Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.

Halvtidsvila på börsen - det här tar vi med oss

Carl-Henrik Söderberg · 21 juni 2026 kl. 20:18Updated: 21 juni 2026 kl. 20:27
Calle blogg 3

Det har blivit dags att summera de första sex månaderna av 2026 och vi kan konstatera att det har varit ett händelserikt halvår.

Makrostatistiken har bjudit på tvära kast – med centralbanker som tvingats skruva på ränteprognoserna, en europeisk konsument som deppar, amerikansk inflation som fortsatt vara lite för het. Men vi lämnar makrobruset ett tag och zoomar istället in på aktiemarknaden, där vi sannerligen också sett tvära kast, med några konstateranden som kan vara värda att bära med sig inför andra halvlek.

Först ut har vi…

1. Förlorarna som fortsatt vara förlorare

Visst har vi sett en del trendbrytare under årets första halva men det är alltjämt många aktier och sektorer som gick in i året med en svag utveckling i ryggen och som fortsatt göra marknaden besviken. 

Några exempel:

Sällanköpsaktier

I nedan graf ser vi hur sällanköpsaktier (tex Electrolux, Dometic, Husqvarna, Nimbus med flera) underpresterat Stockholmsbörsen ordentligt senaste 5 åren. Relativutvecklingen är nu på rekordsvaga nivåer (lila linje).

Sällanköp

Flertalet bolag brottas alltjämt med en svag underliggande efterfrågan och slutkunden, alltså vi privatpersoner, är alltjämt återhållsamma med större köp likt båtar, bilar, husbilar, trädgårdsprodukter, hushållsprodukter etc. Kombinationen med på flera håll tuff konkurrens (marginalhämmande) samt svaga balansräkningar gör att sektorn jobbar i motvind och en given trigger är givetvis piggare konsumenter med stärkt köpkraft ihop med räntor som trendar nedåt.

Fastighetsaktier

Vi ser en nästan identisk utveckling för den så räntekänsliga fastighetssektorn, och även här är relativ utvecklingen på rekordsvaga nivåer. Sämsta på nästan 15 år faktiskt.

Fastigheter

Småbolag

Vid en första anblick kan man tro att svenska småbolag äntligen tagit sin revansch. +30 % i år. Men så är det faktiskt inte. Det är bara EN aktie som bidragit till att utvecklingen på OMX Small Cap Index är så kraftigt positiv i år (blå linje). Räknar vi bort Sivers Semiconductor är utvecklingen alltjämt svag och på minus i år. Det vill sig fortsatt inte, åtminstone inte på en aggregerad nivå.

Småbolagsindex

2. Vinnaraktierna under året

Vad som funkat?

Ur ett globalt perspektiv hittar vi naturligtvis en radda AI-vinnare, primärt halvledarbolag, som gått urstarkt på börsen i år. Amerikanska Micron (+250 %), sydkoreanska SK Hynix och Samsung Electronics (+290 % respektive +190 %) och tyska Infineon (+100 %) för att nämna några. 

Svensk verkstad

Tittar vi på hemmaplan och bland börsens större bolag sticker till exempel verkstadsjätten ABB ut.

Verkstad

Performance för verkstadsaktier har spretat under årets första halva och det är bolag med tydliga tillväxtdrivare som har belönats mest. Med sin tydliga indirekta AI-exponering har ABB gått bäst, tätt följt av gruvexponering i form av Epiroc och Sandvik. Lite samma trend som förra året. Här har värdering spelat mindre roll med ett momentum som varit intakt.

3. Aktierna som behövt tagit en paus

Trots allt prat om AI-hausse noterar vi att amerikanska teknikjättar inte alls gått så där urstarkt som man kanske kunde tro…

Teknikjättar USA

4. Första halvårets “smygare”

Bankaktier har varit väldigt populära bland våra kunder under året. Kanske är det också så att många tittar på årets kursgraf och muttrar lite att avkastningen är nära noll för året. Men inkluderar vi de utdelningar som skiftats ut, och istället tittar på totalavkastningen, ja då har vi ändå fått 12 % i år. Visst bleknar den siffran i relation till halvledarbolagen men det är alltjämt mer än en genomsnittlig årsavkastning som har skrapats ihop på ett halvår. Inte så pjåkigt ändå. 

Banker

5. Sektorerna som tvingas växa in i kostymen

Och vissa bolag har fått fortsätta att växa in i värderingen. Inom serieförvärvarklustret hittas ett gäng sådana. En sektor som varit stekhet under tidigare år men där utvecklingen gått trögt på slutet. Att kurserna gått sidledes, samtidigt som vinsterna fortsatt att öka, är ett klassiskt tecken på att aktierna har behövt växa in i sina tidigare väldigt stretchade multiplar. Värdering spelar inte så stor roll tills det plötsligt gör det....

Serieförvärvare

Trots fortsatt stigande vinstförväntningar (övre delen av nedan graf) har det inte räckt för att våra svenska serieförvärvare ska prestera på börsen i år.

Visst spelar flera variabler in här (stigande räntor är till exempel negativt för förvärvskalkylerna) men den tidigare höga värderingen (nedre delen av nedan graf) gör marknaden ofrånkomligen mer kräsen. Att Addtech (-2 % i år), Lifco (-15 % i år) och Indutrade (-20 % i år) gått svagt får ändå ses som ett symptom på detta.

Serieförvärvare

Det mest tydliga exemplet på detta finner vi nog i förvärvsbolaget Beijer Ref. Ett bolag med lång historik av hög vinsttillväxt (och som enligt analytiker väntas växa kring 10-15 % kommande år), men där aktiekursen mer eller mindre stått still senaste 5 åren. P/

Beijer Ref

Försvarsaktier

Lite samma sak här, vinstförväntningarna fortsätter takta på finfint norrut, den strukturella tillväxtstoryn är intakt, men så är också värderingen väldigt hög på sina håll och då krävs det tillslut något alldeles extra för att orka hålla köpsuget kvar hos investerare.

I nedan graf ser vi aktiekursen i SAAB i turkost samt vinst per aktie i vitt. En tydlig multipelkontraktion (p/e-talet sjunker) har ägt rum i år, från p/e 50 till p/e 30, en rätt dramatisk förändring.

SAAB

Frågetecken

Vi har med oss ovan grafer i bakhuvudet när vi tar oss an sommarbörsen (juli brukar historiskt faktiskt inte vara så svagt) där en intressant rapportperiod primärt ska bli spännande att följa ihop med fortsatt inkommande makrodata.

Lägre räntor är givetvis önskvärt från flera håll, likaså en tydligare spelplan utan geopolitiska störningar som ritar om den där planen gång på gång. Tron på en bättre konjunktur och starka bolagsvinster lever kvar, drivet primärt av finanspolitiska stimulanser och investeringar (främst inom AI, elektrifiering, försvar).

Första halvlek lider mot sitt slut, några frågetecken att hålla koll på framåt:

  • Har halvledarbolagen sprungit för långt? 

  • Kan vi helt vifta bort oron för seglivad inflation i spåren av konflikten i Mellanöstern?

  • Får vi tillslut en comeback i antingen sällanköp, fastigheter eller småbolag generellt? Bättre konjunktur ihop med lägre räntor vore givetvis en perfekt cocktail för dessa.

  • Kommer vi se ett skifte inom svensk verkstad? Är det dags för “laggers” såsom Volvo och SKF, som inte rider på samma starka trender som ett ABB, att stänga kursgapet som bildats? Marginalsidan har imponerat men marknaden går och väntar på volymtillväxten i dessa bolag.

  • Och om vi tittar på mer alternativa tillgångar. Bitcoin har havererat, guldet är ner 25 % från toppen, silverpriset ner mer än så under hög volatilitet. Vad kan vända trenden där? 


Nej, nu ska undertecknad sluta skriva här. Tack för din tid med önskan om en skön sommar. Själv väntar tre härliga veckor i den jämtländska skogen när semestern väl drar igång. Det ni!

/Calle



Logga in för att gilla det här inlägget

Carl-Henrik Söderberg

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm