Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Hur beskattas utdelningar från utländska aktier?

Utdelningar från utländska bolag inom ISK

När du får utdelning från utländska bolag på ditt investeringssparkonto (ISK) dras en utländsk källskatt direkt i bolagets hemland. För att undvika att du betalar skatt i två länder finns dubbelbeskattningsavtal som ger dig rätt till avräkning (återbetalning) av den utländska skatten i din svenska deklaration.

Så fungerar automatisk avräkning

Nordnet rapporterar den dragna källskatten till Skatteverket. I de flesta fall sker en automatisk avräkning i din deklaration upp till 15 %, vilket är standardnivån i de flesta skatteavtal. Du behöver då inte göra något själv.

Det finns dock tre viktiga undantag där du inte får tillbaka all skatt automatiskt:

  1. Skatt över 15 %: Om ett land drar mer än 15 % (se tabell nedan) behöver du själv begära tillbaka det överskjutande beloppet från det landets skattemyndighet. Skatteverket avräknar aldrig mer än vad skatteavtalet tillåter.

  2. Skattefritt grundbelopp (Nytt 2026): De första 300 000 kr på ditt ISK är skattefria i Sverige. Om ditt totala sparande ligger under denna gräns betalar du ingen svensk schablonskatt. Eftersom det inte finns någon svensk skatt att "kvitta" källskatten mot, kan avräkning inte ske det året. Beloppet sparas dock automatiskt och kan användas i upp till fem år framåt.

  3. Underskott av kapital: Om du har stora ränteutgifter (t.ex. bolån) som överstiger dina kapitalinkomster, begränsas den automatiska avräkningen till max 500 kr.

Nedan är ett exempel som utgår från att aktien handlas på sin hemmamarknad i ett ISK

Bolagets källstat

Utländsk källskatt

Totalt debiterad skatt på utdelningen

Automatisk avräkning

Utländsk källskatt att själv begära tillbaka

USA

15%

15%

15%

0%

Danmark

27%

27%

15%

12%

Norge

25%

25%

15%

10%

Finland*

15%

15%

15%

0%

Kanada

15%

15%

15%

0%

Tyskland

26,375% (varav 1,375% är tysk solidaritetsskatt)

26,375%

15%

11,375%

Storbritannien

0%

0%

0%

0%

Frankrike

25%

25%

15%

10%

Nederländerna

15%

15%

15%

0%

Irland

25%

25%

15%

10%

Belgien

30%

30%

15%

15%

Portugal**

35%

35%



Italien

26 %

26%

15%

11%

Schweiz

35%

35%

15%

20%

Österrike

27,5%

27,5%

15%

12,5%

Spanien

19%

19%

15%

4%


Undvik högre källskatt – handla på hemmamarknaden

Om du köper en aktie utanför dess hemmamarknad (t.ex. en finsk aktie noterad i Sverige) dras ofta en betydligt högre källskatt.

Utdelning från USA-noterade

AbbVie (ABBV)

15% utländsk källskatt

Utdelning från tysknoterade

AbbVie (4AB)

35% utländsk källskatt

Utdelning från Kanada-noterade

Lundin Mining Corporation (LUN)

15% utländsk källskatt

Utdelning från svensknoterade

Lundin Mining Corporation (LUMI)

25% utländsk källskatt


* För att få direktnedsättning på finska aktieutdelningar behöver man, utöver att köpa aktien på finska eller svenska marknaden, även fylla i en självdeklaration.

**Då det för närvarande saknas skatteavtal mellan Sverige och Portugal så kommer du inte kunna kräva tillbaka någon källskatt av Portugal. Istället kan du i din deklaration yrka på avräkning av källskatt. I praktiken begränsas dock återbetalningen av ditt spärrbelopp (den svenska skatten på dina utländska tillgångar).

Tips för dig som kund

  • Kapitalförsäkring (KF): Om du planerar att äga utdelningsaktier i länder med hög källskatt (t.ex. Danmark, Norge eller Schweiz) kan en kapitalförsäkring vara ett alternativ, då Nordnet Pensionsförsäkring AB har en process för att automatiskt kräva tillbaka källskatten som belastat utdelningarna. Förklaring till hur återbokning av källskatt inom försäkringar fungerar.

  • Kontrolluppgifter: Du kan se exakt vilken källskatt Nordnet har rapporterat till Skatteverket i ditt årsbesked.


© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm