Hoppa till huvudinnehållet

United States of AmericaDuke Realty Corporation 
(DRE)

United States of AmericaDuke Realty Corporation

· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senast
59,65
Idag %
0,00%
Idag +/-
0,00
Köp
0,00
Sälj
0,00
Högst
60,41
Lägst
59,02
Omsatt (Antal)
370 507
· New York Stock Exchange
· Valuta i USD
New York Stock Exchange

United States of AmericaDuke Realty Corporation 

United States of AmericaDuke Realty Corporation

· New York Stock Exchange · Valuta i USD
· Valuta i USD
New York Stock Exchange
Senast
59,65
Utveckling idag
0,00%
0,00
Köp
0,00
Sälj
0,00
Högst
60,41
Lägst
59,02
Omsatt (Antal)
370 507

Utveckling

Orderdjup

Stängd
Antal
Köp
0
Sälj
Antal
0

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
-
VWAP
-
Omsättning (USD)
13 472 513

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter

Utveckling

SharevilleShareville* 

Besök Shareville
Inga kommentarer finns

Orderdjup

Stängd
Antal
Köp
0
Sälj
Antal
0

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
-
VWAP
-
Omsättning (USD)
13 472 513

Mäklarstatistik

Ingen data hittades
*Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyckeldata

  • P/E
    84,75
  • P/E*
    75,19
  • P/B
    3,82
  • P/S
    20,53
  • Utdelning/aktie
    1,12
  • EPS
    2,45
  • Direktavkastning
    1,88%
  • EPS tillväxt*
    12,37%
  • PEG
    14,22
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Resultaträkning (MUSD)

category_local
2020201920182017
Nettoomsättning993974948781
Kostnad sålda varor284317352263
Bruttoresultat709657596518
Rörelsekostnader436406372331
Rörelseresultat273251224187
Resultat efter finansiella poster298441392290
Årets resultat3004293841 634

Balansräkning (MUSD)

category_local
2020201920182017
Anläggningstillgångar8 5347 7727 1676 447
Omsättningstillgångar577649637941
Eget kapital5 2345 0804 7134 574
Långfristiga skulder3 7123 1872 9092 673
Kortfristiga skulder165153182141
Skuldsättningsgrad (%)37,1534,6134,0732,79

Kassaflöde (MUSD)

category_local
2020201920182017
Kassaflöde från löpande verksamheten566506484448
Kassaflöde från investeringsverksamheten−856−555−594696
Kassaflöde från finansieringsverksamheten236145−58−1 090

Bolagsöversikt

Duke Realty is an Indianapolis-based publicly traded REIT that owns and operates a portfolio of primarily industrial properties and provides real estate services to third-party owners. It has interest in over 150 million square feet across the largest logistics markets in the U.S.
  • Företagsnamn
    Duke Realty Corp
  • VD
    Mr. James B. Connor
  • E-post
    ron.hubbard@dukerealty.com
  • Säte
    Indianapolis, USA
  • Antal anställda
    400
  • Antal aktier
    380 850 300
  • Börsvärde
    22 748,19 MUSD

Om värdepapperet

  • Namn
    Duke Realty Corporation
  • ISIN
    US2644115055
  • Sektor
    Fastighet
  • Bransch
    REIT - Industrifastigheter
  • Kortnamn
    DRE
  • Introduktionsdatum
    1988-08-16
  • Antal ägare hos Nordnet
    16
  • Belåningsgrad
    -
  • Säkerhetskrav
    200%
  • Blankningsbar
    Nej