Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Nimbus Group

Högst-
Lägst-
Omsättning-
2026 Q3 - rapport
12 dagar sedan
1,50 SEK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntal
720
204
996
15
4

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Kunder har även besökt

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q4 - rapport
27 jan. 2027
Tidigare händelser
2026 Q3 - rapport
22 okt.
2026 Q2 - rapport
16 juli
2026 Q1 - rapport
28 apr.
2025 Q4 - rapport
4 feb.
2025 Q3 - rapport
23 okt. 2025

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
  • 22 okt.
    ·
    Jag anser att Nimbus Q3-rapport styrker argumentet för en vändning. Det mest intressanta är ordermottagningen: 522 milj. SEK mot 212 milj. året innan. Om vi drar av det rapporterade FMV-bidraget på 165 milj. står vi ändå kvar med runt 68 % tillväxt. Förbättringen handlar alltså om mer än försvarsordern. Nordamerika visar också bättre takter. Ordermottagningen gick från −26 till 102 milj. SEK, och försäljningen steg från 71 till 78 milj. Ledningen meddelar samtidigt om avsevärt minskade förluster i Edgewater. På i stort sett oförändrad omsättning förbättrade koncernen EBITA från −45 till −17,4 milj. SEK, medan bruttomarginalen ökade från 2,9 % till 10,4 %. Det tyder på att kostnadsåtgärderna börjar verka. Nimbus förlorar fortfarande pengar, och det fria kassaflödet var negativt under kvartalet. Men min bullish syn är att ordermottagningen förbättras samtidigt som kostnadsbasen blir lättare. Om ordrarna omsätts till lönsamma leveranser kan det lägga grunden för högre intjäning och en omvärdering av aktien.
  • 29 apr.
    ·
    Nimbus = (partly) defence play📈? Ja, kontrakt känt länge, men nu ~100m konkret årlig tilläggsomsättning från 2027 och framåt som inte fanns där förut... Lägg till försiktig market recovery och du har 20% omsättningstillväxt nästa år. Och detta är bara ett svenskt kontrakt; mer kommer (norskt anbud som är nästan exakt likadant ligger ute på Doffin; till synes liten kontrakr på 32m, men ram upp till 350m!). EV/EBIT 4x 2027e📈
  • 29 apr.
    ·
    Ingen som förstår att den ordern de fick nu är från ramavtalet som har varit känt i ca 1 år?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Relaterade värdepapper

Mäklarstatistik

Mest köpt

Mest köpt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600

Mest sålt

Mest sålt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600
2026 Q3 - rapport
12 dagar sedan
1,50 SEK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
  • 22 okt.
    ·
    Jag anser att Nimbus Q3-rapport styrker argumentet för en vändning. Det mest intressanta är ordermottagningen: 522 milj. SEK mot 212 milj. året innan. Om vi drar av det rapporterade FMV-bidraget på 165 milj. står vi ändå kvar med runt 68 % tillväxt. Förbättringen handlar alltså om mer än försvarsordern. Nordamerika visar också bättre takter. Ordermottagningen gick från −26 till 102 milj. SEK, och försäljningen steg från 71 till 78 milj. Ledningen meddelar samtidigt om avsevärt minskade förluster i Edgewater. På i stort sett oförändrad omsättning förbättrade koncernen EBITA från −45 till −17,4 milj. SEK, medan bruttomarginalen ökade från 2,9 % till 10,4 %. Det tyder på att kostnadsåtgärderna börjar verka. Nimbus förlorar fortfarande pengar, och det fria kassaflödet var negativt under kvartalet. Men min bullish syn är att ordermottagningen förbättras samtidigt som kostnadsbasen blir lättare. Om ordrarna omsätts till lönsamma leveranser kan det lägga grunden för högre intjäning och en omvärdering av aktien.
  • 29 apr.
    ·
    Nimbus = (partly) defence play📈? Ja, kontrakt känt länge, men nu ~100m konkret årlig tilläggsomsättning från 2027 och framåt som inte fanns där förut... Lägg till försiktig market recovery och du har 20% omsättningstillväxt nästa år. Och detta är bara ett svenskt kontrakt; mer kommer (norskt anbud som är nästan exakt likadant ligger ute på Doffin; till synes liten kontrakr på 32m, men ram upp till 350m!). EV/EBIT 4x 2027e📈
  • 29 apr.
    ·
    Ingen som förstår att den ordern de fick nu är från ramavtalet som har varit känt i ca 1 år?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntal
720
204
996
15
4

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Kunder har även besökt

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q4 - rapport
27 jan. 2027
Tidigare händelser
2026 Q3 - rapport
22 okt.
2026 Q2 - rapport
16 juli
2026 Q1 - rapport
28 apr.
2025 Q4 - rapport
4 feb.
2025 Q3 - rapport
23 okt. 2025

Relaterade värdepapper

Mäklarstatistik

Mest köpt

Mest köpt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600

Mest sålt

Mest sålt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600
2026 Q3 - rapport
12 dagar sedan

Nyheter

Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Data hämtas från Quartr
Nästa händelse
2026 Q4 - rapport
27 jan. 2027
Tidigare händelser
2026 Q3 - rapport
22 okt.
2026 Q2 - rapport
16 juli
2026 Q1 - rapport
28 apr.
2025 Q4 - rapport
4 feb.
2025 Q3 - rapport
23 okt. 2025

Relaterade värdepapper

1,50 SEK/aktie
Senaste utdelning
0,00%Direktavk.

Forum

Delta i diskussionerna på Nordnet Social
  • 22 okt.
    ·
    Jag anser att Nimbus Q3-rapport styrker argumentet för en vändning. Det mest intressanta är ordermottagningen: 522 milj. SEK mot 212 milj. året innan. Om vi drar av det rapporterade FMV-bidraget på 165 milj. står vi ändå kvar med runt 68 % tillväxt. Förbättringen handlar alltså om mer än försvarsordern. Nordamerika visar också bättre takter. Ordermottagningen gick från −26 till 102 milj. SEK, och försäljningen steg från 71 till 78 milj. Ledningen meddelar samtidigt om avsevärt minskade förluster i Edgewater. På i stort sett oförändrad omsättning förbättrade koncernen EBITA från −45 till −17,4 milj. SEK, medan bruttomarginalen ökade från 2,9 % till 10,4 %. Det tyder på att kostnadsåtgärderna börjar verka. Nimbus förlorar fortfarande pengar, och det fria kassaflödet var negativt under kvartalet. Men min bullish syn är att ordermottagningen förbättras samtidigt som kostnadsbasen blir lättare. Om ordrarna omsätts till lönsamma leveranser kan det lägga grunden för högre intjäning och en omvärdering av aktien.
  • 29 apr.
    ·
    Nimbus = (partly) defence play📈? Ja, kontrakt känt länge, men nu ~100m konkret årlig tilläggsomsättning från 2027 och framåt som inte fanns där förut... Lägg till försiktig market recovery och du har 20% omsättningstillväxt nästa år. Och detta är bara ett svenskt kontrakt; mer kommer (norskt anbud som är nästan exakt likadant ligger ute på Doffin; till synes liten kontrakr på 32m, men ram upp till 350m!). EV/EBIT 4x 2027e📈
  • 29 apr.
    ·
    Ingen som förstår att den ordern de fick nu är från ramavtalet som har varit känt i ca 1 år?
Kommentarerna ovan kommer från användare på Nordnets sociala nätverk Nordnet Social och har varken redigerats eller på förhand granskats av Nordnet. Det innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna eller eventuella felaktigheter i automatiska översättningar.

Orderdjup

Antal
Köp
-
Sälj
Antal
-

Senaste avslut

TidPrisAntal
720
204
996
15
4

Vi vill bara påminna om att börsen ger och tar. Även om sparande i aktier historiskt gett god avkastning över tid finns inga garantier för framtida avkastning. Det finns risk att du inte får tillbaka de pengar du investerat.

Fonder & ETF:er som inkluderar aktien

Inga fonder redovisar aktien bland sina tio största innehav.

Kunder har även besökt

Mäklarstatistik

Mest köpt

Mest köpt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600

Mest sålt

Mest sålt
MäklareKöptSåltNettoInternt
Anonym8 0868 08600
© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm