarna efter IPO, och dagen efter nedsäljning. Genomsnittlig daglig volym: Period 1: 27,8k aktier Period 2: 46,1k aktier Period 3: 80,8k aktier Även bottennivån har ökat kraftigt. För att titta på detta har jag tagit genomsnittet av de 10 handelsdagarna med lägst volym i varje period. Det ger en bild av hur hög omsättningen är på de lugnaste börsdagarna. Genomsnitt 10 lägsta handelsdagar: Period 1: 1,2k aktier Period 2: 8,4k aktier Period 3: 27,5k aktier Mutares sitter nu med 46,3% av Terranor. Den 12 maj löpte lock-up-perioden ut, så vi kan hoppas på nya nedsäljningar framöver. De två nedsäljningarna var på respektive 12,5% och 10,4%. Så jag tror att det lätt kan återstå 2 till 4 försäljningar innan Mutares är ute.
- ·för 2 dagar sedanDe flesta investerarna på sidlinjen tror på Terranor-caset, men 3 saker stoppar dem: 1. Försäljningsöverhänget från Mutares 2. Låg likviditet 3. Osäkerheten i Finland Finland: Marknaden hatar osäkerhet. Kort förklarat är problemet att statliga kontrakt ingångna 2021-2024 har ett tak på anbudskostnad som inte justerades för inflationschocken efter Ukraina-kriget. Minst 2 av dessa kontrakt som löper till 2027 är redan över detta tak, vilket betyder att Terranor potentiellt är skyldig kunden pengar vid kontraktsslut. Investerares största rädsla är att Finland ska sluka cash från de lönsamma länderna, men detta verkar lite sannolikt. Företaget är strukturerat så att de tre länderna opererar på egna ben, och den enda korsgående exponeringen är garantiförpliktelserna på SEK 48m. Ledningen verkar dessutom genuint självsäkra på att de kommer att bli kompenserade, och det är värt att notera att prismekanismen just infördes för att skydda mindre aktörer, vilket gör det politiskt svårt för den finska staten att låta en aktör gå under till följd av en inflationschock ingen kunde förutse. Worst case är en förlust på SEK ~80m (garantiförpliktelser + konkurskostnader), men även detta är hanterbart givet att nästan hela värdeskapandet ligger i Sverige och Danmark. Även i ett scenario där Finland går i konkurs, ger en SOTP-analys en kurs på SEK 27/aktie (6x EV/EBITA) som fortfarande är under dagens kurs. Det är med andra ord mycket som kan gå rätt framöver. Finland-avklaringen, Mutares-exiten och ökad likviditet borde alla lösa sig under 2026, och om det gör det, försvinner det mesta av rabatten aktien handlas på idag. Under tiden kommer Q2 och Q3 att börja visa den reella effekten av nya kontrakt prissatta ~18% högre, med bättre marginaler. På längre sikt är den svenska underhållsbudgeten ökad med 48% för perioden 2026-2037, vilket ger stark strukturell medvind i kärnverksamheten. En potentiell expansion in i Norge, en marknad med markant högre marginaler än Sverige, representerar ytterligare uppsida som inte är inprisad. Och om kursen mot förmodan skulle stå stilla medan caset spelar ut sig, väntar en trevlig utdelningspolicy. (Tänkte vidarebefordra dessa tankar här, har inte skrivit det mesta av detta själv)·för 1 dag sedanDet är 0 % sannolikhet att Mutares exit och ökad likviditet löser sig under 2026, som du skriver här.·för 15 tim sedanInget kommunicerat. Är nog också beroende av marknadens aptit att köpa deras aktier. Om du ser på de två tidigare nedsäljningarna som en fingervisning blir det snabbt 2-3 år innan de är ute. De har också haft lockup på 6 månader efter försäljningarna tidigare.
- för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradMärkligt platt idag... Går det att köpa optioner eller liknande i Terranor eller är företaget för litet? Ser ju ut som att nån spelar ut instrument och sattmaxpris 23.70 Mvh finans-noob
- ·för 3 dagar sedanMycket bra Q1 Beat på alla estimat. Q2/Q3 blir nog ännu bättre!🚀 -Omsättning 905 MSEK vs. ~782 MSEK (+23% y/y) -Adj. EBITA-marginal: 2,2% (est. 2,0–2,2%) -Orderbok: 6,3 mdr SEK, ATH (+19% y/y) -EPS: 0,35 SEK vs. -0,01 SEK i Q1 2025 Sverige växte +37% y/y med 3,7% marginal, i linje med Svevia. Terranor tar marknadsandelar. Det bästa är ännu inte inprisat. Terranor vann många kontrakt under anbudssäsongen i Sverige som sannolikt har goda marginaler. Effekten av nya kontrakt kommer att öka under H2 2026. Om kursen håller sig stabil, trots ökande intjäning, kommer det ändå att bli en trevlig utdelning framöver. Terranor har en utdelningspolicy om att dela ut minst 50% av konsoliderat nettoresultat.för 3 dagar sedan · Ändradför 3 dagar sedan · ÄndradRätt najs att man lyckas knö sig igenom jämförelseströrande poster med icke justerad EPS på 0,35. Tar man bort rättsliga kostnader i finland så borde EPS ligga bekvämt på minst 0.50
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
First North Sweden
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 1 070 | - | - | ||
| 134 | - | - | ||
| 178 | - | - | ||
| 118 | - | - | ||
| 121 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades






