Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Marknadsnyheter och händelser

Guldpriset på rekordnivå – hur funkar det att investera?

Frida Bratt · 8 september 2025 kl. 15:00
feature-image-85630

Guldpriset är på rekordhöga nivåer just nu. Om man vill få exponering mot guld, hur gör man då på bästa sätt?

Anledningarna till guldprisets uppgång är flera. Vi har en ökad geopolitisk osäkerhet, med både handelskonflikter och militära konflikter i omvärlden. Guld har av tradition betraktats som en stabil tillgång i tider av oron, vilket ökat efterfrågan. Aktuellt är också ett eventuellt stukat förtroende för den amerikanska centralbanken, när Trump tycks ha som ambition att ta kontroll över Fed-direktionen och indirekt påverka beslut. Och appropå USA ser vi där stigande budgetunderskott liksom en inflation som inte riktigt vill ge med sig. Sämre förtroende för den amerikanska ekonomin och för Fed kan driva upp långräntorna, vilket kan ha ökat aptiten på en tillgång som guld. Även i exempelvis Frankrike brottas man med en skenande statsskuld. Den har i relation till BNP lyft från omkring 20 procent för 50 år sedan till 110 procent idag, enligt EFN. Som jämförelse ligger Sverige på strax över 30 procent.

Fysiskt guld

Om man är intresserad av att investera i guld, eller någon annan ädelmetall eller råvara, så finns ett antal sätt att gå tillväga. Man kan förstås köpa fysiskt guld. Men då behöver man ha ett bra svar på frågan hur guldet ska förvaras och skyddas. Andra praktiska problem kan tillkomma, det kan exempelvis uppstå frågetecken kring om hemförsäkringen verkligen täcker det värde ett gäng guldtackor har. Alternativet är att förvara guldet på någon annan säker plats, som i ett bankfack.

Ett annat sätt att investera i guld är att investera i aktier och fonder med fokus på guld. Då kan din guldinvestering integreras i din övriga investeringsportfölj hos banken. Men här gäller det att tänka till. Både operativa bolagsrisker och marknadsrisker tillkommer, ovanpå utvecklingen för guldpriset. Det kan vara att gruvbolaget i fråga inte lever upp till prognoserna, att en vd lämnar eller att finansieringen tryter. Det blir på så sätt inte direkt en ”ren” exponering mot guldpriset.

Med det sagt tenderar guldaktier och guldfonder att stiga när guldpriset stiger, så även denna gång.

Produkter som följer guldprisets utveckling

Den som vill ha en mer direkt exponering mot guldpriset har andra vägar att gå. I perioder av uppgångar för guldpriset de senaste åren har vi kunnat se ett ökat intresse för börshandlade produkter som faktiskt innehar fysiskt guld. Det är produkter som WisdomTree Physical Gold och WisdomTree Physical Swiss Gold, som är en så kallad ETC (Exchange Traded Commodity). Här följs inte bara guldprisets utveckling syntetiskt, utan fonden säkrar tillgångarna av fysiska guldtackor.

Men var medveten om att det här är produkter som räknas som komplicerade, och som kräver en förståelse för hur produkterna och marknaden fungerar. Inget för nybörjaren alltså.

Nya risker tillkommer

En börshandlad produkt i form av ett Bull-(eller Bear)certifikat med guld som underliggande ger en mer syntetisk exponering mot guldprisets utveckling. Ett certifikat räknas också som en komplicerad finansiell produkt och passar erfarna investerare. Här tillkommer en annan typ av risk jämfört med fonder eller aktier. Det är en emittent som har utfärdat certifikatet, och skulle den emittenten gå i konkurs kan investeringen bli värdelös. Dessutom tillkommer andra avgifter. Eftersom produkten är börshandlad betalar du courtage. Håll alltid koll på den slutliga kostnaden.

Bull och Bear-certifikaten kan fås med hävstång, och ju högre hävstång desto högre risk (och även högre kostnad). Hävstången ställs om för varje dag och ger dig således den hävstång instrumentet anger. Så kallade Mini Futures fungerar annorlunda. Även här kan du ha exempelvis guld som underliggande tillgång, men här är hävstången – om du väljer att ha en sådan – kontinuerlig. Det innebär att den förändras utifrån hur den underliggande tillgången, guldpriset i det här fallet, rör sig. På så sätt passar den bättre för långsiktigt sparande.

Historien är ingen garanti för framtiden

Kom ihåg att historisk avkastning inte är någon som helst garanti för framtida avkastning. Guldpriset har stigit den senaste tiden, men om guldfebern fortsätter kan vi inte veta. För den som tror på guldet kan det dock vara bra att ha koll på de vägar som finns att gå för att få eventuell exponering.

Investerar du i guld eller i någon annan ädelmetall?

/Frida

Logga in för att gilla det här inlägget

blog-author-40184
Frida BrattFd. Sparekonom

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm