2026 Q1-rapport
3 dagar sedan
‧36min
Orderdjup
Nasdaq Copenhagen
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 40 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 1 | - | - | ||
| 37 | - | - | ||
| 7 | - | - |
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 H1-rapport 14 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 17 apr. | ||
2025 H2-rapport 24 mars | ||
2025 Q4-rapport 19 mars | ||
2025 Q3-rapport 10 okt. 2025 | ||
2025 H1-rapport 19 aug. 2025 |
Kunder har även besökt
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 3 dagar sedanMindre vild i dag :-(·för 2 dagar sedanTack för infon. För en ny investerare som jag (ca. 2.5 år) är sådan kunskapsdelning toppen.·för 2 dagar sedanVarsågod. Kom bara ihåg att jag, som alla andra härinne, är en främling på ett internetforum som du inte vet mycket om, så bedöm alltid allas inlägg kritiskt. Vissa, som jag (och du), väljer att dela våra portföljer, vilket gör det möjligt att det verkar som om vi har anledning att ha bias på grund av en investering och om vi vet tillräckligt om marknaden för att kunna uppnå en rimlig avkastning, men i slutändan bör man alltid bedöma våra argument. I det ljuset vill jag förtydliga det jag skrev ovan: Det finns i grunden två sätt att tjäna pengar på aktier: Genom att företaget utvecklas och tjänar pengar och därför blir mer värdefullt, och genom att hoppas kunna köpa för billigt och sälja för dyrt eftersom de du handlar med felbedömer aktien. Det första är nästan garanterat att hända om man sitter med ett brett urval av aktier under lång tid. Det andra kräver att man förstår de aktier man handlar med (eller marknadspsykologin kring dem) bättre än de man handlar med, för man ska alltid komma ihåg att om man köper en aktie för billigt måste andra ha sålt för billigt. Dessutom, varje gång man köper och säljer betalar både du och den du handlar med courtage och kanske även skatt. Det betyder att inte bara vinner en person och en annan förlorar varje gång, utan om man lägger ihop vinsten och förlusten så slutar det med att ni två tillsammans har förlorat pengar på affären på grund av courtage och skatt. Du måste alltså vara betydligt bättre än marknaden för att faktiskt tjäna pengar på att handla, medan du måste vara mycket sämre än marknaden för att förlora pengar på att köpa ett brett urval av aktier och behålla dem över lång tid. När det är sagt är den potentiella vinsten med att hela tiden handla större än med att hålla aktier över lång tid, och det lockar många att spela med affärer istället för att sitta med aktierna istället för att investera i dem.
- ·för 3 dagar sedanVild utveckling idag!·för 2 dagar sedanDock tycker jag deras VD är ytterst sympatisk och har massor av erfarenhet bakom sig - Har ett kursmål på 50kr och hoppas kunna köpa in sig där.·för 2 dagar sedanjag har primärt använt dem för flyttar för familj och här betydde renligheten inte heller så mycket så det var inget jag var super fokuserad på men som sagt vill jag också hellre titta på utvecklingen i omsättning än på mina få egna upplevelser. Och för mig är hemligheten bakom min goda avkastning i hög grad att behålla mina aktier lång tid och sprida mig en del. Det har jag också redogjort för i ett annat inlägg ovan.
- ·för 3 dagar sedanTycker det är lite oambitiöst att man inte ser mot expansion till fler städer, trots att de har misslyckats förut. Odense måste ha potential. Samt världen. De borde anställa en globetrotter som mig, för att undersöka efterfrågan, reglering, parkeringsmöjligheter osv i europeiska städer innan andra tar över dem. Det sagt, snyggt jobbat i en svår bransch. De borde också få kameror i hytterna så att de kan hitta dem som lämnar äckliga bilar. Ge dem böter och karantäner / permanent ban = fina bilar till de ordentliga människorna istället för de respektlösa.·för 2 dagar sedanUtifrån vad jag förstår av dem presterar Aarhus inte alls lika bra som Kbh, så att gå till ännu mindre städer är jag inte säker på att det för närvarande är meningsfullt. Med självkörande bilar kan detta lätt ändras då de är mindre beroende av att det finns en ny kund precis i närheten av där den senaste kunden skulle åka, men tills dess kan jag ha mina tvivel. Om de ska göra något, i mina ögon, bör de prova utlandet igen men det kräver att de hittar rätt stad: -Staden ska helst vara som Kbh eller större. -Det ska finnas många som inte själva har bil nära varandra. Här är Kbh idealiskt då väldigt många cyklar och använder kollektivtrafiken. -Det ska inte vara för hård konkurrens redan som pressar priserna och gör det svårt att skaffa kunder (varför byta till GreenM om man redan använder några andra man är nöjd med). Omvänt tar det också många år att lära en befolkning att använda delbilar istället för att äga sina egna bilar så det kan lätt ta 5 år med underskott innan de får överskott om de startar i en oprövad stad. Sett med mina ögon är det ideala scenariot att en stad med en god cykelkultur (t.ex. i Holland) har ett delbilsföretag som inte tjänar pengar (vilket gäller för många av dem) och som ger upp/går i konkurs där GREENM sedan kan komma in från sidlinjen och ta över hela kundkretsen och bygga vidare på det. Men den typen av saker är mycket beroende av timing. De provade något liknande innan de valde att ge upp utlandet men det blev lite förstört av Covid-19.
- ·16 apr.Biltjänsten Greenmobility fortsatte under första kvartalet sin goda tillväxt och ihållande intäktsförbättringar, vilket under hela 2025 säkerställde svarta siffror på sista raden för första gången i bolagets historia. Under kvartalet växte omsättningen med 8 procent till 35,5 Mkr från 32,8 Mkr under de första tre månaderna förra året, och samtidigt ökade intäkterna betydligt, då rörelseresultatet före av- och nedskrivningar samt räntor och skatt (EBITDA) gick fram till 11,0 Mkr från 6,9 Mkr under första kvartalet 2025. Detta motsvarar en EBITDA-marginal på 31 procent mot 21,1 procent under första kvartalet förra året. Under första kvartalet 2026, som säsongsmässigt är det svagaste kvartalet för Greenmobility, har verksamheten fortsatt att visa en markant förbättring månad för månad, vilket understryker att Greenmobility är på rätt väg för att nå våra förväntningar för 2026, skriver bolaget i en kortfattad periodrapport. För hela 2026 förväntar sig bolaget fortsatt en omsättningstillväxt på 8-12 procent samt en tillväxt i rörelseresultatet (EBITDA) på 12-16 procent. Tabell över Greenmobilitys redovisning för första kvartalet 2026: Mkr Q1 '26: Q1 '25: FY '25: Omsättning 35,5 32,8 153,9 EBITDA 11,0 6,9 54,0·16 apr.Det behovet finns fortfarande, resan till moster Oda.... mer vardagsbehovet jag tänker på. När jag köpte, funderade jag på om det skulle bli uppköpt av en kapitalfond. Vad säger den skarpa panelen om den tanken?·för 3 dagar sedanJag hoppas verkligen inte att de blir sålda till en riskkapitalfond: Riskkapitalfonder köper mycket ofta företag mycket billigt och jag har inget intresse av att sälja för billigt. Skulle en stor transportjätte komma som gärna vill få tag i det kanske bäst fungerande bilpoolsföretaget i Europa skulle det vara en annan sak då de skulle kunna få en massa synergier ut av det och det betyder att de skulle kunna betala ett högt pris för företaget. Det är dock svårare att se de synergier en riskkapitalfond skulle kunna få ut av företaget: -De kan inte göra en turnaround för den är gjord så nu går det riktigt bra. -De kan inte tillföra pengar då driften ger överskott och de i stort sett inte behöver använda pengar till sin tillväxt. -De skulle i princip kunna använda det till att expandera ut ur DK men det är varken enkelt eller billigt att göra så det finns nog gränser för hur mycket de vill betala för det. Jag ser fortfarande en ganska stor uppsida i GREENM även efter dagens utveckling och vill hellre ha den än ett lågt bud från en riskkapitalfond, som inte kan få ut mycket extra värde av företaget.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
2026 Q1-rapport
3 dagar sedan
‧36min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 3 dagar sedanMindre vild i dag :-(·för 2 dagar sedanTack för infon. För en ny investerare som jag (ca. 2.5 år) är sådan kunskapsdelning toppen.·för 2 dagar sedanVarsågod. Kom bara ihåg att jag, som alla andra härinne, är en främling på ett internetforum som du inte vet mycket om, så bedöm alltid allas inlägg kritiskt. Vissa, som jag (och du), väljer att dela våra portföljer, vilket gör det möjligt att det verkar som om vi har anledning att ha bias på grund av en investering och om vi vet tillräckligt om marknaden för att kunna uppnå en rimlig avkastning, men i slutändan bör man alltid bedöma våra argument. I det ljuset vill jag förtydliga det jag skrev ovan: Det finns i grunden två sätt att tjäna pengar på aktier: Genom att företaget utvecklas och tjänar pengar och därför blir mer värdefullt, och genom att hoppas kunna köpa för billigt och sälja för dyrt eftersom de du handlar med felbedömer aktien. Det första är nästan garanterat att hända om man sitter med ett brett urval av aktier under lång tid. Det andra kräver att man förstår de aktier man handlar med (eller marknadspsykologin kring dem) bättre än de man handlar med, för man ska alltid komma ihåg att om man köper en aktie för billigt måste andra ha sålt för billigt. Dessutom, varje gång man köper och säljer betalar både du och den du handlar med courtage och kanske även skatt. Det betyder att inte bara vinner en person och en annan förlorar varje gång, utan om man lägger ihop vinsten och förlusten så slutar det med att ni två tillsammans har förlorat pengar på affären på grund av courtage och skatt. Du måste alltså vara betydligt bättre än marknaden för att faktiskt tjäna pengar på att handla, medan du måste vara mycket sämre än marknaden för att förlora pengar på att köpa ett brett urval av aktier och behålla dem över lång tid. När det är sagt är den potentiella vinsten med att hela tiden handla större än med att hålla aktier över lång tid, och det lockar många att spela med affärer istället för att sitta med aktierna istället för att investera i dem.
- ·för 3 dagar sedanVild utveckling idag!·för 2 dagar sedanDock tycker jag deras VD är ytterst sympatisk och har massor av erfarenhet bakom sig - Har ett kursmål på 50kr och hoppas kunna köpa in sig där.·för 2 dagar sedanjag har primärt använt dem för flyttar för familj och här betydde renligheten inte heller så mycket så det var inget jag var super fokuserad på men som sagt vill jag också hellre titta på utvecklingen i omsättning än på mina få egna upplevelser. Och för mig är hemligheten bakom min goda avkastning i hög grad att behålla mina aktier lång tid och sprida mig en del. Det har jag också redogjort för i ett annat inlägg ovan.
- ·för 3 dagar sedanTycker det är lite oambitiöst att man inte ser mot expansion till fler städer, trots att de har misslyckats förut. Odense måste ha potential. Samt världen. De borde anställa en globetrotter som mig, för att undersöka efterfrågan, reglering, parkeringsmöjligheter osv i europeiska städer innan andra tar över dem. Det sagt, snyggt jobbat i en svår bransch. De borde också få kameror i hytterna så att de kan hitta dem som lämnar äckliga bilar. Ge dem böter och karantäner / permanent ban = fina bilar till de ordentliga människorna istället för de respektlösa.·för 2 dagar sedanUtifrån vad jag förstår av dem presterar Aarhus inte alls lika bra som Kbh, så att gå till ännu mindre städer är jag inte säker på att det för närvarande är meningsfullt. Med självkörande bilar kan detta lätt ändras då de är mindre beroende av att det finns en ny kund precis i närheten av där den senaste kunden skulle åka, men tills dess kan jag ha mina tvivel. Om de ska göra något, i mina ögon, bör de prova utlandet igen men det kräver att de hittar rätt stad: -Staden ska helst vara som Kbh eller större. -Det ska finnas många som inte själva har bil nära varandra. Här är Kbh idealiskt då väldigt många cyklar och använder kollektivtrafiken. -Det ska inte vara för hård konkurrens redan som pressar priserna och gör det svårt att skaffa kunder (varför byta till GreenM om man redan använder några andra man är nöjd med). Omvänt tar det också många år att lära en befolkning att använda delbilar istället för att äga sina egna bilar så det kan lätt ta 5 år med underskott innan de får överskott om de startar i en oprövad stad. Sett med mina ögon är det ideala scenariot att en stad med en god cykelkultur (t.ex. i Holland) har ett delbilsföretag som inte tjänar pengar (vilket gäller för många av dem) och som ger upp/går i konkurs där GREENM sedan kan komma in från sidlinjen och ta över hela kundkretsen och bygga vidare på det. Men den typen av saker är mycket beroende av timing. De provade något liknande innan de valde att ge upp utlandet men det blev lite förstört av Covid-19.
- ·16 apr.Biltjänsten Greenmobility fortsatte under första kvartalet sin goda tillväxt och ihållande intäktsförbättringar, vilket under hela 2025 säkerställde svarta siffror på sista raden för första gången i bolagets historia. Under kvartalet växte omsättningen med 8 procent till 35,5 Mkr från 32,8 Mkr under de första tre månaderna förra året, och samtidigt ökade intäkterna betydligt, då rörelseresultatet före av- och nedskrivningar samt räntor och skatt (EBITDA) gick fram till 11,0 Mkr från 6,9 Mkr under första kvartalet 2025. Detta motsvarar en EBITDA-marginal på 31 procent mot 21,1 procent under första kvartalet förra året. Under första kvartalet 2026, som säsongsmässigt är det svagaste kvartalet för Greenmobility, har verksamheten fortsatt att visa en markant förbättring månad för månad, vilket understryker att Greenmobility är på rätt väg för att nå våra förväntningar för 2026, skriver bolaget i en kortfattad periodrapport. För hela 2026 förväntar sig bolaget fortsatt en omsättningstillväxt på 8-12 procent samt en tillväxt i rörelseresultatet (EBITDA) på 12-16 procent. Tabell över Greenmobilitys redovisning för första kvartalet 2026: Mkr Q1 '26: Q1 '25: FY '25: Omsättning 35,5 32,8 153,9 EBITDA 11,0 6,9 54,0·16 apr.Det behovet finns fortfarande, resan till moster Oda.... mer vardagsbehovet jag tänker på. När jag köpte, funderade jag på om det skulle bli uppköpt av en kapitalfond. Vad säger den skarpa panelen om den tanken?·för 3 dagar sedanJag hoppas verkligen inte att de blir sålda till en riskkapitalfond: Riskkapitalfonder köper mycket ofta företag mycket billigt och jag har inget intresse av att sälja för billigt. Skulle en stor transportjätte komma som gärna vill få tag i det kanske bäst fungerande bilpoolsföretaget i Europa skulle det vara en annan sak då de skulle kunna få en massa synergier ut av det och det betyder att de skulle kunna betala ett högt pris för företaget. Det är dock svårare att se de synergier en riskkapitalfond skulle kunna få ut av företaget: -De kan inte göra en turnaround för den är gjord så nu går det riktigt bra. -De kan inte tillföra pengar då driften ger överskott och de i stort sett inte behöver använda pengar till sin tillväxt. -De skulle i princip kunna använda det till att expandera ut ur DK men det är varken enkelt eller billigt att göra så det finns nog gränser för hur mycket de vill betala för det. Jag ser fortfarande en ganska stor uppsida i GREENM även efter dagens utveckling och vill hellre ha den än ett lågt bud från en riskkapitalfond, som inte kan få ut mycket extra värde av företaget.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Nasdaq Copenhagen
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 40 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 1 | - | - | ||
| 37 | - | - | ||
| 7 | - | - |
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 H1-rapport 14 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 17 apr. | ||
2025 H2-rapport 24 mars | ||
2025 Q4-rapport 19 mars | ||
2025 Q3-rapport 10 okt. 2025 | ||
2025 H1-rapport 19 aug. 2025 |
2026 Q1-rapport
3 dagar sedan
‧36min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 H1-rapport 14 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 17 apr. | ||
2025 H2-rapport 24 mars | ||
2025 Q4-rapport 19 mars | ||
2025 Q3-rapport 10 okt. 2025 | ||
2025 H1-rapport 19 aug. 2025 |
Shareville
Delta i diskussionerna på SharevilleFå inspiration från tusentals portföljer och diskutera med andra duktiga investerare.
Logga in
- ·för 3 dagar sedanMindre vild i dag :-(·för 2 dagar sedanTack för infon. För en ny investerare som jag (ca. 2.5 år) är sådan kunskapsdelning toppen.·för 2 dagar sedanVarsågod. Kom bara ihåg att jag, som alla andra härinne, är en främling på ett internetforum som du inte vet mycket om, så bedöm alltid allas inlägg kritiskt. Vissa, som jag (och du), väljer att dela våra portföljer, vilket gör det möjligt att det verkar som om vi har anledning att ha bias på grund av en investering och om vi vet tillräckligt om marknaden för att kunna uppnå en rimlig avkastning, men i slutändan bör man alltid bedöma våra argument. I det ljuset vill jag förtydliga det jag skrev ovan: Det finns i grunden två sätt att tjäna pengar på aktier: Genom att företaget utvecklas och tjänar pengar och därför blir mer värdefullt, och genom att hoppas kunna köpa för billigt och sälja för dyrt eftersom de du handlar med felbedömer aktien. Det första är nästan garanterat att hända om man sitter med ett brett urval av aktier under lång tid. Det andra kräver att man förstår de aktier man handlar med (eller marknadspsykologin kring dem) bättre än de man handlar med, för man ska alltid komma ihåg att om man köper en aktie för billigt måste andra ha sålt för billigt. Dessutom, varje gång man köper och säljer betalar både du och den du handlar med courtage och kanske även skatt. Det betyder att inte bara vinner en person och en annan förlorar varje gång, utan om man lägger ihop vinsten och förlusten så slutar det med att ni två tillsammans har förlorat pengar på affären på grund av courtage och skatt. Du måste alltså vara betydligt bättre än marknaden för att faktiskt tjäna pengar på att handla, medan du måste vara mycket sämre än marknaden för att förlora pengar på att köpa ett brett urval av aktier och behålla dem över lång tid. När det är sagt är den potentiella vinsten med att hela tiden handla större än med att hålla aktier över lång tid, och det lockar många att spela med affärer istället för att sitta med aktierna istället för att investera i dem.
- ·för 3 dagar sedanVild utveckling idag!·för 2 dagar sedanDock tycker jag deras VD är ytterst sympatisk och har massor av erfarenhet bakom sig - Har ett kursmål på 50kr och hoppas kunna köpa in sig där.·för 2 dagar sedanjag har primärt använt dem för flyttar för familj och här betydde renligheten inte heller så mycket så det var inget jag var super fokuserad på men som sagt vill jag också hellre titta på utvecklingen i omsättning än på mina få egna upplevelser. Och för mig är hemligheten bakom min goda avkastning i hög grad att behålla mina aktier lång tid och sprida mig en del. Det har jag också redogjort för i ett annat inlägg ovan.
- ·för 3 dagar sedanTycker det är lite oambitiöst att man inte ser mot expansion till fler städer, trots att de har misslyckats förut. Odense måste ha potential. Samt världen. De borde anställa en globetrotter som mig, för att undersöka efterfrågan, reglering, parkeringsmöjligheter osv i europeiska städer innan andra tar över dem. Det sagt, snyggt jobbat i en svår bransch. De borde också få kameror i hytterna så att de kan hitta dem som lämnar äckliga bilar. Ge dem böter och karantäner / permanent ban = fina bilar till de ordentliga människorna istället för de respektlösa.·för 2 dagar sedanUtifrån vad jag förstår av dem presterar Aarhus inte alls lika bra som Kbh, så att gå till ännu mindre städer är jag inte säker på att det för närvarande är meningsfullt. Med självkörande bilar kan detta lätt ändras då de är mindre beroende av att det finns en ny kund precis i närheten av där den senaste kunden skulle åka, men tills dess kan jag ha mina tvivel. Om de ska göra något, i mina ögon, bör de prova utlandet igen men det kräver att de hittar rätt stad: -Staden ska helst vara som Kbh eller större. -Det ska finnas många som inte själva har bil nära varandra. Här är Kbh idealiskt då väldigt många cyklar och använder kollektivtrafiken. -Det ska inte vara för hård konkurrens redan som pressar priserna och gör det svårt att skaffa kunder (varför byta till GreenM om man redan använder några andra man är nöjd med). Omvänt tar det också många år att lära en befolkning att använda delbilar istället för att äga sina egna bilar så det kan lätt ta 5 år med underskott innan de får överskott om de startar i en oprövad stad. Sett med mina ögon är det ideala scenariot att en stad med en god cykelkultur (t.ex. i Holland) har ett delbilsföretag som inte tjänar pengar (vilket gäller för många av dem) och som ger upp/går i konkurs där GREENM sedan kan komma in från sidlinjen och ta över hela kundkretsen och bygga vidare på det. Men den typen av saker är mycket beroende av timing. De provade något liknande innan de valde att ge upp utlandet men det blev lite förstört av Covid-19.
- ·16 apr.Biltjänsten Greenmobility fortsatte under första kvartalet sin goda tillväxt och ihållande intäktsförbättringar, vilket under hela 2025 säkerställde svarta siffror på sista raden för första gången i bolagets historia. Under kvartalet växte omsättningen med 8 procent till 35,5 Mkr från 32,8 Mkr under de första tre månaderna förra året, och samtidigt ökade intäkterna betydligt, då rörelseresultatet före av- och nedskrivningar samt räntor och skatt (EBITDA) gick fram till 11,0 Mkr från 6,9 Mkr under första kvartalet 2025. Detta motsvarar en EBITDA-marginal på 31 procent mot 21,1 procent under första kvartalet förra året. Under första kvartalet 2026, som säsongsmässigt är det svagaste kvartalet för Greenmobility, har verksamheten fortsatt att visa en markant förbättring månad för månad, vilket understryker att Greenmobility är på rätt väg för att nå våra förväntningar för 2026, skriver bolaget i en kortfattad periodrapport. För hela 2026 förväntar sig bolaget fortsatt en omsättningstillväxt på 8-12 procent samt en tillväxt i rörelseresultatet (EBITDA) på 12-16 procent. Tabell över Greenmobilitys redovisning för första kvartalet 2026: Mkr Q1 '26: Q1 '25: FY '25: Omsättning 35,5 32,8 153,9 EBITDA 11,0 6,9 54,0·16 apr.Det behovet finns fortfarande, resan till moster Oda.... mer vardagsbehovet jag tänker på. När jag köpte, funderade jag på om det skulle bli uppköpt av en kapitalfond. Vad säger den skarpa panelen om den tanken?·för 3 dagar sedanJag hoppas verkligen inte att de blir sålda till en riskkapitalfond: Riskkapitalfonder köper mycket ofta företag mycket billigt och jag har inget intresse av att sälja för billigt. Skulle en stor transportjätte komma som gärna vill få tag i det kanske bäst fungerande bilpoolsföretaget i Europa skulle det vara en annan sak då de skulle kunna få en massa synergier ut av det och det betyder att de skulle kunna betala ett högt pris för företaget. Det är dock svårare att se de synergier en riskkapitalfond skulle kunna få ut av företaget: -De kan inte göra en turnaround för den är gjord så nu går det riktigt bra. -De kan inte tillföra pengar då driften ger överskott och de i stort sett inte behöver använda pengar till sin tillväxt. -De skulle i princip kunna använda det till att expandera ut ur DK men det är varken enkelt eller billigt att göra så det finns nog gränser för hur mycket de vill betala för det. Jag ser fortfarande en ganska stor uppsida i GREENM även efter dagens utveckling och vill hellre ha den än ett lågt bud från en riskkapitalfond, som inte kan få ut mycket extra värde av företaget.
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Shareville och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Nasdaq Copenhagen
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 40 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 1 | - | - | ||
| 37 | - | - | ||
| 7 | - | - |
Mäklarstatistik
Mest köpt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |
Mest sålt
| Mäklare | Köpt | Sålt | Netto | Internt |
|---|---|---|---|---|
| Anonym | 4 950 | 4 950 | 0 | 0 |






