Hoppa till huvudinnehållet

United States of AmericaLantheus Holdings 
(LNTH)

United States of AmericaLantheus Holdings

· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq
Senast
83,15
Idag %
−0,23%
Idag +/-
−0,19
Köp
83,15
Sälj
83,16
Högst
83,95
Lägst
81,51
Omsatt (Antal)
890 558
· Nasdaq
· Valuta i USD
Nasdaq

United States of AmericaLantheus Holdings 

United States of AmericaLantheus Holdings

· Nasdaq · Valuta i USD
· Valuta i USD
Nasdaq
Senast
83,15
Utveckling idag
−0,23%
−0,19
Köp
83,15
Sälj
83,16
Högst
83,95
Lägst
81,51
Omsatt (Antal)
890 558

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
-
VWAP
-
Omsättning (USD)
73 703 871

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Shareville

Inga nya inlägg, se mer på Shareville
Gå med i konversationen på Shareville
Anslut dig till en gemenskap av passionerade investerare.
Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
-
VWAP
-
Omsättning (USD)
73 703 871

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyckeldata

  • P/E
    172,41
  • P/E*
    -
  • P/B
    10,07
  • P/S
    8,64
  • Utdelning/aktie
    -
  • EPS
    0,46 USD
  • Direktavkastning
    -
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Resultaträkning (MUSD)

category_local
2021202020192018
Nettoomsättning425339347343
Kostnad sålda varor238201173168
Bruttoresultat188139175175
Rörelsekostnader264143123110
Rörelseresultat−76−45264
Resultat efter finansiella poster−75−112950
Årets resultat−71−133241

Balansräkning (MUSD)

category_local
2021202020192018
Anläggningstillgångar628686233244
Omsättningstillgångar236184173195
Eget kapital46451411571
Långfristiga skulder309275225316
Kortfristiga skulder90816653
Skuldsättningsgrad (%)22,1525,1147,8160,58

Kassaflöde (MUSD)

category_local
2021202020192018
Kassaflöde från löpande verksamheten54168061
Kassaflöde från investeringsverksamheten4−5−22−19
Kassaflöde från finansieringsverksamheten−39−22−79−5

Bolagsöversikt

Lantheus Holdings Inc caters to the United States healthcare sector with the development of diagnostic products. Its imaging products and agents assist clinicians in the diagnosis and treatment of cardiovascular and other diseases. Its agents are typically non-radioactive compounds that are used in diagnostic procedures, such as cardiac ultrasounds, or echocardiograms, x-ray imaging used by physicians to progress the clarity of the diagnostic image. Its portfolio of imaging products includes medical radiopharmaceuticals such as DEFINITY, TechneLite, Xenon Xe 133 Gas, Cardiolite, and Neurolite. Its revenue is generated from the sales of diagnostic imaging agents to wholesalers, distributors radiopharmacy and directly to hospitals and clinics predominantly in the United States.
  • Företagsnamn
    Lantheus Holdings Inc
  • VD
    Ms. Mary Anne Heino
  • E-post
    ir@lantheus.com
  • Säte
    North Billerica, USA
  • Antal anställda
    612
  • Antal aktier
    68 741 886
  • Börsvärde
    5 716 MUSD

Om värdepapperet

  • Namn
    Lantheus Holdings
  • ISIN
    US5165441032
  • Sektor
    Hälsovård
  • Bransch
    Läkemedelstillverkare - Specialiserade o Generiska
  • Kortnamn
    LNTH
  • Introduktionsdatum
    2015-06-25
  • Antal ägare hos Nordnet
    42
  • Belåningsgrad
    -
  • Säkerhetskrav
    200%
  • Blankningsbar
    Nej