Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Pension

Enklare än någonsin att få pensionskoll

Martin Ringberg · 7 maj 2019 kl. 08:57
feature-image-35122

Är du en av alla dem som har pensioner utspridda hos många olika aktörer? Förutom att det ofta blir dyrt är det svårt att få överblick och kontroll. Det är därför vi jobbar så mycket med att öka medvetenheten om den makt man faktiskt har som pensionssparare idag. Du kan ofta själv välja var du vill att din pension ska växa.

Och nu är det alltså enklare än någonsin att få koll på vilka pensioner du faktiskt har. Vi har nämligen inlett ett samarbete med Fullmaktskollen, vilket rent konkret innebär att du genom ett knapptryck kan ge oss möjlighet att ta fram en heltäckande sammanställning av din pension. Det tar några veckor att få pensionssammanställningen och sedan kan du alltså själv välja om – och var – du vill flytta din pension.

Det kostar ingenting att lämna en så kallad informationsfullmakt till oss. Men det kan ge dig mycket tillbaka.

Tyvärr kan man fortfarande inte flytta alla pensioner. Ochvissa pensionsbolag tar hutlöst betalt för att genomföra en flytt. Man tar tillhemska metoder för att behålla sina kunder.

Så fungerar det inte här. Om du väljer att flytta till osskommer dina pengar att placeras i Nordnet Smart 5 – en fond med godriskspridning. Vill du själv välja placering har du tillgång till ett av marknadensbredaste fondutbud. Du kan faktiskt till och med placera din pension i aktier.

Du betalar inga onödiga avgifter – bara för det du väljeratt placera i. Förvaltningsavgifter för fonder eller courtage för aktier. Ochom du en dag vill flytta tar vi inte en krona i flyttavgift. Det ser jag som ennöjd kund-garanti.

/Martin Ringberg, Sverigechef Nordnet

Vill du kolla upp om och vad du kan flytta till oss? Börja här.

Logga in för att gilla det här inlägget

Martin Ringberg

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm