Hoppa till huvudinnehållet

Drygt 365 miljarder kronor väntas i utdelning under 2024 – vi listar bolagen med störst aktieutdelningar 2024

Den värsta perioden av inflation ligger med största sannolikhet bakom oss. I och med detta har vi förmodligen också sett en räntetopp och kan blicka fram emot ljusare tider.

Utdelningsaktier är fortsatt mycket populära i Sverige. Låt oss därför gå igenom bolagen som väntas dela ut mest under 2024.

Inflationstopp i backspegeln och räntesänkningar hägrar

Ekonomierna runt om i världen har minst sagt gått igenom ett stålbad det senaste året. Trots detta har många bolag klarat sig bra och fortsätter dela ut pengar till sina aktieägare.

Ett par stora bolag har dock valt att dra in på utdelningarna, exempelvis fortsätter Castellum hålla likviditeten inom verksamheten även detta år. Bolaget drog, som vi ju känner till, in utdelningen redan förra året. Vitvarujätten Electrolux är ett annat bolag som haft en knackig period och valt att dra in utdelningen för räkneskapsåret 2023. Även Intrum har haft det tufft, bolaget delade ut hela 13 SEK per aktie för räkneskapsåret 2022, men har nu valt att helt dra in utdelningen. (Skulle utdelningen stannat kvar på samma nivå, hade direktavkastningen nu varit runt 30 procent (!).

Vi kan se flera rejäla utdelningshöjningar från storbolagen för räkneskapsåret 2023, jämfört med tidigare år. I topp hittar vi exempelvis SEB som höjer utdelningen med 70 procent, Hexpol med 67 procent, Fortnox med 67 procent och Handelsbanken med 63 procent.

Det finns alltså bolag som dragit in utdelningen helt, men också bolag som väsentligen sänkt den. Exempelvis har Stora Enso* sänkt sin utdelning med 83 procent, Boliden med 72 procent, och SSAB med 43 procent.

Bankerna har haft en stark period, något som visar sig i det höjda utdelningsläget. Det blir intressant att se hur utdelningarna från branschen påverkas framåt, om räntorna sjunker lite. Rimligtvis borde de inte kunna höjas i denna takt.

Möjligen ser vi istället att bolagen i de mer räntekänsliga branscherna, så som fastigheter, återinför eller ger lite mer utdelning till sina aktieägare under de kommande åren i takt med att räntorna kommer nedåt.

Med det sagt så är de flesta boksluten för 2023 inkomna och därmed också utdelningar föreslagna. Mot slutet mars kommer många bolag börja dela ut och den perioden sträcker sig fram till mitten av maj. Vissa bolag delar även ut kvartalsvis och en handfull månadsvis. Du hittar hela listan lite längre ner.

Här kan du läsa mer om utdelningsaktier

* Stora Enso kan eventuellt dela ut ytterligare högst 0,2 euro under 2024, beslut om detta fattas senare i år. Detta skulle isåfall medföra att utdelningen endast sänks med 50 procent.

Aktieutdelningar 2024

Låt oss titta på utsikterna för utdelningsåret 2024. För räkneskapsåret 2023, det vill säga de pengar som delas ut under 2024, så ser totala utdelningen ut att landa på ungefär 335 miljarder SEK. De aktier som ser ut att dela ut mest hittar du här nedan. Observera att att AstraZeneca, Nordea och ABB är delvis utländska företag och har sina aktier noterade även på andra börser. De är dock medräknade i totalbeloppet i denna lista.

Topp 10 aktieutdelningar under 2024

FöretagTotal utdelning 2024
Volvo36 602 137 512 kr
Nordea Bank36 505 840 625 kr
AstraZeneca32 011 409 830 kr
Handelsbanken25 740 370 422 kr
SEB24 609 810 193 kr
ABB19 736 692 744 kr
Swedbank17 149 886 688 kr
Investor14 729 760 576 kr
Altas Copco13 771 666 765 kr
Hennes & Mauritz10 592 964 441 kr
Ericsson9 029 209 685 kr
Telia7 864 218 572 kr

Låt oss fortsätta kika på vilka bolag som ger högst direktavkastning under 2024.

I skrivande stund så har de flesta bolag med väsentlig utdelning lämnat bokslut för 2023, men listan kommer att uppdateras löpande. Vi erbjuder även en bevakningslista över Svenska utdelningstoppen, som gör att du enkelt kan följa med i vilka bolag som ger högst direktavkastning just nu.

Nedan lista exkluderar preferensaktier och D-aktier.

Högst direktavkastning 2024

AktieDirektavkastningUtdelning per aktie, SEKX-dag
Handelsbanken10,5%13,02024-03-21
Nordic Paper9,3%4,02024-05-30
Bokusgruppen8,4%1,65+1,652024-05-15
Tele28,2%3,452024-05-22
Nordea8,2%10,372024-04-03
Doro8,2%2,002024-05-06
Telia8,1%0,5+0,5+0,5+0,52024-04-17
Lammhults Design Group7,8%2,02025-05-15
SEB7,5%8,5+3,02024-03-26
Sleep Cycle7,1%1,30+1,002024-04-18
Swedbank6,9%6,82024-04-04
Solid Försäkringsaktiebolag6,9%4,52024-05-03
Coor Service Management6,7%2,4+0,62024-04-29
Volvo B6,6%10,5+7,52024-04-05
TietoEvry6,5%8,31+8,312024-04-03
Dedicare6,5%6,52024-05-03
Öresund6,3%3,5+3,52024-04-24
G5 Entertainment6,1%32024-06-20
SSAB5,9%5,02024-05-02
NCC5,9%4,0+4,02024-04-16
BioGaia5,5%5,0+1,92024-05-15
Cloetta5,4%1,02024-04-16

Listan ovan är de aktier som just nu toppar direktavkastningen (uppdaterad 2024-02-20).

Det är bara bolag på Stockholmsbörsen och det är föreslagen utdelning enligt bokslut. Det är årlig direktavkastning som avses, vissa aktier delar ut flera gånger per år. X-dag avser det datum då aktien handlas exklusive utdelningen. För att ha rätt till utdelning behöver du äga aktien senast dagen före.

Hur ser dina tankar ut inför utdelningssäsongen 2024? Finns några av ovanstående aktier i din portfölj?

/Axel Karlsson

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier och fonder gett historiskt god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning.

Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Är du inte Nordnetkund? Kom igång med ditt sparande här!

I kommentarsfältet nedan kan du som läsare kommentera innehållet i detta blogginlägg och ta del av andra läsares kommentarer. Kommentarsinnehåll representerar således inte Nordnets åsikt. Nordnet granskar inte kommentarer innan de publiceras, men vi kommer att ta bort olämpliga kommentarer för det fall sådana förekommer. Vill du veta mer om hur Nordnet behandlar dina personuppgifter, klicka här.

Subscribe
Notifiera mig om
guest
8 Kommentarer
Nyast
Äldst Mest gillade
"Inline" feedbacks
Se alla kommentarer
Mr Miami
Mr Miami
2024-02-26 08:36

Mycket bra inlägg 🔥🔥

Anonym
Anonym
2024-02-26 08:24

I appen står det att X-dag för Handelsbanken är den 21 mars 2024

Rickard
Rickard
2023-03-24 15:16

Bra inlägg! har själv följt olika sajter och bloggar som tipsar om utdelningsaktier, bl.a de som är på g att leva på utdelningsaktier. Har personligen ett väldigt litet antal av av aktierna på listan ovan. Så kanske kan vara värt att se över det lite mer.. Speciellt då det är ett mål jag vill sträva mot

Anonym
Anonym
2023-02-20 12:23

Var kan jag hitta direktavkastningen på hela omxs stockholmsbörsen utan att klippa och klistra i excel?

Anonym
Anonym
2023-02-06 07:47

Var finns bankerna? Nordea ger 7,3% räknat på dagens kurs.

Anonym
Anonym
2023-02-03 09:38

Rottneros delar ut 1,40 per aktie. Den ska vara med på listan.

Anonym
Anonym
2022-03-29 09:56

Intressanta listor, särskilt den första. Den hade jag ingen koll på alls. Har Volvo, Atlas och Handelsbanken på första listan och Coor Service samt Betsson i tillägg på den andra. Mitt utdelningsankare över tid och även i år är annars Tele2. Där rasslar det till ordentligt varje år när slantarna trillar in. Med ett gav på ca 80 kr är yoc därmed ca 25 % i år när den totala utdelningen landar på nära 20 kr/aktie. Direktavkastningen i Tele2 är rätt ok ändå även utan extrautdelningar som kommer nästan lika regelbundet där som de gör i volvo. Sen undrar jag… Läs mer »

Anonym
Anonym
Svara till  Anonym
2022-04-07 18:10

SSAB är inte ett gruvbolag

Tetht delar ut 2 kr/aktie under 2022

© 2024 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm