Hoppa till huvudinnehållet
Den webbläsare du använder stöds inte längre. Klicka här för att se vilka rekommenderade webbläsare som stöds.
Marknadsnyheter och händelser

Det köpte och sålde Nordnets kunder i mars

Frida Bratt · 31 mars 2025 kl. 08:06
feature-image-84229

I mars fortsatte fondspararna att sälja av USA och USA-relaterat. För första gången på flera år är en Europafond en av de mest nettoköpta fonderna under en månad, samtidigt som europeiska försvarsbolag toppar köplistan på aktiesidan. Det visar färsk statistik från Nordnet.

Trump vill inte bara införa tullar. Han tycks vilja ha en helt ny världsekonomi där USA ger säkerhetsgarantier bara om man tydligt vinner ekonomiskt på det. För att uppnå det är han beredd att gå längre än vad marknaden trodde, även om det kostar i form av börsfall och recession.

USA-relaterat åker ut

Osäkerheten har fått Nordnets kunder att sälja av USA-fonder och övriga USA-relaterade fonder på bred front. Antalet ägare av rena USA-fonder har minskat med 8 procent bara under mars och nästan samtliga tio mest nettosålda fonder under månaden är på något sätt USA-relaterade.

På listan över mest nettoköpta fonder syns fortsatt en hel del globalfonder, som ligger som en bas i mångas månadssparande. Numera vet nog de allra flesta att en globalfond innehåller mycket USA. Man vill inte minska exponeringen helt, men nöjer sig med att ha en globalfond och inte rena USA-fonder. Jag tror det är klokt att fortsätta ha en USA-exponering.

Europafond på köplistan

Nytt för mars månad är att det för första gången finns med en Europafond bland de mest nettoköpta fonderna. Europa har ju varit helt ute i kylan under många år, men har nu på kort tid blivit det hetaste. Dels är det givetvis försvarssektorn som lockar, där stora investeringar väntar men även infrastruktur Något som ju skulle kunna vara positivt för både infrastruktur, verkstad och bank. Antalet ägare av Europafonder har ökat med 10 procent på bara en månad.

Försvarsbolag i köptoppen

När det gäller aktieköpen under mars månad är det såväl Saab, Mildef och Scandinavian Astor Group som brittiska BAE Systems och tyska Rheinmetall finns med på listan över svenska sparares mest nettoköpta aktier i mars. Det är faktiskt sällan vi ser så många aktier inom en och samma sektor på listan, dessutom internationella sådana, å andra sidan är det sällan vi ser en amerikansk president som vill ha en helt ny världsordning både ekonomiskt och militärt.

Vi ser att spararna säljer av USA både på fond- och aktiesidan, och om motivet är övervägande finansiellt eller ideologiskt vet vi inte. Oavsett ser vi att flera techjättar säljs av, men också bolag som Eli Lilly och Coca-Cola. Den sistnämnda har utvecklats väl i år, men spararna vill inte behålla aktien.

Mest handlade fonderna hos Nordnet i mars

Mest nettoköpta bland Nordnets kunder i Sverige:
Nordnet Sverige Index Spiltan Aktiefond InvestmentbolagLänsförsäkringar Global Index
Öhman Global
Nordnet Global Index Länsförsäkringar Tillväxtmarknad Index Spiltan Globalfond Investmentbolag Öhman Emerging MarketsNordnet Teknologi Index Nordnet Europa Index

Mest nettosålda bland Nordnets kunder i Sverige:

AMF Aktiefond Nordamerika
DNB Disruptive Opportunities
MS INVF US GrowthJPM US TechnologySEB TeknologifondSwedbank Robur Small Cap USAHandelsbanken Global MomentumBGF World FinancialsSwedbank Robur GlobalfondBGF World Technology

Mest handlade aktierna hos Nordnet i mars

Mest nettoköpta aktierna bland Nordnets kunder i Sverige:

SaabInvestorHandelsbankenBAE SystemsRheinmetallVolvoMildefSwedbankScandinavian Astor GroupNovo Nordisk

Mest nettosålda aktierna bland Nordnets kunder i Sverige:

EmbracerAppleMicrosoftMeta PlatformsAttendoCoca-ColaNorwegian Air ShuttleEli LillySinchEricsson

/Frida

Logga in för att gilla det här inlägget

blog-author-40184
Frida Bratt

© 2026 Nordnet Bank AB.
Nordnet | Box 30099 | 104 25 Stockholm