Hoppa till huvudinnehållet
Just nu får vi många frågor om börsnoteringar. Du hittar alla aktuella företagshändelser som Nordnet erbjuder här.

SwedenJohn Mattson Fastighetsföretagen AB 
(JOMA)

SwedenJohn Mattson Fastighetsföretagen AB

· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senast
178,00
Idag %
−0,67%
Idag +/-
−1,20
Köp
177,40
Sälj
178,00
Högst
180,20
Lägst
177,20
Omsatt (Antal)
2 288
· Nasdaq Stockholm
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm

SwedenJohn Mattson Fastighetsföretagen AB 

SwedenJohn Mattson Fastighetsföretagen AB

· Nasdaq Stockholm · Valuta i SEK
· Valuta i SEK
Nasdaq Stockholm
Senast
178,00
Utveckling idag
−0,67%
−1,20
Köp
177,40
Sälj
178,00
Högst
180,20
Lägst
177,20
Omsatt (Antal)
2 288

Utveckling

Orderdjup

Öppen
Antal
Köp
54
Sälj
Antal
88

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
5AVAUBS
61MLEXUBS
49MLEXUBS
5AVAUBS
52MSEMSE
Volymvägt snittpris (VWAP)
177,94
VWAP
177,94
Omsättning (SEK)
407 143

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Utveckling

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Öppen
Antal
Köp
54
Sälj
Antal
88

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
5AVAUBS
61MLEXUBS
49MLEXUBS
5AVAUBS
52MSEMSE
Volymvägt snittpris (VWAP)
177,94
VWAP
177,94
Omsättning (SEK)
407 143

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar
*Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyckeldata

  • P/E
    7,67
  • P/E*
    -
  • P/B
    1,71
  • P/S
    18,98
  • Utdelning/aktie
    -
  • EPS
    24,20
  • Direktavkastning
    -
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Morningstar faktablad

Resultaträkning (MSEK)

category_local
2020201920182017
Nettoomsättning294253240188
Kostnad sålda varor46547073
Bruttoresultat248199169115
Rörelsekostnader95849343
Rörelseresultat1531157772
Resultat efter finansiella poster608235240299
Årets resultat479179228234

Balansräkning (MSEK)

category_local
2020201920182017
Anläggningstillgångar8 0166 3726 0494 749
Omsättningstillgångar43272921
Eget kapital3 4142 9352 7562 170
Långfristiga skulder3 8812 8523 233744
Kortfristiga skulder764612881 856
Skuldsättningsgrad (%)44,7640,6640,837,42

Kassaflöde (MSEK)

category_local
2020201920182017
Kassaflöde från löpande verksamheten116462238
Kassaflöde från investeringsverksamheten−1 079−161−293−320
Kassaflöde från finansieringsverksamheten959122264277

Bolagsöversikt

John Mattson Fastighetsföretagen AB äger, förvaltar och utvecklar bostäder och kommersiella fastigheter. Fastighetsportföljen är koncentrerad till Lidingö och består huvudsakligen av bostadsfastigheter. Bolagets bostadsbestånd inkluderar lägenheter i Larsberg, Baggeby, Käppala och Dalenum.
  • Företagsnamn
    John Mattson Fastighetsforetagen AB
  • VD
    Siv Malmgren
  • E-post
    -
  • Säte
    Lidingo, SWE
  • Antal anställda
    25
  • Antal aktier
    36 364 827
  • Börsvärde
    6 516,58 MSEK

Om värdepapperet

  • Namn
    John Mattson Fastighetsföretagen AB
  • ISIN
    SE0012481364
  • Sektor
    Fastighet
  • Bransch
    Fastighetsutveckling
  • Kortnamn
    JOMA
  • Introduktionsdatum
    2019-06-05
  • Antal ägare hos Nordnet
    803
  • Belåningsgrad
    40%
  • Säkerhetskrav
    160%
  • Blankningsbar
    Nej