Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Högst-
Lägst-
Omsättning-
Högst-
Lägst-
Omsättning-
Högst-
Lägst-
Omsättning-
Högst-
Lägst-
Omsättning-
Högst-
Lägst-
Omsättning-
Högst-
Lägst-
Omsättning-
2025 Q4-rapport
89 dagar sedan
0,4788 NOK/aktie
Senaste utdelning
9,80%Direktavk.

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
4 025--
696--
849--
8 253--
6 267--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q1-rapport
27 maj

3 dagar

Tidigare händelser
2025 Q4-rapport
24 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
26 aug. 2025
2025 Q1-rapport
22 maj 2025
2024 Q4-rapport
25 feb. 2025

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens, detta inlägg måste ses i samband med mitt inlägg igår om skrotning av feeder containerfartyg 2026. Och om gårdagens inlägg var ganska dåliga nyheter kan dagens KANSKE kallas strålande. Under gårdagens "grävarbete" stötte jag på en fantastisk nyhet. Artikeln stod i PortNews och var från 22 maj.. FAC ger GMS tillstånd att köpa 4 iransk-sanktionerade containerfartyg för återvinning. Det står mycket mer i artikeln, men det kan ni gå in och läsa själva om ni vill fördjupa er i ämnet. Dessa båtar kommer jag inte att föra upp på "min" skrotlista förrän jag ser fler artiklar om att affären är genomförd. Båtarna det gäller är . BIGLI. 6500 TEU 2005 IMO 9307047 RANTAPLAN. 5888 TEU. 2006 -9307023 TIMON. 7001 TEU. 2009. IMO 9415844 YOGI. ????TEU. 2006 IMO 93007009 Jag har inte hittat hur många TEU YOGI kan frakta, så om någon ville ta reda på det åt mig, så blir jag väldigt glad. Så lite egna tankar /analyser. Om detta genomförs, så är det otroligt flott. Men jag brukar sällan ta saker för givet innan det verkligen händer. Båten TIMON kommer inte heller att komma på min lista, för jag vill använda 6500TEU som "tak" på min skrotlista. Men om denna återvinning/skrotning genomförs, så kommer antalet TEU som skrotas 2026 att få ett stort lyft .. Om det händer, så är det underbart. Så ett litet råd till alla och envar. Gör ett besök under pingsten till en annan person som behöver få ett besök. Det vågar jag nästan garantera att vederbörande kommer att bli väldigt glad för . Och är som regel en god upplevelse för den som utför besöket också. Glad pingst till alla och envar.
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    Kommer överskott att generera cash till oss i utdelning/extra, eller går detta till att betala av skuld/sparande och styrning av mpcc? Om så det blir det ena eller det andra, eller båda delarna är självklart mycket gynnsamt som jag ser det..
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens. Ute har det precis slutat regna, men vädret är ganska trist. På TV går Giro d'Italia på cykel. Så jag tänkte att halva hjärnan kunde användas för att förmedla lite om "skrapningsnivån" för feederklassen 2026. Jag försöker hela tiden förmedla nyheter om området till MPCC, oavsett om nyheten är god eller dålig så försöker jag ge en sanningsenlig syn på saken sett med mina ögon. Och en stor anledning till mitt skrivande är riktat till unga/nya investerare iMPCC. Som jag verkligen hoppas upplever att göra en god investering, och känner den fantastiska känslan det ger. Detn känslan unnar jag verkligen ALLA. Dagens inlägg kommer nog under rubriken dåliga nyheter. Jag tänkte jag skulle visa hur det har gått med skrapning av båtar i feederklassen 2026. Och det är ganska dåligt. Först lite historik, 2025 skrapades bara ca.10.000 TEU i feederklassen. Detta var "all time low" i feederklassen genom historien. Min uppställning är sådan. Båtens namn - antal TEU - Byggår. Skrapats hittills 2026. 1.M/V Inga. 1139 TEU. 1993. 2 VAN HAI 503. 4333 TEU. 2005 3.SUNNY SPRUCE. 342 TEU. 1996 4 VAN HAI. 506. 4333 TEU. 2005 5 MAHIHAHI 28. 2824 TEU. 1983 6SAFEEN PRESTIGE 1740 TEU. 2013 7KOKOPU CHIEF. 981 TEU. 1991 8 N.N. 300 TEU. Ca.1978 9 MSC BALTIC 3. 2478 TEU. 2003 Totalt. Ca. 18.500 TEU. Båt nr 6 Safeen Prestige är inte skrapad utan ligger sänkt på 110 meters djup i Hormuz -stredet. Båt nr 8 hittade jag inte tillbaka till, så jag kallar den N.N. den var kinesisk och faktiskt 48 år gammal. Jag har/hade själv en våt dröm om att det skulle skrapas ca 1 båt i veckan 2026, men det kommer inte att ske. ca 50 st. Om skrapningstempot fortsätter som 2026 har börjat. Det har sin naturliga förklaring, när räntorna är så goda som nu, så är dessa gamla avbetalda båtar sedelpressar för rederierna, och det sitter långt inne att skicka dem till skrotning... Jag har också läst att det förväntas att 2027 och 2028 kommer att bli åren då skrapningen verkligen kommer att skjuta fart. Detta är såklart beroende av räntornas utveckling. Det är också något jag inte har kontroll på, det är 5 feeder containerfartyg som har träffats av missiler I Hormuz stredet . Skadeomfattningen på dessa båtar vet jag inte, om de blir reparerade eller skickade till skrotning. De 5 fartygen är. 1 ONE MAJESTY. 6724 TEU. 2010 2SEALLOYD ARC. 3200 TEU. 2005 3SOURCE BLESSING. 3237 TEU. 2003 4MSC ISHYRA. 2453 TEU. 1997 5SAN ANTONIO. 2824 TEU. 2003. Vad som senare kommer att hända med dessa fartyg får vi återkomma till... Annars så kontraheras nya fartyg även i feederklassen med båda händerna. Det är ständigt nya beställningar att läsa om... Så vi får verkligen hoppas att "skrapning" av båtar tar sig upp under andra halvåret 2026. Då rundar jag av och önskar alla som en, en god pingst.
    för 2 tim sedan
    ·
    för 2 tim sedan
    ·
    Jag är helt enig med dig där. Fraktpriserna kommer att gå ner och då kommer det nog att framtvinga mer skrotning. Och Trump är inte president på livstid. Så det går nog åt rätt håll.
  • för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    Då får vi se lite på dagens sluttauktion. Före 23,11kr -4,15% - 1,00kr -1,516 milj aktier Efter 23,29kr -3,40% -0,82 kr -2,089 milj Förändring +0,18kr +0,75%+0,18 kr 573.000 aktier. Egentligen en bra sluttauktion med en uppgång på 18 öre. Och så för att sätta saker i perspektiv. Idag fick shippingsektorn en smäll. HAUTO. -6,00% FRONT. -5,56% WAWI. - 5,15% DOFG. -4,66% Mpcc. -3,40% BWLPG. -2,86% SUBSEA -2,33%. Så dagens nedgång är inte relaterad till något specifikt med MPCC ,, Så ta det lugnt. Och njut av helgen alla som en.
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Harpex vidare upp, igen Nytt rekord, igen. https://www.harperpetersen.com/container
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Ja, då var Finanstilsynets lista över kortpositioner över 0,5% som visar vad som hände igår uppdaterad. Och de gjorde ingenting. Det är nog lite mer spännande att titta på uppdateringen på måndag om de har varit aktiva i dagens nedgång. Time will show....
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Det har du så klart rätt i The Gønners. Fin eftermiddag till dig också.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

2025 Q4-rapport
89 dagar sedan
0,4788 NOK/aktie
Senaste utdelning
9,80%Direktavk.

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens, detta inlägg måste ses i samband med mitt inlägg igår om skrotning av feeder containerfartyg 2026. Och om gårdagens inlägg var ganska dåliga nyheter kan dagens KANSKE kallas strålande. Under gårdagens "grävarbete" stötte jag på en fantastisk nyhet. Artikeln stod i PortNews och var från 22 maj.. FAC ger GMS tillstånd att köpa 4 iransk-sanktionerade containerfartyg för återvinning. Det står mycket mer i artikeln, men det kan ni gå in och läsa själva om ni vill fördjupa er i ämnet. Dessa båtar kommer jag inte att föra upp på "min" skrotlista förrän jag ser fler artiklar om att affären är genomförd. Båtarna det gäller är . BIGLI. 6500 TEU 2005 IMO 9307047 RANTAPLAN. 5888 TEU. 2006 -9307023 TIMON. 7001 TEU. 2009. IMO 9415844 YOGI. ????TEU. 2006 IMO 93007009 Jag har inte hittat hur många TEU YOGI kan frakta, så om någon ville ta reda på det åt mig, så blir jag väldigt glad. Så lite egna tankar /analyser. Om detta genomförs, så är det otroligt flott. Men jag brukar sällan ta saker för givet innan det verkligen händer. Båten TIMON kommer inte heller att komma på min lista, för jag vill använda 6500TEU som "tak" på min skrotlista. Men om denna återvinning/skrotning genomförs, så kommer antalet TEU som skrotas 2026 att få ett stort lyft .. Om det händer, så är det underbart. Så ett litet råd till alla och envar. Gör ett besök under pingsten till en annan person som behöver få ett besök. Det vågar jag nästan garantera att vederbörande kommer att bli väldigt glad för . Och är som regel en god upplevelse för den som utför besöket också. Glad pingst till alla och envar.
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    Kommer överskott att generera cash till oss i utdelning/extra, eller går detta till att betala av skuld/sparande och styrning av mpcc? Om så det blir det ena eller det andra, eller båda delarna är självklart mycket gynnsamt som jag ser det..
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens. Ute har det precis slutat regna, men vädret är ganska trist. På TV går Giro d'Italia på cykel. Så jag tänkte att halva hjärnan kunde användas för att förmedla lite om "skrapningsnivån" för feederklassen 2026. Jag försöker hela tiden förmedla nyheter om området till MPCC, oavsett om nyheten är god eller dålig så försöker jag ge en sanningsenlig syn på saken sett med mina ögon. Och en stor anledning till mitt skrivande är riktat till unga/nya investerare iMPCC. Som jag verkligen hoppas upplever att göra en god investering, och känner den fantastiska känslan det ger. Detn känslan unnar jag verkligen ALLA. Dagens inlägg kommer nog under rubriken dåliga nyheter. Jag tänkte jag skulle visa hur det har gått med skrapning av båtar i feederklassen 2026. Och det är ganska dåligt. Först lite historik, 2025 skrapades bara ca.10.000 TEU i feederklassen. Detta var "all time low" i feederklassen genom historien. Min uppställning är sådan. Båtens namn - antal TEU - Byggår. Skrapats hittills 2026. 1.M/V Inga. 1139 TEU. 1993. 2 VAN HAI 503. 4333 TEU. 2005 3.SUNNY SPRUCE. 342 TEU. 1996 4 VAN HAI. 506. 4333 TEU. 2005 5 MAHIHAHI 28. 2824 TEU. 1983 6SAFEEN PRESTIGE 1740 TEU. 2013 7KOKOPU CHIEF. 981 TEU. 1991 8 N.N. 300 TEU. Ca.1978 9 MSC BALTIC 3. 2478 TEU. 2003 Totalt. Ca. 18.500 TEU. Båt nr 6 Safeen Prestige är inte skrapad utan ligger sänkt på 110 meters djup i Hormuz -stredet. Båt nr 8 hittade jag inte tillbaka till, så jag kallar den N.N. den var kinesisk och faktiskt 48 år gammal. Jag har/hade själv en våt dröm om att det skulle skrapas ca 1 båt i veckan 2026, men det kommer inte att ske. ca 50 st. Om skrapningstempot fortsätter som 2026 har börjat. Det har sin naturliga förklaring, när räntorna är så goda som nu, så är dessa gamla avbetalda båtar sedelpressar för rederierna, och det sitter långt inne att skicka dem till skrotning... Jag har också läst att det förväntas att 2027 och 2028 kommer att bli åren då skrapningen verkligen kommer att skjuta fart. Detta är såklart beroende av räntornas utveckling. Det är också något jag inte har kontroll på, det är 5 feeder containerfartyg som har träffats av missiler I Hormuz stredet . Skadeomfattningen på dessa båtar vet jag inte, om de blir reparerade eller skickade till skrotning. De 5 fartygen är. 1 ONE MAJESTY. 6724 TEU. 2010 2SEALLOYD ARC. 3200 TEU. 2005 3SOURCE BLESSING. 3237 TEU. 2003 4MSC ISHYRA. 2453 TEU. 1997 5SAN ANTONIO. 2824 TEU. 2003. Vad som senare kommer att hända med dessa fartyg får vi återkomma till... Annars så kontraheras nya fartyg även i feederklassen med båda händerna. Det är ständigt nya beställningar att läsa om... Så vi får verkligen hoppas att "skrapning" av båtar tar sig upp under andra halvåret 2026. Då rundar jag av och önskar alla som en, en god pingst.
    för 2 tim sedan
    ·
    för 2 tim sedan
    ·
    Jag är helt enig med dig där. Fraktpriserna kommer att gå ner och då kommer det nog att framtvinga mer skrotning. Och Trump är inte president på livstid. Så det går nog åt rätt håll.
  • för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    Då får vi se lite på dagens sluttauktion. Före 23,11kr -4,15% - 1,00kr -1,516 milj aktier Efter 23,29kr -3,40% -0,82 kr -2,089 milj Förändring +0,18kr +0,75%+0,18 kr 573.000 aktier. Egentligen en bra sluttauktion med en uppgång på 18 öre. Och så för att sätta saker i perspektiv. Idag fick shippingsektorn en smäll. HAUTO. -6,00% FRONT. -5,56% WAWI. - 5,15% DOFG. -4,66% Mpcc. -3,40% BWLPG. -2,86% SUBSEA -2,33%. Så dagens nedgång är inte relaterad till något specifikt med MPCC ,, Så ta det lugnt. Och njut av helgen alla som en.
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Harpex vidare upp, igen Nytt rekord, igen. https://www.harperpetersen.com/container
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Ja, då var Finanstilsynets lista över kortpositioner över 0,5% som visar vad som hände igår uppdaterad. Och de gjorde ingenting. Det är nog lite mer spännande att titta på uppdateringen på måndag om de har varit aktiva i dagens nedgång. Time will show....
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Det har du så klart rätt i The Gønners. Fin eftermiddag till dig också.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
4 025--
696--
849--
8 253--
6 267--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q1-rapport
27 maj

3 dagar

Tidigare händelser
2025 Q4-rapport
24 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
26 aug. 2025
2025 Q1-rapport
22 maj 2025
2024 Q4-rapport
25 feb. 2025

Relaterade värdepapper

2025 Q4-rapport
89 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Data hämtas från FactSet, Quartr
Nästa händelse
2026 Q1-rapport
27 maj

3 dagar

Tidigare händelser
2025 Q4-rapport
24 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
26 aug. 2025
2025 Q1-rapport
22 maj 2025
2024 Q4-rapport
25 feb. 2025

Relaterade värdepapper

0,4788 NOK/aktie
Senaste utdelning
9,80%Direktavk.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    för 12 tim sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens, detta inlägg måste ses i samband med mitt inlägg igår om skrotning av feeder containerfartyg 2026. Och om gårdagens inlägg var ganska dåliga nyheter kan dagens KANSKE kallas strålande. Under gårdagens "grävarbete" stötte jag på en fantastisk nyhet. Artikeln stod i PortNews och var från 22 maj.. FAC ger GMS tillstånd att köpa 4 iransk-sanktionerade containerfartyg för återvinning. Det står mycket mer i artikeln, men det kan ni gå in och läsa själva om ni vill fördjupa er i ämnet. Dessa båtar kommer jag inte att föra upp på "min" skrotlista förrän jag ser fler artiklar om att affären är genomförd. Båtarna det gäller är . BIGLI. 6500 TEU 2005 IMO 9307047 RANTAPLAN. 5888 TEU. 2006 -9307023 TIMON. 7001 TEU. 2009. IMO 9415844 YOGI. ????TEU. 2006 IMO 93007009 Jag har inte hittat hur många TEU YOGI kan frakta, så om någon ville ta reda på det åt mig, så blir jag väldigt glad. Så lite egna tankar /analyser. Om detta genomförs, så är det otroligt flott. Men jag brukar sällan ta saker för givet innan det verkligen händer. Båten TIMON kommer inte heller att komma på min lista, för jag vill använda 6500TEU som "tak" på min skrotlista. Men om denna återvinning/skrotning genomförs, så kommer antalet TEU som skrotas 2026 att få ett stort lyft .. Om det händer, så är det underbart. Så ett litet råd till alla och envar. Gör ett besök under pingsten till en annan person som behöver få ett besök. Det vågar jag nästan garantera att vederbörande kommer att bli väldigt glad för . Och är som regel en god upplevelse för den som utför besöket också. Glad pingst till alla och envar.
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    för 43 min sen · Ändrad
    ·
    Kommer överskott att generera cash till oss i utdelning/extra, eller går detta till att betala av skuld/sparande och styrning av mpcc? Om så det blir det ena eller det andra, eller båda delarna är självklart mycket gynnsamt som jag ser det..
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Ja folkens. Ute har det precis slutat regna, men vädret är ganska trist. På TV går Giro d'Italia på cykel. Så jag tänkte att halva hjärnan kunde användas för att förmedla lite om "skrapningsnivån" för feederklassen 2026. Jag försöker hela tiden förmedla nyheter om området till MPCC, oavsett om nyheten är god eller dålig så försöker jag ge en sanningsenlig syn på saken sett med mina ögon. Och en stor anledning till mitt skrivande är riktat till unga/nya investerare iMPCC. Som jag verkligen hoppas upplever att göra en god investering, och känner den fantastiska känslan det ger. Detn känslan unnar jag verkligen ALLA. Dagens inlägg kommer nog under rubriken dåliga nyheter. Jag tänkte jag skulle visa hur det har gått med skrapning av båtar i feederklassen 2026. Och det är ganska dåligt. Först lite historik, 2025 skrapades bara ca.10.000 TEU i feederklassen. Detta var "all time low" i feederklassen genom historien. Min uppställning är sådan. Båtens namn - antal TEU - Byggår. Skrapats hittills 2026. 1.M/V Inga. 1139 TEU. 1993. 2 VAN HAI 503. 4333 TEU. 2005 3.SUNNY SPRUCE. 342 TEU. 1996 4 VAN HAI. 506. 4333 TEU. 2005 5 MAHIHAHI 28. 2824 TEU. 1983 6SAFEEN PRESTIGE 1740 TEU. 2013 7KOKOPU CHIEF. 981 TEU. 1991 8 N.N. 300 TEU. Ca.1978 9 MSC BALTIC 3. 2478 TEU. 2003 Totalt. Ca. 18.500 TEU. Båt nr 6 Safeen Prestige är inte skrapad utan ligger sänkt på 110 meters djup i Hormuz -stredet. Båt nr 8 hittade jag inte tillbaka till, så jag kallar den N.N. den var kinesisk och faktiskt 48 år gammal. Jag har/hade själv en våt dröm om att det skulle skrapas ca 1 båt i veckan 2026, men det kommer inte att ske. ca 50 st. Om skrapningstempot fortsätter som 2026 har börjat. Det har sin naturliga förklaring, när räntorna är så goda som nu, så är dessa gamla avbetalda båtar sedelpressar för rederierna, och det sitter långt inne att skicka dem till skrotning... Jag har också läst att det förväntas att 2027 och 2028 kommer att bli åren då skrapningen verkligen kommer att skjuta fart. Detta är såklart beroende av räntornas utveckling. Det är också något jag inte har kontroll på, det är 5 feeder containerfartyg som har träffats av missiler I Hormuz stredet . Skadeomfattningen på dessa båtar vet jag inte, om de blir reparerade eller skickade till skrotning. De 5 fartygen är. 1 ONE MAJESTY. 6724 TEU. 2010 2SEALLOYD ARC. 3200 TEU. 2005 3SOURCE BLESSING. 3237 TEU. 2003 4MSC ISHYRA. 2453 TEU. 1997 5SAN ANTONIO. 2824 TEU. 2003. Vad som senare kommer att hända med dessa fartyg får vi återkomma till... Annars så kontraheras nya fartyg även i feederklassen med båda händerna. Det är ständigt nya beställningar att läsa om... Så vi får verkligen hoppas att "skrapning" av båtar tar sig upp under andra halvåret 2026. Då rundar jag av och önskar alla som en, en god pingst.
    för 2 tim sedan
    ·
    för 2 tim sedan
    ·
    Jag är helt enig med dig där. Fraktpriserna kommer att gå ner och då kommer det nog att framtvinga mer skrotning. Och Trump är inte president på livstid. Så det går nog åt rätt håll.
  • för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    för 2 dagar sedan · Ändrad
    ·
    Då får vi se lite på dagens sluttauktion. Före 23,11kr -4,15% - 1,00kr -1,516 milj aktier Efter 23,29kr -3,40% -0,82 kr -2,089 milj Förändring +0,18kr +0,75%+0,18 kr 573.000 aktier. Egentligen en bra sluttauktion med en uppgång på 18 öre. Och så för att sätta saker i perspektiv. Idag fick shippingsektorn en smäll. HAUTO. -6,00% FRONT. -5,56% WAWI. - 5,15% DOFG. -4,66% Mpcc. -3,40% BWLPG. -2,86% SUBSEA -2,33%. Så dagens nedgång är inte relaterad till något specifikt med MPCC ,, Så ta det lugnt. Och njut av helgen alla som en.
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Harpex vidare upp, igen Nytt rekord, igen. https://www.harperpetersen.com/container
  • för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Ja, då var Finanstilsynets lista över kortpositioner över 0,5% som visar vad som hände igår uppdaterad. Och de gjorde ingenting. Det är nog lite mer spännande att titta på uppdateringen på måndag om de har varit aktiva i dagens nedgång. Time will show....
    för 2 dagar sedan
    ·
    för 2 dagar sedan
    ·
    Det har du så klart rätt i The Gønners. Fin eftermiddag till dig också.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

NorwayOslo Børs
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
4 025--
696--
849--
8 253--
6 267--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm