Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Techstep

Högst-
Lägst-
Omsättning-
2026 Q2-rapport
14 dagar sedan

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
291--
5 000--
5 709--
2--
1 000--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q3-rapport
11 nov.
Tidigare händelser
2026 Q2-rapport
20 aug.
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
13 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
20 aug. 2025

Nyheter

AI
Senaste
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 tim sedan
    ·
    Jag var uppe över 80% innan sommaren började och levde i lyckorus, men det har vänt till en jätteförlust. Flera hundra tusen kronor! Revanschtrading och fomo tog mig. Nu har jag lagt in hela mitt kapital här till en kurs runt 6 och jag får panik nu.. Jag behöver några råd snälla! Hälsningar från en mycket förtvivlad kille :'(
    för 44 min sen
    ·
    Du har tabat dig, står aktien på ett konto som inte är ask så får du 38 % förlusten nästa år. Aktien kan lätt gå tillbaka till 1-2 kronor men den kan också fortsätta vidare uppåt. Frågar du mig så tror jag att något av momentumet dog idag. Jag tror vi stabiliserar oss, på låg volym igen. Nyheter om hur emissionen ska bli är nästa trigger. Den är annonserad i september eller oktober.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Till nya som inte har fått med sig emission på 1 kr under andra halvåret 2026 : https://www.finansavisen.no/teknologi/2026/07/18/8366736/rabatt-pa-87-5-prosent-kjendisinvestorer-garanterer-for-kriseemisjon Teknikbolaget har säkrat en fyramånaders bryggfinansiering på 40 miljoner kr från Danske Bank. Samtidigt förbinder sig bolaget att inleda en process för att hämta in minst 83,3 miljoner kr i nytt eget kapital under andra halvåret. Planen är att genomföra en företrädesemission i september eller oktober till en teckningskurs på en kr per aktie. Mot fredagens slutkurs på 7,98 kr motsvarar det en rabatt på 87,5 procent. Aktieägarna ställer upp Bryggfinansieringen från Danske Bank garanteras av bolagets största aktieägare. Det gäller bland annat Datum, kontrollerat av Jan Haudemann-Andersen, Karbon Invest, kontrollerat av Jens Rugseth och Rune Syversen, samt Valset Invest, Arisona Holding och Specter Invest. Samma investerare har också garanterat hela den planerade emissionen på minst 83,3 miljoner kr. Som betalning mottar de ett garantihonorar på 10 procent, som ska regleras i nya Techstep-aktier. Styrelsen upplyser samtidigt att den kommer att överväga alternativa lösningar om andra investerare kan bidra till en kapitalanskaffning till en högre teckningskurs. Svagare utveckling än väntat Techstep upplyser att utvecklingen under andra kvartalet har varit svagare än vad bolaget hade antagit. Enligt bolaget har utrullningen mot hälsosektorn tagit längre tid än väntat. Samtidigt har de europeiska partnerna upplevt mer långvariga försäljnings- och implementeringsprocesser, medan kostnaderna kopplade till integration och ERP-plattformar har blivit högre än planerat. Styrelsen och ledningen har därför initierat ett förbättringsprogram för att öka den långsiktiga lönsamheten, men anser att den samlade utvecklingen gör det nödvändigt att stärka finansieringen. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. – På styrelsens och bolagets vägnar är vi tacksamma för stödet från våra största aktieägare och Danske Bank, som säkrar både kort- och långsiktig finansiering i en utmanande marknadsmiljö, säger styrelseordförande Arild Hustad. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. Öppnar för avnotering Intäkterna från kapitalanskaffningen ska användas för att återbetala bryggfinansieringen från Danske Bank, frigöra garanterna från deras skyldigheter gentemot banken och reglera cirka 35 miljoner kr i utestående aktieägarlån. Resten ska stärka bolagets balansräkning.
    för 58 min sen
    ·
    Bra produkter, marginaler på enheter på få procent, och staten kan ha handlat det de behöver på tidigare avtal så det kommer få avrop på nytt avtal. Tar det 1 eller 2 år innan saker börjar rulla.. så blir detta ännu ett kostsamt avtal för företaget att arbeta med utan att tjäna pengar.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Enligt min åsikt är Finansavisen ett korrupt mediebolag. Det känns ofta som att de pratar ner företag som inte ger dem pengar eller samarbetar med dem. Jag slutade följa dem överallt för flera år sedan eftersom jag förlorade förtroendet för både publikationen och några av personerna som arbetade där. För mig har deras trovärdighet varit borta länge.
    för 1 tim sedan
    ·
    Att de rapporterar om en emission är korruption? Säker på att du tänker helt klart nu?
  • för 1 tim sedan
    ·
    Tyvärr finns det i nästan varje aktie några dåliga aktörer som verkar mer intresserade av att förstöra värde än att bygga upp det. Jag hoppas att de personerna snart är borta. 📉👀📈
  • för 1 tim sedan
    ·
    I morgon är det Fredag, Kontraktet är där.. Ser inte bort ifrån daytraders som leker sig i morgon också. Vem vet. Några vinner och några förlorar.
    för 1 tim sedan
    ·
    Har några där själv, men total vinst.. resten är 'får se' aktier nu :)
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Relaterade värdepapper

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
2026 Q2-rapport
14 dagar sedan

Nyheter

AI
Senaste
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 tim sedan
    ·
    Jag var uppe över 80% innan sommaren började och levde i lyckorus, men det har vänt till en jätteförlust. Flera hundra tusen kronor! Revanschtrading och fomo tog mig. Nu har jag lagt in hela mitt kapital här till en kurs runt 6 och jag får panik nu.. Jag behöver några råd snälla! Hälsningar från en mycket förtvivlad kille :'(
    för 44 min sen
    ·
    Du har tabat dig, står aktien på ett konto som inte är ask så får du 38 % förlusten nästa år. Aktien kan lätt gå tillbaka till 1-2 kronor men den kan också fortsätta vidare uppåt. Frågar du mig så tror jag att något av momentumet dog idag. Jag tror vi stabiliserar oss, på låg volym igen. Nyheter om hur emissionen ska bli är nästa trigger. Den är annonserad i september eller oktober.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Till nya som inte har fått med sig emission på 1 kr under andra halvåret 2026 : https://www.finansavisen.no/teknologi/2026/07/18/8366736/rabatt-pa-87-5-prosent-kjendisinvestorer-garanterer-for-kriseemisjon Teknikbolaget har säkrat en fyramånaders bryggfinansiering på 40 miljoner kr från Danske Bank. Samtidigt förbinder sig bolaget att inleda en process för att hämta in minst 83,3 miljoner kr i nytt eget kapital under andra halvåret. Planen är att genomföra en företrädesemission i september eller oktober till en teckningskurs på en kr per aktie. Mot fredagens slutkurs på 7,98 kr motsvarar det en rabatt på 87,5 procent. Aktieägarna ställer upp Bryggfinansieringen från Danske Bank garanteras av bolagets största aktieägare. Det gäller bland annat Datum, kontrollerat av Jan Haudemann-Andersen, Karbon Invest, kontrollerat av Jens Rugseth och Rune Syversen, samt Valset Invest, Arisona Holding och Specter Invest. Samma investerare har också garanterat hela den planerade emissionen på minst 83,3 miljoner kr. Som betalning mottar de ett garantihonorar på 10 procent, som ska regleras i nya Techstep-aktier. Styrelsen upplyser samtidigt att den kommer att överväga alternativa lösningar om andra investerare kan bidra till en kapitalanskaffning till en högre teckningskurs. Svagare utveckling än väntat Techstep upplyser att utvecklingen under andra kvartalet har varit svagare än vad bolaget hade antagit. Enligt bolaget har utrullningen mot hälsosektorn tagit längre tid än väntat. Samtidigt har de europeiska partnerna upplevt mer långvariga försäljnings- och implementeringsprocesser, medan kostnaderna kopplade till integration och ERP-plattformar har blivit högre än planerat. Styrelsen och ledningen har därför initierat ett förbättringsprogram för att öka den långsiktiga lönsamheten, men anser att den samlade utvecklingen gör det nödvändigt att stärka finansieringen. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. – På styrelsens och bolagets vägnar är vi tacksamma för stödet från våra största aktieägare och Danske Bank, som säkrar både kort- och långsiktig finansiering i en utmanande marknadsmiljö, säger styrelseordförande Arild Hustad. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. Öppnar för avnotering Intäkterna från kapitalanskaffningen ska användas för att återbetala bryggfinansieringen från Danske Bank, frigöra garanterna från deras skyldigheter gentemot banken och reglera cirka 35 miljoner kr i utestående aktieägarlån. Resten ska stärka bolagets balansräkning.
    för 58 min sen
    ·
    Bra produkter, marginaler på enheter på få procent, och staten kan ha handlat det de behöver på tidigare avtal så det kommer få avrop på nytt avtal. Tar det 1 eller 2 år innan saker börjar rulla.. så blir detta ännu ett kostsamt avtal för företaget att arbeta med utan att tjäna pengar.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Enligt min åsikt är Finansavisen ett korrupt mediebolag. Det känns ofta som att de pratar ner företag som inte ger dem pengar eller samarbetar med dem. Jag slutade följa dem överallt för flera år sedan eftersom jag förlorade förtroendet för både publikationen och några av personerna som arbetade där. För mig har deras trovärdighet varit borta länge.
    för 1 tim sedan
    ·
    Att de rapporterar om en emission är korruption? Säker på att du tänker helt klart nu?
  • för 1 tim sedan
    ·
    Tyvärr finns det i nästan varje aktie några dåliga aktörer som verkar mer intresserade av att förstöra värde än att bygga upp det. Jag hoppas att de personerna snart är borta. 📉👀📈
  • för 1 tim sedan
    ·
    I morgon är det Fredag, Kontraktet är där.. Ser inte bort ifrån daytraders som leker sig i morgon också. Vem vet. Några vinner och några förlorar.
    för 1 tim sedan
    ·
    Har några där själv, men total vinst.. resten är 'får se' aktier nu :)
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
291--
5 000--
5 709--
2--
1 000--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q3-rapport
11 nov.
Tidigare händelser
2026 Q2-rapport
20 aug.
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
13 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
20 aug. 2025

