USA:s ändrade hållning i Rysslands anfallskrig mot Ukraina och det havererade mötet mellan Trump och Zelensky i Vita huset är den senaste i raden av händelser som gjort att Saab blivit den bäst presterande Large Cap-aktien på Stockholmsbörsen i år.
Årets uppgång kan summeras till 61 procent. Backar vi bandet till startskottet den 24 februari 2022 när Ryssland intog Ukraina kan uppgången summeras till hela 414 procent* sedan dess. Börsvärdet har nu passerat 200 miljarder kronor och stundtals har dessutom aktien haft en omsättning i paritet med de största aktierna på Stockholmsbörsen.
Efterfrågan på försvarskoncernens produkter har varit i stadig uppgång** och ytterligare en nytändning kom i februari i år när Europa kan aktivera en undantagsklausul för försvarsinvesteringar. Detta efter att Ursula von der Leyen slagit fast att Europa befinner sig i en ny krisperiod och att Europa kraftigt måste höja sina försvarsutgifter från 2 procent av BNP till 3 procent av BNP, motsvarande hundratals miljarder i ökade investeringar varje år.
Det ledde till att Saab under en enskild dag rusade 15 procent, den tredje bästa dag någonsin för bolaget på börsen.
En viktig signal gällande investerbart kapital kom nyligen när AMF öppnade upp för att placera i försvarsaktier. AMF:s största innehav är Investor, som i sin tur är största ägare i Saab, så därmed finns det redan en indirekt exponering. Pensionsjätten motiverar sitt ändrade ställningstagande med att “den geopolitiska osäkerheten gör försvarsindustrin till en underliggande investeringstrend”.
Försvarsindustrin kunde också potentiellt attrahera mer kapital av att CDU vann det tyska valet, varvid den blivande förbundskanslern Friedrich Merz gick ut med att han snabbt vill godkänna upp till 200 miljarder euro i särskilda försvarsutgifter.
Detta kom alltså drygt en vecka efter att Trump öppet visade sitt stöd för Putin, något som skapade oro i Europa på bred front och ledde till skarpa reaktioner, inte minst från svenska politiska toppar.
Det har blivit tydligt att USA förväntar sig något i gengäld för att det ska bli fred i Ukraina – till exempel naturresurser för 500 miljarder dollar – ett avtal som ännu inte är undertecknat efter det nämnda havererade mötet med Trump och Zelensky i Vita huset.
USA och Ryssland inledde en första omgång fredssamtal, men både Ukraina och EU-länderna känner sig marginaliserade i processen. Det försämrade säkerhetsläget i Europa ledde till ett akut säkerhetskonferens i München. Danmark, som innehar ordförandeskapet i MB8 (Nordic Battle Eight), fick en nyckelroll i de nordiska ländernas hantering av situationen. EU har samtidigt antagit ytterligare ett sanktionspaket mot Ryssland och beslutat om ett nytt stödpaket till Ukraina på 67 miljarder kronor.
Flera europeiska försvarsaktier har gått starkt den senaste tiden och samtidigt fått många nya aktieägare. Vad gäller Saab så kom det uppgifter om att USA planerade att lägga in ett veto mot Colombias inköp av Jas Gripen, något som dementerades av Saab. Kort därefter tecknade Saab ett avtal med den Colombianska flottan avseende stridsledningssystem, sensorer och radar för flottans nya fregatt.
Saabs uppgång har därmed varit ett guldägg för dess huvudägare Investor som kontrollerar drygt 30 procent av kapitalet. Wallenberg foundations är dessutom näst största ägare med närmare 9 procent av kapitalet.
*) Avstämningen skedde vid 09.30-tiden den 6 mars.
**) Försäljningstillväxten blev 29 procent i Q4. Orderingången föll dock markant mot fjolåret utifrån färre storordrar. Bolaget höjde samtidigt utdelningen till 2,00 kronor per aktie (1,60 kronor). Saab upprepade då målen för perioden 2023-2027 om en organisk försäljningstillväxt på 18 procent (tidigare 15 procent). Vidare ska tillväxten i rörelseresultatet (ebit) vara högre än den organiska försäljningstillväxten och en kassaflödes-konvertering på minst 60 procent, kumulativt för femårsperioden.
FOTO: Saab Pressbild

Ja det är nog inte bara ukriana som driver vapen industrins.. Vi har ju ett krigs liknade tillstånd i förorterna med kriminella gäng . Och samtidigt ett religiöst krig med islam . Och man får nog vänta sig en krigs liknade framtid med olika beväpnade aktörer