Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Nordiska börser spretar; Finland i topp och Danmark i botten

De nordiska börserna har rört sig åt helt olika håll i år. Finland är det tydliga utropstecknet med OMX Helsinki 25 som har stigit 25 procent.

De nordiska börserna har rört sig åt helt olika håll i år. Efter att samtliga bottnade i april när Trumps tullbesked slog mot sentimentet har utvecklingen spruckit isär utifrån helt skilda sektorprofiler. Finland är det tydliga utropstecknet: OMX Helsinki 25 har stigit 25 procent. Svenska OMXS30 och Oslo Börs GI ligger båda runt plus 12 procent, medan danska OMX Copenhagen 25 istället har backat 3 procent.

Köpenhamnsbörsen tyngs framför allt av tappet i Novo Nordisk vars kurs har mer än halverats i år. Men svagheten är bredare än så. Pandora, Coloplast, Ørsted och Zealand Pharma har alla fallit rejält, och transportbolag som DSV och DFDS har också haft ett svagt år. Även om Novo räknas bort hade den danska börsen stått nära stilla.

I Helsingfors är bilden den motsatta. Den finska börsen ser ut att gå mot sitt starkaste år sedan 2009 med breda uppgångar inom finans, industri, infrastruktur och grön energi. Sentimentet har förbättrats i takt med skattesänkningar, lägre inflation och minskad geopolitisk oro. Nordea, Kone och Valmet hör till vinnarna. Dessutom har flera aktier dragits med av AI-boomen med Nokia som har fått medvind av temat. Inte minst då Nvidia lovat att investera 1 miljard dollar. En nyhet som gav en skjuts åt hela telekomsektorn och drog med sig svenska Ericsson upp. Det kan också sägas att Nokia haft sin första kapitalmarknadsdag sedan 2021 vilket säger något om uppsvinget i sektorn.

Samtidigt gynnas Wärtsilä av datacentrens snabbt växande energibehov. Metso fortsätter å sin sida upp på höga kopparpriser och starka ädelmetaller.

I Norge är det oväntat nog inte olja eller fisk som drivit årets uppgång. I stället är det finans-, industri- och teknikbolag som lyft index. DNB, Storebrand och Gjensidige har utvecklats starkt, samtidigt som vissa shippingaktier, däribland Frontline, gått bra. Det kan jämföras med den svenska börsen som till exempel inte har någon större exponering mot försäkringssektorn.

I Sverige står Saab ut som årets tydligaste draglok bland storbolagen med en uppgång på omkring 98 procent. Storbankerna är indextunga med Swedbank som den klart lysande stjärnan. Även industrisektorn har en stor vikt. Här har Sandvik haft en bra utveckling, medan det varit en mer blygsam utveckling för de flesta andra bolag inom samma bransch.

Sammantaget förklaras skillnaderna mellan börserna av deras olika sektorprofiler och vilka bolag som fångats av årets stora drivkrafter; AI, råvaror, geopolitik och finanssektorns återhämtning. Resultatet är ett Norden som rör sig i helt olika takt.

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Subscribe
Notifiera mig om
guest
0 Kommentarer
Nyast
Äldst Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.