Q2-rapport
83 dagar sedan‧32min
Orderdjup
Antal
Köp
14
Sälj
Antal
36
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Högst
72,11VWAP
Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
VWAP
Högst
72,11Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
Kalender är inte tillgänglig | |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q2-rapport | 7 aug. | |
| 2025 Årsstämma | 10 juni | |
| 2025 Q1-rapport | 7 maj | |
| 2024 Årsrapport | 27 feb. | |
| 2024 Q4-rapport | 25 feb. |
Data hämtas från Morningstar, Quartr
Kunder har även besökt
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- 1 okt.·I nyheterna kring BNPL och liknande aktier är uppfattningen nu att försvagningen på den amerikanska arbetsmarknaden just nu har skapat en rädsla för att folk kommer att vara mindre villiga att köpa på kredit. Frågan som många vill ha svar på är om försvagningen förebådar en permanent försvagning och i så fall om Fed har varit för sen med räntesänkningar. Vissa tror att nyanställningar kommer att ta fart under hösten och att försvagningen är tillfällig. För närvarande är arbetslösheten i USA 4,3 %. Medianarbetslösheten är historiskt sett 5,67 %. Så, som jag ser det, kan USA tolerera något högre arbetslöshet. Om trenden är tillfällig, så är det absolut bäst. Självklart. SEZL kommer förmodligen att försvagas tills data visar att försvagningen inte är något att frukta, är min åsikt.
- 4 sep. · Ändrad·Jag har nu en position i Sezzle (SEZL). En jämförelse av Sezzle och Affirm (AFRM): Sezzle är ett BNPL-företag (Köp nu, betala senare). Framtida P/E-tal för 2026 är 20. Det gjorde mig intresserad... Jämfört med ett liknande företag som är stort på BNPL, Affirm (AFRM), ser vi att AFRM har ett framtida P/E-tal för 2026 på hela 95. AFRM är därför prissatt mer än 4 gånger jämfört med SEZL för 2026 vid dagens priser (3/9-25). AFRM är dyrt. SEZL verkar mycket billigt. Förväntad vinst per aktie-tillväxt för 2026: AFRM 450 % (!!) till 0,90 USD SEZL 32 % till 4,41 USD Förväntad intäktstillväxt för 2026: AFRM 22 % SEZL 28 % Marknadsvärde: AFRM 28 miljarder USD SEZL 3 miljarder USD Nettomarginal (senaste 12 månaderna): AFRM 1,62 % (vadå, så lågt!?) SEZL 28 % (!!!) Jag tror att AFRM är prissatt så högt på grund av ännu högre förväntningar på vinst per aktie-tillväxt. Men det finns förmodligen fler faktorer. AFRM är ett större och mer välkänt företag, börsintroducerat 2021. Dessutom erbjuder AFRM långfristiga lån. SEZL är för snabbare lösningar. Men vi ser att SEZLs nettomarginal är mycket, mycket bättre än AFRMs, vilket är farligt lågt. SEZL är ett relativt litet företag (en tiondel av AFRM) med stark förväntad tillväxt. Börsintroduktion augusti 2023. En underdog. Det roliga är - SKULD: -- SEZL har bara cirka 131 miljoner dollar i total skuld. AFRM har hela 7,8 miljarder dollar i total skuld. Nedsidan för AFRM kommer att bli brutal om de inte hanterar sitt skepp ordentligt. SEZL har mycket mindre risk på grund av sin skuldsättningsgrad. -- AFRM har en mycket hög skuld och en låg nettomarginal. Hög skuld är i stort sett alltid en varningssignal för mig, men med en så låg nettomarginal är flaggan blodröd för AFRM. Båda företagen kommer att gynnas av att Fed nu troligen går in i en nedskärningscykel (alla amerikanska börser kommer att gynnas av det). Dessutom, med lägre räntor i USA, kommer bostadsmarknaden, som är i ett dike och är den värsta sedan finanskrisen, att börja lyfta, vilket i sin tur leder till högre försäljning av bostäder och därmed även möbler, köksartiklar, lampor, you name it! Detta kommer att öka konsumentförtroendet och därmed leda till mer användning av BNPL-lösningar. BNPL-företag i allmänhet kommer naturligtvis alla att gynnas av det. Slutligen: Små företag med stark tillväxt och god redovisning och affärsmodell har mer utrymme att växa än ett mycket större företag. Det är helt enkelt lättare för dem att växa. Dessutom har företaget liten skuldsättning och en bra nettomarginal. Därav SEZL för mig. En rolig sak som händer snart: Börsintroduktion för Klarna, som är ett BNPL-företag. Sådana börsintroduktioner kan bidra till att återuppliva branschen. (NYSE: KLAR) De siktar på ett börsvärde på cirka 14 miljarder dollar, aktiekurs på cirka 35 dollar. Jag tror att deras ekonomi är ganska dålig, andra kvartalet 2025 med en stor förlust, så vitt jag vet. SEZL FTW! :-) Ha en bra dag!
