Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Låt mig ”de-influence you” inför semestern

På den del av Instagram där jag hänger får jag ofta upp videor med påminnelser såsom ”nej, du behöver inte köpa nya träningskläder för att börja träna” och ”nej, du behöver verkligen inte en specifik väska för varje tänkbart tillfälle”. Sådana videor kallas ofta för ”Let Me De-Influence You”-videor

Det här är en del av Instagram jag tycker väldigt mycket om. Det är en otroligt skön och välbehövlig motvikt till den konstanta köphetsen som annars sköljer över en.

Idag tänkte jag därför spinna vidare på det temat och skriva om några saker jag INTE gör eller köper inför årets semester. Kanske lyckas jag “de-influencea” dig också?

Pausa inte månadssparandet – pausa skönhetsbehandlingarna

Inför semestern är det lätt att dras med i hetsen kring den så kallade “pre-vacation glow upen”. Det ska göras fransar, pedikyr, spraytan och nya naglar. Nu går jag visserligen nästan aldrig på salong för att göra mina naglar i vanliga fall heller – jag har köpt hem ett kit och gör dem hemma själv. Men, tyvärr kan dessa behandlingar skena i kostnader och är du inte uppmärksam kan det vara dessa som leder till att du måste pausa ditt månadsspar.

Skippa det gigantiska reseapoteket (och de dyra miniförpackningarna)

Inför avfärd är det lätt att drabbas av katastroftankar och packa för både malaria och benbrott. När vi ändå står på apoteket plockar vi dessutom gärna på oss de där söta små reseförpackningarna av schampo och lotion – som i själva verket har ett helt astronomiskt literpris. Gå inte i fällan! Sanningen är att du kommer oerhört långt på att bara ta med dina receptbelagda mediciner och lite smärtstillande. Fyll upp egna, återanvändbara plastflaskor med produkterna du redan har hemma och om olyckan mot förmodan är framme så finns det faktiskt fullt fungerande apotek även på de flesta semesterorterna.

Du behöver inte köpa nya sommarkläder

Jag förstår precis känslan: det är jättekul att köpa hem lite nytt inför en resa. Man föreställer sig hur man ska strosa längs en strandpromenad i en helt ny, böljande linneklänning. Men handen på hjärtat, hur ser verkligheten ut? Oftast slutar det med att man lever i sina tre favoritplagg som man redan känner sig trygg och bekväm i.

Du behöver inte en ny garderob för en vecka i solen. Gräv i din egen garderob, låna av en kompis eller tvätta upp dina gamla sommarfavoriter. Är det inte mycket roligare att se de pengarna, som annars hade gått till fast fashion, växa över tid på börsen istället för att samla damm på en galge?

Estetiska rese-accessoarer och packkuber

Om man ska tro Instagram är det helt omöjligt att resa utan ett monogrammerat passfodral i äkta läder, matchande bagagetaggar och ett set med pastellfärgade packkuber. Sanningen? Passkontrollanten bryr sig noll om ditt fodral, och din gamla tygpåse från matbutiken fungerar exakt lika bra för att separera smutstvätten från dina rena kläder i resväskan. Spara de hundralapparna.

Den överprissatta flygplatsmaten

Det är tradition för många att ”fira in” semestern med en (torr) räkmacka och en öl eller ett glas bubbel på flygplatsen. Men är det verkligen värt att bränna femhundra kronor innan du ens har satt dig på planet? Att starta semestern behöver inte vara synonymt med att tömma plånboken i avgångshallen. Gör ett par riktigt goda mackor hemma, ta med en tom vattenflaska att fylla på innanför säkerhetskontrollen och spara de pengarna till en fantastisk första middag på resmålet istället.

Det är just medvetna val och förändringar som dessa som gör att jag lyckas hålla en sparkvot på 50 % även under sommaren och ändå kan njuta av en härlig semester.

Så nästa gång du känner köpsuget smyga sig på inför resan, stanna upp en sekund. Behöver du verkligen den där nya prylen, eller mår pengarna bättre i en indexfond? Jag lovar att drinken på stranden smakar exakt lika gott oavsett om du har nya eller gamla badkläder på dig. Dessutom är det en ganska oslagbar känsla att bada i havet och veta att ens pengar jobbar på börsen istället för att ha bränts redan på flygplatsen.

Ha en fantastisk semester och våga vägra köphetsen!

/Elisabet, Nordnet

Elisabet har tidigare delat sin sparresa med Female Networks medlemmar. Du hittar den här

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Subscribe
Notifiera mig om
guest
0 Kommentarer
Nyast
Äldst Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer

Nordnets veckobrev.

Få Nordnets veckobrev varje måndagsmorgon med börsens viktigaste händelser.

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm