2026 Q1-rapport
23 dagar sedan
‧28min
1,00 SEK/aktie
X-dag 29 okt.
2,98%Direktavk.
Orderdjup
Nasdaq Stockholm
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 185 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 547 | - | - | ||
| 15 | - | - | ||
| 58 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 23 apr. | ||
2025 Q4-rapport 4 feb. | ||
2025 Q3-rapport 29 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 18 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 29 apr. 2025 |
Kunder har även besökt
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanRäknar nu med att omsättningen 2026 ökar med 6,2 % till 2 392 MSEK varav förvärvet av UBC tillför +6,6 % (148 MSEK). Omsättningen i Roper Rhodes -2,8 % då brittiska Construction Product’s Associations (CPA) prognos för reparation/underhåll av privata bostäder beräknas sjunka med 8 % 2026. Thebalux resp. Svedbergs ökar +4,7 % resp. +1,0 %. EBITA-marginalen sjunker till 15,1 % pga. den lägre marginalen (12,3 %) hos förvärvet UBC. EBIT 348 MSEK (14,5 %) och VPA 4,31 SEK. För 2027 tror jag den tuffare brittiska ekonomin leder till oförändrad omsättning för Roper Rhodes men att tillväxten för Thebalux resp. Svedbergs blir +5,0 resp. +4 %. Tack vare UBC-förvärvet ökar den totala omsättningen med 8,3 % till 2 591 MSEK. EBITA-marginalen ökar till 15,5 % pga. ökad försäljning och högre marginal för Roper Rhodes pga. effektivare lager-hantering. EBIT 385 MSEK (14,9 %) och VPA 4,80 SEK. Mitt motiverade värde baserat på P/E 14 blir: 2026: 60 SEK 2027: 67 SEK MMV ovan är ungefär där de fyra analytikernas medianvärdering ligger f n. Glöm inte att göra din egen analys - jag har haft fel förr.för 2 dagar sedanför 2 dagar sedanTror du UBC minskar sin omsättning rejält under H2 2026 eller? Förvärvet ska ju in och börja bidra redan i Q2 och de omsatte 365 MSEK under 2025.för 16 tim sedanför 16 tim sedanUBC ska räknas med till 100 % i omsättning och EBIT, sedan blir 20 % av nettoresultatet minoritetsandel långt ner i resultaträkningen.
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanFantastisk bra uppköp , nu med detta låga PE tal , skall det räknas om eftersom tillväxt kommer , 80 kr borde vara rimligt till sommaren
- 24 apr.24 apr.Så hög omsättning har jag aldrig sett innan , kanske Sune Svedberg säljer av ? Eller någon annan ? Trots bra rapport
- 24 apr.24 apr.En bra rapport men någon säljer , visst svenska Svedberg varu märket med dess ineffektiva fabrik gör inga bra siffror men allt annat är kanon , Svedberg fabriken borde läggas ned och göras om från grunden
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
2026 Q1-rapport
23 dagar sedan
‧28min
1,00 SEK/aktie
X-dag 29 okt.
2,98%Direktavk.
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanRäknar nu med att omsättningen 2026 ökar med 6,2 % till 2 392 MSEK varav förvärvet av UBC tillför +6,6 % (148 MSEK). Omsättningen i Roper Rhodes -2,8 % då brittiska Construction Product’s Associations (CPA) prognos för reparation/underhåll av privata bostäder beräknas sjunka med 8 % 2026. Thebalux resp. Svedbergs ökar +4,7 % resp. +1,0 %. EBITA-marginalen sjunker till 15,1 % pga. den lägre marginalen (12,3 %) hos förvärvet UBC. EBIT 348 MSEK (14,5 %) och VPA 4,31 SEK. För 2027 tror jag den tuffare brittiska ekonomin leder till oförändrad omsättning för Roper Rhodes men att tillväxten för Thebalux resp. Svedbergs blir +5,0 resp. +4 %. Tack vare UBC-förvärvet ökar den totala omsättningen med 8,3 % till 2 591 MSEK. EBITA-marginalen ökar till 15,5 % pga. ökad försäljning och högre marginal för Roper Rhodes pga. effektivare lager-hantering. EBIT 385 MSEK (14,9 %) och VPA 4,80 SEK. Mitt motiverade värde baserat på P/E 14 blir: 2026: 60 SEK 2027: 67 SEK MMV ovan är ungefär där de fyra analytikernas medianvärdering ligger f n. Glöm inte att göra din egen analys - jag har haft fel förr.för 2 dagar sedanför 2 dagar sedanTror du UBC minskar sin omsättning rejält under H2 2026 eller? Förvärvet ska ju in och börja bidra redan i Q2 och de omsatte 365 MSEK under 2025.för 16 tim sedanför 16 tim sedanUBC ska räknas med till 100 % i omsättning och EBIT, sedan blir 20 % av nettoresultatet minoritetsandel långt ner i resultaträkningen.
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanFantastisk bra uppköp , nu med detta låga PE tal , skall det räknas om eftersom tillväxt kommer , 80 kr borde vara rimligt till sommaren
- 24 apr.24 apr.Så hög omsättning har jag aldrig sett innan , kanske Sune Svedberg säljer av ? Eller någon annan ? Trots bra rapport
- 24 apr.24 apr.En bra rapport men någon säljer , visst svenska Svedberg varu märket med dess ineffektiva fabrik gör inga bra siffror men allt annat är kanon , Svedberg fabriken borde läggas ned och göras om från grunden
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Nasdaq Stockholm
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 185 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 547 | - | - | ||
| 15 | - | - | ||
| 58 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades
Kunder har även besökt
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 23 apr. | ||
2025 Q4-rapport 4 feb. | ||
2025 Q3-rapport 29 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 18 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 29 apr. 2025 |
2026 Q1-rapport
23 dagar sedan
‧28min
Nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.
Företagshändelser
Data hämtas från FactSet, Quartr| Nästa händelse | |
|---|---|
2026 Q2-rapport 15 juli |
| Tidigare händelser | ||
|---|---|---|
2026 Q1-rapport 23 apr. | ||
2025 Q4-rapport 4 feb. | ||
2025 Q3-rapport 29 okt. 2025 | ||
2025 Q2-rapport 18 juli 2025 | ||
2025 Q1-rapport 29 apr. 2025 |
1,00 SEK/aktie
X-dag 29 okt.
2,98%Direktavk.
Forum
Delta i diskussionerna på Nordnet Social
Logga in
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanRäknar nu med att omsättningen 2026 ökar med 6,2 % till 2 392 MSEK varav förvärvet av UBC tillför +6,6 % (148 MSEK). Omsättningen i Roper Rhodes -2,8 % då brittiska Construction Product’s Associations (CPA) prognos för reparation/underhåll av privata bostäder beräknas sjunka med 8 % 2026. Thebalux resp. Svedbergs ökar +4,7 % resp. +1,0 %. EBITA-marginalen sjunker till 15,1 % pga. den lägre marginalen (12,3 %) hos förvärvet UBC. EBIT 348 MSEK (14,5 %) och VPA 4,31 SEK. För 2027 tror jag den tuffare brittiska ekonomin leder till oförändrad omsättning för Roper Rhodes men att tillväxten för Thebalux resp. Svedbergs blir +5,0 resp. +4 %. Tack vare UBC-förvärvet ökar den totala omsättningen med 8,3 % till 2 591 MSEK. EBITA-marginalen ökar till 15,5 % pga. ökad försäljning och högre marginal för Roper Rhodes pga. effektivare lager-hantering. EBIT 385 MSEK (14,9 %) och VPA 4,80 SEK. Mitt motiverade värde baserat på P/E 14 blir: 2026: 60 SEK 2027: 67 SEK MMV ovan är ungefär där de fyra analytikernas medianvärdering ligger f n. Glöm inte att göra din egen analys - jag har haft fel förr.för 2 dagar sedanför 2 dagar sedanTror du UBC minskar sin omsättning rejält under H2 2026 eller? Förvärvet ska ju in och börja bidra redan i Q2 och de omsatte 365 MSEK under 2025.för 16 tim sedanför 16 tim sedanUBC ska räknas med till 100 % i omsättning och EBIT, sedan blir 20 % av nettoresultatet minoritetsandel långt ner i resultaträkningen.
- för 3 dagar sedanför 3 dagar sedanFantastisk bra uppköp , nu med detta låga PE tal , skall det räknas om eftersom tillväxt kommer , 80 kr borde vara rimligt till sommaren
- 24 apr.24 apr.Så hög omsättning har jag aldrig sett innan , kanske Sune Svedberg säljer av ? Eller någon annan ? Trots bra rapport
- 24 apr.24 apr.En bra rapport men någon säljer , visst svenska Svedberg varu märket med dess ineffektiva fabrik gör inga bra siffror men allt annat är kanon , Svedberg fabriken borde läggas ned och göras om från grunden
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.
Orderdjup
Nasdaq Stockholm
Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-
Senaste avslut
| Tid | Pris | Antal | Köpare | Säljare |
|---|---|---|---|---|
| 185 | - | - | ||
| 50 | - | - | ||
| 547 | - | - | ||
| 15 | - | - | ||
| 58 | - | - |
Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.
Mäklarstatistik
Ingen data hittades