Relaterade värdepapper

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
2026 Q2-rapport
14 dagar sedan

Nyheter

AI
Senaste
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q3-rapport
11 nov.
Tidigare händelser
2026 Q2-rapport
20 aug.
2026 Q1-rapport
13 maj
2025 Q4-rapport
13 feb.
2025 Q3-rapport
27 nov. 2025
2025 Q2-rapport
20 aug. 2025

Relaterade värdepapper

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
  • för 1 tim sedan
    ·
    Jag var uppe över 80% innan sommaren började och levde i lyckorus, men det har vänt till en jätteförlust. Flera hundra tusen kronor! Revanschtrading och fomo tog mig. Nu har jag lagt in hela mitt kapital här till en kurs runt 6 och jag får panik nu.. Jag behöver några råd snälla! Hälsningar från en mycket förtvivlad kille :'(
    för 44 min sen
    ·
    Du har tabat dig, står aktien på ett konto som inte är ask så får du 38 % förlusten nästa år. Aktien kan lätt gå tillbaka till 1-2 kronor men den kan också fortsätta vidare uppåt. Frågar du mig så tror jag att något av momentumet dog idag. Jag tror vi stabiliserar oss, på låg volym igen. Nyheter om hur emissionen ska bli är nästa trigger. Den är annonserad i september eller oktober.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Till nya som inte har fått med sig emission på 1 kr under andra halvåret 2026 : https://www.finansavisen.no/teknologi/2026/07/18/8366736/rabatt-pa-87-5-prosent-kjendisinvestorer-garanterer-for-kriseemisjon Teknikbolaget har säkrat en fyramånaders bryggfinansiering på 40 miljoner kr från Danske Bank. Samtidigt förbinder sig bolaget att inleda en process för att hämta in minst 83,3 miljoner kr i nytt eget kapital under andra halvåret. Planen är att genomföra en företrädesemission i september eller oktober till en teckningskurs på en kr per aktie. Mot fredagens slutkurs på 7,98 kr motsvarar det en rabatt på 87,5 procent. Aktieägarna ställer upp Bryggfinansieringen från Danske Bank garanteras av bolagets största aktieägare. Det gäller bland annat Datum, kontrollerat av Jan Haudemann-Andersen, Karbon Invest, kontrollerat av Jens Rugseth och Rune Syversen, samt Valset Invest, Arisona Holding och Specter Invest. Samma investerare har också garanterat hela den planerade emissionen på minst 83,3 miljoner kr. Som betalning mottar de ett garantihonorar på 10 procent, som ska regleras i nya Techstep-aktier. Styrelsen upplyser samtidigt att den kommer att överväga alternativa lösningar om andra investerare kan bidra till en kapitalanskaffning till en högre teckningskurs. Svagare utveckling än väntat Techstep upplyser att utvecklingen under andra kvartalet har varit svagare än vad bolaget hade antagit. Enligt bolaget har utrullningen mot hälsosektorn tagit längre tid än väntat. Samtidigt har de europeiska partnerna upplevt mer långvariga försäljnings- och implementeringsprocesser, medan kostnaderna kopplade till integration och ERP-plattformar har blivit högre än planerat. Styrelsen och ledningen har därför initierat ett förbättringsprogram för att öka den långsiktiga lönsamheten, men anser att den samlade utvecklingen gör det nödvändigt att stärka finansieringen. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. – På styrelsens och bolagets vägnar är vi tacksamma för stödet från våra största aktieägare och Danske Bank, som säkrar både kort- och långsiktig finansiering i en utmanande marknadsmiljö, säger styrelseordförande Arild Hustad. Koncernchef Morten Meier säger att finansieringen ska säkerställa nödvändig operativ flexibilitet medan bolaget fortsätter den strategiska omställningen. Öppnar för avnotering Intäkterna från kapitalanskaffningen ska användas för att återbetala bryggfinansieringen från Danske Bank, frigöra garanterna från deras skyldigheter gentemot banken och reglera cirka 35 miljoner kr i utestående aktieägarlån. Resten ska stärka bolagets balansräkning.
    för 58 min sen
    ·
    Bra produkter, marginaler på enheter på få procent, och staten kan ha handlat det de behöver på tidigare avtal så det kommer få avrop på nytt avtal. Tar det 1 eller 2 år innan saker börjar rulla.. så blir detta ännu ett kostsamt avtal för företaget att arbeta med utan att tjäna pengar.
  • för 1 tim sedan
    ·
    Enligt min åsikt är Finansavisen ett korrupt mediebolag. Det känns ofta som att de pratar ner företag som inte ger dem pengar eller samarbetar med dem. Jag slutade följa dem överallt för flera år sedan eftersom jag förlorade förtroendet för både publikationen och några av personerna som arbetade där. För mig har deras trovärdighet varit borta länge.
    för 1 tim sedan
    ·
    Att de rapporterar om en emission är korruption? Säker på att du tänker helt klart nu?
  • för 1 tim sedan
    ·
    Tyvärr finns det i nästan varje aktie några dåliga aktörer som verkar mer intresserade av att förstöra värde än att bygga upp det. Jag hoppas att de personerna snart är borta. 📉👀📈
  • för 1 tim sedan
    ·
    I morgon är det Fredag, Kontraktet är där.. Ser inte bort ifrån daytraders som leker sig i morgon också. Vem vet. Några vinner och några förlorar.
    för 1 tim sedan
    ·
    Har några där själv, men total vinst.. resten är 'får se' aktier nu :)
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
291--
5 000--
5 709--
2--
1 000--

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm