Hoppa till huvudinnehållet

NorwayNAVAMEDIC 
(NAVA)

NorwayNAVAMEDIC

· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senast
31,8
Idag %
+3,25%
Idag +/-
+1,0
Köp
31,5
Sälj
31,8
Högst
32,9
Lägst
31,0
Omsatt (Antal)
17 074
· Oslo Børs
· Valuta i NOK
Oslo Børs

NorwayNAVAMEDIC 

NorwayNAVAMEDIC

· Oslo Børs · Valuta i NOK
· Valuta i NOK
Oslo Børs
Senast
31,8
Utveckling idag
+3,25%
+1,0
Köp
31,5
Sälj
31,8
Högst
32,9
Lägst
31,0
Omsatt (Antal)
17 074

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Omsättning (NOK)
538 557

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Shareville

  • https://www.nrk.no/nordland/legemiddelmangel_-tomt-for-slankepillen-mysimba-1.15977297
    1
    0
  • Jeg kan ikke forstå noe annet enn at de som selger på disse nivåene har enten narkogjeld som må gjøres opp eller har glemt kalkulatoren hjemme.. (eller så er det jeg som har oversett noe vesentlig her.) Jeg regner meg hjem på 45 NOK på dags dato med
    2
    0
  • Publisert: 23.12.21: Legemiddelselskapet Navamedic la torsdag frem en oppdatering der det fremgår at selskapets omsetningsvekst ventes å bli høyere enn tidligere kommunisert til markedet. Kilde: https://www.dn.no/bors/navamedic/legemidler/bors/krafti
    1
    0
  • Har nava planer om å gjøre oppkjøp med betaling i aksjer? Noen som har erfaring fra meglerbransjen eller ellers vet hva som er grunnen for å kjøre en market making? Å betale for høyere likviditet i håp om at prisen stiger for kursens skyld alene vir
    0
    6
    11 nov. 2021
    "The agreement is in accordance with the standard requirements of Oslo Stock Exchange."
  • Ingen snakker om Navamedic, opp 247% på 5 år
    1
    9
    25 aug. 2021
    NAVA siger tilbake igjen. Det er stille fra selskapet mellom kvartalspresentasjonene og da mister ma
    1
Gå med i konversationen på Shareville
Anslut dig till en gemenskap av passionerade investerare.
Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Omsättning (NOK)
538 557

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Inga Nordnet Markets Certifikat finns med underliggande värdepapper. Se övriga Certifikat

Nyckeldata

  • P/E
    76,07
  • P/E*
    -
  • P/B
    3,33
  • P/S
    1,62
  • Utdelning/aktie
    0,00
  • EPS
    0,40 NOK
  • Direktavkastning
    0,00%
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Morningstar faktablad

Resultaträkning (MNOK)

category_local
2021202020192018
Nettoomsättning278210189184
Kostnad sålda varor167140131123
Bruttoresultat112705861
Rörelsekostnader100756866
Rörelseresultat11−5−10−5
Resultat efter finansiella poster2−16−157
Årets resultat1−16−167

Balansräkning (MNOK)

category_local
2021202020192018
Anläggningstillgångar125142118119
Omsättningstillgångar62423238
Eget kapital1511297999
Långfristiga skulder53252923
Kortfristiga skulder12610579114
Skuldsättningsgrad (%)118,32100,82135,94137,84

Kassaflöde (MNOK)

category_local
2021202020192018
Kassaflöde från löpande verksamheten−1−313−36
Kassaflöde från investeringsverksamheten−1−25−1−2
Kassaflöde från finansieringsverksamheten1556−1119

Bolagsöversikt

Navamedic är ett nordiskt läkemedelsföretag som levererar läkemedel, OTC, medicinska nutritionsprodukter för sällsynta diagnoser samt medicintekniska produkter till sjukhus och apotek inom områden som exempelvis obesitas, kvinnohälsa, urologi, mage/tarm, samt smärta. Navamedic verkar i de nordiska länderna, Baltikum och Benelux men är även representerade i Storbritannien och Grekland. Bolaget etablerades 1999 med säte i Oslo, Norge.
  • Företagsnamn
    Navamedic
  • VD
    Kathrine Gamborg Andreassen
  • E-post
    tom.ronnlund@navamedic.com
  • Säte
    Lysaker
  • Antal aktier
    17 227 777
  • Börsvärde
    531 MNOK

Om värdepapperet

  • Namn
    NAVAMEDIC
  • ISIN
    NO0010205966
  • Sektor
    Hälsovård
  • Bransch
    Medicinsk Distribution
  • Kortnamn
    NAVA
  • Introduktionsdatum
    2006-03-31
  • Antal ägare hos Nordnet
    422
  • Belåningsgrad
    15%
  • Säkerhetskrav
    185%
  • Blankningsbar
    Nej