Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Silver X Mining Corp

Silver X Mining Corp

0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD
0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD

Silver X Mining Corp

Silver X Mining Corp

0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD
0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD

Silver X Mining Corp

Silver X Mining Corp

0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD
0,97CAD
+3,19% (+0,03)
Idag
Högst0,98
Lägst0,89
Omsättning
0,9 MCAD
2025 Q3-rapport
25 dagar sedan

Orderdjup

CanadaTSX Venture Exchange
Antal
Köp
1 000
Sälj
Antal
91 500

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Högst
0,98
VWAP
0,93
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210
VWAP
0,93
Högst
0,98
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q4-rapport
10 apr. 2026
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport28 nov.
2025 Q2-rapport28 aug.
2025 Q1-rapport22 maj
2024 Q4-rapport22 apr.
2024 Q3-rapport24 okt. 2024
Data hämtas från FactSet

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 6 tim sedan
    ·
    för 6 tim sedan
    ·
    1 CAD snart? Vilken resa🥳🎉
  • för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Strålande nyheter idag från Silver X mining corp 22 december 🥳🚀 Silver X Mining tillkännager ledningsuppdatering Vancouver, B.C., 22 december 2025 - SILVER X MINING CORP. (TSXV: AGX) (OTCQB: AGXPF) (F: AGX) ("Silver X" eller "Bolaget") är glada att tillhandahålla en ledningsuppdatering och tillkännage en utnämning till senior ledningsposition avsedd att ytterligare stärka Bolagets företagsutvecklings- och kommersiella kapacitet. Bolaget har befordrat Alvaro Domingo från General Manager of Administration and Finance vid sitt peruanska dotterbolag, Recuperada S.A.C., till Vice President, Corporate Development and Commercial. Herr Domingo har varit hos Silver X i mer än fyra år och har spelat en viktig roll i att stärka Bolagets administrativa, finansiella, operativa och kommersiella plattformar, vilket har stött Silver X:s tillväxt och organisationsutveckling. Under sin tid har herr Domingo visat starkt ledarskap, exekveringsdisciplin och ett samarbetsinriktat förhållningssätt, med ansvar som sträcker sig bortom finans och administration till att inkludera operativ samordning och kommersiell exekvering. ”Alvaro har varit en nyckelbidragsgivare till Silver X:s framsteg under de senaste åren”, sade José García, VD för Silver X. ”Hans förståelse för vår verksamhet, kombinerat med hans finansiella och kommersiella expertis, positionerar honom väl för att stödja Bolagets företagsutvecklingsinitiativ och strategiska mål.” Bolaget anser att herr Domingos utnämning ytterligare kommer att förbättra Silver X:s företagsutvecklingsinsatser och kommersiella exekvering när det fortsätter att främja sin tillväxtstrategi.
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Motståndet på 68 USD per oz är brutet och ytterligare kursuppgång indikeras 🥳 Nytt all-time high på 68.78 USD i skrivande stund 🤩 Ser vi 70 USD före nyår?🤞 Vad vi åtminstone kommer att se är en ganska fin kursuppgång i Silver X mining corp när börsen öppnar idag kl. 15.30 🚀🚀🚀
    för 37 min sen
    ·
    för 37 min sen
    ·
    He he, ja. 😊 Jag är säker på att vi når dit inom kort, men det är ju ganska få handelsdagar kvar även för silver, innan nyår🙂. Jag försöker för övrigt hitta trackers för både silver och platina, för jag skulle vilja följa t.ex. silverpriset mer direkt! Vet ni något om det, jag har kollat Nordnets trackers men det verkar inte alls som att det finns några, eller någon med särskilt stor, volym. Och då är det ju ingen mening 🙄. Andra trackers står det att man inte alls kan handla i DK/Europa, för att något saknas..
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    Bara 12 dagar tills årsrapporten presenteras av Silver X mining corp. Med silverpriset upp över 20 dollar sedan Q3 och ökad produktion så lovar det mer än gott för årsrapporten den 31 december 🥳🚀🚀🚀
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    Silver X kommer att tjäna över 50 % mer med dagens kurs över 70 USD, än vad de gjorde i Q3 med en kurs som då var på ca. 46.60 USD. Betydligt ökad produktion och samtidigt fynd av betydligt bättre silverådror med och efter september fram till idag. Ingen vet vad siffrorna blir, men 4 månader med ökad produktion (40%) och silverpris på över 70 USD, så blir det bättre än förväntat 🤩🚀🥳 Köp eller håll fram till årsrapporten släpps 31 december 2025 och ta fram den största raketen du har 🥳🚀🚀🚀🚀🎇
  • 18 dec.
    ·
    18 dec.
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    Tack Tore Hund, jag tror dock inte vi andra har tillgång till artikeln..Låter bra, finns det någon annan intressant info du kan dela? 🙂
    för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Utdrag från länken : NÅGOT HELT ANNAT: Roger Berntsen menar att investera i aktier och ädelmetaller är två helt olika saker. Foto: Nordnet 167 procent avkastning i år Det finns också stora skillnader mellan guld och silver som investeringsobjekt. Guld har sin huvudfunktion som värdeobjekt och pengaalternativ. Silver däremot har en fot i varje läger: Det är både en ädelmetall och en industrimetall. Runt hälften av silverförbrukningen globalt går till industriella ändamål – allt från solceller och elektronik till medicinsk utrustning. Det gör att silver kan få draghjälp av ekonomisk uppgång, men också lida mer under nedgångstider än guld. I praktiken svänger därför silverpriset ofta mer än guldpriset. När stämningen kring ädelmetaller först är god, kan silver stiga procentuellt mer än guld – men i svagare perioder faller silver gärna också brantare. I skrivande stund (16. desember) är silverpriset upp 120 procent i år, medan guldpriset ”bara” har ökat 65 procent. Och även om ökningen i guld- och silverpriset är imponerande, så är tillväxten bland företagen som verkar inom guld- och silverindustrin ännu mer imponerande. Fonderna som investerar i dessa företag har toppat Nordnets avkastningslista hela året. I skrivande stund är AuAg Silver Bullet på topp med 167 procent avkastning, följt av Franklin Gold & Precious metals med 147 procent. Effekten förstärks ofta i gruvbolag eftersom många av kostnaderna är relativt fasta på kort sikt. När metallpriserna stiger, ökar intäkterna snabbare än kostnaderna, och marginalerna kan därför lyfta kraftigt. Många investerare har dessutom prisat in förväntningar om att de höga metallpriserna kommer att bestå, något som ytterligare ökar värderingen av gruvaktierna. AuAg Gold Rush, utöver Silver Bullet. Han tror silver kan bli vinnaren, och menar att guldfonder har en mer defensiv natur än silver. – Det är ett intressant alternativ för de som vill följa med på resan, men som vill ta mindre risk. Mindre risk ger också en lägre avkastningspotential, även om det finns goda möjligheter till bra avkastning även här, säger han. AuAg Gold Rush har så här långt i år 115 procent avkastning, medan Silver Bullet har 167 procent. Dagens kurs för silverfonden är 37,6 euro. Strand har satt ett kursmål på 100 euro. – Självklart förväntar vi oss mycket mer de närmaste 10–20 åren – men låt oss komma närmare 100 euro på allvar innan vi tar nästa delmål. Hur snabbt allt går beror på hur mycket ekonomisk stimulans som kommer, säger Strand och nämner vidare räntesänkningar och försvagning av dollarn som centrala faktorer. – Det kommer att vara som bensin på bålet för guld- och silverpriserna, säger han.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Nyheter

