Hoppa till huvudinnehållet

SwedenK2A Knaust & Andersson Fastigheter B 
(K2A B)

SwedenK2A Knaust & Andersson Fastigheter B

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senast
334
Idag %
+3,41%
Idag +/-
+11,00
Köp
334
Sälj
334
Högst
338
Lägst
324
Omsatt (Antal)
707
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenK2A Knaust & Andersson Fastigheter B 

SwedenK2A Knaust & Andersson Fastigheter B

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senast
334
Utveckling idag
+3,41%
+11,00
Köp
334
Sälj
334
Högst
338
Lägst
324
Omsatt (Antal)
707

Utveckling

Orderdjup

Stängd
Antal
Köp
235
Sälj
Antal
22

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
20ABCNON
2ABCCSV
5ABCGSAG
30NRDSWB
20AVASWB
Volymvägt snittpris (VWAP)
334
VWAP
334
Omsättning (SEK)
236 760

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Utveckling

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Stängd
Antal
Köp
235
Sälj
Antal
22

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
20ABCNON
2ABCCSV
5ABCGSAG
30NRDSWB
20AVASWB
Volymvägt snittpris (VWAP)
334
VWAP
334
Omsättning (SEK)
236 760

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar
*Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyckeldata

  • P/E
    13,87
  • P/E*
    -
  • P/B
    2,24
  • P/S
    23,75
  • Utdelning/aktie
    1,00
  • EPS
    24,00
  • Direktavkastning
    0,31%
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Morningstar faktablad

Resultaträkning (MSEK)

category_local
2020201920182017
Nettoomsättning20214711384
Kostnad sålda varor66503932
Bruttoresultat136977452
Rörelsekostnader47452717
Rörelseresultat89534635
Resultat efter finansiella poster267282211286
Årets resultat219203158171

Balansräkning (MSEK)

category_local
2020201920182017
Anläggningstillgångar6 0414 2233 1822 395
Omsättningstillgångar448189159110
Eget kapital1 7631 410939784
Långfristiga skulder3 6942 7392 2321 464
Kortfristiga skulder1 031263170257
Skuldsättningsgrad (%)65,4559,9362,4858,18

Kassaflöde (MSEK)

category_local
2020201920182017
Kassaflöde från löpande verksamheten106−6821
Kassaflöde från investeringsverksamheten−1 563−639−567−683
Kassaflöde från finansieringsverksamheten1 711693582644

Bolagsöversikt

K2A Knaust & Andersson Fastigheter är ett fastighetsbolag. Företaget bedriver långsiktig förvaltning av egenproducerade hyreslägenheter för olika typer av boenden. Företaget utvecklar och erbjuder även moderna, funktionella hem med en effektiv och kundorienterad förvaltning.
  • Företagsnamn
    K2A Knaust & Andersson Fastigheter
  • VD
    Johan Knaust
  • E-post
    -
  • Säte
    Stockholm, SWE
  • Antal anställda
    0
  • Antal aktier
    13 690 900
  • Börsvärde
    5 546,9 MSEK

Om värdepapperet

  • Namn
    K2A Knaust & Andersson Fastigheter B
  • ISIN
    SE0010520254
  • Sektor
    Fastighet
  • Bransch
    Fastighetstjänster
  • Kortnamn
    K2A B
  • Introduktionsdatum
    2019-06-20
  • Antal ägare hos Nordnet
    236
  • Belåningsgrad
    -
  • Säkerhetskrav
    200%
  • Blankningsbar
    Nej