En sportlovsvecka i fjällen blir allt dyrare. Men det går att tillbringa sportlovet på skidor utan att budgeten spräcks. Särskilt om fjällresan är resultatet av ett målsparande.
Jag har jämfört vad en fjällvecka kostar om man väljer lyx- respektive budgetvariant.
För lyxalternativet har jag valt att titta på sportlovsvecka 8 i Åre, ett fyrstjärnigt boende nära backen. Det kostar 23000 kronor för en vecka Här kostat liftkort 3577 kr för en vuxen om man väljer alternativet 8 åkdagar till priset av 6 hos Skistar. För barn, i det här fallet 10 respekive 7 år, är priset 2861 för samma period. Totalt pris för familjen är 35876 kronor. Då har jag inte räknat med kostnad för skidutrustning, skidskola och uteluncher med mera.
Budgetalternativet är istället hyra av en enklare stuga via Airbnb i Säfsen, utanför Ludvika. Stugan ligger 10 minuter med bil från backen. I Säfsen kostar liftkort för 5 dagar 1740 kronor för en vuxen och 1405 kronor för barn. Barn under 7 år åker gratis. Totalt kostar boende och liftkort för denna vecka 11885 kronor. Prisuppgifterna kommer från Airbnb och Säfsen Resort.
Så sparar du tusenlappar
Stor skillnad i pris, minst sagt. Det hela beror förstås på vilka preferenser och vilken ekonomi man har, men det går alltså att välja billigt med ganska stor effekt om man vill det. Då är tipsen att välja en mindre skidort, att planera och boka i god tid, att bo längre från backen och kanske dela boende med en annan familj. Istället för uteluncher sparar man många kronor på att ta med matsäck eller matlåda att värma i värmestugorna. Utrustning kan hyras, lånas eller köpas begagnad.
Nu är jag ju knappast opartisk med tanke på att jag älskar längdskidor, men försök upptäcka hur mysigt och kul det är att åka på längden. Ofta är det gratis eller så tas en spåravgift ut på någon hundralapp per dag. Så dra ned på antalet dagar i backen och ge dig ut på längdskidor några dagar också. Hyran för ett par längdskidor på skidorterna brukar inte vara så hög, och för barn är det ganska lätt att hitta begagnat på Blocket eller Marketplace.
Var rätt försäkrad
Glöm inte att vara rätt försäkrad om du ger dig ut i backen. Barn har förhoppningsvis en barnförsäkring som täcker både sjukdom och olycksfall, men det kan också vara så att skolförsäkringen – som är en olycksfallsförsäkring – gäller på lov och lediga dagar.
En olycksfallsförsäkring gäller om du skulle råka ut för en olycka, men har du tänkt åka offpist eller annan typ av extremskidåkning kan du behöva en separat försäkring för just detta, ibland kallad just extremsportförsäkring. I hemförsäkringen ingår ett reseskydd som täcker för exempelvis sjukvårdskostnader i samband med sjukdom på semestern. Utrustningen skyddas av skyddet du har av hemförsäkringen, och det gäller även om du hyr utrustningen. Att notera är att om du åker skidor i Italien krävs vanligen en så kallad ansvarsförsäkring, som bland annat kan träda in och ersätta skador man råkat orsaka, och utan en sådan kan man få böter och indraget liftkort. Ansvarsförsäkring ingår vanligen i hemförsäkringen, men du kan behöva intyga detta.
Tips för hemmalov
För många stannar sportlovet vid just en dröm. Men det går att få ett sportigt lov för en betydligt billigare peng. Ett tips är Fritidsbanken.se, som finns på många platser över landet, där man kan låna utrustning för exempelvis vintersport gratis. Kolla också vad din kommun erbjuder för gratisaktiviteter på sportlovet, ofta brukar man se till att ordna något för barn. Besök 4H-gårdar eller andra typer av friluftsgårdar där ett besök är gratis. Ibland kan också det lokala näringslivet, kulturskolan och liknande erbjuda gratis prova på-kurser på olika aktiviteter.
Är man flera föräldrar kanske man kan vara kreativ och gå ihop och boka en gymnastiksal, som ju står tom på lovet, och bygga en hinderbana exempelvis.
Prata pengar med barnen
Många upplever fortfarande kanske att ”alla” åker iväg, och att det känns svårt att inte kunna ge barnen just det. Jag tror att man tidigt kan prata pengar med barnen, inte tynga dem med ekonomiska bekymmer, men prata om att saker kostar. Man kan inte göra allt. Kanske prioriterar ni att spara till en resa i sommar eller nästa vinter istället. Här passar ett ”målsparande” fint, och involvera gärna barnen i hur ni tänker. Om vi sätter av X kronor i månaden i ett år så har vi tillräckligt för att kunna åka till Leksand sommarland nästa sommar, exempelvis.
Och kanske kan man passa på att lära barnen att ”målspara” på sportlovet via en sportlovspeng som han eller hon själv får hushålla med, förutsatt att barnet är tillräckligt gammalt. Vill man kunna åka till trampolinpark eller simhall på torsdagen får man kanske hoppa över McDonalds-besöket på måndagen. Snusförnuftigt? Ja. Lärorikt? Säkerligen.

Bra sagt! Det finns för mycket tryck, åtminstone i fint område där vi bor utanför Stockholm, att åka utomlands och skidor många gånger om året. Ingen som orkar ta upp den här med värde av pengar, behov att välja och proritera osv.. Så tack för att du gjorde det!