Hoppa till huvudinnehållet
Priser på tyska marknaden Xetra är för tillfälligt inte tillgängliga p.g.a. problem hos leverantör. Handel är fortfarande möjligt.

FinlandAnora Group Plc 
(ANORA)

FinlandAnora Group Plc

· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senast
6,72
Idag %
+0,75%
Idag +/-
+0,05
Köp
6,68
Sälj
6,71
Högst
6,72
Lägst
6,64
Omsatt (Antal)
9 545
· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki

FinlandAnora Group Plc 

FinlandAnora Group Plc

· Nasdaq Helsinki · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senast
6,72
Utveckling idag
+0,75%
+0,05
Köp
6,68
Sälj
6,71
Högst
6,72
Lägst
6,64
Omsatt (Antal)
9 545

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
6,67
VWAP
6,67
Omsättning (EUR)
63 686

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar
Data hämtas från Millistream

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Kunder har även besökt

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Shareville

  • Inderesin uusi analyysi (vähennä, tavoitehinta 7,5€) https://www.inderes.fi/fi/yhtiot/anora
    0
    3
    för 23 tim sedan
    Itsekin huomasin tuon analyytikoiden hajonnan kun tarkemmin aloin tutkia. Esim. tänään kauppalehden
  • Anora vahvistaa toimintojaan Tanskassa 05.09.2022 - 14:30 LEHDISTÖTIEDOTTEET Pohjoismaiden johtava viinien ja väkevien bränditalo, perustaa uuden, vahvan Anora Denmark -yksikön väkeville brändeille Tanskassa. Anora Denmark A/S koostuu Det Danske Spir
    1
    1
    Anora to strengthen operations in Denmark The leading Nordic wines and spirits brand house Anora has
  • When is next dividend and how much will it be? any sugestion?
    1
    4
    22 aug.
    Ye probably around 50 cent :)
  • Very stong sales for Vinmonopolet in Norway. 22% higher overall sales compared to last normal 6 month period in 2019. Interesting to see if the call for lower taxation of alcoholic products gains traction as cross-border shopping continue to increase
    3
    5
    4 juli
    Forgot the Danes, but I guess their taxman leaves their beer and spirits alone, as they are too busy
  • I love it <3 Anora acquires Globus Wine, the leading wine company in Denmark, to further strengthen its position as the leading Nordic wine and spirits group.
    5
    0
Gå med i konversationen på Shareville
Anslut dig till en gemenskap av passionerade investerare.
Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar
Data hämtas från Millistream

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
6,67
VWAP
6,67
Omsättning (EUR)
63 686

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Kunder har även besökt

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar
Data hämtas från Millistream

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyckeldata

  • P/E
    13,97
  • P/E*
    -
  • P/B
    0,89
  • P/S
    0,15
  • Utdelning/aktie
    0,45
  • EPS
    0,48 EUR
  • Direktavkastning
    6,75%
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat
Data hämtas från Millistream

Finansiell översikt

Morningstar faktablad

Resultaträkning (MEUR)

category_local
2021202020192018
Nettoomsättning478342360357
Kostnad sålda varor0186205199
Bruttoresultat0156154158
Rörelsekostnader0133129138
Rörelseresultat42232520
Resultat efter finansiella poster39212519
Årets resultat43181815

Balansräkning (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anläggningstillgångar690183188185
Omsättningstillgångar543272212205
Eget kapital508156151150
Långfristiga skulder31094101101
Kortfristiga skulder416205148139
Skuldsättningsgrad (%)142,8191,49164,62160,09

Kassaflöde (MEUR)

category_local
2021202020192018
Kassaflöde från löpande verksamheten5156536
Kassaflöde från investeringsverksamheten16−6−6−5
Kassaflöde från finansieringsverksamheten−6015−24−9
Data hämtas från Millistream

Bolagsöversikt

Anora Group är verksamma inom bryggeri. Bolaget är en producent av alkoholhaltiga drycker. Produktportföljen består av vin och sprit som marknadsförs under olika varumärken. Störst verksamhet återfinns i Norden och Baltikum, samt så exporteras bolagets produkter till återförsäljare inom Europa och Nordamerika. Bolaget kom till via en sammanslagning av Altia och Arcus under 2021 och har sitt huvudkontor i Helsingfors.
  • Företagsnamn
    Anora Group
  • VD
    Pekka Tennilä
  • E-post
    pekka.tennilä@anoragroup.com
  • Säte
    Helsinki
  • Antal aktier
    67 553 624
  • Börsvärde
    451 MEUR

Om värdepapperet

  • Namn
    Anora Group Plc
  • ISIN
    FI4000292438
  • Sektor
    Konsument defensiv
  • Bransch
    Dryckesvaror - Vingårdar och Destillerier
  • Kortnamn
    ANORA
  • Introduktionsdatum
    2018-03-23
  • Antal ägare hos Nordnet
    7 525
  • Belåningsgrad
    50%
  • Säkerhetskrav
    150%
  • Blankningsbar
    Ja
Data hämtas från Millistream