Stockholmsbörsens OMXS30-index steg 4,4 procent efter att USA och Iran enats om en temporär vapenvila på två veckor, bara 90 minuter innan president Donald Trumps tidsfrist löpte ut. Han hade då hotat att slå ut “en hel civilisation” genom attacker mot Irans energiinfrastruktur och broar. Under fredagen var storbolagsindexet upp drygt 8 procent hittills i år.
Iran öppnade tillfälligt Hormuzsundet för sjöfart, men stängde det kort därefter igen. Landet kräver att Israel upphör med attacker i Libanon som del av en bredare uppgörelse.
USA:s vicepresident JD Vance varnar för att vapenvilan är bräcklig. Samtidigt signalerar Washington en öppning för samtal med Iran, med möjliga sanktionslättnader efter det som beskrivs som ett regimskifte. Donald Trump hotar parallellt med 50-procentiga tullar mot länder som förser Iran med vapen och har uppmanat Iran att omedelbart sluta ta ut avgifter från oljetankers.
Flera bedömare lyfter ett möte mellan Trump och Kinas president Xi Jinping i maj som en möjlig dämpare av spänningarna. Uppgifter gör också gällande att USA överväger att omplacera trupper från Natoländer till mer allierade länder.
De amerikanska börserna steg på torsdagen och noterade därmed sju uppgångsdagar i rad.
Oljepriset föll kraftigt, ned 14 procent till omkring 92 dollar per fat. Efter att konflikten trappats upp har flera bedömare varnat för att inflationstrycket kan sprida sig bredare i ekonomin och fortfarande är oljepriset betydligt högre än innan konflikten, på drygt 60 dollar per fat.
Austan Goolsbee, Fed-chef i Chicago, säger därför efter att vapenvilan inletts att oljechocken från Iran-kriget riskerar att driva priser i en “stagflationär” riktning. Detta sker i ett läge där tidigare inflationspåverkan från tullar ännu inte klingat av.
Inom kort inleds rapportsäsongen med bolagens Q1-rapporter och trots kriget och den osäkerhet som det skapat har vinstvarningarna hittills varit få. Centralbankerna intar också en avvaktande hållning och håller räntorna oförändrade, medan marknadens förväntningar i allt högre grad har förskjutits mot höjningar snarare än sänkningar.
Trots det kraftiga fallet i oljepriset toppar oljebolaget International Petroleum Corp, IPC, large cap-listan hittills i år, med en uppgång på 39 procent. Aktien tog dock rejält stryk på den meddelade vapenvilan och föll omkring 11 procent under onsdagen.
Inte bara oljepriset har påverkat kursen uppåt för IPC. 2025 var det sista året med stora investeringar i Blackrod fas 1. Byggnationen är i huvudsak slutförd och driftsättningen av den centrala anläggningen har inletts. De första brunnarna genomgår ångcirkulation och bolaget räknar fortsatt med första oljeproduktion under tredje kvartalet 2026.
På andra plats bland large cap-bolagen som utvecklats starkast i år återfinns Sandvik, med en uppgång på 35 procent. I sin senaste kvartalsrapport framhöll bolaget att leveranserna varit stabila trots en utmanande omvärld och geopolitisk oro. Verkstadsbolaget har nu gått in i den andra fasen av sitt omstruktureringsprogram inom affärsområdet Machining, med fokus på ökad effektivitet och högre marginaler fram till 2030.
Bland konsumentbolagen har Clas Ohlson utvecklats starkt och stigit 34 procent hittills i år. I Q3-rapporten i det brutna räkenskapsåret framkom en tydlig trend med stigande bruttomarginal.
Bolaget bedömer att utvecklingen håller i sig under hela räkenskapsåret och höjer sin prognos för rörelseresultatet med 3 procent. Utvecklingen stöds av flera månader med god försäljning, ett uppskattat julsortiment samt stark efterfrågan på väderrelaterade produkter under en kall januari. I januari passerade försäljningen 1 miljard kronor.
Lundin Mining har klättrat till en fjärdeplats med en uppgång på 30 procent, efter att koppar- och guldpriserna stigit med över 3 procent i spåren av vapenvilan.
Strax bakom följer Tele2 och Nordnet med uppgångar på 27 respektive 23 procent.
Telekomsektorn lyfts fram som defensiv, med stabila kassaflöden, försiktig guidning och hög direktavkastning, enligt BofA efter Q4-rapporterna. Banken ser ett förbättrat sentiment i den europeiska telekomsektorn, där ledningarnas kommunikation blivit mer konstruktiv. Fokus ligger på kostnadskontroll, stabila kassaflöden och strukturella förbättringar i en miljö med låg ensiffrig tillväxt.
Värderingarna har varit pressade. Morningstar beskriver kommunikationstjänster som Europas billigaste sektor i början av 2026. Kassaflödena stärks i takt med att investeringarna minskar och kostnadsoptimeringar får större genomslag. Fitch pekar på att lägre kapitalinvesteringar och effektiviseringar bidrar till att stärka det fria kassaflödet.
Vinnare på mindre listor:
Vinnarlistan bland mid cap-bolagen toppas av Scandi Standard, Orrön Energy och Hexatronic med uppgångar på 64, 58 respektive 53 procent.
Bland Small cap-bolagen har Medivir haft bäst utveckling med en uppgång på 536 procent, följt av Sivers Semiconductors och Anoto som ökat 205 respektive 86 procent.
*) Avstämningen gjordes vid 15-tiden den 10 april.