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

2025 Q3-rapport
25 dagar sedan

Nyheter

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 6 tim sedan
    ·
    för 6 tim sedan
    ·
    1 CAD snart? Vilken resa🥳🎉
  • för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Strålande nyheter idag från Silver X mining corp 22 december 🥳🚀 Silver X Mining tillkännager ledningsuppdatering Vancouver, B.C., 22 december 2025 - SILVER X MINING CORP. (TSXV: AGX) (OTCQB: AGXPF) (F: AGX) ("Silver X" eller "Bolaget") är glada att tillhandahålla en ledningsuppdatering och tillkännage en utnämning till senior ledningsposition avsedd att ytterligare stärka Bolagets företagsutvecklings- och kommersiella kapacitet. Bolaget har befordrat Alvaro Domingo från General Manager of Administration and Finance vid sitt peruanska dotterbolag, Recuperada S.A.C., till Vice President, Corporate Development and Commercial. Herr Domingo har varit hos Silver X i mer än fyra år och har spelat en viktig roll i att stärka Bolagets administrativa, finansiella, operativa och kommersiella plattformar, vilket har stött Silver X:s tillväxt och organisationsutveckling. Under sin tid har herr Domingo visat starkt ledarskap, exekveringsdisciplin och ett samarbetsinriktat förhållningssätt, med ansvar som sträcker sig bortom finans och administration till att inkludera operativ samordning och kommersiell exekvering. ”Alvaro har varit en nyckelbidragsgivare till Silver X:s framsteg under de senaste åren”, sade José García, VD för Silver X. ”Hans förståelse för vår verksamhet, kombinerat med hans finansiella och kommersiella expertis, positionerar honom väl för att stödja Bolagets företagsutvecklingsinitiativ och strategiska mål.” Bolaget anser att herr Domingos utnämning ytterligare kommer att förbättra Silver X:s företagsutvecklingsinsatser och kommersiella exekvering när det fortsätter att främja sin tillväxtstrategi.
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Motståndet på 68 USD per oz är brutet och ytterligare kursuppgång indikeras 🥳 Nytt all-time high på 68.78 USD i skrivande stund 🤩 Ser vi 70 USD före nyår?🤞 Vad vi åtminstone kommer att se är en ganska fin kursuppgång i Silver X mining corp när börsen öppnar idag kl. 15.30 🚀🚀🚀
    för 37 min sen
    ·
    för 37 min sen
    ·
    He he, ja. 😊 Jag är säker på att vi når dit inom kort, men det är ju ganska få handelsdagar kvar även för silver, innan nyår🙂. Jag försöker för övrigt hitta trackers för både silver och platina, för jag skulle vilja följa t.ex. silverpriset mer direkt! Vet ni något om det, jag har kollat Nordnets trackers men det verkar inte alls som att det finns några, eller någon med särskilt stor, volym. Och då är det ju ingen mening 🙄. Andra trackers står det att man inte alls kan handla i DK/Europa, för att något saknas..
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    Bara 12 dagar tills årsrapporten presenteras av Silver X mining corp. Med silverpriset upp över 20 dollar sedan Q3 och ökad produktion så lovar det mer än gott för årsrapporten den 31 december 🥳🚀🚀🚀
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    Silver X kommer att tjäna över 50 % mer med dagens kurs över 70 USD, än vad de gjorde i Q3 med en kurs som då var på ca. 46.60 USD. Betydligt ökad produktion och samtidigt fynd av betydligt bättre silverådror med och efter september fram till idag. Ingen vet vad siffrorna blir, men 4 månader med ökad produktion (40%) och silverpris på över 70 USD, så blir det bättre än förväntat 🤩🚀🥳 Köp eller håll fram till årsrapporten släpps 31 december 2025 och ta fram den största raketen du har 🥳🚀🚀🚀🚀🎇
  • 18 dec.
    ·
    18 dec.
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    Tack Tore Hund, jag tror dock inte vi andra har tillgång till artikeln..Låter bra, finns det någon annan intressant info du kan dela? 🙂
    för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Utdrag från länken : NÅGOT HELT ANNAT: Roger Berntsen menar att investera i aktier och ädelmetaller är två helt olika saker. Foto: Nordnet 167 procent avkastning i år Det finns också stora skillnader mellan guld och silver som investeringsobjekt. Guld har sin huvudfunktion som värdeobjekt och pengaalternativ. Silver däremot har en fot i varje läger: Det är både en ädelmetall och en industrimetall. Runt hälften av silverförbrukningen globalt går till industriella ändamål – allt från solceller och elektronik till medicinsk utrustning. Det gör att silver kan få draghjälp av ekonomisk uppgång, men också lida mer under nedgångstider än guld. I praktiken svänger därför silverpriset ofta mer än guldpriset. När stämningen kring ädelmetaller först är god, kan silver stiga procentuellt mer än guld – men i svagare perioder faller silver gärna också brantare. I skrivande stund (16. desember) är silverpriset upp 120 procent i år, medan guldpriset ”bara” har ökat 65 procent. Och även om ökningen i guld- och silverpriset är imponerande, så är tillväxten bland företagen som verkar inom guld- och silverindustrin ännu mer imponerande. Fonderna som investerar i dessa företag har toppat Nordnets avkastningslista hela året. I skrivande stund är AuAg Silver Bullet på topp med 167 procent avkastning, följt av Franklin Gold & Precious metals med 147 procent. Effekten förstärks ofta i gruvbolag eftersom många av kostnaderna är relativt fasta på kort sikt. När metallpriserna stiger, ökar intäkterna snabbare än kostnaderna, och marginalerna kan därför lyfta kraftigt. Många investerare har dessutom prisat in förväntningar om att de höga metallpriserna kommer att bestå, något som ytterligare ökar värderingen av gruvaktierna. AuAg Gold Rush, utöver Silver Bullet. Han tror silver kan bli vinnaren, och menar att guldfonder har en mer defensiv natur än silver. – Det är ett intressant alternativ för de som vill följa med på resan, men som vill ta mindre risk. Mindre risk ger också en lägre avkastningspotential, även om det finns goda möjligheter till bra avkastning även här, säger han. AuAg Gold Rush har så här långt i år 115 procent avkastning, medan Silver Bullet har 167 procent. Dagens kurs för silverfonden är 37,6 euro. Strand har satt ett kursmål på 100 euro. – Självklart förväntar vi oss mycket mer de närmaste 10–20 åren – men låt oss komma närmare 100 euro på allvar innan vi tar nästa delmål. Hur snabbt allt går beror på hur mycket ekonomisk stimulans som kommer, säger Strand och nämner vidare räntesänkningar och försvagning av dollarn som centrala faktorer. – Det kommer att vara som bensin på bålet för guld- och silverpriserna, säger han.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

CanadaTSX Venture Exchange
Antal
Köp
1 000
Sälj
Antal
91 500

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Högst
0,98
VWAP
0,93
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210
VWAP
0,93
Högst
0,98
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q4-rapport
10 apr. 2026
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport28 nov.
2025 Q2-rapport28 aug.
2025 Q1-rapport22 maj
2024 Q4-rapport22 apr.
2024 Q3-rapport24 okt. 2024
Data hämtas från FactSet

Relaterade värdepapper

2025 Q3-rapport
25 dagar sedan

Nyheter

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Nästa händelse
2025 Q4-rapport
10 apr. 2026
Tidigare händelser
2025 Q3-rapport28 nov.
2025 Q2-rapport28 aug.
2025 Q1-rapport22 maj
2024 Q4-rapport22 apr.
2024 Q3-rapport24 okt. 2024
Data hämtas från FactSet

Relaterade värdepapper

Shareville

Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
  • för 6 tim sedan
    ·
    för 6 tim sedan
    ·
    1 CAD snart? Vilken resa🥳🎉
  • för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Strålande nyheter idag från Silver X mining corp 22 december 🥳🚀 Silver X Mining tillkännager ledningsuppdatering Vancouver, B.C., 22 december 2025 - SILVER X MINING CORP. (TSXV: AGX) (OTCQB: AGXPF) (F: AGX) ("Silver X" eller "Bolaget") är glada att tillhandahålla en ledningsuppdatering och tillkännage en utnämning till senior ledningsposition avsedd att ytterligare stärka Bolagets företagsutvecklings- och kommersiella kapacitet. Bolaget har befordrat Alvaro Domingo från General Manager of Administration and Finance vid sitt peruanska dotterbolag, Recuperada S.A.C., till Vice President, Corporate Development and Commercial. Herr Domingo har varit hos Silver X i mer än fyra år och har spelat en viktig roll i att stärka Bolagets administrativa, finansiella, operativa och kommersiella plattformar, vilket har stött Silver X:s tillväxt och organisationsutveckling. Under sin tid har herr Domingo visat starkt ledarskap, exekveringsdisciplin och ett samarbetsinriktat förhållningssätt, med ansvar som sträcker sig bortom finans och administration till att inkludera operativ samordning och kommersiell exekvering. ”Alvaro har varit en nyckelbidragsgivare till Silver X:s framsteg under de senaste åren”, sade José García, VD för Silver X. ”Hans förståelse för vår verksamhet, kombinerat med hans finansiella och kommersiella expertis, positionerar honom väl för att stödja Bolagets företagsutvecklingsinitiativ och strategiska mål.” Bolaget anser att herr Domingos utnämning ytterligare kommer att förbättra Silver X:s företagsutvecklingsinsatser och kommersiella exekvering när det fortsätter att främja sin tillväxtstrategi.
  • för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    för 1 dag sedan · Ändrad
    ·
    Motståndet på 68 USD per oz är brutet och ytterligare kursuppgång indikeras 🥳 Nytt all-time high på 68.78 USD i skrivande stund 🤩 Ser vi 70 USD före nyår?🤞 Vad vi åtminstone kommer att se är en ganska fin kursuppgång i Silver X mining corp när börsen öppnar idag kl. 15.30 🚀🚀🚀
    för 37 min sen
    ·
    för 37 min sen
    ·
    He he, ja. 😊 Jag är säker på att vi når dit inom kort, men det är ju ganska få handelsdagar kvar även för silver, innan nyår🙂. Jag försöker för övrigt hitta trackers för både silver och platina, för jag skulle vilja följa t.ex. silverpriset mer direkt! Vet ni något om det, jag har kollat Nordnets trackers men det verkar inte alls som att det finns några, eller någon med särskilt stor, volym. Och då är det ju ingen mening 🙄. Andra trackers står det att man inte alls kan handla i DK/Europa, för att något saknas..
  • för 3 dagar sedan
    ·
    för 3 dagar sedan
    ·
    Bara 12 dagar tills årsrapporten presenteras av Silver X mining corp. Med silverpriset upp över 20 dollar sedan Q3 och ökad produktion så lovar det mer än gott för årsrapporten den 31 december 🥳🚀🚀🚀
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    för 45 min sen · Ändrad
    ·
    Silver X kommer att tjäna över 50 % mer med dagens kurs över 70 USD, än vad de gjorde i Q3 med en kurs som då var på ca. 46.60 USD. Betydligt ökad produktion och samtidigt fynd av betydligt bättre silverådror med och efter september fram till idag. Ingen vet vad siffrorna blir, men 4 månader med ökad produktion (40%) och silverpris på över 70 USD, så blir det bättre än förväntat 🤩🚀🥳 Köp eller håll fram till årsrapporten släpps 31 december 2025 och ta fram den största raketen du har 🥳🚀🚀🚀🚀🎇
  • 18 dec.
    ·
    18 dec.
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    18 dec. · Ändrad
    ·
    Tack Tore Hund, jag tror dock inte vi andra har tillgång till artikeln..Låter bra, finns det någon annan intressant info du kan dela? 🙂
    för 1 dag sedan
    ·
    för 1 dag sedan
    ·
    Utdrag från länken : NÅGOT HELT ANNAT: Roger Berntsen menar att investera i aktier och ädelmetaller är två helt olika saker. Foto: Nordnet 167 procent avkastning i år Det finns också stora skillnader mellan guld och silver som investeringsobjekt. Guld har sin huvudfunktion som värdeobjekt och pengaalternativ. Silver däremot har en fot i varje läger: Det är både en ädelmetall och en industrimetall. Runt hälften av silverförbrukningen globalt går till industriella ändamål – allt från solceller och elektronik till medicinsk utrustning. Det gör att silver kan få draghjälp av ekonomisk uppgång, men också lida mer under nedgångstider än guld. I praktiken svänger därför silverpriset ofta mer än guldpriset. När stämningen kring ädelmetaller först är god, kan silver stiga procentuellt mer än guld – men i svagare perioder faller silver gärna också brantare. I skrivande stund (16. desember) är silverpriset upp 120 procent i år, medan guldpriset ”bara” har ökat 65 procent. Och även om ökningen i guld- och silverpriset är imponerande, så är tillväxten bland företagen som verkar inom guld- och silverindustrin ännu mer imponerande. Fonderna som investerar i dessa företag har toppat Nordnets avkastningslista hela året. I skrivande stund är AuAg Silver Bullet på topp med 167 procent avkastning, följt av Franklin Gold & Precious metals med 147 procent. Effekten förstärks ofta i gruvbolag eftersom många av kostnaderna är relativt fasta på kort sikt. När metallpriserna stiger, ökar intäkterna snabbare än kostnaderna, och marginalerna kan därför lyfta kraftigt. Många investerare har dessutom prisat in förväntningar om att de höga metallpriserna kommer att bestå, något som ytterligare ökar värderingen av gruvaktierna. AuAg Gold Rush, utöver Silver Bullet. Han tror silver kan bli vinnaren, och menar att guldfonder har en mer defensiv natur än silver. – Det är ett intressant alternativ för de som vill följa med på resan, men som vill ta mindre risk. Mindre risk ger också en lägre avkastningspotential, även om det finns goda möjligheter till bra avkastning även här, säger han. AuAg Gold Rush har så här långt i år 115 procent avkastning, medan Silver Bullet har 167 procent. Dagens kurs för silverfonden är 37,6 euro. Strand har satt ett kursmål på 100 euro. – Självklart förväntar vi oss mycket mer de närmaste 10–20 åren – men låt oss komma närmare 100 euro på allvar innan vi tar nästa delmål. Hur snabbt allt går beror på hur mycket ekonomisk stimulans som kommer, säger Strand och nämner vidare räntesänkningar och försvagning av dollarn som centrala faktorer. – Det kommer att vara som bensin på bålet för guld- och silverpriserna, säger han.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

CanadaTSX Venture Exchange
Antal
Köp
1 000
Sälj
Antal
91 500

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Högst
0,98
VWAP
0,93
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210
VWAP
0,93
Högst
0,98
Lägst
0,89
OmsättningAntal
0,9 981 210

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Mäklarstatistik

Ingen data hittades