- 4 sep.·Köpte den här två dagar innan den sjönk med 40 %, inte bra. Jag vet inte vad jag kan förvänta mig av aktien...6 sep.·Jag sitter i samma sits – jag köpte SEZL före fallet också, men efter det dubblade jag min position. Grundläggande faktorer är fortfarande solida: intäkterna växer, marginalerna är starka och företaget är lönsamt med relativt låg skuldsättning jämfört med konkurrenterna. Det ger mig förtroende för att marknaden någon gång kommer att omvärdera aktien högre. Volatilitet är normalt med småbolag, särskilt i BNPL, men jag föredrar att behålla och ackumulera när själva verksamheten går bra. Långsiktigt ser jag mycket mer uppsida än nedsida här. 🚀
- 2 aug.·Det är nästan dags för redovisning. Har någon läst några prognoser eller förväntningar på vinsten?☺️
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter & Analyser
Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Q2-rapport
83 dagar sedan‧32min
Nyheter & Analyser
Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- 1 okt.·I nyheterna kring BNPL och liknande aktier är uppfattningen nu att försvagningen på den amerikanska arbetsmarknaden just nu har skapat en rädsla för att folk kommer att vara mindre villiga att köpa på kredit. Frågan som många vill ha svar på är om försvagningen förebådar en permanent försvagning och i så fall om Fed har varit för sen med räntesänkningar. Vissa tror att nyanställningar kommer att ta fart under hösten och att försvagningen är tillfällig. För närvarande är arbetslösheten i USA 4,3 %. Medianarbetslösheten är historiskt sett 5,67 %. Så, som jag ser det, kan USA tolerera något högre arbetslöshet. Om trenden är tillfällig, så är det absolut bäst. Självklart. SEZL kommer förmodligen att försvagas tills data visar att försvagningen inte är något att frukta, är min åsikt.
- 4 sep. · Ändrad·Jag har nu en position i Sezzle (SEZL). En jämförelse av Sezzle och Affirm (AFRM): Sezzle är ett BNPL-företag (Köp nu, betala senare). Framtida P/E-tal för 2026 är 20. Det gjorde mig intresserad... Jämfört med ett liknande företag som är stort på BNPL, Affirm (AFRM), ser vi att AFRM har ett framtida P/E-tal för 2026 på hela 95. AFRM är därför prissatt mer än 4 gånger jämfört med SEZL för 2026 vid dagens priser (3/9-25). AFRM är dyrt. SEZL verkar mycket billigt. Förväntad vinst per aktie-tillväxt för 2026: AFRM 450 % (!!) till 0,90 USD SEZL 32 % till 4,41 USD Förväntad intäktstillväxt för 2026: AFRM 22 % SEZL 28 % Marknadsvärde: AFRM 28 miljarder USD SEZL 3 miljarder USD Nettomarginal (senaste 12 månaderna): AFRM 1,62 % (vadå, så lågt!?) SEZL 28 % (!!!) Jag tror att AFRM är prissatt så högt på grund av ännu högre förväntningar på vinst per aktie-tillväxt. Men det finns förmodligen fler faktorer. AFRM är ett större och mer välkänt företag, börsintroducerat 2021. Dessutom erbjuder AFRM långfristiga lån. SEZL är för snabbare lösningar. Men vi ser att SEZLs nettomarginal är mycket, mycket bättre än AFRMs, vilket är farligt lågt. SEZL är ett relativt litet företag (en tiondel av AFRM) med stark förväntad tillväxt. Börsintroduktion augusti 2023. En underdog. Det roliga är - SKULD: -- SEZL har bara cirka 131 miljoner dollar i total skuld. AFRM har hela 7,8 miljarder dollar i total skuld. Nedsidan för AFRM kommer att bli brutal om de inte hanterar sitt skepp ordentligt. SEZL har mycket mindre risk på grund av sin skuldsättningsgrad. -- AFRM har en mycket hög skuld och en låg nettomarginal. Hög skuld är i stort sett alltid en varningssignal för mig, men med en så låg nettomarginal är flaggan blodröd för AFRM. Båda företagen kommer att gynnas av att Fed nu troligen går in i en nedskärningscykel (alla amerikanska börser kommer att gynnas av det). Dessutom, med lägre räntor i USA, kommer bostadsmarknaden, som är i ett dike och är den värsta sedan finanskrisen, att börja lyfta, vilket i sin tur leder till högre försäljning av bostäder och därmed även möbler, köksartiklar, lampor, you name it! Detta kommer att öka konsumentförtroendet och därmed leda till mer användning av BNPL-lösningar. BNPL-företag i allmänhet kommer naturligtvis alla att gynnas av det. Slutligen: Små företag med stark tillväxt och god redovisning och affärsmodell har mer utrymme att växa än ett mycket större företag. Det är helt enkelt lättare för dem att växa. Dessutom har företaget liten skuldsättning och en bra nettomarginal. Därav SEZL för mig. En rolig sak som händer snart: Börsintroduktion för Klarna, som är ett BNPL-företag. Sådana börsintroduktioner kan bidra till att återuppliva branschen. (NYSE: KLAR) De siktar på ett börsvärde på cirka 14 miljarder dollar, aktiekurs på cirka 35 dollar. Jag tror att deras ekonomi är ganska dålig, andra kvartalet 2025 med en stor förlust, så vitt jag vet. SEZL FTW! :-) Ha en bra dag!
- 4 sep.·Köpte den här två dagar innan den sjönk med 40 %, inte bra. Jag vet inte vad jag kan förvänta mig av aktien...6 sep.·Jag sitter i samma sits – jag köpte SEZL före fallet också, men efter det dubblade jag min position. Grundläggande faktorer är fortfarande solida: intäkterna växer, marginalerna är starka och företaget är lönsamt med relativt låg skuldsättning jämfört med konkurrenterna. Det ger mig förtroende för att marknaden någon gång kommer att omvärdera aktien högre. Volatilitet är normalt med småbolag, särskilt i BNPL, men jag föredrar att behålla och ackumulera när själva verksamheten går bra. Långsiktigt ser jag mycket mer uppsida än nedsida här. 🚀
- 2 aug.·Det är nästan dags för redovisning. Har någon läst några prognoser eller förväntningar på vinsten?☺️
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Antal
Köp
14
Sälj
Antal
36
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Högst
72,11VWAP
Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
VWAP
Högst
72,11Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Kunder har även besökt
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
Kalender är inte tillgänglig | |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q2-rapport | 7 aug. | |
| 2025 Årsstämma | 10 juni | |
| 2025 Q1-rapport | 7 maj | |
| 2024 Årsrapport | 27 feb. | |
| 2024 Q4-rapport | 25 feb. |
Data hämtas från Morningstar, Quartr
Q2-rapport
83 dagar sedan‧32min
Nyheter & Analyser
Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
| Nästa händelse | |
|---|---|
Kalender är inte tillgänglig | |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
| 2025 Q2-rapport | 7 aug. | |
| 2025 Årsstämma | 10 juni | |
| 2025 Q1-rapport | 7 maj | |
| 2024 Årsrapport | 27 feb. | |
| 2024 Q4-rapport | 25 feb. |
Data hämtas från Morningstar, Quartr
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- 1 okt.·I nyheterna kring BNPL och liknande aktier är uppfattningen nu att försvagningen på den amerikanska arbetsmarknaden just nu har skapat en rädsla för att folk kommer att vara mindre villiga att köpa på kredit. Frågan som många vill ha svar på är om försvagningen förebådar en permanent försvagning och i så fall om Fed har varit för sen med räntesänkningar. Vissa tror att nyanställningar kommer att ta fart under hösten och att försvagningen är tillfällig. För närvarande är arbetslösheten i USA 4,3 %. Medianarbetslösheten är historiskt sett 5,67 %. Så, som jag ser det, kan USA tolerera något högre arbetslöshet. Om trenden är tillfällig, så är det absolut bäst. Självklart. SEZL kommer förmodligen att försvagas tills data visar att försvagningen inte är något att frukta, är min åsikt.
- 4 sep. · Ändrad·Jag har nu en position i Sezzle (SEZL). En jämförelse av Sezzle och Affirm (AFRM): Sezzle är ett BNPL-företag (Köp nu, betala senare). Framtida P/E-tal för 2026 är 20. Det gjorde mig intresserad... Jämfört med ett liknande företag som är stort på BNPL, Affirm (AFRM), ser vi att AFRM har ett framtida P/E-tal för 2026 på hela 95. AFRM är därför prissatt mer än 4 gånger jämfört med SEZL för 2026 vid dagens priser (3/9-25). AFRM är dyrt. SEZL verkar mycket billigt. Förväntad vinst per aktie-tillväxt för 2026: AFRM 450 % (!!) till 0,90 USD SEZL 32 % till 4,41 USD Förväntad intäktstillväxt för 2026: AFRM 22 % SEZL 28 % Marknadsvärde: AFRM 28 miljarder USD SEZL 3 miljarder USD Nettomarginal (senaste 12 månaderna): AFRM 1,62 % (vadå, så lågt!?) SEZL 28 % (!!!) Jag tror att AFRM är prissatt så högt på grund av ännu högre förväntningar på vinst per aktie-tillväxt. Men det finns förmodligen fler faktorer. AFRM är ett större och mer välkänt företag, börsintroducerat 2021. Dessutom erbjuder AFRM långfristiga lån. SEZL är för snabbare lösningar. Men vi ser att SEZLs nettomarginal är mycket, mycket bättre än AFRMs, vilket är farligt lågt. SEZL är ett relativt litet företag (en tiondel av AFRM) med stark förväntad tillväxt. Börsintroduktion augusti 2023. En underdog. Det roliga är - SKULD: -- SEZL har bara cirka 131 miljoner dollar i total skuld. AFRM har hela 7,8 miljarder dollar i total skuld. Nedsidan för AFRM kommer att bli brutal om de inte hanterar sitt skepp ordentligt. SEZL har mycket mindre risk på grund av sin skuldsättningsgrad. -- AFRM har en mycket hög skuld och en låg nettomarginal. Hög skuld är i stort sett alltid en varningssignal för mig, men med en så låg nettomarginal är flaggan blodröd för AFRM. Båda företagen kommer att gynnas av att Fed nu troligen går in i en nedskärningscykel (alla amerikanska börser kommer att gynnas av det). Dessutom, med lägre räntor i USA, kommer bostadsmarknaden, som är i ett dike och är den värsta sedan finanskrisen, att börja lyfta, vilket i sin tur leder till högre försäljning av bostäder och därmed även möbler, köksartiklar, lampor, you name it! Detta kommer att öka konsumentförtroendet och därmed leda till mer användning av BNPL-lösningar. BNPL-företag i allmänhet kommer naturligtvis alla att gynnas av det. Slutligen: Små företag med stark tillväxt och god redovisning och affärsmodell har mer utrymme att växa än ett mycket större företag. Det är helt enkelt lättare för dem att växa. Dessutom har företaget liten skuldsättning och en bra nettomarginal. Därav SEZL för mig. En rolig sak som händer snart: Börsintroduktion för Klarna, som är ett BNPL-företag. Sådana börsintroduktioner kan bidra till att återuppliva branschen. (NYSE: KLAR) De siktar på ett börsvärde på cirka 14 miljarder dollar, aktiekurs på cirka 35 dollar. Jag tror att deras ekonomi är ganska dålig, andra kvartalet 2025 med en stor förlust, så vitt jag vet. SEZL FTW! :-) Ha en bra dag!
- 4 sep.·Köpte den här två dagar innan den sjönk med 40 %, inte bra. Jag vet inte vad jag kan förvänta mig av aktien...6 sep.·Jag sitter i samma sits – jag köpte SEZL före fallet också, men efter det dubblade jag min position. Grundläggande faktorer är fortfarande solida: intäkterna växer, marginalerna är starka och företaget är lönsamt med relativt låg skuldsättning jämfört med konkurrenterna. Det ger mig förtroende för att marknaden någon gång kommer att omvärdera aktien högre. Volatilitet är normalt med småbolag, särskilt i BNPL, men jag föredrar att behålla och ackumulera när själva verksamheten går bra. Långsiktigt ser jag mycket mer uppsida än nedsida här. 🚀
- 2 aug.·Det är nästan dags för redovisning. Har någon läst några prognoser eller förväntningar på vinsten?☺️
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Antal
Köp
14
Sälj
Antal
36
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| - | - | - | - |
Högst
72,11VWAP
Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
VWAP
Högst
72,11Lägst
69,68OmsättningAntal
11,7 251 111
Mäklarstatistik
Ingen data hittades




