Hoppa till huvudinnehållet

FinlandOrion Corporation B 
(ORNBV)

FinlandOrion Corporation B

· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senast
47,29
Idag %
+0,96%
Idag +/-
+0,45
Köp
47,29
Sälj
47,29
Högst
47,48
Lägst
46,67
Omsatt (Antal)
145 881
· Nasdaq Helsinki
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki

FinlandOrion Corporation B 

FinlandOrion Corporation B

· Nasdaq Helsinki · Valuta i EUR
· Valuta i EUR
Nasdaq Helsinki
Senast
47,29
Utveckling idag
+0,96%
+0,45
Köp
47,29
Sälj
47,29
Högst
47,48
Lägst
46,67
Omsatt (Antal)
145 881

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
47,23
VWAP
47,23
Omsättning (EUR)
6 891 994

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Relaterade värdepapper

Shareville

  • Orionin alkuvuosi on sujunut mallikkaasti ja uutisrintamalla aktiivisesti. Orion osti eläinlääkeyhtiö VMD:n ja naulasi kehitysdiilin eturauhassyöpälääkkeestä MSD:n kanssa. Toimitusjohtaja Timo Lappalainen kommentoi. https://www.inderes.fi/fi/videot/o
    2
    1
    20 juli
    Orion tiedotti keskiviikkona 13.7. yhteistyöstä lääkejätti MSD:n kanssa eturauhassyövän hoitoon tark
  • Uusi partnerikuvio Merckin kanssa - kyllä kelpaa omistaa Orionia.
    4
    1
    16 juli
    Kelpo tulosta: https://www.orion.fi/globalassets/documents/orion-group/investors/interim-reports/20
  • Orionin vuosi lähti käyntiin vakaasti. Kasvuajuri Nubeqasta saatiin rohkaisevia uutisia, mutta samalla kustannuspaine on kova. Toimitusjohtaja Timo Lappalainen kommentoi Verneri Pulkkisen haastattelussa. https://www.inderes.fi/fi/videot/orion-q122-ku
    1
    0
  • Orion Q1’22 https://www.orion.fi/konserni/sijoittajat/taloudelliset-katsaukset/
  • 14
    16
    18 feb.
    En valita! On tää parempi osake kun afarak! ​ @pohjanmaa
    2
Gå med i konversationen på Shareville
Anslut dig till en gemenskap av passionerade investerare.
Kommentarerna ovan kommer från shareville.se och har varken redigerats eller granskats av Nordnet. De innebär inte att Nordnet tillhandahåller investeringsrådgivning eller investeringsrekommendationer. Nordnet påtar sig inget ansvar för kommentarerna.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Nyheter & Analyser

Det finns för närvarande inga nyheter
Nyheter och/eller generella investeringsrekommendationer alternativt utdrag därav på denna sida och relaterade länkar är framtagna och tillhandahålls av den leverantör som anges. Nordnet har inte medverkat till framtagandet, granskar inte och har inte gjort några ändringar i materialet. Läs mer om investeringsrekommendationer.

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Orderdjup

Ingen data hittades

Senaste avslut

TidPrisAntalKöpareSäljare
----
Volymvägt snittpris (VWAP)
47,23
VWAP
47,23
Omsättning (EUR)
6 891 994

Mäklarstatistik

Ingen data hittades

Företagshändelser

Det finns inga angivna utdelningar

Relaterade värdepapper

Nyckeldata

  • P/E
    32,97
  • P/E*
    -
  • P/B
    8,92
  • P/S
    6,23
  • Utdelning/aktie
    1,50
  • EPS
    1,43 EUR
  • Direktavkastning
    3,17%
  • EPS tillväxt*
    -
  • PEG
    -
*Baserat på estimat

Finansiell översikt

Morningstar faktablad

Resultaträkning (MEUR)

category_local
2021202020192018
Nettoomsättning1 0411 0781 051977
Kostnad sålda varor447427418388
Bruttoresultat593651633590
Rörelsekostnader350371381337
Rörelseresultat243280253253
Resultat efter finansiella poster242278251248
Årets resultat194220200197

Balansräkning (MEUR)

category_local
2021202020192018
Anläggningstillgångar424372436418
Omsättningstillgångar265258230222
Eget kapital748731779773
Långfristiga skulder1571706960
Kortfristiga skulder209214187314
Skuldsättningsgrad (%)48,9552,5432,8848,32

Kassaflöde (MEUR)

category_local
2021202020192018
Kassaflöde från löpande verksamheten216299271231
Kassaflöde från investeringsverksamheten−80−40−3495
Kassaflöde från finansieringsverksamheten−215−115−371−205

Bolagsöversikt

Orion är en koncern med verksamhet inom läkemedelsindustrin. Bolaget bedriver forskning och utveckling av humana – och veterinära läkemedel, där störst fokus innehas inom sjukdomar som drabbar nervsystemet, samt onkologi och luftvägssjukdomar. Idag återfinns bolagets produkter på global nivå, med störst närvaro inom Norden och övriga Europa. Bolagets huvudkontor ligger i Esbo.

Om värdepapperet

  • Namn
    Orion Corporation B
  • ISIN
    FI0009014377
  • Sektor
    Hälsovård
  • Bransch
    Medicinproducenter - Generell
  • Kortnamn
    ORNBV
  • Introduktionsdatum
    1981-05-21
  • Antal ägare hos Nordnet
    15 098
  • Belåningsgrad
    80%
  • Säkerhetskrav
    120%
  • Blankningsbar
    Ja