Vad betyder OTA och när vet jag om jag får extra tilldelning i emissionen?
OTA står för obetald tecknad aktie, vilket kan ses som en önskan att teckna aktier utan stöd av teckningsrätter. Det är alltså ingen garanti för att du får teckna aktier. Du får så många OTA som du önskar eller har tillgänglig likvid för på likviddagen. Svar från bolagen huruvida det blir någon extra tilldelning brukar meddelas till Nordnet 1-2 veckor efter likviddagen för nyemissionen och då dras likviden direkt från aktuell depå, i samband med att aktierna bokas in.
Vi meddelar alltså inte dig om du får aktierna utan du märker det på depån genom att pengar dras och betalda tecknade aktier bokas in. Därför är det viktigt att du behåller pengar på din depå för att betala för de aktier du eventuellt får under väntetiden.
Observera att OTA inte är ett papper som det går att handla i eller som omsätts utan bara en fiktiv post som visar hur många du önskat teckna.
Relaterade frågor
- Vad är tvångsinlösen?
- ABBs avknoppning av Accelleron Industries
- Jag har en konkursaktie på min AF - kan ni ta bort den?
- Kan jag konvertera/stämpla om mina aktier via er?
- Vad är en split/omvänd split?
- Vad är en teckningsrätt (TR)?
- Vad innebär Investors aktiesplit 2021?
- Pfizer avnoteras från svenska börsen
- Varför kan jag inte svara för mina teckningsrätter?
- Vad betyder BTA och när omvandlas en BTA?
- Kan ni öppna ett VPS-konto åt mig?